• شنبه / ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۲
  • دسته‌بندی: آموزش و پرورش
  • کد خبر: 99051107387
  • خبرنگار : 71424

تعیین تکلیف برگزاری یا عدم برگزاری «کنکور» تا روز یکشنبه

تعیین تکلیف برگزاری یا عدم برگزاری «کنکور» تا روز یکشنبه

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی درباره زمان روشن شدن تکلیف برگزاری یا عدم برگزاری کنکور گفت: چون ما تصمیم گیرنده نیستیم نمی توانیم زمان را تعیین کنیم. ولی همکاران ما مصمم هستند که شاید اگر ستاد کرونا تصمیم نگیرد، یک طرح دوفوریتی بیاورند و جلوی تمام کنکورها را بگیرند که البته هنوز قطعی نشده است. این موضوع تا یکشنبه تعیین تکلیف می شود.

به گزارش ایسنا، حسینعلی شهریاری، در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره غیبت ۳۰ درصدی شرکت کنندگان در آزمون دکترای روز پنج شنبه و تکلیف برگزاری آزمون های سراسری اظهار کرد: بارها نظرات خودمان را به رئیس جمهور به صورت مکتوب اعلام کرده ایم و همینطور به وزیر بهداشت. مشکل ما این است که پروتکل می نویسیم اما در عمل اجرایی و عملیاتی نمی‌ شود.

وی افزود: دیروز درحوزه های امتحانی مشکلات جدی وجود داشته و ضمن اینکه فقط تهران را نداریم، باید استان های گرمسیری مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را هم ببینیم.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تصور کنید فردی چهارساعت ماسک بزند و در فضای سرپوشیده ای که نمیتوان کولر را هم به علت انتقال آلودگی روشن کرد بنشیند و امتحان بدهد، خیلی ها هم رعایت نمی کنند گفت: فقط نوشتن پروتکل کافی نیست و نشان داده ایم توان اجرایی کردن آن را نداریم.

شهریاری با بیان اینکه ضمانت اجرایی برای اجرای پروتکل ها نداشته و نداریم گفت: وقتی اعلام شد همه جا بازگشایی شود خواستند که همه ماسک بزنند. همه مردم با این مشکلات اقتصادی توانایی خرید ماسک ندارند. به دولت گفته ایم ماسک رایگان در اختیار مردم قرار دهند.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود: یا مثلا می گوییم همه ماسک بزنند، اما مثلا در مترو چه طور نظارت می کنند که همه در واگن ها ماسک زده باشند.

وی درباره نامه نگاری با وزیر علوم و وزیر بهداشت گفت: بنده و دکتر منادی، رئیس کمیسیون آموزش نامه ای به وزیر علوم و وزیر بهداشت نوشتیم و قرار است شنبه مجدد بررسی شود، تعدادی از نمایندگان هم نامه نوشته اند و دوباره نگرانی خود را اعلام کرده اند. اولویت اول سلامتی فرزندان ماست، قرار نیست به علت شرکت در کنکور در شرایط نامناسب، شماری از داوطلبان یا اعضای خانواده شان جان خود را از دست بدهند.

شهریاری با بیان اینکه با وضعیتی که داریم هیچ ضمانت اجرایی برای اجرای پروتکل ها نخواهیم داشت اظهار کرد: با این اقلیم گسترده و فرهنگ های مختلف و وضعیت اجرایی نمی توان همه پروتکل ها را رعایت کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود: باید ابتدا بیماری را کنترل کنیم، بعد امتحانات را برگزار کنیم.

وی درپاسخ به اینکه نظر شما درباره تعطیلی دانشگاه ها چیست؟ گفت: به نظر بنده اگر کلاس های دانشگاه ها چندماه عقب بیفتد از تابستان سال آینده می توان کلاس ها را از سر گرفت.

شهریاری درباره زمان روشن شدن تکلیف برگزاری کنکور اظهار کرد: چون ما تصمیم گیرنده نیستیم نمی توانیم زمان را تعیین کنیم. ولی همکاران ما مصمم هستند که شاید اگر ستاد کرونا تصمیم نگیرد، یک طرح دوفوریتی بیاورند و جلوی تمام کنکورها را بگیرند که البته هنوز قطعی نشده است. این موضوع تا یکشنبه تعیین تکلیف می شود.

به گزارش ایسنا، جبار کوچکی نژاد، سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی نیز درباره وضعیت برگزاری کنکور و دیگر آزمون های سراسری گفت: باید دید کشورهای دیگر کنکورها را تعطیل کرده اند؟ سوابق نشان می دهد چنین چیزی نیست. نمی‌توانیم پذیرش دانشجو را متوقف کنیم تا کرونا از بین برود.

وی افزود: متخصصان معتقدند حضور این ویروس تداوم دارد و در پاییز و زمستان هم خواهد بود. یا باید هیچ آزمونی برگزار نکنیم یا باید کارهایی انجام دهیم که آزمون با ایمنی برگزار شود.

کوچکی نژاد با بیان اینکه بیرون از مرزها شبکه های بیگانه تبلیغات سوئی می کنند و علیه ما درباره برگزار آزمون ها فضاسازی می کنند اما در کشور خودشان کنکورها برگزار می شود گفت: باید از امکانات دیگر بخش های کشور بهره گرفت و آزمون ها را بدرستی برگزار کرد. باید یک وحدت رویه صورت پذیرد که ستاد کرونا در این باره تصمیم گیرنده است و باید مصوبات و تصمیماتش برای همه بخش های کشور فصل الخطاب باشد.

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی افزود: به اعتقاد بنده باید آزمون ها را برگزار کنیم.

وی در پاسخ به اینکه اگر کنکور شش ماه به تعویق بیفتد چه مشکلی پیش می آید ؟ آیا این فرصت مناسبی برای حذف کنکور نخواهد بود؟ گفت: اینکه کرونا عامل ابداع روش های جدید آموزشی شده مشخص و عیان است و آموزش ها از شکل سنتی بیرون آمد است.

کوچکی نژاد افزود: وقتی ستاد کرونا تصمیم می گیرد کنکور برگزار شود باید همه امکانات کشور بسیج شود. نه اینکه فقط وزارت علوم و وزارت بهداشت پای کار باشند. اینکه خود ما هم بگوییم این کار شدنی نیست، درست نیست. معتقدم کار سختی نیست و امکانات کشور هم پاسخگو است.

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر امکانات نداشته باشیم بحث فرق دارد اما معتقدم وقتی امکانات خوبی وجود دارد می توان کنکور خوبی برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا منادی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری یا عدم برگزاری کنکور گفت: واقعیت این است که تا کنون ستاد کنکور دو سه مرتبه زمان برگزاری را تغییر داده است. در شرایط کرونا، وضعیت حال حاضر را بهتر از فردا میدانیم.

وی افزود: با توجه به اطلاعاتی که داریم شهریور به بعد پیک کرونا و آنفلوآنزا را خواهیم داشت. درصدی موافق و تعدادی مخالف برگزاری کنکور هستند و چنین فضای رسانه ای ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در هرصورت اولویت اول، سلامت فرزندان ماست گفت: اگر قرار است کنکور برگزار شود باید شرایط بهداشتی به طور کامل رعایت شود. آنقدر بدبین نیستم و معتقدم می توانیم کنکور را برگزار کنیم.

منادی با بیان اینکه ایران در آموزش مجازی به خوبی ظاهر شد گفت: اگرچه نواقصی وجود داشت اما آنچه امروز می توانیم بگوییم این است که نباید جریان علم در کشور متوقف شود. اکنون یک عده از همکاران ما اظهاراتی را مطرح کرده اند که اظهارات فردی است. ما در کمیسیون آموزش معتقدیم می توان کنکور را در حالت ایمن برگزار کرد.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: تعویق و تغییر زمان کنکور آسیب های روحی برای دانش آموز به دنبال دارد. ما اجازه نمی دهیم سازمان سنجش کنکور بی کیفیت برگزار کند. اگر امسال ۳۰ درصد در کنکور دکترا شرکت نکرده اند سال قبل آن ۲۴ درصد و سال قبل تر  ۲۰ درصد شرکت نکرده بودند.

وی در پاسخ به اینکه آیا این امکان وجود ندارد که یکسال دانشگاه ها تعطیل شوند؟ گفت: روز یکشنبه رئیس مجلس به کمیسیون ماموریت داده تا این موضوع به طور وِیژه بررسی شود. وزراء را دعوت کرده ایم که بررسی کاملی صورت گیرد. با وزیر علوم در جلسه ای صحبت کردیم و قانع شد که در ماده ۴ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد یک اصلاحیه بزنیم که در ۹۰ درصد رشته ها که تقاضا کم و ظرفیت زیاد است پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی انجام شود. از این طریق تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان در کنکور ارشد کم می شود.

 رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره کارشناسی نیز پذیرش در ۸۵ درصد رشته ها بدون کنکور امکان پذیر است.

وی ادامه داد: اگر یکشنبه طرح دوفوریتی بیاوریم و رای بیاورد و توانستیم قبل از کنکور ارشد اجرایی اش کنیم که چه بهتر، اگر نشد اقدام دیگری صورت می گیرد. اما روی کنکور کارشناسی حرف داریم. آنچه امروز حق است و باید قبول کنیم این است که بچه ها درس خوانده اند و می خواهند کنکور بدهند و برای ۲۰۰۰ صندلی طلایی رقابت اصلی بین ۱۵ درصد شرکت کنندگان برقرار است. باید مطمئن شویم که پروتکل ها رعایت می شوند. اگر رعایت نشود اجازه برگزاری نمی دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۱۱:۳۰

سلام لطفا کنکور رو برگزار کنید به خدا خستم شدیم اینقدر نشستیم تو یک اتاق خوندیم هر کسی که به فکر جون خودش و خانوادش باشه روز کنکور رعایت میکنه هر کسم خیلی میترسه سال بعد کنکور بده لطفا به تعویق نندازین اکثرا حال روحی خوبی نداریم😔

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۲:۴۹

سارا خانوم ما رعایت کنیم یکی دیگه نکنه و ناقل باشه جون هممون از دست میره مگ فقط شما نشستین درس خوندین؟؟؟ پس لطفا به خاطر درس خوندن زیادتون جون ماها رو تو خطر نندازین

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۱۳:۲۷

کنکور ب سال دیگه بندازن با تشکر

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۰۸:۵۶

کسانی که می گویند کنکور به سال آینده موکول شود می توانند امسال شرکت نکنند و سال آینده در کنکور شرکت کنند و از طرف دیگران تصمیم نگیرند. از کجا معلوم که سال آینده کرونا نباشد؟؟؟

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۰۸:۵۶

اره برا تو که خوبه هیچی درس نخوندی فکر میکنی سال بعد میخونی ولی نه سال بعدم مثل امسال هیچ کار نمیکنی

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۱۳:۳۶

کاش به بهانه کرونا حق کسایی که خوندن ضایع نشه...

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۱:۴۱

چ ربطی ب خوندن و نخوندن داره واقعا

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۰:۵۸

کنکور رو لغو یا به تعویق بندازین

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۱:۱۷

کنکور رو ب سال دیگر بیندازید . با تشکر

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۱:۳۶

چجوری 4 یا 5ساعت زمان کنکور را میتو نیم سر جلسه کنکور با ماسک بشینیم خودتون بهتر میدونید ک یکی از نیاز های مغز اکسیژنه حالا ما با اون حجم اطلاعات درسی و فشار و استرس تو اون زمان که هست ما ماسکم بزنیم ب والله نهایت یک ماه تعویق بهتر ک ی سال دیگه بشینیم پشت کنکور آخه شما باید افرادی ک مشکل تنفسی مثل اسم و غیره دارند را درنظرگرفتن بگیرن یکی از مشکلات دیگه هم سرویس بهداشتی ک همه تو زمان آزمون استفاده میکنن خوب این یک راه انتقال دیگه چرا از نظرات افرادی مثل دکتر محرز و غیره استفاده نمی کنین

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۱:۴۴

واقعا بچه ها را از بلا تکلیفی در بیارین واینقدر استرس ندید هر کس نمیخوادکنکور بده خوب نده فکر ما بکنید که درس خوندیم ودیگه خسته شدیم ومنتظر برگزاری کنکور

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۱

فقط شما نخوندین اگه سخته میتونین این اواخر نخونین

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۱ ۲۱:۴۴

چرااینقداسترس میدیدبخداخسته شدیم ازبس مسئولین صبح یه تصمیم میگیرن شب یه تصمیم مگه بقیه کشوراکه کنکوروبرگزارکردن کرونانداشتن ینی اوناجونه جواناشون براشون مهم نبوده ماقراره تایه سال دیگه باکرونازندگی کنیم نمیشه همه فعالیتارولغوکنیم توروخداکنکوروبرگزارکنیدواین استرسوتموم کنید

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۰۱:۵۴

من نظام قدیمم خیلیم زحمت کشیدم نزارین زحمتم هدر بره چطوری تواین هوای گرم ماسک بزنم و سوال حل کنم ؟؟ اگه هم ماسک نزنم ک کرونا میگیرم هرروز دارن ۲۰۰ نفر مبتلا میشن در این وضعیت برگزاری کنکور سراسری انقدر مهمه ؟

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۰۶:۴۷

سلام تو رو خدا یکم تعویق بندازید من شنیدم تا آذر ماه واکسنش میاد من خیلی درس خوندم ولی به خاطر حساسیتی ک خانودام دارن نمیذارن بیام سر جلسه من دوست ندارم سال بعد کنکور بدم ولی لااقل یکم تعویق بندازید

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۰۸:۲۹

به نظر من سلامتی مهمتره اگه نمی تونن سلامت داوطلبان رو تضمین کنن کنکورو برگزار نکنن و به تعویقش بندازن

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۰۹:۳۰

ملت همش یا توی بازار یا توی دورهمی ها و مسافرت ها تشریف دارن ،کنکور با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار بشه هیچ مشکلی پیش نمیاد ،با توحه به فصل پاییز و زمستان اگه برگزار نشه ۱۴۰۰ باید برگزار بشه ،پس افرادی که کلا سیاهی لشکرند لطفا شرکت نکند و همش دم از تعویق نزنند ،بچه ها گناه دارن زحمت کشیدن برنامه ریختند

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۰:۰۳

به نظر من کنکورو تا وقتی که بتونن بچه ها رو بگردن به تعویق بندازن الان به خاطر ترس از کرونا نه بچه ها رو وارسی می کنن و نه مراقب جرات میکنن سمت بچه ها برون بچه ها هم خیلی راحت میتونن گوشی ببرن سره جلسه و خیلی راحت تقلب کنن اینجوری حقه مایی که خوندیم ضایع میشه و از طرفیم واقعا خطرناکه ما دوتا ماسک بزنیمو شیلدم بزاریمو دستکشم داشته باشیمو هر دقیقه الکل بزنیم بازم احتمالش هست که کرونا بگیریم چون حداقل ۵ساعت اونجایم

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۰:۲۳

خواهش میکنم برگزار کنین به قرآن خسته شدیم دیگ نمیتونم تو یه اتاق بشینم و فقط درس بخونم. معلوم نیست وضع بدتر بشه یا نه پس برگزار کنید و اینم بگم خواهشا در کنکور در تأمین امکانات بهداشتی سهل انگاری نکنید الان ما که تو روستا هستیم باید در مدرسمون امکانات بهداشتی و ضد عفونی کننده باشه.

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۰۴:۵۵

سلام هرچی واقعا به نفع داوطلبان است انجام بدید ممنون

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۱:۵۱

سلام .لطفا کنکور رو برگزار کنین .چندروز متوالی برگزار بشه با جمعیت کم .دیگ خسته شدیم از بس خوندیم و شما گفتین میگیریم نمیگیریم .یه نفر تکلیف مارو مشخص کنه

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۲:۲۴

به نظر من بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو بردارین.یا حداقل سوالارو خیلی راحت بدین

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۸

تروخداکنکورویک ماه بندازین عقب بخدابعضی هاکروناگرفتن نتونستن خوب بخونن ذهنشون درگیرمیشه

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۳:۲۶

یا لغو کنید یا در زمان خودش بگیرید خسته شدیم دیه ....

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۵:۵۵

من دوستام کنکور دکترا شرکت کردن بخاطر گرما و نبودن کولر خیلیاشون ماسک دراورده بودن

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۲۰:۳۳

خدایی دیگه تکلیفمون رو روشن کنند خسته شدیم

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۲۲:۲۷

سلام.قطعا سلامتی فرزندان اين مرز و بوم و خانواده هايشان مهمتر است از برگزاري كنكور .استرس كنكور از يك طرف و استرس كرونا از طرف ديگر واقعا دلهره آور است!

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۲۲:۳۵

کسی که خونده مشکلی نداره چند ماه دیرتر کنکور بده اینجوری مرورش بیشتره و رتبه بالاتری میگیره شاید ما ناقل بشیم و اتفاقی نیوفته ولی خانواده هامون بیماری وخیم بگیرند چند ماه صبر کنید این شرایط برای همه یکسانه

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۱۳:۳۵

ما باید باین ویروس زندگی کنیم به فکر انجام پروکل های بهتر بهداشتی باشید