• چهارشنبه / ۲۸ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 1400072820434
  • خبرنگار : 71567

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

لزوم تدوین ساز و کار نظام مند برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

لزوم تدوین ساز و کار نظام مند برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابلاغ ۱۱ مصوبه این شورای طی سال های اخیر خبر داد و گفت: باید در اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام‌مندی شکل گیرد که این مصوبات به صورت روال قانونی و طبیعی در مسیر اجرایی شدن قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه ۸۴۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن بیان این مطلب گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۱ مصوبه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی که ۱۰ مصوبه آن، از مصوبات ابلاغ نشده شورا در دوره گذشته بود را ابلاغ کردند. از جمله این مصوبات سیاست‌های رسانه‌ای مرتبط با حوادث طبیعی با تاکید بر کرونا است. ما سیاست رسانه‌ای مشخصی در مواجهه با بلایای طبیعی و حوادث نداشتیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مصوبه‌ای داشت که ریاست محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را ابلاغ کردند. 

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در مجموع نگاه اعضای شورا این است که در اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ساز و کار نظام‌مندی شکل گیرد که این مصوبات به صورت روال قانونی و طبیعی در مسیر اجرایی شدن قرار گیرد. البته راهکارهایی برای این امر نیز از سوی اعضا پیشنهاد شده است.

وی به ابلاغ مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در سال ۱۳۹۶ اشاره کرد و گفت: همچنین اصلاح تبصره ماده ۵ مصوبه اصلاحی اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب و نیز انتخاب نمایندگان شورای عالی که در بعضی از نهادها طبق اسناد بالادستی شورای عالی، باید تصویب کند، جزو مواردی هستند که ابلاغ شده‌اند. همچنین تصویب اصلاح و تکمیل بند ششم آیین نامه تشکیل هیأت عالی جذب و نیز تسری امتیازات آیین نامه مصوبه مورخ ۲۱ فروردین ۱۳۸۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی در حمایت از رشته‌های مختلف هنری به دارندگان گواهی نامه‌های تخصصی حفظ و قرائت قرآن کریم ابلاغ شد.

عاملی افزود: سیاست‌ها، راهبردها، وظایف و ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور توانمند و افتخارآفرین جانبازان و معلولان در مسابقات ورزشی که مصوبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ بود نیز ابلاغ شد و درواقع مسیر ابلاغ مصوبات ادامه دارد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی با اشاره به ۱۰ مصوبه از مصوبات مرجع ابلاغ نشده شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود: یکی از آنها "سند ملی انرژی‌های تجدیدپذیر" است. ایران یکی از پرآفتاب‌ترین کشورهای جهان است و انرژی‌های جایگزین خورشیدی یکی از ظرفیت‌های بزرگ در کسب انرژی‌های سالم است و این مصوبه نیز همراه با اساسنامه بنیاد علم ایران و صندوق علم و فناوری در مسیر ابلاغ قرار دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این جلسه را در ادامه جلسه قبل و اظهار نظر اعضا برای تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: در مجموع نگاه اعضای محترم شورا این است که در اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام‌مندی شکل گیرد که به صورت روال قانونی و طبیعی مصوبات در مسیر اجرایی شدن قرار گیرد که راهکارهایی برای این امر از سوی اعضا پیشنهاد شده است. همچنین با تکیه بر احکام مقام معظم رهبری و بیانات ایشان ۱۵ ماده تنظیم شده است که در دستور شورای عالی قرار دارد و اعضا محترم بر چگونگی این مواد اظهاراتی داشتند و امیدواریم در جلسه آتی شورا مورد تصویب قرار گیرد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در دستور جلسه ۸۴۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌های ترویجی و تشویقی نامگذاری مورد بحث قرار گرفت. زیرا نام انسان، بازگو کننده رابطه فرد با خودش بر اساس اسم است و رابطه فرد با جامعه در حس من کیستم، ما کیستیم و با کی هستیم بر مبنای اسم فرد شکل می‌گیرد.

دکتر عاملی تاکید کرد: کنش نامگذاری از یک‌سو برای تمایزگذاری است و فرد را از دیگران جدا می­‌کند و از سوی دیگر، تجمیع کننده است و پیوندی میان افراد بوجود می‌­آورد. درواقع نام فقط یک برچسب برای افراد نیست، بلکه روی کیفیت روابط اثرگذار است و فرد را در یک رابطه دوستی معنادار با دیگران قرار می­‌دهد و درحقیقت نام فرد یک تشخص اجتماعی ایجاد می‌کند و به نوعی نظام معنایی فردی و اجتماعی را شکل می‌دهد. بعضی از تحقیقات اجتماعی نشان می‌دهد که بین نام فرد و موفقیت و عدم موفقیت فرد در روند زندگی رابطه معنا داری وجود دارد. به همین دلیل است که

به گفته وی، از منظر اسلام هم، انتخاب نام نیکو بسیار مهم است. وی ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید اولین حقی که پدر نسبت به فرزندش دارد، انتخاب نام نیکو است. امیدواریم در ذیل این مصوبه فرهنگ نامگذاری تقویت شود و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای زیباگزینی، هویت بخشی و فارسی گزینی و پیوند خوردن اسم زیبا با فرهنگ اسلامی-ایرانی مشارکت داشته باشند. 

عاملی افزود: کنش نامگذاری از یک‌سو برای تمایزگذاری است و فرد را از دیگران جدا می­‌کند و از سوی دیگر، تجمیع کننده است و پیوندی میان افراد بوجود می‌­آورد. درواقع نام فقط یک برچسب برای افراد نیست، بلکه روی کیفیت روابط اثرگذار است و فرد را در یک رابطه دوستی معنادار با دیگران قرار می­‌دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نامگذاری را هویت یک ملت عنوان کرد و افزود: در واقع تاکنون هم جامعه ایران اسم را از فرهنگ قرآنی و دینی، خاندان نبوت  و اهل بیت علیهم السلام، ادبیات فاخر فارسی و میراث ادبی ایران همچون دیوان حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی کبیر انتخاب می‌کرده و نوعی درهم تنیدگی عمیق بین هویت اسم و فرهنگ نبوی، فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و قهرمانان بزرگ و تمدنی این سرزمین گره خورده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: لذا در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث تنوع بخشی به نظام نامگذاری اسلامی و ایرانی مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در این جلسه گزارشی از نظامات اسم گذاری فرزندان در کشورهای مختلف مثل ترکیه، مالزی، تاجیکستان، ژاپن، نروژ، روسیه، آلمان ارائه و سازمان ثبت و احوال گزارشی از وضعیت اسم گذاری تازه متولدین ارائه کرد که همچنان ۱۰ اسم برتر کشور متعلق به پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است. اسم زیباترین وجه همانند سازی با صاحب اسم و معنای اسم هست که وظیفه پدر و مادر را سنگین می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.