• چهارشنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98091309065
  • خبرنگار : 50210

یک سال گذشت؛

پسماندهای عفونی همچنان وبال گردن شهرداری اراک

پسماندهای عفونی همچنان وبال گردن شهرداری اراک

ایسنا/مرکزی با نظر شورای شهر، جمع‌آوری، حمل و امحای پسماندهای عفونی مطب‌ها و کلینیک‌های اراک مجددا به گردن شهرداری افتاد.

طرح جدی مطالبه رسیدگی به وضعیت پسماندهای عفونی اراک درست از ۱۴ آذر ۱۳۹۷ با اولین گزارش مکتوب ایسنا با عنوان " استخوان پسماندهای عفونی لای گوشت اراک" و گزارشی تصویری از وضعیت این پساندها در سطح شهر با عنوان "تیغ عفونت زیر گلوی اراک" آغاز شد و عکس العمل های بسیاری را در پی داشت، خیلی‌ها به قضیه ورود کردند، پیام‌ دادند، تاسف خوردند، مصاحبه کردند، جلسه گذاشتند، ... ، اما هنوز اتفاق مثبتی که بتواند پرونده این معضل بزرگ را در اراک ببندد رخ نداده است.

در سطح ملی وزارت بهداشت به موضوع ورود کرد و خواستار تعیین تکلیف این موضوع در اراک شد و در سطح استان، نماینده ولی‌فقیه در استان طی مکاتباتی ساماندهی این وضعیت را خواستار شد و اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مورخ ۲۱ اسفند ۹۷ به این وضعیت واکنش نشان داد و مطب‌ها و پزشکان را موظف به مدیریت پسماندهای عفونی اعلام کرد و گفت "انعقاد قرارداد جمع آوری پسماندهای عفونی توسط مطب‌ها و کلینیک‌ها با شهرداری به این معنا نیست که کیسه این زباله‌ها در سطل‌های زباله خانگی تخلیه شوند و سپس با دیگر پسماندها مخلوط و دفن شود، در این راستا تاکنون مهلت‌های بسیاری به پزشکان داده شده است".

سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک پایان اسفندماه ضرب‌الاجلی را تعیین کرد و صراحتا گفت که از ابتدای فروردین ماه ۹۸ اقدامی نسبت به جمع‌آوری، حمل و امحای پسماندهای عفونی شهر اراک نخواهد کرد.

در اولین جلسه کارگروه پسماند استان مرکزی در ۲۳ فروردین ۹۸، زندیه‌وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت که وضعیت پسماندهای عفونی اراک حداکثر تا ۲ ماه آینده (۲۳ خرداد ۹۸) باید تعیین تکلیف شود ولی امروز که حدود ۶ روز از خواسته معاون استاندار می‌گذرد، هنوز سر این کلاف سردرگم پیدا نشده است.

حمیدرضا قناتی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک در ۱۴ اردیبهشت‌ماه به ایسنا گفت: در اولین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان، سازمان به صراحت اعلام کرد که با توجه به مشکلات ایجاد شده در سال گذشته، امسال تمایلی به جمع‌آوری پسماندهای عفونی مطب‌ها ندارد، اما دانشگاه علوم‌پزشکی، مرکز بهداشت اراک و سازمان نظام پزشکی اعلام کردند که علیرغم اهتمام جهت بکارگیری بخش خصوصی برای مدیریت پسماندهای عفونی، امکان انعقاد قرارداد سریع با پیمانکار بخش خصوصی وجود ندارد و پیمانکار نمی‌تواند به سرعت جایگزین شهرداری و سازمان مدیریت پسماند شود که این امر تبعاتی چون قرارگرفتن این پسماندها داخل سطل‌های زباله خانگی و شهری را به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: با تأکیدات زندیه‌وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی مقرر شد که ۶ ماه به دانشگاه نظام پزشکی و مرکز بهداشت اراک فرصت داده شود تا پیمانکار قوی و منطبق بر استانداردها و قوانین مدنظر بکارگیری شود و سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک نیز تنها مدیریت این پسماندها را در محل دفن انجام دهد.

شهریور تمام شد و همه منتظر بودیم که سازمان نظام‌پزشکی شرکت پیمانکار خود برای جمع‌آوری، حمل و امحای پسماندهای عفونی اراک را معرفی کند که دکتر یوسفی نماینده سازمان نظام پزشکی در جلسه کمیسیون خدمات‌شهری شورای شهر از تعویق انتخاب پیمانکار و برگزاری مناقصه خبر داد.

پس از کش و قوس‌های فراوان، بالاخره در اواسط مهرماه یک شرکت دانش‌بنیان برای اینکار انتخاب شد، اما تا امروز(۱۳ آذرماه ۹۸) هنوز فعالیتی از این شرکت رویت نشده است.

روز گذشته در واقع روزی برای پسماندهای عفونی در اراک بود، بخشی از سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان به این امر اختصاص داشت و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: هنوز پیمانکار بخش خصوصی برای جمع‌آوری پسماندهای عفونی مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی اراک فعالیت خود را آغاز نکرده است و طبق قانون استمرار خدمات، تا زمانی که قرارداد این شرکت پیمانکار منعقد نشده است، شهرداری اراک موظف به جمع‌آوری این پسماندهاست و در صورت امتناع مورد برخورد قانونی قرار می‌گیرد.

مهدی زندیه‌وکیلی تصریح کرد: هر تولیدکننده پسماند عفونی در صورتی که پسماند خود را بی‌خطرسازی کرد می‌تواند آنرا به شهرداری یا شرکت پیمانکار تحویل دهد، اما در صورتی که بی خطرسازی توسط تولیدکننده پسماند انجام نشود، باید پسماند را حتما تحویل شرکت پیمانکار بدهد.

به گزارش ایسنا، عصر دوشنبه 11 آذر 98 نیز شورای شهر اراک با ادامه جمع‌آوری این پسماندها توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری موافقت و مصوب کرد که سازمان نسبت به ادامه جمع‌آوری، حمل و بی‌خطرسازی این پسماندها تا اول اسفندماه ۹۸ اقدام و هزینه را طبق تعرفه قبلی از تاریخ اول مهرماه تا اول اسفندماه دریافت کند.

این مصوبه صحن در واقع مصوبه کمیسیون نظارت شورای شهر بود و دکتر کاوه فلک افلاکی رییس این کمیسیون با اشاره به اینکه زباله‌های عفونی در واقع به معضلی در اراک بدل شده است، گفت: در جلسه‌ای که پایان فروردین‌ماه در دفتر دادستان اراک برگزار شد، مقرر شد که سازمان نظام‌پزشکی و دانشگاه علوم‌پزشکی یک شرکت پیمانکار معتبر برای این موضوع معرفی کنند و سازمان پسماند شهرداری نیز تا پایان شهریورماه اقدام به مدیریت این پسماند در اراک کند که تاکنون شهرداری تمامی وظایف محوله خود را به خوبی انجام داده است.

وی افزود: پس از اینکه سازمان نظام‌پزشکی و دانشگاه علوم‌پزشکی اراک چند شرکت معرفی کردند، در نهایت با برگزاری مناقصه، شرکت دانش‌بنیان سورن‌آب انتخاب شد و مقرر بود که کار را از اول مهرماه آغاز کند، اما با گذشت ۲ ماه خبری از این شرکت نبود و شهرداری نیز طی ۲ ماه اخیر بدون دریافت هزینه اقدام به جمع‌آوری پسماندها از سطح شهر کرد و در نهایت هفته گذشته اعلام کرد که اقدام به جمع‌آوری نمی‌کند.

فلک‌افلاکی تصریح کرد: فعال نشدن این پیمانکار به این دلیل بود که تفاهم‌نامه هنوز به امضا نرسیده بود و همچنین دیگر شرکت‌های رقیب در این مناقصه شکایاتی را مطرح کرده بودند که در نهایت مقرر شد این شرکت کار را آغاز کند، اما تا استقرار آن در اراک و تجهیز کارگاه چیزی در حدود ۲ ماه زمان نیاز است که تصمیم بر این شد که شهرداری تا اول اسفندماه کار را ادامه دهد و پس از آن این شرکت پیمانکار وارد شود.

این صحبت‌های رییس کمیسیون نظارت در صحن رسمی شورای شهر در روز گذشته باعث شد که سورانه واکنش نشان دهد و گفت: این شرکت اظهار کرده بود که با برنده شدن در مناقصه بلافاصله تجهیز کارگاه را انجام خواهد داد، اما عملا با این اقدام حدود ۶ ماه زمان خرید، با این شرایط سوال اینجاست که چه تضمینی وجود دارد که در اول اسفندماه مجددا به بهانه‌ای وقت کشی نکند؟

به گزارش ایسنا، تعرفه جمع‌آوری پسماندهای عفونی در اراک توسط شهرداری چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است که باید توسط پزشکان پرداخت شود، مصوبه دیروز شورا چنین بود که شهرداری با تعرفه قدیمی خود اقدام به جمع‌آوری کند که این امر مورد نقد محصولی و نادری قرار گرفت و خواستار افزایش تعرفه شد، اما اعضا موافقتی با آن نکردند.  

نادری گفت: نظر من این است که تعرفه جمع‌آوری پسماند حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد چراکه اگر شهرداری به همین منوال عمل کند و دائما قرارداد تمدید شود، مسلما بار این کار همچنان بر دوش شهرداری خواهد بود.

وی گفت: در شرایطی که دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی نمی‌خواهند وظیفه خود را انجام دهند، شهرداری باید هزینه خدمات خود را دریافت کند.

اردیبهشت ماه امسال قناتی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک از اقدام برای مهندسی سازی ترانشه سایت پسماند و خرید لاینر خبر داد. او همچنین از طراحی خودروی جمع آوری این پسماندها مطابق با استانداردهای موجود نیز خبر داد و گفت: پسماندهای عفونی در صورت حمل با این خودرو پرس و فشرده سازی نمی شوند و همچنین در این خودرو مخزن شیرابه تعبیه شده و کف مخزن نیز کاملا ایزوله است و پسماند حمل شده با این ماشین هیچگونه نشتی نخواهد داشت.

اینها مجموع اتفاقاتی است که در یکسال اخیر در حوزه رسیدگی به وضعیت پسماندهای عفونی اراک افتاده است و پس از 365 روز از اولین گزارش ایسنا در خصوص وضعیت پسماندهای عفونی اراک، همچنان ادامه کار جمع‌آوری، حمل و امحا بر دوش شهرداری اراک گذاشته شده و مجدد باید تا اول اسفندماه ۹۸ به انتظار نشست و دید که این شرکت پیمانکار بالاخره خودی نشان می‌دهد یا همچنان کار به شهرداری سپرده می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.