• چهارشنبه / ۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۳
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 98010701938
  • خبرنگار : 71191

معاون میراث فرهنگی خبر داد:

وضعیت نگران‌کننده پل‌های تاریخی در مسیر زاینده‌رود/آماده‌باش مدیران میراث فرهنگی

وضعیت نگران‌کننده پل‌های تاریخی در مسیر زاینده‌رود/آماده‌باش مدیران میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی گفت:‌ میزان خسارات وارد شده به آثار تاریخی در جریان سیل روزهای گذشته در کشور، تا دو سه روز آینده با بررسی دقیق‌تر و بعد از فروکش کردن سیلاب‌ها بررسی و اعلام می‌شود.

محمد حسن طالبیان، با اشاره به شدت بارش باران در استان‌های مختلف کشور و جاری شدن سیل در تعدادی از استان‌ها گفت: به محض شروع بارش باران و احتمال وقوع سیل و طغیان روخانه‌ها، همکاران ما در سراسر کشور فعالیت‌های خود را با موضوع پایش آثار تاریخی و برنامه ریزی برای جلوگیری از آسیب به این آثار شروع کردند و تا کنون نیز همه همکاران ما در سراسر کشور در آماده باش کامل هستند.

او با بیان این‌که بر اساس گزارش‌های اعلام شده از سوی مدیران میراث فرهنگی استان فارس، خوشبختانه در مجموعه های فرهنگی تاریخی مهم این استان از جمله تخت جمشید، آسیبی مشاهده نشده است، توضیح داد: آب از طریق کانال‌های دفع سیلاب تخت جمشید که در دهه ۸۰ و اوایل ۹۰ بیش از ۱۲۰۰ متر آن لایروبی و کاوش شد، به خوبی هدایت شده و خطری این مجموعه جهانی را تهدید نمی‌کند.

تَرک‌های نقش رستم در حال باز شدن است

طالبیان با بیان این‌که صفه‌سازی آرامگاه کوروش و گاوبیون بندی جداره‌های رود پشت آن در دهه ۸۰ توسط بنیاد پارسه، پاسارگاد خطر سیل را از این محوطه دور کرده است، تاکید کرد: ترک‌های نقش رستم متاسفانه در حال باز شدن هستند و وضعیت بحرانی است.

وی با اشاره به سالم بودن دروازه قران و تخریب و فرسایشِ برخی بناهای تاریخی در بافت شیراز، گفت: در حمام و بازار وکیل آبگرفتگی به وجود آمد که خوشبختانه این مشکل در حال رفع شدن هست. بناهای ساسانی فارس نیز آسیب‌های جزیی دیده‌اند، اما در معرض جدی تهدید باران و سیل هستند.

بخشی از دیوار گرگان آسیب دیده

معاون میراث فرهنگی با اشاره به وضعیت بناهای تاریخی قرار گرفته در استان گلستان مانند پل «آق قلا» و بخشی از دیوار بزرگ گرگان و محوطه‌های کاوش شده که در بستر رودخانه هستند، نیز بیان کرد: متاسفانه  آن‌ها نیز آسیب‌های جدی دیده‌اند که در حال پایش هستیم و به محض فروکش آب بررسی نهایی این آثار آغاز می شود.

او با بیان این‌که آثار تاریخی گمیشان در تهدید سیل و وضعیت بحرانی است، نیز افزود: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد، رطوبت بالا رونده در برج گنبد قابوس افزایش یافته است که پایش این اثر نیز در حال انجام است.

به گفته‌ی وی؛ دهدشت نیز با کنترل بیشتر و با محدودیت بازدید کنندگان در حال کنترل است.

طالبیان ادامه داد: موضوع بارش باران در استان مازندران نیز مورد بررسی قرار گرفت که خوشبختانه با باز شدن تمام دریچه‌های سد، آسیبی به باغ عباس‌آباد نرسید.

وضعیت پل‌های تاریخی در مسیر زاینده‌رود نگران کننده است

وی همچنین با اشاره به انجام پایش‌های صورت گرفته در استان اصفهان و روی بناهای تاریخی آن، گفت: تا کنون از وضعیت بناهای تاریخی آسیبی گزارش نشده است اما وضعیت پل‌های تاریخی در مسیر زاینده رود بر اثر سیلاب نگران کننده است .

او با بیان این‌که روستاهای ابیانه و کندوان خوشبختانه آسیب جدی ندیده‌اند و گزارش‌های آثار تاریخی خراسان‌های جنوبی، شمالی و رضوی، ایلام، بوشهر، اردبیل و آذربایجان شرقی حاکی از سلامت ابنیه تاریخی این استان‌هاست، اضافه کرد: اما در سیستان و بلوچستان به دو بنا در چابهار و زاهدان بر اثر بارندگی شدید آسیب وارد شده است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت مسجد جامع ساوه و سایر مساجد و ابنیه تاریخی، از پاکسازی و باز شدن راه ناودان‌ها و آبراهه ها خبر داد و افزود: خوشبختانه خطری این ابنیه را تهدید نمی‌کند و آسیبی گزارش نشده است.

قلعه فلک‌الافلاک سالم است

معاون میراث فرهنگی با اشاره به آسیب وارد نشدن به قلعه فلک الافلاک نیز اظهار کرد: بخش از پایه و طاق آجری پل کشکان در استان لرستان تخریب شد، همچنین بستر پل کلهر شسته شده ولی پایه‌ها فعلا تخریب نشده‌اند، اما تهدید همچنان باقی است. پل «افرینه»‌ نیز در آب غرق است که میزان آسیب وارده بعد از فروکش کردن پل قابل ارزیابی است.

او با بیان این‌که آسیب‌های وارد شده به بناهای مختلف از ده درصد تا پنجاه درصد در استان مازندران گزارش شده است، تاکید کرد: آن نشان از وضعیت اضطراری دارد که نیاز به رسیدگی فوری داردد، از سوی دیگر بافت‌های تاریخی «لافت» و «بستک» و «بندر پل» و «رویدر» در هرمزگان نیز دچار آسیب شده‌اند.

وضعیت آثار تاریخی آذربایجان غربی نگران کننده است

به گفته طالبیان، مسئولان میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز  از آسیب‌های مختلف در بناها و مجموعه های تاریخی خبر داده‌اند که برخی از آنها نگران کننده است و به مرمت اضطراری نیاز دارند.

او در ادامه از آسیب های مختلف آثار تاریخی کردستان خبر داد که گزارش حدودی و مقدماتی خسارات ارایه شده است ولی گزارش دقیق آن بزودی منتشر خواهد شد.

بند میزان در شوشتر در آب غرق شد/احتمال رانش صخره‌ها وجود دارد

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، همچنین در توضیح وضعیت آثار تاریخی خوزستان نیز گفت: علاوه بر خسارت‌های وارد شده به شهرهای تاریخی دزفول و شوشتر و تهدیداتی که پیش روست، آثار شوشتر نیز در معرض جدی باران و سیل هستند، به گونه‌ای که تا شب گذشته (سه‌شنبه ششم فروردین) بند میزان غرق در آب و نگرانی بود، بنابراین احتمال رانش صخره‌ها نیز وجود دارد.

به گفته‌ی وی؛ هنوز بررسی در سایر استان‌های کشور در حال انجام است و تا کنون گزارشی از آسیب به بناهایی مانند گنبد سلطانیه، دستکندهای همدان، آثار تاریخی کرمان، آثار یزد ارائه نشده است.

طالبیان با تاکید بر این‌که آسیبی برای منطقه تاریخی «حسنلو» و تپه «سیلک» گزارش نشده و سایر آثار تاریخی نیز به صورت مداوم در حال پایش و بررسی هستند، بیان کرد: قلعه‌های چهارمحال و بختیاری آسیب دیده و یک منطقه گردشگری نیز دچار تخریب و آسیب جدی شده است، همچنین گزارشی از آسیب‌های احتمالی به استان البرز و کرمانشاه هنوز اعلام نشده است.

او با اشاره به این‌که دو بنای ثبت ملی «رهبری» و «ملاصدرا» در بارندگی و سیل دو روز گذشته در قم نیز آسیب دیده‌اند، به اندازه‌ای که خانه‌های مسکونی اطراف تخلیه شدند، از پایش آثار تاریخی استان تهران و آماده باش در پایتخت خبر داد.

مدیران کل میراث فرهنگی کشور در آماده‌باش کامل‌اند

وی در ادامه با اشاره به آماده باش کامل سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: تمام مدیران کل میراث فرهنگی در ۳۱ استان کشور، مدیران امور پایگاه‌های ملی و جهانی، مدیران موزه‌ها و معاونان میراث فرهنگی استان‌های مختلف در آماده باش کامل هستند.

طالبیان گفت: میزان خسارات وارده تا دو سه روز آینده با بررسی دقیق‌تر بعد از فروکش کردن سیلاب‌ها انجام می‌شود، همچنین بلافاصله مرمت اضطراری و متعاقب آن بعد از تهیه طرح مرمت و تصویب آن، اجرای مرمت اساسی این بناها و مجموعه‌های آسیب دیده با تامین اعتبار از محل طرح های مقابله با بحران، در اولویت اقدام استان ها باید قرار گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.