• سه‌شنبه / ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 1400063022373
  • خبرنگار : 50163

امامزاده یعقوب صائین‌قلعه و طرحی که به اتمام نمی‌رسد

امامزاده یعقوب صائین‌قلعه و طرحی که به اتمام نمی‌رسد

ایسنا/زنجان امام‌زاده یعقوب (ع) صائین‌قلعه یکی از قطب‌های مذهبی استان زنجان محسوب می‌شود که کمبود اعتبارات، ادامه روند احداث بنای جدید این امامزاده را با مشکل مواجه کرده است.

امامزاده یعقوب (ع) صائین‌قلعه یکی از قطب‌های اصلی گردشگری مذهبی شهرستان ابهر و استان زنجان به شمار می‌رود. امامزاده‌ای که در ۲۵ کیلومتری شهر ابهر و ۶۵ کیلومتری زنجان قرار داشته و سالانه پذیرای خیل عظیمی از عاشقان و شیفتگان اهل‌بیت (ع) برای کسب فیض زیارت است که با توجه به جایگاه بالای این امام‌زاده در بین مردم منطقه و نقش محوری آن در توسعه صائین‌قلعه طی سال‌های گذشته اجرای طرح‌های مختلف عمرانی در این مکان مذهبی مورد توجه قرار گرفت، طرح‌هایی که با گذشت سال‌ها علی‌رغم پیشرفت کاری خوب به خط پایان نرسیدند.

امامزاده یعقوب (ع) صائین‌قلعه در ۳ کیلومتری سمت جنوبی این شهر و در بالای یک تپه طبیعی قرار گرفته است، امامزاده‌ای که در رابطه با شجره‌نامه آن حضرت اختلاف‌نظر وجود دارد؛ به‌ طوری‌ که در کتاب «کنز الانساب» برای امام موسی‌بن جعفر (ع)، سی و نه فرزند نوشته‌اند: رضا، حسین، فضل‌الله، علی، حسن، احمد، محسن، شرادبن، عبدالله، عقیل، طیب، محمد، ناصر، حمزه، محمود، سام، لام، زید النار، یعقوب، جعفر، باقر، الیاس،‌ عباس، نوح، عمران، ادنان، صالح، عون، سالم، سلیم، ذکریا، شعیب، یحیی، اسماعیل، ابراهیم، یوسف، عبیدالله، هارون و عبدالرحمن؛ بنابراین احتمال دارد امامزاده یعقوب (ع) بلافاصله از اولاد موسی بن جعفر باشد و مؤید این احتمال شجره‌نامه ایشان است. همچنین بنا بر تحقیق شیخ مفید، امامزاده یعقوب (ع) از اولاد بلافصل امام موسی بن جعفر (ع) است. برخی از افراد، ایشان را از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) دانسته‌اند.

با توجه به اینکه این امامزاده یکی از زائر پذیرترین امام‌زاده‌های استان به شمار می‌رود، بنای قبلی پذیرش زایرین به‌ صورت گسترده را محدود می‌ساخت و مشکلاتی ایجاد می‌کرد که ضرورت احداث بنای بزرگ‌تر و باشکوه را در این مکان بیش از پیش نمایان کرد که بر حسب این موضوع ساخت بنای جدید در دستور کار مسئولان وقت قرار گرفت و بنای جدید حرم مطهر امامزاده یعقوب (ع) که شامل عملیات اجرایی فاز اول پروژه است در سال ۱۳۷۹ با تخریب بنای قبلی، به همت جمعی از نیکوکاران و علاقه‌مندان و با همکاری اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان، در مساحت ۱۰۵۰ مترمربع آغاز شد.

ضریح حرم مطهر

ضریح فعلی امامزاده یعقوب (ع) بسیار زیبا و جالب است که در بنای جدید بر روی قبر امامزاده، به جای ضریح قبلی نصب شده است. طول ضریح ۴ متر و عرض آن ۳ متر و ارتفاع آن ۲.۶۰ متر و جنس این ضریح از فلز روی،‌ آهن گالوانیزه، بوکسیت و نقره است. در قسمت بالای ضریح، دور تا دور از روکش آب طلا، استفاده شده و زیبایی آن را دو چندان کرده است. در مرکز این بخش آیات قرآن کریم در زمینه‌ای آبی رنگ نوشته شده و حاشیه جالبی را به وجود آورده است. ضریحی که در سال ۱۳۸۳ توسط فردی خیر از اهالی صائین‌قلعه به نام حاج علی‌اکبر معینی و به همت هیئت امنای امامزاده یعقوب (ع) اهدا شد.

طرح جدید امامزاده یعقوب یک طرح جامع و کامل است که در صورت اجرا شدن می‌تواند صائین‌قلعه را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی گردشگری مذهبی استان تبدیل کند اما در حال حاضر شاهد نیمه‌تمام ماندن این پروژه تاثیرگذار در صائین‌قلعه هستیم؛ به‌ طوری‌ که محوطه و حیاط این امامزاده فاقد آسفالت یا موزائیک بوده، زائرسراها نیمه‌تمام و بارگاه امامزاده نیز فاقد نما و آیینه‌کاری است.

در همین رابطه رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ابهر با اشاره به اینکه چند سالی است که کمبود بودجه در بخش‌های مختلف از جمله بخش‌ عمرانی تأثیرگذار بوده است، اظهار می‌کند: از موقوفاتی که در سطح شهرستان ابهر نیز موجود است، نمی‌توان برای تکمیل پروژه امامزاده یعقوب صائین‌قلعه هزینه کرد، زیرا هزینه‌ها باید منطبق بر نیات واقفان باشد.

حجت‌الاسلام محمد خدابنده‌لو با بیان اینکه هزینه‌های انجام شده در امامزاده یعقوب صائین‌قلعه از درآمد خود امام‌زاده از جمله نذورات و ظرفیت خیرین است، ادامه می‌دهد: درآمد فعلی امامزاده کفاف حقوق شاغلان در این امام‌زاده را نیز نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا در نذورات مردمی نیز تاثیرگذار بوده، یادآور می‌شود: علی‌رغم نیاز امام‌زاده یعقوب صائین‌قلعه به بهسازی چند سالی است که این پروژه تکمیلی این امام‌زاده سهمی در بودجه تقسیمی در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان ندارد.

این مسئول با تاکید بر اینکه با توجه به افزایش مداوم قیمت‌ها نمی‌توان یک بودجه خاص برای تکمیل این پروژه تعیین کرد، می‌افزاید: با شهرداری نیز رایزنی‌هایی در رابطه با فضاسازی و ایجاد فضای سبز در بخش‌هایی از امام‌زاده که چشم‌اندازهای زیبایی دارد، انجام شده است.

امام جمعه صائین‌قلعه نیز در همین رابطه مهم‌ترین دلیل تکمیل نشدن طرح جامع طرح امامزاده یعقوب (ع) این شهر را کمبود بودجه عنوان کرده و تاکید می‌کند: طرح جامع که برای این امامزاده پیش‌بینی شده طرح بسیار خوبی است که در صورت تکمیل می‌تواند نقش موثری در توسعه معنوی شهرستان داشته باشد.

حجت‌الاسلام محمد نوری با بیان اینکه تاکنون مسئولان زیادی از این امامزاده بازدید کرده‌اند، متذکر می‌شود: در سال‌های دور بودجه‌های عمرانی و گردشگری به این امامزاده تخصیص می‌یافت که چند سالی است که این بودجه‌ها نیز قطع شده است.

وی با یادآوری اینکه وضعیت معیشتی و کرونا در نذورات این امامزاده نیز تاثیرگذار بوده است، اضافه می‌کند: انتظار داریم خیران و مردم در این شرایط دست مسئولان را در تکمیل این پروژه بگیرند که در این راستا مردم می‌توانند نذورات خود را به سمت تکمیل این پروژه هدایت کنند.

این مسئول با تاکید بر اینکه علی‌رغم شرایط کرونایی، برنامه‌های فرهنگی خوبی در امامزاده برگزار می‌شود اما این برنامه‌ها نیاز به تقویت دارد، تصریح می‌کند: امیدواریم با انتخاب هیئت امنای جدید و با تمدید حکم هیئت امنای قبلی و بهبود وضعیت معیشت مردم، شاهد تقویت برنامه‌های فرهنگی و نیز افزایش نذورات مردمی باشیم.

نوری با پرداختن به این موضوع که در کنار مردم از مسئولان نیز انتظار دستگیری برای تکمیل این پروژه را داریم، یادآور می‌شود: اهتمام به تکمیل این پروژه، سرمایه‌گذاری برای آینده است، زیرا وجود بقاع متبرکه و امامزادگان در شهرها، در کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار بوده و علاوه بر آن می‌تواند آن شهر را تبدیل به قطب گردشگری مذهبی کند که همین امر در رونق اقتصاد و توسعه شهرها بسیار موثر است.

این مسئول با بیان اینکه امامزاده یعقوب از جهت آب، راه، جاده آسفالته و وسایل ارتباطی و نیز مسیر دسترسی وضعیت خوبی دارد، بیان می‌کند: در حال حاضر محوطه این امامزاده نیاز به کف‌سازی داشته و نمای آن نیز نیمه‌تمام است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.