• سه‌شنبه / ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۰۰
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97112311941
  • خبرنگار : 71038

در مراسم جشن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب در قاهره

رئیس دفتر حافظ منافع ایران: اگر مصر آماده همکاری مشترک باشد،با علاقمندی به آن پاسخ مثبت می‌دهیم

رئیس دفتر حافظ منافع ایران: اگر مصر آماده همکاری مشترک باشد،با علاقمندی به آن پاسخ مثبت می‌دهیم

جشن فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی جمهوری اسلامی ایران به میزبانی «ناصر کنعانی» رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر در محل اقامتگاه وی معروف به «خانه ایران» در شهر قاهره برگزار شد.

به گزارش ایسنا، خالد ثروت، معاون امور آسیایی وزارت خارجه مصر به نمایندگی از دولت و مردم این کشور در مراسم جشن روز ملی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد و فرا رسیدن روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به دولت و مردم ایران و رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره تبریک و تهنیت گفت.

این مراسم با حضور تعدادی از سفرا، رؤسای نمایندگی هیأت‌های دیپلماتیک و دفاتر سازمان‌های بین المللی و دیپلمات‌های خارجی مقیم قاهره و همچنین جمعی از شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی، فرهنگی، دینی، اقتصادی و بازرگانان و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی و جمعی از ایرانیان مقیم قاهره برگزار شد.

در این مراسم بعد از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی مصر، ناصر کنعانی، رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره در سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب اسلامی، به تشریح دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی پرداخت و اظهار کرد: ملت ایران، امروز ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفته است. توسعه هدف مشترک دولت‌ها و معیار رتبه بندی جوامع در عرصه تعاملات و رقابت‌های بین المللی است. عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، منطبق با شاخص‌های بین المللی، گویای موفقیت شگفت انگیز در بسیاری از شاخص‌های توسعه است. جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته با وجود موانع متعدد خارجی، داخلی، فشارها و توطئه‌های خارجی همانند موج حملات تروریستی، جنگ تحمیلی ۸ ساله رژیم بعث صدام و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، براساس گزارش‌های مراکز معتبر جهانی و بین المللی، در همه ابعاد توسعه از پیشرفت‌های تحسین برانگیزی برخوردار شده و در رقابت‌های بین المللی در رتبه کشورهای با نرخ توسعه بالا قرار گرفته است.

وی در همین راست گفت: طبق گزارش سازمان ملل متحد، جایگاه ایران به لحاظ شاخص توسعه انسانی، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب پیوسته رو به افزایش بوده است. جایگاه اقتصاد ایران با ۸ رتبه ارتقا از جایگاه ۲۶ در سال ۱۹۷۹( سال پیروزی انقلاب) به جایگاه ۱۸ در سال ۲۰۱۷ در جهان بهبود یافته است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۱ اقتصاد ایران به جایگاه ۱۵ جهان ارتقا خواهد یافت. وابستگی بودجه عمومی کشور به درآمدهای نفتی از حدود ۷۳ درصد به حدود ۲۸ درصد رسیده و صادرات غیرنفتی جایگزین نفت شده است. نرخ رشد در حوزه‌های آموزشی و علمی، بهداشت و سلامت، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی، رفاه اجتماعی و توسعه انسانی در ایران منطبق با آمارهای معتبر بین المللی چشمگیر است و در برخی زمینه‌ها در طراز ده کشور اول دنیاست.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب بر اساس مواضع اصولی و منطبق با اصول شناخته شده بین المللی، سیاست تعامل و همکاری را با تمامی کشورهای دنیا - به استثنای رژیم صهیونیستی که ایران آن را به رسمیت نمی‌شناسد- در پیش گرفته است، افزود: هرچند ایران در این زمینه با رویکرد خصمانه برخی کشورها و در رأس آنها آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب مواجه شده است، اما ملت ایران برای کسب استقلال و خارج شدن از زیر سلطه ابرقدرت‌ها انقلاب کرد و بدیهی است که در مقابل فشار آمریکا تسلیم نخواهد شد و امروز ایران اسلامی یک عضو فعال و مؤثر در عرصه جهانی، سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای است.

کنعانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به اصول احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، بر ایجاد منطقه قوی، امن و توسعه یافته براساس مکانیزم همکاری درون منطقه‌ای و با حضور و مشارکت همه کشورهای مؤثر منطقه از جمله مصر تأکید دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که دستیابی به چنین منطقه‌ای در سایه همکاری مشترک و دوری از دخالت‌ها و فشارهای آمریکا امکان پذیر است.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران خاطر نشان کرد: بر اساس اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز تأکید مکرر رهبری معظم انقلاب اسلامی و رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، همسایگان مرزی و منطقه‌ای در اولویت سیاست خارجی برای توسعه روابط قرار دارند.

کنعانی ارتباط و پیوند تاریخی و تمدنی میان دو کشور ایران و مصر و نیز مواضع اصولی و مشترک دو کشور مبنی بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران‌ها و مشکلات جاری در منطقه و نیز مخالفت مشترک با افراطی‌گری و تروریسم و اولویت دادن به اقتصاد و توسعه اقتصادی را زمینه ساز همکاری مشترک دو کشور در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی دانست و افزود: اطمینان دارم که دو کشور دیر یا زود در مسیر توسعه روابط قرار خواهند گرفت. دو ملت ایران و مصر بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و از درک و فهم مشترکی در بسیاری از زمینه‌های فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردارند و ایران علاقمند به ثبات و امنیت و توسعه مصر است و در صورت شکل گیری اراده سیاسی در مصر برای همکاری مشترک، جمهوری اسلامی ایران با علاقمندی به آن پاسخ مثبت خواهد داد.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در ادامه سخنرانی خود در این مراسم که جمع زیادی از نخبگان فرهنگی و دینی از جمله مشاور و نماینده دکتر «احمد الطیب» شیخ الازهر و برخی از علمای الازهر و همچنین تعدادی از علاقمندان به جمهوری اسلامی حضور داشتند، خاطر نشان کرد: عناصر تاریخی، تمدنی و دینی و علاقمندی وافر مردم دو کشور به پیامبران الهی و در رأس آنها پیامبر اسلام و عیسی مسیح (علیهما السلام) و نیز محبت عمیق دو ملت نسبت به اهل بیت پیامبر اسلام و مخالفت آنها با افراطی گری و همچنین سابقه تاریخی علمای دو کشور در راه اندازی نهضت تقریب بین مذاهب اسلامی عوامل پیوند دهنده دو ملت است.

وی ابراز امیدواری کرد که این تلاش مشترک توسط علمای دو کشور و در رأس آن الازهر شریف و مراجع عظام و حوزه‌های علمیه ایران تداوم یابد.

در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس و مجموعه کتاب‌های نفیسی از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی و نیز کتاب‌های اساتید زبان فارسی دانشگاه‌های مصر با موضوع ایران و نیز دستاوردهای علمی و فناوری و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کشورمان برپا شده بود که با استقبال شرکت کنندگان در این مراسم مواجه شد و مورد بازدید مهمانان جشن روز ملی کشورمان قرار گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۱-۲۳ ۱۵:۲۶

ابر آذآری بر آمد باد نوروزی وزید وجه می میخواهم و مطرب که می گوید رسید ای کاش این برادران مصری، دست برادران ایرانی مسلمان و خونگرمشان را بدرستی می گرفتند.... تا بشود آن چه باید بشود.... و تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل