• دوشنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۵
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 98081307670
  • خبرنگار : 71506

اینچه درگاهی: به موقع درباره تخلف سازمان بازرسی صحبت خواهم کرد!

اینچه درگاهی: به موقع درباره تخلف سازمان بازرسی صحبت خواهم کرد!

رییس فدراسیون ژیمناستیک درباره صورت حساب‌های مالی فدراسیون و استقرار ماموران سازمان بازرسی کل کشور در فدراسیون گفت: زمانی که سازمان بازرسی مرتکب تخلف شود برای من جای سوال است و به موقع درباره تخلف سازمان بازرسی صحبت خواهم کرد!

به گزارش ایسنا، زهرا اینچه درگاهی رییس فدراسیون ژیمناستیک در نشست خبری خود درباره مباحث پیش آمده در خصوص صورت حساب‌های مالی فدراسیون و استقرار ماموران سازمان بازرسی کل کشور در فدراسیون گفت: این که سازمان بازرسی از نهادهای بازخواست کننده است، بدیهی است و بازرسان آن در تمام ارگان‌ها وجود دارند. ماموران سازمان بازرسی آخر مهر ۱۳۹۷ به دفتر ما آمدند و کتبا سه نفر را معرفی کردند تا به مدت دو ماه در فدراسیون جهت بررسی صورت‌های مالی در سالهای ۹۵، ۹۶ و شش ماه اول سال ۹۷ مستقر شوند. در ابتدای ورود آن‌ها گفتند خیلی خوب است که اینجا آمدید اما کاش خیلی قبل‌تر از این‌ها می‌آمدند تا در سال‌هایی که اصلا صورت‌های مالی در گزارش‌ها منعکس نمی‌شد این مسائل را بررسی می‌کردیم. چندین سال اظهارات مالی در حسابرسی فدراسیون گنجانده نمی‌شد و هیچ بررسی صورت نمی‌گرفت.

رییس فدراسیون  افزود: اگر ماموران سازمان بازرسی آن موقع هم می‌آمدند و صورت هالی مالی را بررسی می‌کردند الان حجمی از بدهی‌ها بر گردن فدراسیون نبود که آن‌ها هم در جواب گفتند این بازرسی‌ها ادواری است و اتفاقا چون خیلی سال است که نیامدیم، الان آمدیم!

وی با بیان این که در بحث بازرسی از سندهای فدراسیون حرف‌های زیادی برای گفتن داریم، خاطرنشان کرد: درست است سازمان بازرسی این موارد را رصد می‌کند اما زمانی که خود این نهاد مرتکب تخلف شود برای من جای سوال است که به موقع درباره آن صحبت خواهم کرد. برای من خیلی جالب است در حکم ماموران سازمان بازرسی نوشته شده بود سندهای مربوط به ابتدای سال ۹۵ تا شش ماه سال ۹۷ بررسی شود. اما خیلی جالب است که آنها سندهای مربوط به سال ۹۵ و چهار ماه ابتدای سال ۹۶ که من رییس فدراسیون نبودم را بررسی نکردند و خیلی راحت از آن گذشتند و فقط نسبت به بررسی دوره‌ای که من رییس فدراسیون بودم، اقدام کردند.

اینچه خاطرنشان کرد: هر انسانی ممکن است خطایی مرتکب شود و هیچ کدام از ما عاری از اشتباه نیستیم. اما خطا نباید عامدانه و در راه منفعت طلبی باشد. مثلا ماموران سازمان بازرسی به مواردی اشاره می‌کردند که جای تعجب داشت. مثلا گفتند که چرا در سالن پایین چاله‌ ابر کنده‌اید. اما مطمئن هستم اگر خود رییس سازمان بازرسی رییس فدراسیون ژیمناستیک شود حتما این کار را می‌کند تا از ضایعه نخاعی ورزشکاران جلوگیری شود.

وی افزود: سوالات سازمان بازرسی از ما بخشی فنی و بخش دیگر هم مالی بود . من در طول دوران ریاستم در فدراسیون فقط به یک سفر مسابقه‌ای به همراه تیم رفتم و سایر سفرهایم برای شرکت در اجلاس و گردهمایی‌ها بوده است. من میان سفرهای همراه تیم ارزان‌ترین را که سفر به باکوی آذربایجان بود انتخاب کردم و به همراه تیم اعزام شدم. جالب است ماموران سازمان بازرسی یکی از مواردی که به قوه قضاییه فرستاده بودند این بود که گفتند سفر من به باکو بدون مجوز شورای برون مرزی بوده است. در حالی که شورای برون مرزی به ۱۰ نفر برای این سفر مجوز داد که نام من نیز در ردیف ششم لیست قرار داشت. شاید دقت نکرده بودند و نام من را ندیدند اما فکر می‌کردند من به صورت جداگانه و نه با سایر اعضای تیم سفر کردم آیا این که با تیم به مسابقات رفتم تخلف است؟

رییس فدراسیون ژیمناستیک اضافه کرد: مورد دیگر این بود که ما در سفر تیم به آذربایجان در مجموع هزار و سیصد سی منات که حدود سه میلیون تومان می‌شود برای خورد و خوراک تیم در نظر گرفتیم. در باکو به جای گرفتن هتل و کم کردن هزینه‌ها در یک آپارتمان مستقر شدیم، یک سوپر مارکت نزدیک آپارتمان بود که از آن برای خرید صبحانه شامل کره، پنیر و... خرید می‌کردیم. روز آخر که به صاحب سوپرمارکت گفتیم که برای خرید های انجام شده فاکتور بدهد او هم انگلیسی بلد نبود و به هر سختی ممکن به او فهماندیم در نهایت یک فاکتور دستی داد ما آن را در سندهای مالی فدراسیون آوردیم. حال ماموران سازمان بازرسی می‌پرسیدند چرا این فاکتوردستی است در حالی که فاکتور رقم های کم به صورت دستی مشکل خاصی به لحاظ قانونی و ثبت در اسناد ندارد، چرا که در این سفر همه شاهد این موضوع بودند.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک ادامه داد: ماموران سازمان بازرسی حتی نسبت به اینگونه موارد کوچک که سند آن نیز موجود بود حساس بودند اما نمی‌دانم چرا بررسی سندهای مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ که من در آن موقع رئیس فدراسیون نبودم مورد علاقه آنها نبود. مثلا آن موقع در سفری به خارج از کشور برای ۹ نفر مجوز شورای برون مرزی گرفتند اما ۱۷ نفر اعزام شدند. چرا هیچ کس روی این موضوع حساس نشد؟ یا اینکه مبلغ ۷۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای ساخت انیمیشن چک کشیده‌اند اما هرگز آن انیمیشن ساخته نشد.

وی در پاسخ به این سوال ایسنا که آیا با این اوصاف پرونده فدراسیون نزد سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی مختومه شده است، گفت: در صحبتی که با رئیس بخش ورزش سازمان بازرسی داشتم اعلام کرد از نظر ما پرونده مختومه است. طبیعتا آنها گزارش خود را به وزارت ورزش نیز داده‌اند. سازمان بازرسی من را برای بازپرسی به قوه قضائیه معرفی کرد که من هم رفتم و در جلسه دادگاه توضیحاتمان را ارائه دادیم. به هر حال این موارد زمان بر است اما متاسفانه در حالیکه هیچ چیز به اثبات نرسیده برخی قصاص قبل از جنایت کرده‌اند. در نهایت مشخص می‌شود که آیا قصوری صورت گرفته یا خیر؟ فدراسیون ژیمناستیک در آرامش کامل در حال انجام فعالیت است و برنامه‌هایمان را دنبال می‌کنیم. سازمان بازرسی هم کار خود را می‌کند اما متاسفم حضور بازرسان در فدراسیون و یا موارد مربوط به اسناد در رسانه‌ها درج پیدا کرد. حتی یکی از ماموران سازمان بازرسی که به اطلاعات ما دسترسی داشته آنها را در فضای مجازی پخش کرده است. (رئیس فدراسیون ژیمناستیک سند این موضوع را نیز به خبرنگاران نشان داد.)

وی در پاسخ به این سوال که با این اوصاف آیا شکایتی از مامور سازمان بازرسی داشته‌اند یا خیر؟ گفت: بله در حال پیگیری این موارد هستیم.

رئیس فدراسیون ژیمناستیک در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره سفر وی به اتریش به همراه خواهرش و شرکت خواهر او در دوره آموزشی اتریش و همچنین سفر رئیس دفترش به یکی از کشورهای خارجی برای حضور در دوره مربیگری گفت: درباره سفر خواهرم باید بگویم نمی‌دانم اینها ساخته چه ذهن خلاقی است؟ خانواده من طبیعتا افراد آزادی هستند که می‌توانند به هر کجای دنیا سفر کنند و این موضوع نیز به هیچ کس ارتباط ندارد. اگر رئیس شاخه در گفت‌وگوی خود مدعی شده که بدون اطلاع او این سفر صورت گرفته است باید بگویم اصلا چه کلاسی در اتریش برگزار شده که خواهرم بخواهد در آن شرکت کند؟ اصلا JFA کلاسی در اتریش برگزار نکرده است. او از کجا به این نتیجه رسیده خواهر من برای شرکت در کلاس به اتریش رفته است. ادعاهای او را به موقع پیگیری قضایی می‌کنم چرا که او تهمت زده و باید پاسخگوی اتهاماتش باشد. عکس‌های کودکی خواهرم که در ژیمناستیک بوده موجود است. او سال‌ها پیش کارت مربیگری‌اش را خیلی زودتر از من گرفته است. تهمت زدن راحت است و این افراد باید مستند آن را ثابت کنند.

اینچه درگاهی با نشان دادن اسناد مربوط به سفرش به اتریش و همچنین چکی که خواهرش به صورت شخصی برای هزینه این سفر داده، گفت: این سند نشان می‌دهد مقدار تعیین شده برای هزینه سفر من به اتریش ۱۹۰۰ یورو بوده که با هزینه‌ای بسیار کمتر از آن این سفر را انجام داده‌ام و باقی آن را نیز به حساب فدراسیون باز گرداندم. خواهرم نیز مقیم خارج از کشور است و اصلا برای گرفتن ویزا نیز از طریق فدراسیون اقدام نکرد چرا که نیازی به این کار ندارد. او با هزینه شخصی به همراه من آمد و فکر نمی‌کنم این هیچ تخلفی باشد. من دوست داشتم خواهرم در پرواز کنار من بنشیند تا شاید یک مرد کنارم ننشیند. سفر خواهرم هیچ ارتباطی به فدراسیون نداشت، خواهر دیگر من نیز در خارج از کشور زندگی می‌کند و اصلا نیازی به این موارد نداریم. حتی وقتی خواهرم به فدراسیون می‌آید ۴۵ دقیقه در ماشین منتظر مانده و گفته داخل فدراسیون نمی‌آیم چون می‌ترسم برایت حاشیه درست شود. سازمان بازرسی هم تمامی این سندها را چک کرده است.

وی افزود: درباره سفر رئیس دفترم نیز باید بگویم او سابقه ۲۰ سال مربیگری درجه ۱ دارد و از دهه ۷۰ در ژیمناستیک حضور داشته است. اینگونه نیست که من کارمندم را به سفر تفریحی فرستاده باشم. در کلاس‌هایی که شهریور ماه با حضور مدرس ژاپنی در ایران برگزار شد او به دلیل مشغله کاری نتوانست در آن شرکت کند به همین خاطر از فدراسیون تقاضا کرد با هزینه شخصی به این کلاس‌ها که مهر ماه برگزار شد برود که مورد موافقت قرار گرفت. کما اینکه ده‌ها نفر در سال با هزینه خودشان برای حضور در کلاس‌های مربیگری اعزام می‌شوند.

به گزارش ایسنا، رئیس فدراسیون ژیمناستیک در ادامه درباره این ادعا که در سندهای مالی فدراسیون ۱۶۵میلیون تومان مربوط به آزمون سطح بندی آورده نشده است، گفت: هر درآمدی که توسط هیات‌ها از برگزاری کلاس‌ها ایجاد شود به حساب فدراسیون واریز می‌شود. اصلا فرد مدعی از کجا می‌داند که این مبلغ ۱۶۵ میلیون تومان بوده است.

سلیمانی دبیر فدراسیون ژیمناستیک با ورود به بحث در این باره گفت: در گزارش ۱۷ فروردین به هیات رئیسه از آنجا که برآوردی از میزان درآمد کلاس‌های سطح بندی نداشتیم رقم آن را صفر آوردیم اما در گزارش شهریور ماه به هیات رئیسه ۳۹۰ میلیون تومان درآمد حاصل از دوره سطح بندی را در گزارش مالی منعکس کردیم و به اعضای هیات رئیسه ارائه شد.

اینچه درگاهی در ادامه صحبت‌های خود گفت: متاسفانه می‌گویند فدراسیون ژیمناستیک چهار میلیارد تومان بدهی یا کسر بودجه دارد که اصلا اینطور نیست. از یک مرجع خواهش می‌کنم بیاید و سندهای مالی را بررسی کند و ببیند ما کجا چهار میلیارد تومان کسری آورده‌ایم. ما در جلسه هیات رئیسه در ابتدای سال اعلام کردیم اگر بخواهیم بر طبق بودجه پیش بینی شده برنامه‌هایمان را بطور کامل تا پایان سال ۹۸ اجرایی کنیم چهار میلیارد تومان کسری می‌آوریم و به آنها گفتیم با توجه به جایگاهی که دارند برای کمک به ژیمناستیک و فدراسیون و اینکه برنامه‌ها ناقص اجرا نشود به دنبال جذب منابع مالی باشند. کما اینکه یکی از اعضای هیات رئیسه نیز در ابتدای سال با جذب یک اسپانسر باعث کمک ۲۰۰ میلیونی به فدراسیون شد.

دبیر فدراسیون ژیمناستیک نیز در این باره گفت: درست است گزارش مالی و بودجه فدراسیون را باید قبل از سال در جلسه هیات رئیسه مطرح کنیم اما وقتی کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش امکان این را ندارند که بگویند ما قطعا فلان مبلغ به شما می‌دهیم ما چطور می‌توانیم به صورت قطعی درباره بودجه صحبت کنیم. ما تازه دو ماه پیش با وزارت ورزش تفاهم‌نامه امضاء کردیم. پیش بینی بودجه فدراسیون در جلسه ۱۷ فروردین هیات رئیسه مطرح شد اما همه اینها پیش بینی بود چرا که وزیر مثلا گفته بود ممکن است ۵۰ درصد بدهیم یا اینکه بعدا گفت شاید ۷۰ درصد بودجه را به شما بدهیم بنابراین نمی‌توانستیم به صورت قطعی درباره وضعیت بودجه و درآمدها گزارش بدهیم. بنده در جلسه ۱۷ فروردین ۹۸ هیات رئیسه تقویم سال ۹۸ را در اکسل به صورت ریز به ریز از مبالغ اندک تا هزینه هواپیما، اردوها و ... را پیش بینی کردم. در کنار آن نیز درآمدهای سال ۹۸ به صورت پیش بینی شده ارائه شد. در مجموع با حساب کتابی که صورت گرفت اعلام شد چهار میلیارد تومان برای اجرای کامل برنامه‌ها کسری می‌آوریم و گفتیم اگر می‌خواهید برنامه‌ها را در سال ۹۸ بطور کامل اجرا کنیم چهار میلیارد تومان کسری خواهیم داشت و از اعضا خواستیم راهی برای افزایش درآمدها و جذب حامیان مالی پیدا کنند. بنابراین اینگونه نیست که عنوان می‌شود فدراسیون ژیمناستیک چهار میلیارد تومان کسری بودجه یا بدهی دارد.

سلیمانی افزود: خوشبختانه تا الان تمامی برنامه‌ها را پیش بردیم و هیچ موردی کنسل نشد. حقوق کادر فدراسیون نیز تا آخر مهرماه پرداخت شده است و بیمه و مالیاتمان نیز به روز است. حتی ما برای کاهش هزینه‌ها در سفرهای برون مرزی تا جایی که می‌شد صرفه جویی کردیم و افراد غیر ضروری را اعزام نکردیم. در جلسه شهریور ماه هیات رئیسه نیز پیش بینی بودجه برای شش ماهه دوم سال را ارائه دادیم که در آن پیش بینی مسابقات کسب سهمیه المپیک را آوردند و گفتیم باید یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان جذب کنیم تا بتوانیم برنامه‌هایمان را کامل اجرا کنیم. مثلا برای مسابقات مغولستان هزینه بلیت هر نفر ۲۸ میلیون تومان می‌شد آیا سال پیش نیز این رقم به همین میزان بود؟ یا قیمت ارز تغییری نکرده است. مسلما هزینه‌ها بیشتر شده است. به نظر من فدراسیون ژیمناستیک در بحث مالی خیلی هم خوب عمل کرده و توانسته اوضاع را مدیریت کند.

دبیر فدراسیون ژیمناستیک درباره میزان بودجه فدراسیون و دریافتی‌ها گفت: حدودا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته‌ایم. همچنین دریافتی‌مان از کمیته ملی المپیک ۴۰۰ میلیون تومان بوده است. از وزارت ورزش هم در مجموع حدود ۸۰۰ میلیون تومان گرفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، در ادامه نشست رئیس فدراسیون ژیمناستیک درباره اظهارات قاسمی عضو هیات رئیسه فدراسیون گفت: آقای قاسمی عضو هیات رئیسه فدراسیون نیست و ابلاغی هم از وزیر ورزش برای این منظور ندارد. او فقط در همان ابتدا دو بار به عنوان مهمان به جلسات هیات رئیسه دعوت شد بنابراین اینکه بگوییم سه عضو هیات رئیسه گفته‌اند ابهامات مالی وجود دارد صحیح نیست چرا که ایشان عضو هیات رئیسه نیست. آقای هاشمی طبا هم در جلسه آخر غایب بودند. تنها یک نفر این اظهارات را مطرح کرده و اگر برای ایشان سوالی هست حتما آماده پاسخگویی هستیم. ما بودجه فدراسیون را ۱۲ اسفند ۹۷ مصوب کردیم و تعجب می‌کنم چرا این موارد مطرح شده است. هیچ کس اجازه ندارد و نمی‌تواند مدعی شود بودجه امسال  مصوب نشده است. ما بودجه فدراسیون را ۱۲ اسفند ۹۷ در مجمع فدراسیون که بالاترین نهاد است مصوب کردیم. این ادعا غیر قانونی و قابل پیگیری است. ضمن اینکه در جلسه ۲۷ فروردین نیز در جلسه هیات رئیسه مطرح و تمامی اعضا نیز آن را امضاء کردند (دبیر فدراسیون سند مربوط به امضای اعضای هیات رئیسه را به خبرنگاران نشان داد.)

وی در پایان درباره ادعاهای روح الله وین رئیس شاخه "ژیمناستیک برای همه" مبنی بر اینکه به خاطر انتقاداتش از سوی رئیس فدراسیون برکنار شده است، گفت: ایشان در طول دو سال فعالیتش اصلا هیچ کاری که مثبت باشد انجام نداد در حالیکه این شاخه مخاطب زیادی دارد و بار سنگینی روی دوش فدراسیون بود. حتی از او دعوت کردم به خاطر مشکلاتی که وجود داشت به فدراسیون بیاید تا آنها را بررسی کنیم اما نیامد و توضیحی هم درباره علت نیامدنش نداد. در نهایت مجبور شدم او را از ریاست این شاخه کنار بگذارم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۴ ۰۹:۰۴

واقعا متاسفانه هیات های بازرسی مستقر در دستگاه‌ها عملکرد مناسبی ندارند و بیش‌تر جنبه تشریفاتی دارند و سلیقه ای عمل می کنند نه قانونی. انتظار از رییس جدید سازمان بازرسی که هیات های بازرسی دستگاهها را متحول کنند تا جدیت بیش‌تری به خرج بدند و جلوی فساد بگیرند.