• شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۵
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 99060100264
  • خبرنگار : 50228

پیشکسوت فوتبال خوزستان مطرح کرد

از نقش آذری در موفقیت فولاد تا حفظ نکونام برای لیگ بیستم

از نقش آذری در موفقیت فولاد تا حفظ نکونام برای لیگ بیستم

ایسنا/خوزستان یک پیشکسوت فوتبال خوزستان با بیان این‌که قطعا نقش سعید آذری در موفقیت فولاد بسیار پررنگ است، گفت: کسی که از یک فرهنگ و فضایی کاملا متفاوت وارد فضا و جایی شد که فوتبال عشق اول و آخر آن‌ها است و قطعا انتظارات از او بسیار بود ولی او کم‌کم توانست بر اوضاع چیره شود.

امین یزدانی‌اصل در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مسیر موفقیت فولاد تا راهیابی به مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، اظهارکرد: جواد نکونام و دستیارانش از طرف مدیریت باشگاه، سکان کشتی طوفان زده فولاد را در دست گرفتند و کمتر کسی فکر می‌کرد که فولاد به شکل دراماتیکی در آخرین سکانس لیگ برتر فوتبال ایران مجوز کسب سهمیه در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا را برای فوتبال خوزستان کسب کند.

 هدف‌گذاری فولاد رسیدن به سهمیه نبود

وی با بیان این‌که قطعا هر موفقیتی مرهون عوامل مختلفی است و چند تیم از مجموعه باشگاه را شامل می‌شود، افزود: تیم‌های مختلف باید در راستای اهدافی قرار گیرند که مدیریت باشگاه، آن‌ها را ترسیم کرده باشد. هدف‌گذاری سعید آذری، مدیریت باشگاه فولاد و کادر جوان و تقریبا بومی این تیم، قرار گرفتن در رده‌های متوسطِ رو به بالای جدول بود. فولاد نه برای قهرمانی و نه برای کسب سهمیه بسته شد، زیرا سعی و برنامه مدیریت باشگاه، ساختن تیمی بود که تلفیقی از باتجربه‌ها و نیروهای جوان بومی باشد که ثمره و نتیجه‌اش را در آینده می‌دیدند.

بازیکن سال‌های دور فوتبال خوزستان عنوان کرد: فولاد در ابتدای فصل، نتایج نه چندان جالبی گرفت و دلیل آن نیز تغییر در کادر فنی و جذب چندین بازیکنی بود که هماهنگ کردن آن‌ها با بازیکنان باتجربه و جوان فولاد نیاز به زمان داشت. چنین  مساله‌ای در فوتبال روز جهان نیز امری طبیعی و روتین است. از سویی دیگر، نکونام در اوایل کار، هنوز با فضا و فرهنگ فوتبال خوزستان آشنایی کاملی نداشت و کار را برای او تا حدودی مشکل کرده بود اما به کارگیری چند بازیکن سابق فولاد در کادر فنی و اداری تیم از سوی آذری که حکایت از تجربه بالای او داشت، باعث شد که هم مدیریت باشگاه و هم کادر فنی، با خیالی آسوده و در آرامش کامل، قاطعانه به کار خود در فولاد ادامه دهند.

هر چه جدال بیشتر می‌شد، فولاد منسجم‌تر می‌شد

وی بیان کرد: عدم فشار و استرس ناشی از انتظارات و توقعات قهرمانی و حتی کسب سهمیه از سوی مدیران باشگاه به بدنه تیم، اعم از کادر فنی و بازیکنان، سبب شد که نکونام کم‌کم به نتایج خوبی با فولاد برسد. عملکرد فولاد چند بازی مانده به نیم‌فصل اول، به صورت سینوسی بود اما هرچه بازی‌ها رو به جلو می‌رفتند، فولاد منظم‌تر و ‌منسجم‌تر بازی می‌کرد و نکونام نیز به ثبات در ترکیب می‌رسید. مصدومیت ایوب والی، کاپیتان و مدافع باتجربه تیم، ضربه سنگینی بر پیکره فولاد وارد کرد ولی تعطیلی لیگ باعث شد، نکونام این فرصت را پیدا کند تا از آغاسی جوان، در کنار کولیبالی باتجربه استفاده کند تا خلاء ناشی از غیبت والی پر شود که تا حدود زیادی نیز، چنین شد. هر چند در چند بازی پساکرونایی، خط دفاعی فولاد با مشکلاتی مواجه شد اما هرچه به انتهای رقابت‌ها نزدیک می‌شدیم و جدال برای کسب سهمیه بالاتر می رفت، وحدت و بلوغ تاکتیکی و انسجام تیمی را می‌توانستیم در فولاد ببینیم.

نکونام می‌توانست کسب سهمیه را به روز آخر نکشد

یزدانی‌اصل گفت: البته فولاد خوزستان از افت تیم‌های سپاهان، تراکتور و شهرخودرو که در بالای جدول قرار گرفته بودند و تقابل مستقیم آن‌ها به خوبی استفاده کرد، هرچند نکونام و شاگردانش می‌توانستند از این افت تیم‌های بالانشین جدول، زودتر هم استفاده کنند و ‌کسب سهمیه را به روز آخر نکشند. فولاد پس از مغلوب کردن استقلال و ماشین‌سازی در اهواز به کسب سهمیه امیدوار شد، البته در ادامه به سدی به نام کرونا و درگیری چند بازیکن با این ویروس خورد و همین باعث شد که فولاد از اوج فاصله بگیرد. بازیکنان فولاد، دو تا سه هفته از تمرین و شرایط مسابقه دور ماندند و همین منجر به شکست فولاد مقابل پرسپولیس و نساجی و حواشی فراوان در قائم شهر شد.

وی افزود: البته پس از مغلوب کردن نفت‌مسجدسلیمان، مجددا فولاد به کورس سهمیه برگشت، هر چند سه تساوی متوالی، مجددا امیدها را کم کرد اما از خوشِ روزگار، با لغزش متعدد تیم‌های مدعی کسب سهمیه، فولاد دوباره مدعی جدی شد. سرانجام نیز آن‌ها در یک بازی شش امتیازی تراکتور را در اهواز شکست دادند تا پس از سال‌ها مجددا خوزستان صاحب سهمیه آسیایی شود.

این پیشکسوت فوتبال خوزستان عنوان کرد: حمایت تمام قد مدیریت از کادر فنی و تامین کلیه ملزوماتی که کادر فنی و بازیکنان به آن نیاز داشتند تا در رقابت‌های فرسایشی این فصل، بهتر و باکیفیت‌تر ادامه دهند، حمایت پیشکسوتان فوتبال خوزستان از مدیریت و کادر فنی و عوامل باشگاه، استفاده از نیروهای بومی در کادر فنی و اداری، به ثبات رسیدن در ترکیب از سوی کادرفنی و ایمان و باور داشتن به بازیکنان تحت هدایت خود، حمایت هوادارانِ همیشه یاور تیم در طول لیگ و لغزش برخی از مدعیان کسب سهمیه، باعث شد که فولاد به پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا برسد و همه را نیز غافلگیر کند.

حفظ نکونام برای فصل آینده

وی بیان کرد: مدیریت باشگاه فولاد برای فصل آینده باید همین کادر فنی و اداری را حفظ و تا حدودی تقویت کند، زیرا نکونام نسبت به فضای باشگاه، جو و فرهنگ عمومی و فوتبالی خوزستان به شناخت خوبی رسیده است. نکونام برای رسیدن به ثبات و آرامش، باید از بازیکنان آکادمی و بومی نیز بهره بگیرد و مساله مهم این است او باید تعامل بیشتری با مربیان رده‌های سنی مختلف آکادمی باشگاه فولاد داشته باشد تا به شناخت خوبی از محصولات آکادمی باشگاه برسد.

یزدانی‌اصل گفت: فولاد برای حضور در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، باید در برخی پست‌ها، تیمش را تقویت کند زیرا آن‌ها در فصل آتی باید در سه جبهه (لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا) رقابت کنند. بنابراین داشتن نیمکتی قوی و با کیفیت قطعا در راه موفقیت و کسب نتایج مثبت هر تیمی، سهم بسزایی دارد.

نقش پررنگ آذری در موفقیت فولاد

وی با بیان این‌که قطعا نقش سعید آذری در موفقیت فولاد بسیار پررنگ است، گفت: کسی که از یک فرهنگ و فضایی کاملا متفاوت وارد فضا و جایی شد که فوتبال عشق اول و آخر آن‌ها است، قطعا انتظارات از او بسیار بود ولی او کم‌کم توانست بر اوضاع چیره شود. هرچند گاها خود خواسته یا ناخواسته، یکسری حواشی را وارد تیم می‌کرد اما این آرامشِ هفته‌های پایانی، حاصل تجربه و دانش آذری و تسلط او در چنین شرایط رقابتی بود که به خوبی هم به کادر فنی و بازیکنان تزریق شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.