• یکشنبه / ۵ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98030501868
  • خبرنگار : 71381

گزارش کامل ایسنا از انتخابات هیات رئیسه مجلس در سال چهارم کاری دوره دهم

لاریجانی رئیس ماند/پزشکیان و مصری نواب رئیس شدند

لاریجانی رئیس ماند/پزشکیان و مصری نواب رئیس شدند
آرشیو

برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس و انتخاب «لاریجانی» به عنوان رئیس و «پزشکیان» و «مصری» به عنوان نواب رئیس مجلس و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (یک شنبه) پنجم خرداد ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به‌ گزارش ‌ایسنا، جلسه علنی امروزمجلس به ریاست علی لاریجانی و با دستور کار انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در سال چهارم کاری دوره دهم برگزار شد.

در ابتدای جلسه علنی، امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی، محمدرضا عارف و محمد جواد ابطحی را به عنوان سه داوطلب ریاست مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

همچنین  مسعود پزشکیان، عبدالرضا مصری، علی مطهری و محمدحسین فرهنگی به عنوان ۴ کاندیداهای نواب رئیسی مجلس شورای اسلامی در انتخابات هیأت رئیسه اعلام شدند.

در جریان انتخابات ریاست مجلس، علی لاریجانی با ۱۵۵ رأی، مجدداً به عنوان رئیس مجلس در سال پایانی فعالیت مجلس دهم انتخاب شد. محمدرضا عارف ۱۰۵ و محمد جواد ابطحی ۹ رأی کسب کردند و فقط ۵ رأی به عنوان رأی باطله از مجموع ۲۷۴ رأی شمارش شده اعلام شد.

لاریجانی بعد از انتخاب مجدد به عنوان رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که در چهارمین سال کاری مجلس دهم با کمک نمایندگان بتواند مشکلات پیش روی ملت ایران در زمینه‌های اقتصادی برداشته شود. وی افزود: امیدواریم با حمایت شما نمایندگان برخی مسائل در حوزه‌های منطقه‌ای و بین المللی حذف شده و به سرمنزل مقصود برسد و توفیقاتی را در این سال داشته باشیم.

رییس مجلس همچنین با اشاره به اینکه ما در آستانه روز قدس هستیم که اهمیت کانونی برای مسلمانان دارد ، گفت: باید توجه کنیم در شرایط فعلی تحرک شیطنت‌آمیزی در منطقه دیده می‌شود. با عنوان طرح بزرگ غرب اجلاسی (منامه) ترتیب می‌دهد که نقطه ننگینی برای همه کشورهایی است که در این طرح ناجوانمردانه مشارکت دارند.

در ادامه این جلسه مسعود پزشکیان و عبدالرضا مصری به عنوان نواب رئیس مجلس شورای اسلامی در چهارمین سال کاری مجلس دهم انتخاب شدند. مسعود پزشکیان کاندیدای نایب رئیسی فراکسیون امید و عبدالرضا مصری کاندیدای فراکسیون ولایی بودند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی پس از اعلام نتیجه انتخاب نواب رئیس مجلس که در نتیجه آن مطهری از حضور در هیئت رئیسه سال پایانی مجلس بازماند، گفت: از آقای مطهری تشکر می‌کنم ایشان در سه سال گذشته که در خدمتشان بودیم تلاش خوبی در هیئت رئیسه داشتند و همت سازنده در اداره مجلس به خرج دادند که از ایشان قدردانی می‌کنیم.

همچنین بهروز نعمتی با ۱۶۵ رأی، محمد آشوری با ۱۴۴ رأی و اسدالله عباسی با ۱۳۴ رأی از مجموع ۲۷۹ رأی مأخوذه به عنوان سه ناظر هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال چهارم فعالیت مجلس شورای اسلامی دهم انتخاب شدند.

بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات هیأت رئیسه مجلس، ۱۲ عضو هیأت رئیسه جدید در سال چهارم کاری دوره دهم سوگند برای اجرای آئین‌نامه را قرائت کردند.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

ماموریت «لاریجانی» به کمیسیون آموزش برای پیگیری موضوع "مدارس لاکچری" در تهران

کواکبیان: هر چه سریع‌تر ایرادات شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات در دستور مجلس قرار گیرد

لاریجانی در پاسخ به حاجی دلیگانی: عدم حضور وزرا در جلسات کمیسیون‌های مجلس معنایی ندارد

سلیمی: دولت هنوز روند پرداخت حقوق‌ها را اصلاح نکرده است

کواکبیان: صدا و سیما باورهای مردم را جریحه‌دار نکند

تعجب نماینده لنگرود از انتقال و بازیافت پسماند شیمیایی استانهای جنوبی کشور به استان گیلان

درخواست‌های «ذوالقدر» از چهار وزیر کابینه

نماینده فومن: بانک‌ها نسبت به رفع موانع تولید هیچ اقدامی نمی‌کنند

تذکری نماینده خوی و چایپاره در مورد پایانه مرز رازی

موسوی لارگانی: افزایش حقوق کارکنان هرچه سریع‌تر به روش صحیح اجرایی شود

تذکر نماینده رودبار در مورد بازیافت پسماند شیمیایی

***

در جریان برگزاری انتخابات هیأت رییسه چهارمین اجلاسیه دوره دهم مجلس، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی  اسامی ۹ کاندیدای کارپردازی مجلس را اعلام کرد که شامل اسدالله عباسی، عبدالکریم حسین‌زاده، محمود صادقی، سید مهدی مقدسی، بهروز نعمتی، محمد آشوری، سید قاسم جاسمی، قاسم احمدی لاشکی و سید علی ادیانی  هستند.

همچنین  ۱۴ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای سمت دبیری هیات رئیسه مجلس اعلام کاندیداتوری کردند که در نتیجه رای گیری علیرضا رحیمی، محمدعلی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، امیرحسین قاضی هاشمی، اکبر رنجبرزاده، احمد امیرآبادی فراهانی به عنوان دبیران هیأت رئیسه در سال چهارم فعالیت مجلس انتخاب شدند. در سال گذشته هم همین ۶ نفر در جایگاه دبیری هیأت رئیسه حضور داشتند.

با اشاره به نتیجه انتخابات هیأت رئیسه، مصطفی کواکبیان گفت که نتایج امروز انتخابات هیأت رئیسه نشان داد که ما اصلاح طلبان اکثریت مجلس نیستیم و نباید مسئولیت اتفاقات به دوش اصلاح طلبان بیفتد.

کاظم جلالی هم با بیان اینکه رأی نیاوردن «مطهری» قابل پیش‌بینی بود، گفت که اگر فراکسیون امید تعامل می‌کرد مطهری به عنوان نایب رئیس مجلس مجدداً انتخاب می‌شد کما اینکه به خود او هم گفتم که ممکن است این تصمیمات غلط باعث شود افرادی مثل شما در معرض خطر قرار گیرند.

ناطقین امروز مجلس

اعتراض نماینده دیر به اختصاص درآمد ناشی از عوارض آلایندگی عسلویه به سایر شهرستانها

حاجی دلیگانی: هیچ محصول کشاورزی آمریکایی نباید به خاک ایران وارد شود

تاکید نماینده کلیبر بر ضرورت مبارزه با فساد

کاظمی: همبستگی در داخل برگ برنده ایران در مواجهه با بیگانگان است

***

در جلسه علنی امروز، نمایندگان مجلس کلیات طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس و تعداد نمایندگان آنها را بررسی کرده و در نهایت با ۹۸ رای موافق، ۱۵۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع با کلیات این طرح مخالفت کردند.

مجلس همچنین طرح اصلاح مواد ۱ و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را تصویب کرد.

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز سه سوال جمعی از نمایندگان از وزیر ورزش و جوانان را اعلام وصول کرد.

دراین جلسه بیانیه ۱۴۶ نفر از نمایندگان در خصوص حمایت از سازمان انرژی اتمی و بیانیه ۲۵۲ نفر از نمایندگان  در خصوص روز "جهانی قدس" قرائت شد.

در پایان نیز یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.