• یکشنبه / ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۱۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400051006729
  • خبرنگار : 50108

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر: 

وضعیت فعلی مشهد سیاه و فاجعه‌بار است/سیاست کاهش سن واکسیناسیون سیستان در مشهد پیاده‌سازی شود

وضعیت فعلی مشهد سیاه و فاجعه‌بار است/سیاست کاهش سن واکسیناسیون سیستان در مشهد پیاده‌سازی شود

ایسنا/خراسان رضوی رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر با بیان اینکه باید مشهد را همانند سیستان و بلوچستان  وضعیت بحرانی اعلام کنند و واکسیناسیون در سنین پایین‌تر انجام شود، گفت: وضعیت فعلی مشهد سیاه و فاجعه‌بار است. در مشهد تختی برای درمان نداریم. اوضاع خیلی بد است. 

غلامرضا خادمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت فعلی مشهد از نظر شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: شیوه فعلی کنترل کرونا در کشور ما شبیه به کشورهای اروپایی و آفریقایی نیست. با کنترل مداوم تنها ویروس مقاوم‌تر می‌شود و جهش‌های مختلف آن پدید می‌آید. زمانی کنترل نتیجه می‌دهد که قرار است همه مردم واکسن بزنند. 

وی با اشاره به اینکه ۱۸ ماه مردم را در خانه نگه داشتن منطقی نیست، افزود: با نگه‌داشتن مردم در خانه اتفاقی نمی‌افتد. از ابتدا تاکنون ماسک زدیم. در این مدت هیچ‌کدام از مسئولان به مردم نگفتند که از خانه بیرون بیایید. اگر قرار نیست که به مردم واکسن زده شود چرا آن‌ها را در خانه نگه می‌داریم؟ کسی مردم را در خانه نگه می‌دارد که واکسن دارد و قرار است به مردمش واکسن تزریق کند. 

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان اکبر با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان یک بحران شکل گرفت، ادامه داد: آقایان مسئول اعلام کردند که ما بحران سیستان و بلوچستان را کنترل کردیم. بنده معتقد هستم که آنان اصلا این بحران را کنترل نکردند بلکه با موج بلندی که در این استان شکل گرفت، خود به خود کنترل انجام شد. تنها کار خوب آقایان در این استان این بود که سن واکسیناسیون را در سیستان و بلوچستان پایین‌تر آوردند. به این ترتیب همزمان با موج بلند در این استان، ایمنی نسبی برقرار شود. در حال حاضر آمار فوتی های این استان تک رقمی شده است.

خادمی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی مشهد سیاه و فاجعه‌بار است، خاطرنشان کرد: در مشهد تختی برای درمان نداریم. اوضاع خیلی بد است. مردم در خیابان‌ها هستند. ما نمی‌توانیم مردم را به خانه‌هایشان بازگردانیم. مردم به ما می‌خندند و عصبانی هستند. تعطیلی مغازه، پارک، مراکز خرید و... بعد از ۱۸ ماه منطقی نیست. نمی‌توان جلوی این موج عظیمی که در مشهد راه افتاده، ایستاد. برای اینکه از این موج نجات پیدا کنیم، تنها باید سرعت واکسیناسیون افزایش دهیم و واکسیناسیون در سنین پایین انجام شود. با مشهد همانند سیستان و بلوچستان برخورد کنند. منطقی‌ترین کاری که می‌توان انجام داد، همین کار است. واکسیناسیون در سنین پایین‌تر همزمان با موج بلند بیماری ایمنی خوبی خواهد داد. اگر این اتفاق رخ نداد، شاهد موج و پیک‌های بعدی در مشهد نخواهیم بود. اگر رخ دهد، بسیار کوتاه و مقطعی خواهد بود. باید مشهد را همانند سیستان و بلوچستان بحرانی اعلام کنند و واکسیناسیون را در سنین پایین‌تر انجام شود. 

وی در خصوص وضعیت فعلی ابتلا کودکان در مشهد، عنوان کرد: آی‌سی‌یو بیمارستان اکبر به صورت کامل در اختیار کودکان مبتلا به کروناست. بخش کووید۱۹ تقریباً ظرفیت تکمیل و  بخش آی‌سی‌یو نیز ظرفیت کاملا تکمیل شده است. اوج ابتلا کودکان بعد از اتمام پیک پنجم است. سه هفته بعد از اتمام پیک پنجم کرونا، با بروز سندروم شوک کرونا در کودکان ظاهر می‌شود. اوج این پیک در کودکان در این زمان رخ می‌دهد. مشهد در آبان ماه سال گذشته کم‌ترین بستریان مبتلا به کرونا را تجربه کرد، اما در بیمارستان اکبر بالاترین میزان فوت کودکان را شاهد بودیم. ما با بیماری و عوارض عجیب و غریبی مواجه هستیم. من نگران کمبود تخت در انتهای پیک پنجم کرونا در بیمارستان اکبر و اوج بروز سندروم شوک کرونا در کودکان هستم. این موج بزرگ بیماری‌های دیگری با خود به همراه خواهد آورد. 

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان اکبر با بیان اینکه در حال حاضر ممکن است تمام افراد یک خانواده، حتی کودک شیرخوار آنان نیز مبتلا و برای درمان مراجعه کنند، تاکید کرد: در حال حاضر از ۲۰ مریضی که به مطب بنده مراجعه می‌کنند، ۱۵ نفر آنان مبتلا به کرونا هستند. شهر مشهد در بحران است. 

خادمی در خصوص محدودیت و منع ورود به مشهد گفت: در حال حاضر دیگر هیچ دستگاه، ارگان و یا کادر درمان حوصله محدودیت، منع ورود به مشهد را ندارد. اگر در کنار این موج واکسیناسیون نیز انجام شود، امیدوارم هستم که بتوانیم در دهه اول محرم مراسمات را در فضای باز و تحت شرایطی انجام دهیم. بنده به‌شخصه به هیچ‌وجه عزاداری در فضای بسته را توصیه نمی‌کنم. درحال حاضر عزاداری در فضای بسته برای سال‌ها عقلانی نیست. با لغو کردن سفرها، ایجاد محدودیت به شهرها و نگه‌داشتن مردم در خانه دردی درمان نمی‌شود و ما بازهم با موج بعدی مواجه خواهیم شد. کنترل مردم تنها به کادر درمان فرصت می‌دهد که در یک فرصت آرام بتوانند راحت‌تر به مردم رسیدگی کنند. 

وی افزود: اگر واکسیناسیون در مشهد به کمتر از ۵۰ درصد نیز برسد به ایمنی کافی خواهیم رسید چرا که مردم این بیماری شدیدی را مبتلا شدند. حتی اگر میزان واکسیناسیون را در مشهد به ۴۰ درصد برسانیم، در موج‌های بعدی ایمنی خوبی در شهر خواهیم داشت تا بتوانیم در ادامه راه بقیه مردم را نیز واکسینه کنیم. باید عملیات سریع واکسیناسیون انجام شود. 

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان اکبر خاطرنشان کرد: اولویت ما واکسن است. مردم هر واکسنی که دوست دارند، تزریق کنند اما فرصت طلایی واکسن را از دست ندهند. نتیجه برکت فعلا مشخص نیست اما خوشبختانه تاکنون عوارض کمی داشته است. منطق این است که واکسن زده شود. ما به دنبال ایمنی فردی نیستیم بلکه به دنبال ایمنی جامعه و جمعی هستیم. ما می‌خواهیم زنجیره را قطع کنیم. 

خادمی عنوان کرد: من از مسئولان گلایه دارم. هیچ کشوری در دنیا تا این حد و به این میزان با کرونا درگیر نبوده است. در ۱۸ ماه اخیر مردم و کادر درمان هیچوقت آرامش نداشتیم. حداقل کشورهای دیگر در یک بازه زمانی ماسک‌های خود را برداشته و استراحت کردند. ما هیچوقت چنین استراحتی را تجربه نکردیم و همیشه در موج بودیم. بنده نمره خوبی به مسئولین وزارت‌خانه نمی‌دهم. توانایی آنان در این خصوص بسیار ضعیف بوده است. تجربیات آنان در کنترل و مهار کرونا به‌هیچ‌وجه قابل استفاده نیست. کشورهای دیگر در جهت منفی می‌توانند از این شیوه برای مهار کرونا استفاده کنند تا نتیجه‌ای دریافت نکنند. ما هیچ تجربه مثبت قوی در این بحران نداشتیم که کشورهای دیگر بخواهند از ما استفاده کنند. من به شدت از مسئولین گلایه‌مند هستم. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.