• سه‌شنبه / ۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۱
  • دسته‌بندی: آموزش و پرورش
  • کد خبر: 99070805826
  • خبرنگار : 71424

بررسی کاهش توان و سواد خواندن دانش آموزان

بررسی کاهش توان و سواد خواندن دانش آموزان

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش از جنس رشدی است که در یک فضای مجزا و منزوی فراهم نمی شود گفت: امروز دغدغه عمده افرادی که دلسوز آینده جامعه اند این است که باید روز به روز بر قوت مدرسه و تاثیر گذاری  و خوشایندبودن آن به عنوان یک زیست بوم مورد توجه قرار بگیرد. مدرسه باید اولویت اول تمام مردم یک جامعه باشد.

به گزارش ایسنا، محمود امانی طهرانی در نشستی خبری با بیان اینکه به آموزش و پرورش امروز به عنوان یک نیاز عینی جوامع بشری نگاه می شود گفت: تمام دنیا به این مهم رسیده است که برای بهبود همه شاخص ها ارزانترین راه، موثرترین راه و کاراترین راهکار روی آوردن به مدرسه و آموزش و پرورش است.


وی افزود: یک فهرست ۵۰ تایی می توان از شاخص هایی که تمام ما مایلیم در سطح خانواده و محله و شهر و جامعه مان بهبود یابد که در همه آنها مدرسه سهیم است و اهمیت مدرسه با ظهور و بروز رقبا، اغیار، آموزش مجازی و .... نباید تضعیف شود و تضعیف هم نخواهد شد.

امانی افزود: جامعه ما سخت محتاج فرهنگ سازی در این زمینه است. جامعه ما اولویت اول بودن مدرسه را بدیهی فرض نکرده است و هنوز روی آن مناقشه وجود دارد. اولین جایی که باید ساخته شود، مدرسه است.

وی در ادامه به پرسش خبرنگاران پاسخ داد و با بیان اینکه کاری که آموزش حضوری انجام می دهد در فضای غیرحضوری قابل دستیابی نیست گفت: آنچه در آموزش حضوری دنبال آن هستیم جنبه تربیتی رشد دهنده تمام ساحتی است اما گاهی شرایط به گونه ای پیش می رود که امکان آن محقق نمی شود ؛ مانند شرایطی که به واسطه بیماری اکنون در آن قرار داریم.


امانی افزود: ما اهتمام جدی  داشتیم که از وضعیت مدارس اگاه باشیم. تمام اعضای شورای عالی در این مدت به مدارس سر زده اند و بازدیدهایی داشته اند. بنده خودم در دو استان به جز تهران هم حاضر شدم و مدارس مختلف را بازدید کردم تا اطمینان یابیم که جریان آموزش در این دوره خاص متوقف نمی شود.


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه بدنه تعلیم و تربیت و معلمان تمام تلاش خود را می کنند که روند آموزش تداوم داشته باشد اظهار کرد: متولی هر دانش آموز مشخص است و آموزش در شرایط کرونا رها نشده است. این تصور عینی بنده از بازگشایی مدارس است. 


وی ادامه داد: اگر منصفانه نگاه شود جامعه فرهنگی با مسئولیت پذیری تمام، چاره اندیشی و تدبیر می کند و آموزش را انجام می دهد.

امانی با بیان اینکه در باب بازگشایی مدارس جامعه فرهنگی به این جمله حیاتی که "متولی حیاتی ترین امر جامعه است و باید به گونه ای عمل کند که متوقف نماند" به خوبی پاسخ می دهد. نواقصی وجود دارد اما کار متوقف نیست.


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه سنجش معتبر یکی از چهار دغدغه اصلی نظام های آموزشی است گفت: شورای عالی در این زمینه اولین حرف های مهمش را قبل از تولد سندتحول زده بوده است. در متن سند هم به این موضوع پرداخت شده است. مصوبات مختلف و متنوعی در باب سطوح مختلف سنجش وجود دارد. یک مبنای کلی وجود دارد که سنجش نباید به دانش آموز لطمه بزند.


وی افزود: اصول به درستی شکل گرفته اما این امر مقطعی نیست که با یک بخشنامه درست شود. انتظارات زیادی از علم سنجش وجود دارد. باید بپذیریم که سنجش امر پیچیده ای است و ما را از دستیابی به پاسخ های ساده و قابل انجام باز می دارد. باید دشواری این راه بپذیریم و اقدامات پله ای بهبود بخش داشته باشیم.


امانی با اشاره به ارزشیابی توصیفی که از آن نوع ارزشیابی هایی است که به دانش آموزان لطمه نمی زند و در دوره ابتدایی اجرا می شود عنوان کرد: این نوع ارزشیابی همکلاسی ها را به رقیب تبدیل نمی کند. اگر موضوعی مانند کاهش توان دانش آموزان در باب سواد خواندن مطرح است باید تمام عوامل موجود را احصاء کنیم تا ببینیم چه سهمی از آن متعلق به ارزشیابی توصیفی است. ارزشیابی موثر است، اما تمام مسئله نیست.


وی افزود: به عنوان مثال پنج شنبه ها تعطیل شدند، بافت آموزشی معلمان ابتدایی در دوره ای تغییر کرد و مانند آن؛ باید قدم به قدم تحلیل و برای بهبود روند تلاش کرد.


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره شاخص های اجرایی شدن سندتحول بنیادین گفت: اجرای سند مانند هر نوع کار دیگری است که می توان از ابعاد مختلف به آن نگریست. به عنوان مثال قانون اساسی از لحظه ای که تصویب شده دارد اجرا می شود، اما از برخی ابعاد برخی اصول قانون اساسی آنطور که باید اجرا نشده است. سندتحول هم از همین جنس است.  


امانی افزود: سند در مجموعه آموزش و پرورش تغییراتی به وجود آورده که اگر  نبود، این تحولات رخ نمی داد. تغییر ساختار نظام آموزشی از این جمله است. توجه به ساحت هایی شش گانه نیز همینطور. کتاب های جدید التالیف حاصل سندتحول است. برنامه بوم نیز از دل سندتحول بیرون آمده است.


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه اما دید دوم این است که سند قرار است ما را از نقطه فعلی به نقطه ای بسیار بالاتر برساند گفت: همه ما معتقدیم که هنوز به این نقطه نرسیده ایم. دلایل متعددی هم وجود دارد. این نظام مشکلات اولیه ای از جنس فضای آموزشی، معیشت، آموزش، بکارگیری معلمان و ... دارد و این مشکلات انباشته شده اند. مدیریت کردن از یک سو و ارتقاء دادن این مسائل از سوی دیگر مزید بر علت شده است که سند به آن نقطه تحولی نرسد.


امانی افزود: البته هر معاونت برنامه های خود را ارائه داده و برش استانی و منطقه ای به آن زده شده است. این ها مشخص و احصاء می شوند و درصدهایی برای اجرای برنامه های سالانه اعلام می شوند. مهم این است که اجرای شکلی سند جای اجرای مفهومی، عمیق و موثر آن را نگیرد و به نقطه ای نرسیم که خودمان و دیگران را فریب بدهیم و بدانیم این نحوه اجرا اتفاقی را که باید، رقم نمی زند.


وی افزود: باید یک فهم عمیق خوب از اجرا پیدا کنیم و چرخش های تحول آفرین را بشناسیم و امور را در راستای آن بهبود بدهیم. چهار عرصه مهم سنجش و ارزشیابی، بکارگیری معلم، تجهیز و ساختمان مدرسه و برنامه درسی بسیار مهم هستند. مسیرها روشن هستند و کلیت اقدامات در حال انجام است. باید امکان های فراوان تری در این زمینه ها به کار گرفته شود. 


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر می خواهیم ساختمان مدرسه ما به گونه ای باشد که وقتی بچه وارد آن می شود شادمان شود، باید برایش در سطح ملی مایه بگذاریم گفت: آموزش و پرورش عمومی را باید مورد توجه قرار دهیم که کلید بهبود اجرای سند است.

امانی در پاسخ به پرسش دیگری، با اشاره به اینکه مدرسه محوری یک گفتمان است عنوان کرد: گفتمان یعنی مبحثی که با یک فهم عمومی فزاینده و رشدیابنده همراه است. در ایجاد این گفتمان یعنی دغدغه عمومی شدن مدرسه محوری، امید فراوان به مدرسه ها بستن، روی کارکرد مدارس حساب کردن در بهبود اوضاع یک محله و جامعه، همه نقش دارند که رسانه ها از جمله آنها هستند.  شاید بپرسید مدرسه تراز سند تحول چه مدرسه‌ای است؟ برای پاسخ شاید به سراغ مدارس فاخر بروید و با واژگان توصیفی آن مدرسه را وصف کنید اما یکی از مشخصه‌های واضح مدرسه تراز سند تحول مدرسه‌ای است که در یک محله هم که شده موثر باشد. 


دبیر شورای عالی آموزش و پرورش گفت: به عنوان مثال مدرسه برای احترام دانش آموزش به والدین طرح و برنامه ریزی می‌کند یا به عنوان مثال اگر بخواهیم خشونت در یک محله کم شود این مدرسه است که می‌تواند به آن کمک کند. تمام حرف سند تحول بنیادین تربیت تمام ساحتی مانند تربیت دینی، اعتقادی، زیستی و بدنی، تربیت اجتماعی، اقتصادی‌ و ... است. 


امانی طهرانی در ادامه اظهار کرد: آن وجهی از سند که حالا حالاها باید دنبال آن برویم مسائلی است که وضعیت اشتغال را بهبود دهد، عدم استفاده از مواد مخدر، کاهش خشونت و ... نیز مهم است.  نباید به کارهای کنونی که انجام می‌دهیم بگوییم پس سند اجرا شد و ابعاد دیگر را نبینیم‌. ما بیشتر از هر چیز نیازمند این هستیم که در اولین قدم نسبت به سند شناخت داشته باشیم.

وی همچنین درباره طرح شهاب و شناسایی استعدادهای برتر گفت: شناسایی و هدایت استعدادهای برتر یکی از وظایف نظام آموزشی است و طرح شهاب بر همین اساس شکل گرفت اما زمانی این اتفاق می افتد که یک بستر آموزشی غنی که موقعیت های یادگیری متعددی عرضه کند داشته باشیم. ضمن آنکه ما یک نوع هوش و استعداد نداریم و اینها عرصه گسترده ای دارند. باید بستری فراهم کرد تا انسان ها در این زمینه ها رشد کنند.


دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش  ادامه داد: نظام عمومی آموزش، نظام پرورش نخبگی است، نه الزاما جداسازی نخبگان. یعنی باید حسی به بچه ها بدهیم که همه دارید یک روندی را طی می کنید اما در بخشی از مسیر در زمینه های استعدادی خودتان نخبگی نشان  بدهید. این بچه ها یک سیر را طی می کنند اما یکی در ورزش، یکی در هنر، یکی در ادبیات و هرکدام در یک حیطه ای استعداد نشان داده و جلوه نخبگی شان را آشکار می کنند. باید مدرسه این عرصه را باز کند که بچه ها در حین رشد عمومی، یک عرصه نخبگی خود را انتخاب و پرورش دهند. این یک نظام طبیعی است.


امانی افزود: از همینجاست که اگر این روند به تدریج شکل گرفت گروهی از اینها نخبگی خود را در جریان علمی خاصی تعریف می کنند و می توانند به مدرسه خاص بروند. جریان نخبگی در جریان عمومی آموزش و پرورش شروع می شود، اما جداسازی نیاز ندارد. در نهایت جایی هم می رسد که فرد دیگر مسیر خود را انتخاب می کند. این جریان نیازمند یک محیط بارورکننده است که زمان و امکانات و معلم آموزش دیده و خانواده آگاه و حامی نیاز دارد. 


وی با بیان اینکه ابتدا باید برنامه های درسی عمومی را محکم و خوب ارائه کرد و بعد فضا را برای شناسایی استعدادها باز کرد گفت: اینکه استارت طرح شهاب زده شده خوب است اما نباید تصور کرد که کار آسانی است. باید دانش آموز حس کند که تمام مسیر را با خواست خودش می رود نه اینکه با اجبار باشد.

 امانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر حذف برخی عبارات و واژه ها در اهداف دوره تحصیلی مصوب شورای عالی گفت: اهداف دوره های تحصیلی با یک نظام ساختارمند و قابل رصد، مو به مو بر مبنای اسناد بالادستی تدوین شده است. کسانی که این اهداف را تدوین کردند، ادعایشان این است که این اهداف را از خودشان در نیاوردند بلکه دقیقا مو به مو اسناد را تحلیل کردند و با یک روش مهندسی معین و یک ساختار معین متنی کار کردند که جزو مهمترین مراحل انجام کار بوده، این امر کمک فراوانی کرده است که اهداف منظم، یکدست و به دور از اشکالاتی که در اهداف قبلی بوده، تدوین شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.