• چهارشنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۶
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99050806147
  • خبرنگار : 50212

استاندار:

استان مرکزی در کف سرانه تخت بیمارستانی قرار دارد

استان مرکزی در کف سرانه تخت بیمارستانی قرار دارد

ایسنا/مرکزی استاندار استان مرکزی گفت: متاسفانه هم اکنون استان مرکزی در کف سرانه تخت بیمارستانی قرار دارد.

سیدعلی آقازاده امروز چهارشنبه هشتم مردادماه در ستاد مدیریت بیماری کرونا که با حضور دو تن از معاونین وزیر بهداشت در ساختمان الغدیر استانداری مرکزی برگزار شد، با تقدیر از زحمات کادر سلامت استان و همراهی و تعامل قرارگاه پدافند زیستی به منظور اجرای دقیق مصوبات ۵۴ جلسه ستاد برای مدیریت این بیماری، اظهار کرد: خوشبختانه استان مرکزی کارنامه خوبی را در مبارزه با بیماری کووید ۱۹ داشته است و یکی از کارکنان کادر سلامت استان در امر مقابله با این بیماری جان خویش را از دست داد و به شهدای مدافع سلامت پیوست.

وی در ادامه به کمبودهای استان مرکزی در حوزه زیرساخت های درمانی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر سرانه تخت بیمارستانی در استان مرکزی حدود ۱.۷ است و این استان از این حیث در مضیقه بوده و در مواقع بحران نظیر شیوع بیماری کرونا و حتی در تمام ایام سال با مشکلات و چالش‌های متعددی مواجه است.

وی افزود: بهره گیری از ظرفیت بیمارستان‌های خیرساز و نیز مراکز درمانی وابسته به بخش خصوصی نظیر بیمارستان سینا، آیت‌الله خوانساری، قدس و ... توانسته است بخشی از نیاز درمانی مردم استان را تامین کند و بار بزرگی را از دوش بیمارستان‌های دولتی بردارد.

آقازاده به برگزاری نشستی با وزیر بهداشت برای تسریع در بهره برداری بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) اراک و نیز اختصاص ۴۰ میلیارد تومان جهت خرید تجهیزات این بیمارستان اشاره کرد و افزود: باید برای بهره برداری از این مرکز درمانی وابسته به علوم پزشکی اراک به یک راهکار قطعی برسیم تا این مرکز در پایان دولت در چرخه ارائه خدمات به مردم قرار گیرد.

وی در خصوص بیمارستان خمین نیز گفت: این بیمارستان با پیشرفت فیزیکی حدود ۸۰ درصدی نیازمند تخصیص ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل فضای ساختمانی است و برای تجهیز آن نیز اعتبار جداگانه ای نیاز است و امیدواریم این بیمارستان با دستوری که وزیر بهداشت صادر کرده است تا پایان سال تکمیل شود.

وی همچنین گفت: شهرستان شازند تنها شهرستان استان مرکزی است که از نعمت داشتن بیمارستان وابسته به بخش دولتی محروم است. حدود دو سال پیش توافقنامه‌ای بین وزارت بهداشت و پتروشیمی شازند منعقد شد و براساس این توافق‌نامه شرکت پتروشیمی شازند متعهد به ساخت یک بیمارستان در شازند که جمعیتی بالغ بر ۱۱۰ هزار نفر دارد شد و تجهیز و تامین نیروی آن نیز به وزارت بهداشت محول شد.

استاندار مرکزی از عدم جذب ۴۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه در نظر گرفته شده از سوی شرکت پتروشیمی شازند برای احداث این بیمارستان خبر داد و افزود: کلنگ احداث این بیمارستان توسط وزیر وقت بهداشت در شازند بر زمین زده شده است و طبق توافقنامه صورت گرفته این بیمارستان با تعهد شرکت پتروشیمی شازند باید احداث شود.

وی به جمعیت ۳۰ هزار نفری شهر جدید مهاجران اشاره کرد و افزود: متاسفانه یک مرکز درمانی قابل قبول در این شهر که در مجاورت جاده اصلی تهران به اهواز احداث شده وجود ندارد که با احداث بیمارستان دولتی شازند نیازهای درمانی این مردم این منطقه برطرف خواهد شد.

وی به تامین تجهیزات و زیرساخت‌های درمانی استان مرکزی نیز اشاره کرد و افزود: تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز درمانی در استان مرکزی نگاه ویژه وزارت بهداشت را می‌طلبد. هم اکنون این استان از لحاظ تجهیزات و زیرساخت‌های درمانی بویژه در ساوه و خمین با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و انتظار می‌رود در ساوه که با وجود جمعیت بالا با محدودیت های زیرساختی مواجه است و نیز شهرهای خمین، محلات، دلیجان، آشتیان، تفرش امکانات و تجهیزات خوبی در نظر گرفته شود.

آقازاده به آغاز عملیات اجرایی احداث بیمارستان دولتی در شهرستان ساوه اشاره کرد و گفت: امیدواریم زمینه تسریع در احداث این بیمارستان که یکی از نیازهای اساسی این شهر است با نگاه ویژه وزارت بهداشت فراهم شود.

وی تصریح کرد: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه سلامت بویژه سه بیمارستان در شهرهای ساوه، خمین و شازند می‌تواند استان مرکزی را در زمره استان‌های برخوردار از سرانه مطلوب تخت بیمارستانی و تجهیزات درمانی قرار دهد و امیدواریم سال ۱۴۰۰ برای استان مرکزی در حوزه ارتقای شاخص های درمانی سال خوبی باشد.

وی در پایان از مردم استان مرکزی خواست تا نسبت به رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی با توجه به اینکه این استان در زمره استان های با وضعیت هشدار قرار گرفته و امروز از نظر ابتلا و آمار فوتی بیست و چهارمین استان کشور است، اهتمام جدی داشته باشند و گفت: این استان در کمربندی از استان‌های آلوده به ویروس کرونا گرفتار شده و علاوه بر اجرای تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا باید مردم نیز مشارکت حداکثری در حوزه پیشگیری و درمان این بیماری داشته باشند.

استاندار مرکزی به خستگی کادر درمانی استان برای مقابله با کرونا اشاره کرد و افزود: هم اکنون افزون بر ۱۰۰ نفراز کادر درمانی و حوزه سلامت استان به کرونا مبتلا شدند و در قرنطینه هستند و به دلیل خستگی زیاد و فشار کاری بالا افسرده شده اند و حتی برخی از کارکنان سلامت استان بدلیل فشار بالای کار درمان خواستار جدایی از سیستم هستند.

وی از مردم خواست تا افرادی را که در رعایت پروتکل های بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک سهل انگاری می‌کنند را راهنمایی و ارشاد کنند تا بتوانیم از این مقطع و شرایط سخت با موفقیت عبور کنیم.

به گزارش ایسنا معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در این جلسه بیان کرد: استان مرکزی جزو اولین استان‌هایی بود که قرارگاه پدافند زیستی را در جهت مقابله با کرونا در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۸ تشکیل داد و تاکنون ۵۳ جلسه در این راستا تشکیل شده است.

بهروز اکرمی با اشاره به جلسات مکرر کمیته های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی و کمیته سیاسی به صورت مستمر، افزود: در طول ماه‌های اخیر از ظرفیت خیرین برای کمک به شبکه بهداشت و درمان استان و از ظرفیت سمن‌ها به شکل سازمان یافته برای بازدیدها و بازرسی‌ها استفاده شده است و از همان ابتدا تصمیمات سختی در استان اتخاذ شد به طوری که تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در کشور انجام نشده‌ بود، اما استان مرکزی در این راستا پیش‌قدم شد.

وی با بیان اینکه تلاش‌های کادر درمان را با هیچ پاداشی نمی‌توان جبران کرد چراکه ایثارگرانه فعالیت می‌کنند، گفت: در ماه‌های اخیر اصناف همکاری بسیار مطلوبی با مجموعه استان داشتند به طوری که قبل از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، استان مرکزی اقدام به تعطیلی پاساژها و برخی صنوف کرد، همچنین نیروهای مسلح هوشمندانه اقدام کردند به طوری که ضدعفونی ورودی و خروجی شهرها در دستور کار ارتش قرار گرفت.

اکرمی تصریح کرد: یکی از گلایه‌های مردم اجرایی نشدن برخی از مصوبات بویژه در حوزه اقتصادی است که امیدواریم در ستاد ملی مقابله با کرونا راهکار مناسبی در این خصوص اتخاذ شود.

معاون استاندار افزود: استان مرکزی، استانی صنعتی است و با وجود بیماری کرونا، در عین رعایت پروتکل‌های بهداشتی هیچ صدمه‌ای به عرصه تولید این استان وارد نشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.