• یکشنبه / ۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۹
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99050503044
  • خبرنگار : 50037

«زنان خانه‌دار» رابط سلامت خانه و خانواده

«زنان خانه‌دار» رابط سلامت خانه و خانواده

ایسنا/همدان در حالیکه کرونا مرزهای جغرافیایی را درنوردیده نوع واکنش‌های مردم نسبت به این بیماری با توجه به اطلاعات و شناختی که دارند، متفاوت است.

گاهی برخی از کانال های فضای مجازی آنچنان بر شیپور افزایش وحشت در جامعه می‌دمند که با شایعات خود موجب ایجاد رعب و وحشت و  یک فضای روانی پرتنش می شوند و این جو و دلهره گاهی دست و پای مردم را گم کرده و وحشت بر حساسیت های مثبت می چربد و در این زمان است که باید ضمن ارتقاء تاب آوری اجتماعی مردم در برابر این بیماری، راهکارهای پیشگیری و مقابله با این بیماری را به جامعه فرا داده و جامعه را نسبت به این بیماری در رابطه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بدون ایجاد وحشت و فضای روانی حساس تر کنیم.

در حال حاضر به گفته رئیس دانشکده علوم پزشکی شهرستان اسدآباد به تبع آمار کشوری قشر زنان خانه دارش از جمله مادربزرگ ها بیشترین مبتلایان به کرونا را به خود اختصاص داده و دورهمی ها و مراسم های عزا و عروسی از بیشترین علل  ابتلا به کرونا بوده است.

صدرنشین بودن زنان اسدآبادی در بین آمار مبتلایان به کرونا سوژه ای شد تا با زنی که سبد خریدش را به دنبال خود می کشد، هم صحبت شوم. او در حالیکه نان سنگکی را به سمتم گرفته و تعارف می کند. از نگاه موشکافانه و تعجب برانگیزم گویی به ناگه چیزی از ذهنش بگذرد، با لبخند می گوید: ببخشید یک لحظه اوضاع و شرایط کرونا از یادم رفت، راستش را بخواهی با گذشت پنج، شش ماه هنوز هم به راحتی نمی توان خود را با شرایط وفق داد و خواه ناخواه عادات قبل را هنوز حفظ کرده ایم، تعارفم را هم به حساب عادت های پیش از کرونا بگذارید.

این خانم میانسال که خود را جعفری معرفی می کند، ادامه می دهد: خرید منزل بر عهده خودم است، راستش خرید هیچ یک از اعضای خانواده را قبول ندارم، باید خودم خرید روزانه خانه را انجام دهم، معتقدم مدیریت منزل با زنان است و در این شرایط و اوضاع احوال کرونا خانم ها باید به نحوی با مدیریتی که در امور منزل دارند، نسبت به تغذیه خانواده در این شرایط بیشتر توجه کنند و فقط یک بانوی خانه دار است که می داند در منزل به چه چیزی و با چه کیفیتی نیاز دارد.

او خاطرنشان می کند: طی این مدت سعی کردم چندان به جز موارد ضروری چون خرید از منزل خارج نشوم و در این موارد نیز کلیه پروتکل های بهداشتی از زدن ماسک، دستکش و فاصله گذاری گرفته تا شستشوی دست ها را رعایت می کنم ضمن اینکه رعایت بهداشت فردی و موارد دستورالعمل ها و خروج از منزل مگر در مواقع ضرورت را نیز به فرزندانم تأکید دارم.

جعفری با بیان اینکه در تأکید رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از کرونا مادران باید طوری رفتار کنند که در فرزندان خود نیز در رعایت این موارد حساسیت به وجود آورند اما با این حساسیت ها ایجاد استرس نکنند، ادامه می دهد: از زمان شیوع کرونا تاکنون رفت و آمدهای خانوادگی را به حداقل رسانده ایم و شرکت در مراسم های جشن و عروسی هم به صفر رسیده و سعی کرده ایم فعلاً به نحوی با شرایط موجود هم خود و همسرم و هم فرزندانم کنار بیاییم.

او در رابطه با این سوالم که آیا اطلاع دارید براساس آمار زنان خانه دار و مادربزرگ ها صدرنشین ابتلا به  کرونا هستند؟ پاسخ می دهد: به این علت است که زنان خانه دار اوقات فراغت را بیشتر تمایل به وقت گذرانی با دوستان و اقوام دارند و همین امر موجب گرفتاریشان می شود.

در حالیکه عقربه های ساعتم ۱۰ صبح را نشان می دهد، خانمی که تصمیم به عبور از عرض خیابان را دارد، نشانی و آدرس اداره کار را از من سوال می کند و این سوالش فرصت مغتنمی برایم شد تا باب گفت و گو را با این زن جوان باز کنم.

سعیدی با بیان اینکه زنان با مدیریت خانواده، کنترل رفت و آمدها و حفظ سلامتی اعضای خانواده نقش مهمی در مدیریت کرونا دارند، می گوید: دستگاه‌های آموزشی نیز لازم است در این ایام با ارائه راهکارهای رعایت بهداشت خانواده و نحوه مدیریت خانواده به زنان خانه دار، آنها را در کنترل هر چه بهتر این بحران یاری کنند تا با آگاهی بخشی به نحو مؤثر بتوان جلوی شیوع بیماری کرونا را در بین قشر بانوان و اعضای خانواده ها گرفت.

او بیان می کند: شاید یکی از مهمترین علل مبتلا شدن زنان به کرونا این باشد که زنان بیشتر وقت خود را درگیر رفع و رجوع کارهای منزل و تربیت فرزندان بوده و کمتر فرصت می کنند از رسانه ها در راستای اطلاعاتی که در رابطه با این بیماری و پدیده نوظهور می دهند، آگاهی یابند و سواد و اطلاعات آنها مختصر بوده و همین امر موجب می شود نسبت به رعایت پروتکل ها چندان مقید نبوده و روال زندگی گذشته آنها همچنون گذشته ادامه داشته و هیچ تغییری نکرده باشد.

سعیدی تصریح می کند: بانوانی را در دور و اطراف و همسایگی خود می توانیم ببینیم که هنوز مثل گذشته بدون ماسک و رعایت موارد بهداشتی به همراه کودکشان در حال رفتن به مهمانی و جشن و دورهمی خانوادگی هستند و یا خانم هایی که بنا به عادت های گذشته بساط گفت و گو و دورهمی هایشان در داخل کوچه با دیگر زنان محله همچنان برپاست و بدون هیچ فاصله گذاری در حال گپ و گفت بوده و انگار نه انگار که کرونا به پشت درهای خانه ها رسیده و در همین دور همی هاست که خود، دیگران و مادربزرگ های خانواده را نیز درگیر می کنند.

اوکه گویی گلایه‌مندی های بسیاری از رعایت نکردن بسیاری از دستورالعمل های بهداشتی توسط برخی از شهروندان دارد، یادآور می شود: برخی از خانواده  های محله گمان بر این دارند که کرونا بیماری است که دامن آنها را نمی گیرد و نخواهد گرفت و این بیماری برای دیگران است و به سراغشان نخواهد آمد و این امر موجب شده که کودکانشان چون روزهای عادی هنوز داخل محله بدون رعایت هیچ یک از موارد بهداشتی در حال بازی بوده و بازی کردنشان موجب ترغیب حضور دیگر کودکان برای بازی کردن در محله می شود و این خود یک زنگ خطر بزرگ برای خانواده هاست.

سخنان خانم سعیدی در رابطه با دورهمی های زنان خانه دار در داخل  کوچه و محله ها مرا بر آن داشت که به جمع یکی از همین دورهمی های بانوان در داخل کوچه بروم. بنا به گفته او در این دورهمی ها واقعاً کرونا جدی گرفته نشده و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشده و زنان بدون هیچ دقتی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی غرق گپ و گفت هستند.

وارد جمعشان شده و بعد از سلام و احوالپرسی در رابطه با خطرات این دورهمی های مرگبار که بیشتر بانوان و قشر سالمند را تهدید می کند  از آنها سوال می کنم، از بین جمع خانم میانسالی که تمایل به معرفی خود ندارد، اظهار می کند: طولانی شدن کرونا و در خانه ماندن موجب شده وقتی حوصله مان سر می رود با قرار از قبل تعیین شده هر از چند گاهی بانوان محله در کوچه دورهم جمع شویم و با توجه به اینکه فضای باز است گمان نمی کنم دورهمی ما خطری برایمان داشته باشد ضمن اینکه برخی از خانم های جمع نیز دارای ماسک هستند و خوشبختانه همه ما سالم هستیم.

او ادامه می دهد: معلوم نیست که این بیماری کی و چه زمان به پایان برسد و یا دارو و واکسنی برای آن کشف شود و اگر قرار باشد این مدت همچنان به درازا بکشد باید با این شرایط خود را وفق دهیم البته این را هم بگویم مهمانی ها و رفت و آمدهای خانوادگی ما محدود شده و تنها هر از چند گاهی سری به پدر و مادر پیرم می زنم و گاهی داخل کوچه با زنان محله دورهم جمع می شویم و از احوال دیگر اقوام از طریق تماس تلفنی مطلع و جویا می شویم.

خانم دیگری هم از بین جمع می گوید: این دورهمی ها خطرات بسیاری ممکن است داشته باشد اما گاهی خواه ناخواه وقتی جمع بانوان محل را می بینم به نحوی من هم برای داخل جمع شدن ترغیب شده و دوست دارم دقایقی از وقتم را با آنها بگذرانم و در این دورهمی ها حتماً از ماسک استفاده می کنم.

دیگر بانوان جمع نیز گویی که خود به خطرات دورهمی های خود واقف هستند تمایل به صحبت در این رابطه  ندارند به همین علت از جمع آنها خداحافظی می کنم.

در ادامه با یکی از بانوان شاغل که چندی پیش وی نیز درگیر این بیماری شده و در حال گذراندن دوران نقاهت خود است، تماس می گیرم، مبتلا شدنش با شناختی که از او در رعایت کامل موارد بهداشتی داشتم، بسیار تعجب آور بود.

خانم «ل.م» اظهار می کند: موارد بهداشتی را همواره همانطور که خودتان هم می دیدید، کاملاً رعایت می کردم و در محیط کار نیز فاصله گذاری های اجتماعی رعایت می شد اما متأسفانه یک دورهمی ۱۰ یا ۱۵ نفره با اقوام موجب شد تا بنده نیز به این بیماری مبتلا شوم.

او با اینکه در دوره بیماری کرونا واقعاً دوران سختی را گذراند، تصریح می کند: هر کس باید مراقب خود و اعضای خانواده اش باشد و هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرد و از حضور در مراسم ها و دورهمی ها بپرهیزد چراکه دورهمی ها هم سلامتی خود و هم سلامتی دیگر افراد و دیگر مردم جامعه را تهدید می کند و روند بهبودی این بیماری را در جامعه کُندتر و توان کادر درمانی را فرسایشی تر می سازد.

در ادامه از بانوانی که نه کرونا را باور کرده اند و نه تلفات آن را و نه به سلامتی خود اهمیت می دهند و نه به سلامتی عزیزانشان، زمانی که علت حضورشان را در خیابان های این شهر می پرسی به مسائلی از جمله عادت کردن به زندگی ماشینی، دورهمی ها و سایر موارد اشاره می کنند و نسبت به هشدارهای مسئولان و کارشناسان بهداشت و درمان بی تفاوت هستند.

در حاشیه  این گفت و گو های میدانی، رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهرستان اسدآباد با هشدار اینکه در آمار مبتلایان به کروناویروس شهرستان اسدآباد ۳۹ درصد مبتلایان را زنان خانه دار و بیشتر مادربزرگ ها تشکیل می دهند، اظهار می کند: سرزدن به مادربزرگ ها توسط فرزندان و دیگران از مهمترین علل در بحث ابتلا به کرونا در قشر مادربزرگ ها بوده است.

دکتر بهنام رضا مخصوصی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا در مراسم ها آلوده شده اند، می گوید: کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای شهرستان باید در برنامه ریزی های خود در فضای مجازی با کمک اصحاب رسانه و خبرنگاران نسبت به آگاهی بخشی به بانوان و زنان خانه دار در زمینه بیماری کرونا بیشتر اقدام کنند.

او مشاغل آزاد را بعد از زنان خانه دار از بیشترین درصد مبتلایان به کرونا در شهرستان عنوان می کند و یادآور می شود: بعد از مشاغل آزاد، ۱۹.۸درصد مبتلایان را کارمندان ادارات و ۵.۱ درصد از مبتلایان به کرونا شهرستان را پرستاران و پزشکان به خود اختصاص داده اند.

مخصوصی می گوید: در ابتدای شیوع کرونا ۷۸ درصد از مردم شهرستان فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند که با سفید شدن شرایط این میزان به ۱۷ درصد کاهش یافت و مجدداً با زرد شدن شرایط در حال حاضر این میزان رعایت فاصله گذاری به ۴۷ درصد رسیده و ۶۰ درصد از مردم نیز زدن ماسک را رعایت می کنند.

او با بیان اینکه ۶۶درصد از مبتلایان به کرونا در شهرستان مربوط به شهر اسدآباد،۳۳ درصد روستاها و ۱.۳درصد مربوط به عشایر بوده است، خاطرنشان می کند: بیماری های قلبی، دیابت، ریوی و کلیوی به ترتیب از بیشترین بیماری های مزمن دیده شده در افراد مبتلا به کروناویروس شهرستان بوده است.

مخصوصی با اشاره به شهرستان اسدآباد توضیح می دهد: درصد فوتی های PCR مثبت در شهرستان ۴.۶ درصد است و میزان بهبودی مبتلایان ۸۸ درصد بوده که میزان فوتی های مبتلا به کرونا در شهرستان به نسبت سطح کشور کمتر و نسبت بهبودی ها به نسبت کشور بیشتر است.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی اسدآباد هم با بیان اینکه موفقیت مدافعان سلامت در مواجهه با کرونا نیازمند مشارکت اجتماعی بوده و آنچه که همچنان نگران کننده است، عادی انگاری و ناچیز انگاری کرونا از سوی برخی از مردم است، مطرح می کند: متأسفانه بیشتر مبتلایان به کرونا شرح حال حضور در تجمعات و محافل و مراسم های عروسی با تراکم بالای جمعیتی و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین حضور طولانی مدت در فضای مسقف را می‌دهند.

دکتر عاطفه سمائی با تأکید بر اینکه بهتر است تا ضرورتی نیست، به هیچ وجه از منزل خارج نشویم، ادامه می دهد: در خانه ماندن به طور قطع برای سالمندان، خانم‌های باردار و افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند فشارخون، دیابت و بیماری‌های ریوی و قلبی ضرورت دارد.

او با بیان اینکه استفاده از ماسک در هر شرایطی الزامی بوده و ثابت شده که در پیشگیری از انتقال بیماری نقش مهمی دارد، تصریح می کند: باید به سبک زندگی با دستورالعمل‌های کووید ۱۹ خود را عادت داده و با رعایت موازین پیشگیری و تذکر آن به همدیگر، از سلامت جان خود، دیگران و سیستم بهداشتی و درمانی کشورمان نهایت پشتیبانی را انجام دهیم.

سمائی با بیان اینکه حضور در تجمعات عزا و عروسی اشتباه است، یادآور می شود: به افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای رحم کنید و به هیچ عنوان با آنها مواجهه نداشته باشید.

وی با تأکید بر اینکه زنان باردار در خانه بمانند، می گوید: بی مبالاتی برخی از افراد جوان منشأ انتشار ویروس در جامعه بوده و با بی توجهی به پروتکل های بهداشتی موجب انتشار این بیماری در اعضا خانواده خود به ویژه مادران خانواده می شوند.

در پایان اینکه نکته قدر مسلم و قابل تأمل در این زمینه، حضور در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها، رفتن به خرید و حضور در فضاهای سربسته و البته انتقال ویروس از طریق اعضای خانواده از بیرون منزل از مهمترین موارد ابتلا به کرونا بوده که باید در این راستا پیش از هر چیز بانوان خانواده را با آموزش های لازم نسبت به خطرات این بیماری آگاهی بخشی کرده تا آنها به عنوان مدیر خانه ضمن فرادادن و اجرایی کردن پروتکل های بهداشتی به اعضای خانواده به ویژه فرزندان یک رابط سلامت در خانه و خانواده خود باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.