• شنبه / ۲۹ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۴
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 98042915140
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۲۹ تیر بخوانید؛

تکذیب تعطیلی فردو/واکنش های داخلی و خارجی به توقیف نفتکش انگلیس/رد ادعای وکلای نجفی و...

تکذیب تعطیلی فردو/واکنش های داخلی و خارجی به توقیف نفتکش انگلیس/رد ادعای وکلای نجفی و...

واکنش های داخلی و خارجی در پی توقیف نفت‌کش انگلیسی توسط ایران/ تحلیلی از احتمال ایجاد «جریان سوم سیاسی» در انتخابات پیش‌رو/ واگذاری سهام دولتی خودروسازان؛ عامل سقوط یا باعث پیشرفت/ بررسی خلاءهای قانونی ارز دیجیتال در دستور کار کمیسیون اقتصادی/ سفر یک مقام عراقی به مصر برای بهبود روابط ایرانی-عربی/ سکته خفیف مغزی بقایی و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز شنبه، بیست و نهم تیر ماه ۱۳۹۸ است.

به گزارش ایسنا،‌ رییس دفتر رییس جمهور ضمن بازدید از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، بر حمایت دولت از کسب و کارهای اینترنتی و استارت آپ‌ها تاکید کرد.

همچنین رییس جمهور در نشست با مدیران ارشد بخش مسکن با انتقاد از گزارش‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه افزایش اجاره‌بها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، گفت: براساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به طور متوسط در تهران میزان اجاره بها ۳۰ درصد  افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است. البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است.

مرتضی مبلغ، فعال سیاسی خاطرشان کرد که ایجاد جریان سوم سیاسی در انتخابات پیش‌رو امکان‌پذیر نیست. وی افزود: اصولاً جریان سوم یا هر جریان جدیدی که بخواهد شکل بگیرد، با اراده چند نفر یا با دستور و کلیشه شکل نمی‌گیرد،  مطلقاً این طور نیست.

واگذاری سهام دولتی خودروسازان؛ عامل سقوط یا باعث پیشرفت

مصوبه هیات عالی واگذاری به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی حکایت از جدی‌تر شدن تصمیم دولت برای واگذاری باقی مانده سهامش در ۱۸ شرکت دولتی فعال در بورس دارد. از جمله این شرکت‌ها ایران‌خودرو و سایپاست که سهام دولت در ایران‌خودرو ۱۳ درصد و در سایپا ۱۷.۳ درصد است. براساس اعلام اولیه وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی این سهام از طریق بورس و به صورت بلوکی حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۹ واگذار خواهد شد.

در همین ارتباط یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هرگونه شتاب و عجله در واگذاری سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا آن‌هم بدون توجه به اقتضائات و تهدیدهای چنین اقدامی قطعا ناپخته و غیرسنجینده است و انجام چنین کاری را به نفع سهام‌داران و مشتریان محصولات شرکتهای خودروسازی نمی‌دانم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم درباره تخصیص بودجه صداوسیما مبتنی بر عملکرد، گفت: از آنجا که عملکرد و برون‌داد دستگاههای فرهنگی به ویژه صدا و سیما به اندازه کافی رضایتبخش نیست به همین دلیل تخصیص بودجه براساس عملکرد موجب تحت تاثیر قرار گرفتن حقوق و دستمزد کارکنان این دستگاه‌ها شده و ضرر اصلی متوجه آنان می‌شود.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از قرارگرفتن موضوع رمز ارزها و بررسی خلاءهای قانونی ارز دیجیتال در دستور کار این هفته کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد.

در همین رابطه غلام‌نبی فیضی چکاب، حقوقدان با بیان اینکه در حال حاضر هر بیت کوین حدود ۱۴۸ میلیون تومان قیمت دارد که مبلغ بسیار بالایی بوده و می‌تواند راهی برای تولید ارز برای کشور محسوب شود، گفت: باید قوانین مشخص برای بیت کوین گذاشت. با ممنوع و محدود کردن بیتکوین توسعه به وجود نمی‌آید و مشکلات کشور نیز حل نخواهد شد.

همچنین سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه دونرخی بودن ارز را موجب ایجاد رانت و فساد است از استعلام از بانک مرکزی و گمرک درباره تخصیص ارز دولتی و کالاهای وارد شده، خبر داد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی هم درباره لایحه مالیات بر درآمدهای بادآورده گفت: این لایحه که گفته شده قرار است به مجلس داده شود، بسیار خوب است و در صورت تصویب و اجرایی شدن می‌تواند اثرگذاری خود را بر اقتصاد کشور داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان بامداد امروز در هنگام ورود به ونزوئلا برای شرکت در اجلاس نم اظهار کرد: ایالات متحده آمریکا هرکجا پا می‌گذارد ناامنی و بی‌ثباتی ایجاد می‌کند. امروز در خلیج فارس، خاورمیانه، در منطقه آمریکای جنوبی و لاتین با حضورش ناامنی ایجاد کرده است.

ظریف در گفت‌وگو با نیویورکر هم بر بقا و پیشرفت ایران و قدمت چند هزار ساله آن تاکید کرد و گفت: ما  مدت‌ها پس از رفتن رئیس‌جمهور ترامپ نیز دوام خواهیم آورد و پیشرفت خواهیم کرد. قدمت ما هزاران ساله است. وی درباره تهدیدها و اقدامات آمریکا علیه ایران گفت: ما همیشه پاسخ می‌دهیم. درس عبرت این است که «با ایران بازی نکنید».

وزیر امور خارجه کشورمان درباره تعامل با جامعه جهانی و تاثیر آن در ترسیم اعتبار وی در داخل کشور نیز گفت: تعامل [با غرب] اعتبارش را در داخل[ایران] از دست داده است. مردم دیگر به تعامل با  جامعه جهانی توجهی ندارند، با آمریکا به این دلیل که به تعهداتش عمل نکرد و با اروپایی‌ها برای این که به حرفشان عمل نکردند. بنابراین، تعامل اعتبارش را از دست داده و به تبع آن، من نیز در حال از دست دادن اعتبارم هستم.

ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نیز نوشت: مردم و دولت ایران هیچ خصومتی با مردم آمریکا ندارند. تمام آنچه ما می‌خواهیم این است که هیچ کس در امور داخلی ما دخالت نکند.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک رسانه عربی با اشاره به اینکه سازوکار اینستکس در مرحله اجرا است گفت که اینستکس کار بدون خرید نفت ایران نمی‌تواند توقعات ما را بطور کامل برآورده کند.  موسوی افزود:ما برای خروج از برجام برنامه‌ریزی نمی‌کنیم اما با پایان مهلت شصت روزه شاهد تثبیت گام دوم ایران در کاهش تدریجی تعهداتش بودیم. اگر طرف‌های مقابل در حل مشکلات موجود با جدیت تلاش نکنند این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادداشتی کوتاه در واکنش به اظهارات بولتون در نفی حق غنی سازی ایران  نوشت: پذیرش حق قانونی ایران برای غنی سازی اورانیوم از سوی آمریکا، شرط ورود این کشور به مذاکرات هسته ای بود و نه نتیجه آن.

بهروز کمالوندی در واکنش به برخی اخبار درباره تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو، گفت: فردو تعطیل نشده و مرکز ملی خلاء در این مجموعه فعال بوده و تحقیق و توسعه را روی شیرآلات خلاء انجام می‌دهد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه تصریح کرد: شیرآلات خلاء در صنایع پیچیده هسته‌ای کاربرد دارد و دیوید آلبرایت تحلیلگر هسته‌ای آمریکایی نیز در گزارش اخیر خود به پیشرفت این فناوری اذعان کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره دیدار رند پاول سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران گفت که این سناتور از او خواسته بود تا در گفت‌وگوها با ظریف حضور داشته باشد و ترامپ نیز این درخواست را قبول کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم با توجه به افزایش تنش‌ها در روابط واشنگتن-تهران از تاثیر منفی آن ابراز نگرانی کرد و گفت: از هرگونه بهبود در روابط آمریکا و ایران استقبال می‌کنیم

واکنش های داخلی و خارجی در پی توقیف نفت‌کش انگلیسی توسط ایران

*جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به توقیف یک نفت‌کش این کشور توسط ایران گفت که لندن به دنبال راهکاری دیپلماتیک برای حل‌وفصل این موضوع است.

*عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی: اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری خلاف قواعد بین‌الملل علیه ایران اقدامی انجام دهد

*عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: توقیف نفتکش انگلیسی کاملا قانونی است

*یک مقام مطلع در سازمان بنادر و دریانوردی:کشتی انگلیسی توقیف شده، اصل عبور بی ضرر در تنگه هرمز را رعایت نکرد

*وزیر امور خارجه لتونی ضمن غیرقابل قبول خواندن توقیف نفت‌کش انگلیسی از سوی ایران مدعی شد که یک شهروند لتونیایی در این نفت‌کش بوده است.

*دولت‌های هند و فیلیپین اعلام کردند که در حال تلاش برای آزادی اتباع خود در نفتکش انگلیسی توقیف شده توسط ایران هستند.

*جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر انگلیس: بازگشت آمریکا به برجام موجب کاهش تنش‌ها می‌شود

*واکنش گوترش به اتفاقات اخیر در تنگه هرمز

*یک مقام پیشین انگلیس: از رعایت نکردن مقررات منطقه قرمز از سوی نفت‌کش انگلیسی در تعجبم

*علاء‌الدین بروجردی: توقیف نفتکش انگلیسی مبتنی بر مقررات بین‌المللی است

*حشمت‌الله فلاحت پیشه: انگلیس در دام آمریکا افتاده است

*رئیس اطلاعات پنتاگون: ایران خواهان جنگ نیست

*وزیر امورخارجه انگلیس در ادعایی واهی توقیف نفتکش کشورش توسط ایران را غیرقانونی و توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران به دست نیروهای انگلیسی را قانونی خواند و گفت که ایران مسیری خطرناک را انتخاب کرده است.

*واکنش آلمان به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

*واکنش فرانسه به توقیف نفت‌کش انگلیسی

*محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی توئیتری نیز با اشاره به توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس نوشت: برخلاف دزدی دریایی در تنگه جبل‌الطارق، اقدام ما در خلیج فارس اجرای قوانین بین‌المللی کشتیرانی دریایی است.

*درحالی‌که ایران تاکید دارد توقیف نفتکش انگلیسی مطابق با قوانین بین‌المللی است، وزارت خارجه انگلیس کاردار سفارت ایران در لندن را احضار کرد.

*یک مقام سفارت روسیه در ایران مدعی شد که سه شهروند روسی در نفت‌کش انگلیسی توقیف‌شده از سوی ایران حضور دارند و دربار آن‌ها با ایران در ارتباط هستند.

***

سخنگوی الحشد الشعبی در محور شمال در رابطه با بمباران پایگاه آمرلی گفت: قبل از انجام تحقیقات هیچ طرفی را نمی توانیم در بمباران این پایگاه متهم کنیم. وی همچنین حضور و یا کشته شدن نیروهای ایرانی پایگاه آمرلی را رد کرد.

برخی منابع عراقی نیز اعلام کردند که مشاور امنیت ملی این کشور با مسئولان مصری دیدار کرده و پیام‌هایی در راستای بهبود روابط ایرانی-عربی به همراه داشته است.

همچنین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اظهارات نماینده دائم عربستان در سازمان ملل تاکید کرد: اکنون عربستان در مسیر تصمیم گیری معقول قرار گرفته است و ایران از ابتدا معتقد بود که باید مسیر گفت‌وگو و تعامل بین دو کشور و بدون حضور آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها طی شود و مانعی نیز در این راه وجود ندارد.

وکیل مدافع حمید بقایی گفت: حدود بیست روز قبل موکلم در زندان دچار سکته خفیف مغزی شدند و پزشکان تشخیص دادند که نیاز به پیگیری پزشکی و مرخصی دارند و این رویه ۱۵ الی ۲۰ روز طول کشید و نهایتا هفته قبل آقای بقایی به مرخصی درمانی امدند.

همچنین سرپرست دادسرای جنایی تهران با بیان اینکه پرونده قتل میترا استاد از لحاظ دادسرا فاقد نقص است، گفت: در جلسه مقدماتی که در دادگاه کیفری یک تشکیل شد، تمامی ایرادات سه وکیل متهم رد و دادگاه وارد جلسه رسیدگی شده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی امروز در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد.در این جلسه پس از قرائت کیفرخواست از سوی قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی، متهمان و وکلا در فرصت جداگانه به دفاع از خود پرداختند.

امروز همچنین بیستمین جلسه از دور سوم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد که گزارش کامل این جلسه را میتوانید اینجا بخوانید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.