• شنبه / ۳ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۵۷
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 99030301145
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

گزارش/

آتشی که بادش می زنند!

آتشی که بادش می زنند!

ایسنا/آذربایجان غربی با گشتی در شهر به جرات احساس ترس، بر جان می نشیند ترس از اتفاقی که دیر یا زود آتشش دامن بیشتر افراد را خواهد گرفت. بعدازظهر یک روز بهاری در سطح شهر ارومیه که قدم بزنی پس از چند دقیقه پیاده رویی با صحنه های عجیبی از به اصطلاح "شجاعت  تامل برانگیزی" مواجه می شوی، وقتی دسته های ۵ یا۶ نفره کنارهم بی هیچ محافظتی به گفت و گو نشستند.

پس از عبور از کنار این جماعتی که حتی وقتی ماسک برصورتت می بینند با تعجب هاج و واج به هم اشاره می کنند که" ببین چقدر هم جدی گرفته موضوع را"....، کمی بیشتر که مسیرت را ادامه می دهی اتوبوس مملو از مسافر نظرت را بیشتر جلب می کند و از خود این سوال را می پرسی مگر کرونایی وجود ندارد!! جای فاصله گذاری در این شهر واقعا کجاست!؟

اتوبوسهای پر از مسافر که مسافرناخوانده کووید- ۱۹ را به سرعت جابه جا می کنند..

نظارتی وجود ندارد

یکی از شهروندان اهل ارومیه که از اتوبوس هشت شهریور پیاده شد در گفت و گو با ایسنا گفت:خط واحدهای اکثر مسیرها همین جور شلوغ است انسان با این ماسک و ازدحام نمی تواند نفس بکشد.اوایل با علامتهایی که روی صندلیها و کف اتوبوس بود حدود مشخص بود اما الان دیگر فاصله گذاری وجود ندارد.

وی ادامه داد: دیگر نظارتی وجود ندارد چرا که اگر بود، اجازه پر کردن اتوبوسها به راننده ها نمی دادند.

این شهروند اظهار کرد: مردم جوری رفت و آمد می کنند انگار واقعا کرونایی وجود ندارد و مرگ و بیماری فقط برای همسایه است!

مسیر را ادامه می دهم بعد از تقاطعی تاکسی های خطی دیده می شنود که به صف، منتظر سوار کردن مسافر هستند. با تاملی کوتاه متوجه می شوی داستان غم انگیز حمل کرونا از نقطه ای به نقطه دیگر تنها به اتوبوس ختم نمی شود و مسافران یکی پس از دیگری سوار تاکسی می شوند و ظرفیت تکمیل است در حالی که مقرر بود هر تاکسی بیش از ۳مسافر سوار نکند.

زن و بچه ما نان می خواهند

یک راننده خطی در پاسخ به اعتراض به عدم رعایت قانون در سوار کردن مسافر به ایسنا با قیافه ای حق به جانب گفت: کرونا کمر بسیاری از مشاغل را شکست ،حلقه فشار اقتصادی تنگتر شده شما چه انتظاراتی دارید..زن و بچه ما نان می خواهند..

در مسیر به فکر فرو میروی ایراد کار از کجاست تا اینکه صدای دست فروش ها و مغازه دارهای  بازار رشته افکارت را پاره میکند.غلغله جمعیت تورا به یقین میرساند که انگار کرونا را شکست داده ایم..

خیل عظیمی از مردم بی هیچ ماسکی در بازار در حال دادو ستد هستند به طوری که به سختی میشود از بین مردم عبور کرد.

مادری دیدم که در بازار موز شسته نشده را با دستهای خود پوست کند و به کودکش داد..پیرمردی که سرفه کنان بی ماسک وارد بازار سرپوشیده شد و دو دختر جوان که از دست فروش خوراکی دست ساز خریده و خنده کنان در حال خوردنش بودند..

واقعا جایگاه رعایت فاصله و استفاده از ماسک برای حفاظت کجای داستان شیوع کرونا جا دارد،در حالی که آمار کشته ها و مبتلایان در استان و ارومیه از واقعیت دیگری پرده بر می دارد.

کرونا برای مردم عادی شده است

منصوره ایزدی جامعه شناس در گفت و گو با ایسنا در خصوص اینکه چرا دیگر مردم به رعایت فاصله اهمیت نمی دهند، بااشاره به اینکه متاسفانه با بازگشایی اصناف و مکان های عمومی شاهد تردد غیرضروری شهروندان هستیم، تصریح کرد: علت بی توجهی مردم به رعایت تمامی اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، جدی نگرفتن کرونا وعدم آگاهی کامل به خطرات این ویروس است.

ایزدی پایین بودن احساس مسئولیت همگانی را دیگر علت افزایش ترددها وعدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی اعلام و خاطرنشان کرد: متاسفانه مردم فکر می کنند پایان قرنطینه به معنای پایان کرونا بوده وهمین عدم آگاهی باعث افزایش تعداد آمار  افراد کرونایی در روزهای اخیرشده است.

وی ادامه داد: علت اینکه مردم مثل روزهای اول شیوع کرونا رغبتی به ماند ن درخانه و حفظ فاصله گذاری اجتماعی ندارند جدی نگرفتن وعادی شدن شرایط است.

این جامعه شناس بااشاره به اینکه متاسفانه امکانات شهری ماهم پاسخگویی نیاز مردم و حفظ فاصله گذاری اجتماعی  نیست اظهار کرد: هرچند بارها تکرار شده که مردم فاصله گذاری اجتماعی رارعایت کنند ولی آنچه شاهد هستیم کافی نبودن  وسایل نقلیه عمومی است که باعث شده آنگونه که باید فاصله گذاری اجتماعی در ترددهای حمل ونقل عمومی رعایت نشود.

فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی شهر رصد می شود

مژدهی فرد رئیس سازمان حمل ونقل و بار ومسافر شهرداری ارومیه نیز در گفت و گو با ایسنا درخصوص اینکه برخی رانندگان بیش از ظرفیت اعلامی مسافر سوارمی کنند، نیز یاد آور شد: این کار تخلف بوده و مردم درصورت مشاهده با۱۳۷تماس گرفته و پلاک اتوبوس وتاکسی را اعلام کنند.

رئیس سازمان حمل ونقل بار ومسافر شهرداری ارومیه با اشاره به اینکه ۱۱بازرس در سطح شهر ارومیه بر فعالیت اتوبوس ها وتاکسی ها نظارت دارند خاطرنشان کرد: این تعداد بازرس ها جواب گوی کلانشهرارومیه نیست، بنابراین نیازاست مردم  نیزبیش از بیش فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: متاسفانه شاهد این هستیم که خودمسافران نیز چندان توجهی به رعایت فاصله گذاری اجتماعی ندارند.

مژدهی فر با اشاره به اینکه تمامی تاکسی ها مجاز به سوارکردن ۳نفر مسافرهستند، اظهارکرد: شهرداری ارومیه برای رعایت تمامی اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اقدام به مجهز کردن تمامی تاکسی ها به سیستم محافظتی کرده که تاکنون ۷۰۰تاکسی به این سیستم مجهز شده و در روزهای آتی تمامی تاکسی ها نیز به این سیستم مجهز می شوند.

هیچ شهرستان سفیدی در استان وجود ندارد

دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی بااشاره به وضعیت شیوع کرونا در گفت وگو با ایسنا بااشاره به اینکه تعداد،مبتلایان به کرونا در استان روزانه اعلام می شود، افزود:  اگر هم استانی ها فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی را رعایت نکنند شاهد افزایش مبتلایان خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: ویروس کرونا رفتارهای متعدد و پیچیده ای دارد و خطر شیوع کماکان پا برجاست و نباید تصور کرد که کرونا تمام شده است.

آقازاده با بیان اینکه طبق آخرین آمارها از ۵۳۰ نمونه ی مشکوک مورد آزمایش قرار گرفته در روز اول خرداد، ۱۱۲ مورد مثبت اعلام شده است.(۹۶ نفر سرپایی،۱۶ نفر بستری).با احتساب موارد جدید تعداد کل مبتلایان استان به ۴۳۵۵ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه با ۲ مورد فوتی جدید از ارومیه تعداد فوتی های استان به ۲۰۱ مورد افزایش یافت و تعداد بهبود یافتگان با ۶۵ مورد جدید (سرپایی ۵۷،بستری ۸) به ۲۹۷۰ نفر رسید.

به راستی اعلام این آمارها و افزایش تعداد مبتلایان آیا به غیر از اهمیت خطیربودن بیماری و قدرت شیوع آن دارد! پس چرا هیچ کسی به نوبه خود از شهروند گرفته تا مسئول، اصول اولیه مراقبت و فاصله گذاری را رعایت نمیکند و آتشی که گاه فروکش می کند را باد می زنند...

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.