• دوشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۹
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99063123622
  • خبرنگار : 30054

درمان جدید کمردرد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر در کلینیک درد

درمان جدید کمردرد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر در کلینیک درد

 دیسک کمر یکی از دلایل شایع درد در قسمت پایین کمر است که باعث کاهش توانایی حرکتی بیمار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام کلینیک درد ماهان، از آنجایی که پزشکان در کلینیک درد می‌توانند به ارزیابی جامعه بیمار بپردازند بر فرایند ارزیابی دقیق او و علائم و نشانه‌هایی که دارد تمرکز می‌کنند تا بر اساس سابقه پزشکی و نتایج به دست آمده از معاینات جسمانی بتوانند به طراحی یک برنامه درمانی جامع بپردازند.

در برخی موارد پزشک پس از انجام معاینات اولیه درخواست انجام روش‌های عکسبرداری را می‌دهد تا بتوانند به طور دقیق به تعیین شدت بیرون زدگی دیسک بپردازد.

تعداد زیادی از بیماران متوجه می‌شوند که به کمک روش‌های درمانی غیر جراحی درد آنها تسکین یافته و توانایی عملکردی شان بهبود پیدا کرده است.

دکتر مجید حیدریان فوق تخصص درد

کلینیک درد ماهان دکتر مجید حیدریان با همکاری کادری مجرب و آموزش دیده و بهره‌گیری از روش‌ها و دستگاه‌های نوین و پیشرفته آماده ارائه خدمات به کلیه بیماران عزیز می‌باشد.

در کلینیک درد ماهان انواع روش‌های درمانی کمر درد و دیسک کمر بدون نیاز به جراحی توسط دکتر مجید حیدریان ارائه می‌شود از جمله:

. ازون تراپی

. دیسکوژل

. لیزر پرتوان

. عمل بسته دیسک کمر و انواع تزریق

. عمل دیسک با لیزر (در این روش قسمتی  هسته دیسک با استفاده از لیزر در اتاق عمل خارج می شود)

. ورزش درمانی

 فاکتورهای خطر

 بین سی و سه عدد مهره استخوانی ستون فقرات ساختارهای کوچک بالشتک مانندی وجود دارد که به آنها دیسک بین مهره گفته می‌شود. دیسک بین مهره بهبود توانایی حرکتی بیمار و جذب ضربه در ستون فقرات کمک می‌کند.

احتمال بیرون زدگی دیسک در هر قسمت از ستون فقرات وجود دارد اما معمولاً این اختلال در ناحیه گردن و قسمت پایین کمر بیشتر به وجود می‌آید.

برخی از علل شایع و فاکتورهای خطر در بروز این وضعیت به شرح زیر می‌باشند:

. جنسیت مذکر زیرا آقایان دو برابر بیشتر از زنان دچار بیرون زدگی دیسک می‌شوند.

. با بالا رفتن سن احتمال آسیب دیدگی دیسک افزایش پیدا می‌کند و معمولاً بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی مایع دیسک از بین می‌رود و این امر منجر به کاهش انعطاف پذیری آن خواهد شد.

. برداشتن اجسام سنگین، خم شدن یا چرخش بدن به طور مداوم

. نامناسب بودن حالت بدن

. نشستن به مدت طولانی

. چاقی و اضافه وزن

. سیگار کشیدن

. سابقه خانوادگی

. وارد شدن ضربه به بدن از قبیل تصادفات خودرویی یا سقوط از ارتفاع

 علائم و نشانه‌های دیسک کمر چیست؟

 دیسک کمر در تعداد زیادی از موارد باعث به وجود آمدن مشکلات کمی ‌می‌شود اما برخی از افراد دچار درد شدید و ناتوان کننده کمر خواهد شد. به علاوه دیسک کمر می‌تواند باعث بی حسی، ضعیف شدن و عدم تعادل یا اختلال در راه رفتن شود.

سایر علائم و نشانه‌های بیرون زدگی دیسک عبارت است از اسپاسم عضلانی و درد عمیق عضلات. بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن و قسمت فوقانی کمر باعث بروز درد در شانه‌ها، بازوها و گردن خواهد شد.

در صورتی که بیرون زدگی دیسک در قسمت پایین کمر به وجود بیاید باعث بروز درد تیر کشنده یا بی حسی در قسمت باسن و ساق پا خواهد شد که به این وضعیت سیاتیک می‌گویند و شایع‌ ترین علامتی است که در هنگام بروز دیسک کمر در قسمت پایین کمر به وجود می‌آید.

احتمال بروز درد در قسمت پایین کمر نیز وجود دارد با این حال درد شدید بیشتر در قسمت پاها ایجاد می‌گردد.

یک اختلال نادر اما بسیار جدی است که می‌تواند در قسمت پایین کمر به وجود بیاید و بر عملکرد مثانه و روده تاثیر بگذارد و در صورتی که درمان نگردد باعث فلج نسبی اندام تحتانی خواهد شد.

در صورتی که شما دچار درد گردن یا کمر هستید و درد به بازوها و پاهای شما انتشار یافته است یا در صورتی که در بالا هم دیگری از قبیل بی حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن همراه شده مراجعه به پزشک ضروری می‌باشد.

درمان جدید کمردرد ناشی از دیسک

 درمان دیسک کمر در تعداد زیادی از موارد شامل دارو درمانی، فیزیوتراپی و گاهی اوقات تزریق دارو برای کنترل درد است و در مواردی که هیچ یک از این روش‌های درمانی کمکی به بهبود بیمار نکرده باشد انجام عمل جراحی توصیه خواهد شد.

 دارو درمانی

 مصرف داروهایی که پزشک تجویز می‌کند می‌تواند به کنترل درد تعداد بسیار زیادی از بیماران کمک نماید. کاهش درد به بیمار کمک می‌کند به انجام دادن تمرینات ورزشی توصیه شده بپردازد تا به تدریج انعطاف پذیری و قدرت او افزایش پیدا کند.

بیمار نباید به صورت خودسرانه از داروهای ضد التهاب استفاده کنند زیرا ممکن است این داروها با برخی از بیماری‌ها یا داروهای دیگری که او مصرف می‌نماید تداخل داشته باشد. تجویز داروهای ضد التهاب و داروی مسکن می‌تواند به کنترل درد بیمار کمک نماید.

 چگونه فیزیوتراپی می‌تواند به درمان دیسک کمر بپردازد؟

 تحقیقات نشان داده که به غیر از موارد شدید دیسک کمر، روش‌های درمانی مراقبتی از قبیل فیزیوتراپی می‌تواند در مقایسه با عمل جراحی و داروهای مسکن به خوبی به درمان دیسک کمر بپردازد. متخصص فیزیوتراپی به کمک روش‌های زیر به شما برای تسکین درد کمک خواهد کرد:

. پزشک برای تشخیص بیرون زدگی دیسک کمر به انجام معاینه جسمانی می‌پردازد و سابقه پزشکی و فردی شما را ارزیابی می‌کند تا احتمال وجود سایر بیماری‌ها را رد نماید.

. هدف اولیه از درمان دیسک کمر کاهش التهاب و تسکین درد، آزاد کردن اعصاب که تحت فشار قرار گرفته اند، بهبود دامنه حرکات طبیعی ستون فقرات و کمک به بهبود دیسک آسیب دیده است

. این اهداف از طریق روش‌های فیزیوتراپی که شامل به حرکت در آوردن مفصل، ماساژ درمانی، حرکات کششی، تمرینات ورزشی درمانی و مدالیته‌های درمانی از قبیل لیزر درمانی و تحریک الکتریکی است محقق خواهد شد.

. پزشکان در کلینیک درد به شما یاد می‌دهند چگونه به حفظ حالت صحیح بدن خود بپردازید تا توانایی عملکردی و قدرت عضلات مرکزی تان افزایش پیدا کند و با پیروی از سبک زندگی سالم که شامل ورزش کردن، اصلاح تغذیه و اجتناب از مصرف دخانیات است به افزایش سلامت ستون فقرات خود کمک کنید.

 متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید و علت اصلی دیسک کمر را مشخص می‌کند تا از بروز درد مزمن کمر و ناتوانی عملکردی شما جلوگیری نماید.

عمل بسته دیسک کمر

 برخی از روش‌های موجود برای درمان دیسک کمر عبارتند از:

. بلاک انتخابی عصب

. تزریق کودال

. تزریق درون فضای ترانس فورامی‌نال

. عمل دیسک با لیزر

. رادیوفرکونسی

. ازون درمانی دیسک

در عمل بسته با استفاده از سوزنهای مخصوصی پزشک فوق تخصص درد به فضای داخل دیسک وارد می شود و قسمت بیرون زده دیسک با استفاده از لیزر یا تزریق ازون یا دیسکوژل حذف می گردد.

در این نوع عمل که در بیش از دو سوم بیماران مبتلا به دیسک کمر کاربرد دارد نیاز به بیهوشی و بستری و  شکافتن پوست نمی باشد و عمل بصورت سرپایی انجام می شود. بیماران پس از چند روز استراحت نسبی به محل کار بر می گردند.

انتهای رپرتاژ آگهی

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.