• یکشنبه / ۲۵ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۵
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 1400072517316
  • خبرنگار : 50214

نایب رئیس اندیشکده صفا استان یزد تاکید کرد؛

همگرایی نخبگان برای توسعه پایدار/لزوم کوچک سازی دولت

همگرایی نخبگان برای توسعه پایدار/لزوم کوچک سازی دولت

ایسنا/یزد نایب رئیس هیات مدیره اندیشکده صفا استان یزد ضمن تاکید بر همگرایی نخبگان برای توسعه پایدار و رفع مشکلات، کوچک‌سازی بدنه دولت و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را جهت توسعه همه جانبه استان و کشور ضروری خواند.

«محمدحسین فنایی» در جریان سفر این اندیشکده به شهرستان بافق و دیدار با امام جمعه شهرستان و بازدید از معدن و شرکت سنگ آهن مرکزی، با بیان این‌ که توسعه ایران اسلامی به تفکر کاربردی نیاز دارد، اظهار کرد: حمایت از اندیشکده‌های مختلف از جمله مهمترین راهکارهای اجرایی برای حمایت از توسعه همه جانبه است.

وی با تاکید بر برون سپاری بسیاری از فرصت‌های توسعه‌ای، افزود: در آینده‌ای نزدیک کشورهای توسعه‌یافته بر اساس تعداد و میزان ظرفیت اندیشکده‌ها، بررسی و هدف‌گذاری می‌شوند.

نایب رئیس هیأت مدیره اندیشکده صفای استان در ادامه با بیان این‌ که بدنه دولت نباید بیش از حد بزرگ شود، گفت: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، نقش مهمی در توسعه همه جانبه استان و کشور ایفا می‌کند.

فنایی با بیان این‌ که طی ۴۰ سال گذشته ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده است، تصریح کرد: تصمیم‌سازی برای مدیران و مدیریت نخبگان در رستای استفاده از تجارب بهینه یکی از محورهای اجرایی و در دستور کار اندیشه صفا در استان یزد است.

وی تصریح کرد: اندیشکده‌ها می‌توانند به عنوان بازوی اجرایی و کارشناسی توانمند به کمک دولت بیایند و برای رفع سریع چاالش‌ها و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود اقدمات مناسبی انجام دهد.

دولت‌ها نباید سیاست‌های کلان اقتصادی را تغییر دهند

«حسن بلندیان» دیگر عضو اندیشکده صفا هم با تاکید بر این که با تغییر دولت ها نباید سیاست های کلان اقتصادی تغییر کند، اظهار کرد: در کشور اسناد بالا دستی زیادی داریم اما بسیاری از افراد برداشت های سطحی از اسناد دارند و با عمق این اسناد و اهدافی که در تدوین آن ها نهفته است اطلاعی ندارند.

وی با اشاره به رویکرد انیشکده برای تحقق اهداف بر مبنای سند ۲۴ بندی اقتصاد مقاومتی است افزود: اندیشکده در دوسال گذشته موفق شد نگاه های مسئولان را برای تحقق این سند مهم تغییر دهد و به اجرایی شدن این سند مهم اقتصادی نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه در مباحث اقتصادی کشور باید بر اساس این ۲۴ بند اقدام کرد و به توسعه اقتصادی استان و کشور کمک کرد عنوان کرد: اقتصاد دانش بنیان که در سال های اخیر در حال توسعه است بر مبنای همین سند بوده و با استفاده از ظرفیت‌های موجود و بهره گیری از دانش و اتکا به قشر جوان تحصیل کرده برای توسعه گام برداشت.

اقتصاد کشور بدون نقشه و هدف راه به جایی نمی‌برد

«عباسعلی متوسلیان» از دیگر اعضای اندیشکده صفا نیز با اشاره به مشکلات اقتصادی و وضعیت کشور اظهار کرد: بدون چشم انداز و ترسیم افق های بلند مدت نمی توان کشور را به مسیر توسعه برد.

وی با اشاره به اینکه نقش اندیشکده ها در این زمینه اصولی و مسیر محور است افزود: کارهای اقتصادی معمولا در دولت ها به صورت سلیقه ای و باری به هر جهت بوده و نیاز است با خرد جمعی به تصمیم سازی هایی رسید که برای تصمیم گیران کشور به عنوان یک منشاء قابل اتکا مورد بهره برداری باشد.

این کارآفرین اقتصادی با بیان اینکه تحقیق و توسعه و پژوهش های کاربردی در مسائل اقتصادی همچنین رصد رویدادهای اطراف در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها اهمیت بسزایی دارد، ادامه داد: متاسفانه تجربه نشان داده که دولت ها بر خلاف شعارهایی که دارند برای اقتصاد کشور نتوانستند آنگونه که باید موفقیت به دست بیاورند و با وجود داشتن مشاورین در حوزه های مختلف، تصمیم گیری را بدن نظر مشورتی انجام داده اند.

با اقتصاد دستوری نمی‌توان کشور را توسعه داد

«رضا فلاح مبارکه» مدیر عامل شرکت‌ سنگ آهن مرکزی ایران اندیشکده‌ها و بخش خصوصی را مدیران میانی و کارآمد برای توسعه همه جانبه کشور دانست و گفت: اقتصاد دستوری آفت توسعه کشور است و به هیچ وجه چاره برون روفت از مشکلات اقتصادی نیست.

وی با بیان این‌ که مجموعه سنگ آهن مرکزی با قدمتی ۵۰ ساله، نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کرده است، اظهار کرد: تکمیل زنجیره صنایع فولادی و معدنی از جمله رویکردهای جدی شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران است.

وی مشارکت بخش خصوصی در قالب اندیشکده‌های تخصصی را لازمه توسعه اقتصادی کشور دانست و افزود: بخش خصوصی در حقیقت مدیران میانی کشور هستند و تا زمانی که این بخش پویا و فعال نباشد هیچ دستاورد مهمی و پایداری برای کشور بدست نخواهد آمد.

مدیر عامل شرکت‌ سنگ آهن مرکزی در ادامه توجه به مقوله اقتصاد مقاومتی را از جمله اولویت‌های اجرایی سنگ آهن مرکزی ایران عنوان کرد و گفت: اقتصاد دستوری آفت توسعه کشور است و به هیچ وجه چاره برون روفت از مشکلات اقتصادی نیست.

فلاح حمایت از اندیشکده‌ها را موثرترین راهکار برای توسع اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: تصمیم سازی موثر باید از زبان اندیشکده‌ها برای مسئولان ارشد نظام تبیین و بیان شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تنوع بخشی به محصولات و گسترش محیط جغرافیایی را از جمله راهکارهای کارآمد برای توسعه صنعتی و معدنی عنوان و خاطرنشان کرد: شناسایی عمیق و تقویت زیرساخت‌های لازم در دستور کار سنگ آهن ایران است.

مدیر عامل شرکت‌ سنگ آهن مرکزی ایران کمبود خوراک و آب را دو چالش جدی این مجموعه معدنی و صنعتی دانست و بیان کرد: اندیشکده صفا باید به عنوان حلقه‌ای امین بین صنایع و معادن با مسئولان ارشد کشور نسبت به رفع چالش ها اقدام کند.

پرهیز از سیاسی کاری در اندیشکده‌ها

حجت الاسلام «رضا سعادت فر» امام جمعه بافق هم در این نشست با بیان اینکه استقلال از جمله ویژگی های اندیشکده هاست، بر نقش اجتناب ناپذیر اندیشکده‌ها در توسعه همه جانبه کشور تاکید و گفت: اندیشکده‌ها نباید سیاسی کاری کنند.

وی با بیان این‌ که رونق بخشیدن به صنایع با هدف ایجاد عدالت اجتماعی باید در اولویت اجرایی و برنامه‌ریزی اندیشکده‌ها قرار گیرد، افزود: تولید فکر منطقی و همه جانبه از جمله الزامات اجرایی در اندیشکده‌هاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص وضعیت این شهرستان گفت: حفظ خاک از جمله ظرفیت‌های معنوی و مادی است که باید بیش از پیش برای حراست از آن برنامه ریزی شود.

حجت الاسلام سعادت‌فر توجه به فرآوری‌ها را ضروری دانست و بیان کرد: صنایع در جابجایی خود به مناطق مختلف استان باید آب مورد نیاز خود را نیز تأمین کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اندیشکده صفا، در این سفر شهرستانی وضعیت معادن شهرستان بافق و شرکت سنگ آهن بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین پیرامون استراتژی صادراتی و تامین خوراک تولیدی شرکت سنگ اهن بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.