• شنبه / ۱۲ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۳
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99071208671
  • خبرنگار : 50046

دستان خالی کشاورزان خراسان شمالی با مشکلات تولید؛کود و نهاده معضل روزهای کرونایی

دستان خالی کشاورزان خراسان شمالی با مشکلات تولید؛کود و نهاده معضل روزهای کرونایی

ایسنا/خراسان شمالی کشاورزی یکی از مزیت ها و قطب های اصلی تولید درآمد در خراسان شمالی است که حدود نیمی از جمعیت استان در مناطق روستایی زندگی می کنند و اغلب این افراد به شغل کشاورزی مشغول هستند.

با فرارسیدن پاییز بسیاری از کشاورزان این استان به تکاپوی خرید نهاده های کشاورزی برای کشت پاییزه گندم، جو و کلزا می افتند اما گویا کشت پاییزه امسال با کشت سال های دیگر کمی متفاوت است، کشاورزان گلایه شدید از افزایش قیمت نهاده های کشاورزی دارند و بیشتر آن ها از عدم توانایی مالی برای خرید این نهاده ها سخن می گویند.

قیمت کودهای فسفاته سروسامان آور است

ولی پور یکی از کشاورزان شهرستان بجنورد است که در گفت و گو با ایسنا، می گوید: هزینه های نهاده های کشاورزی از جمله بذر، کود و ... بسیار بالا رفته است.

وی با اشاره به اینکه برای کشت پاییزه امسال پنج تن بذر گندم و سه تن بذر جو خریداری کرده است، می افزاید: امسال هر کیلو بذر گندم را سه هزار و ۷۵۰ و در سال گذشته حدود دو هزار و ۷۵۰ تومان خریداری کرده و قیمت هر کیلوگرم جو طی امسال حدود سه هزار و ۳۰۰ و در سال گذشته دو هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.

وی با تصریح بر اینکه اما قیمت کود فسفاته در حال حاضر در بازار سروسامان آور است، ادامه می دهد: قیمت هر کیسه کود فسفاته در بازار به حدود ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و برای هر هکتار زمین باید یک کیسه کود استفاده شود و زمینی که ۲۵ هکتار است باید رقمی حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه شود.

ولی پور اظهارکرد: قیمت کود سفید نیز به حدود ۵۵ هزار تومان رسیده که در سال گذشته هر کیسه از این کود ۴۵ هزار تومان بوده است.

وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری دو هزار و ۵۰۰ تومان بوده تصریح کرد: آیا این قیمت کفاف هزینه های کشت پاییزه امسال را خواهد داد؟ و اگر برای سال آینده قیمت خرید تضمینی گندم کمتر از پنج هزار تومان باشد، کشاورز به طور حتم متضرر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از آنجاییکه قیمت خرید تضمینی گندم امسال نسبت به قیمت بازار آزاد کمتر بوده گندم تولیدی را تحویل سیلوهای گندم نداده ام و هم اکنون گندم را با قیمت آزاد سه هزار و ۳۰۰ تومان را از من درخواست کرده اند.

آیا قیمت خرید تضیمنی گندم امسال کفاف خرید نهاده های کشاورزی کشت پاییزه را می دهد؟

محمدزاده یکی دیگر از کشاورزان خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: بنده هم کشاورز و هم دامدار هستم و برای تامین هزینه های دامداری مجبور به انجام کار کشاورزی و کشت گندم و جو هستم اما متاسفانه قیمت خرید تضمینی گندم کفاف خرید جو با قیمت بیشتر از سه هزار تومان در بازار را نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه مساحت زمین کشاورزی ام ۴۰ هکتار است، گفت: در سال گذشته در سطح ۲۰ هکتار گندم را کشت کرده و گندم تولیدی را از آنجاییکه نان یارانه ای خریداری می کنم به دولت تحویل داده ام.

محمد زاده خاطرنشان کرد: اما هزینه کشت در کشت پاییزه امسال بسیار افزایش یافته است و فقط در سطح هفت هکتار گندم کشت کرده ام و مابقی را برای تامین جوی مورد نیاز دام هایم، جو کشت کرده ام.

کشاورزان از دانش فنی و اصول علمی کشاورزی برای کاهش هزینه ها استفاده کنند

عبدالله یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، افزود: برنامه کشت پاییزه گندم، جو و کلزای استان به میزان ۲۰۰ هزار هکتار بوده است که از این میزان ۷۹ هزار هکتار به صورت آبی و مابقی به صورت دیم زیر کشت می رود.

وی ادامه داد: سطوح کشت گندم و جو آبی استان به ترتیب ۴۷ هزار و ۴۲۵ هکتار، ۲۵ هزار هکتار و هفت هکتار و سطوح کشت گندم و جو دیم به ترتیب ۹۸ هزار هکتار و ۲۳ هزار هکتار است.

یوسفی اظهارکرد: به جز کشت گندم جو و کلزا سایر گیاهان نیز در برنامه الگوی کشت پاییزه قرار دارند که مهمترین آنها کشت یونجه آبی و دیم به میزان حدود ۱۵ هزار هکتار و کشت نخود و عدس دیم به میزان ۱۵ هزار هکتار است.

وی در ارتباط با افزایش قیمت نهاده های کشاورزی برای کشت پاییزه امسال گفت: طی امسال با افزایش قیمت کودهای کشاورزی مواجه بوده ایم و کودهای فسفاته در حال حاضر افزایش قیمت چهار برابری را داشته اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اما از آنجاییکه تعدادی از کشاورزان توان خرید کود فسفاته را ندارند، توضیح داد: از آنجاییکه کشاورزان در سال های گذشته در مزارع خود از این نوع کود استفاده کرده اند به آن ها توصیه می شود تا یک آزمایشی را از خاک بگیرند و در زمین هایی که غنی از این کود است و با کمبود مواد معدنی و املاح مواجه نیستند، نیازی به استفاده از آن نیز ندارند.

وی تاکیدکرد: با توجه به افزایش قیمت هزینه های کشت محصولات کشاورزی از کشاورزان درخواست می شود تا با استفاده از دانش فنی و اصول علمی، امر کشاورزی را انجام دهند تا بتوانند بیشترین بهره وری برا ببرند.

مدافع کشاورزان برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم هستیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه با اشاره به اینکه دولت قیمت خرید تضمینی گندم در سال آینده را اصلاح و به چهار هزار تومان رسانده است، گفت: با استفاده از مصوبه اخیر مجلس، این قیمت قابل تغییر خواهد بود و از سوی دیگر مدافع کشاورزان برای افزایش قیمت به لحاظ بهره وری بیشتر آن ها هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می کنید با توجه به افزایش قیمت ها تا چه میزان سطوح کشت های پاییزه در استان کاهش یابد، اظهارکرد: سطوح کشت پاییزه کاهش نمی یابد و فقط ممکن است طی امسال با توجه به وضعیت پیش آمده جابجایی ایجاد شود و کشاورزان بیشتر به سوی کشت جو تا گندم بپردازد.

فسفر بالا، زیستی، کمپوست و کود سبز، از کودهای جایگزین کود فسفاته

محمد نقی کاظمیان مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا گفت: کشاورزان با توجه به افزایش قیمت خیلی زیاد کودهای فسفاته از روش های جایگزین استفاده کنند که یکی از آن ها استفاده از کودهای فسفر بالا در زمان نورسیدگی است.

وی افزود: کشاورزان می توانند از این کود به میزان چهار لیتر در هکتار به همراه آب آبیاری و یا محلول پاش در مزارع استفاده کنند و علاوه بر آن همراه این کود می توان از کودهای زیستی که ۳۰۰ گرم در هکتار است، مصرف شود که هزینه آن ها در مجموع ۱۳۵ هزار تومان به ازای هر هکتار است.

کاظمیان تاکیدکرد: کود زیستی سبب می شود تا کود فسفاته که قبلا در خاک بلوکه شده بود، رها شود و زمین از آن استفاده کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن در کشت پاییزه به کشاورزان توصیه می کنیم که برای کوپاشی از دستکاه کودکار و بذرکار استفاده شود که در این صورت مصرف کود فسفاته در زمین کشاورزی به ۵۰ درصد می رسد.

به گفته این مقام مسئول استفاده کود کمپوست و کود سبز از دیگر اقدامات و روش های جایگزین است که می توان به جای کود فسفاته استفاده کرد.

وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده ۶۰ درصد افزایش یافته است، گفت: کشاورزان می توانند از این روش برای مدیریت هزینه های کشت استفاده کنند و با استفاده از بهای به دست آمده در سال آینده بابت تحویل  گندم هزینه های لازم برای کشت بعدی را به دست آورند.

کاظمیان میزان گندم تولیدی در سال زراعی گذشته را ۲۰۰ هزار تن در این استان اعلام کرد.

کاهش ۱۸.۶ درصدی میزان خرید تضمینی گندم از گندم کاران خراسان شمالی

سید جلال موسوی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا نیز اظهارکرد:  گندم‌کاران استان در سال جاری ۱۳۱ هزار و ۱۸۶ تن و ۸۷۶ کیلوگرم گندم به دولت فروختند که تاکنون سه هزار و ۲۸۸ میلیارد و ۵۹۸ میلیون ریال بابت فروش محصول خود دریافت کرده‌اند.

وی میزان کل مطالبات گندم کاران این استان را سه هزار و ۲۸۸ میلیارد و ۹۱۶ میلیون ریال اعلام و اظهارکرد: تنها از مجموع مطالبات کشاورزان استان ۳۱۸ میلیون ریال باقی مانده است که به زودی پرداخت می‌شود.

موسوی افزود: خرید گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۱۶۱ هزار و ۳۴۷ تن بوده است، ۱۸.۶ درصد کاهش نشان می دهد.

مواجهه با کاهش تولید گندم در سال آینده در صورت عدم نرخ‌گذاری خرید تضمینی با قیمت۴۵۰۰تومان

ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس شورای اسلامی نیز ۲۰ شهریور ماه با حضور در کارگروه سرمایه گذاری، اشتغال و کشاورزی خراسان شمالی در بجنورد گفت: دولت قیمت خرید تضمینی گندم را برای سال آینده رقم سه هزار و ۲۰۰ تومان در نظر دارد که اگر قیمت چهار هزار و ۵۰۰ تومان تعیین نشود به طور حتم با کاهش تولید گندم از سوی کشاورز مواجه خواهیم شد.

وی افزود: اگر این امر صورت نگیرد حداقل کاهش پنج میلیون تنی تولید گندم را در سال آینده خواهیم داشت و کشاورز به سوی کشت محصولات دیگر خواهد رفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.