• دوشنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۸
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99071410143
  • خبرنگار : 50019

قدم بر روی ترسناک ترین وسیله تفریحی جهان در ایران+ فیلم

قدم بر روی ترسناک ترین وسیله تفریحی جهان در ایران+ فیلم

ایسنا/اردبیل بدترین، ترسناک ترین و در عین حال هیجان انگیز ترین وسیله تفریحی در جهان است؛ مانند حرکت بندبازان در ارتفاعات یک دره اما خیلی ها از آنهایی که علاقمند به تجربه اش هستند دل پریدن از ارتفاعات (بانجی جامپینگ) را ندارند اما دوست دارند آدرنالین خونشان به بالاترین حد ممکن برسد و اوج هیجان را تجربه کنند.

تمام آن را می توانند با حرکت بر روی بلندترین پل شیشه ای جهان که در ارتفاع حدود 400 متر بالاتر از دره‌ای موسوم به گرند کنیون شهر "ژانگ جیا جی" چین ساخته شده، تجربه کنند و یا با قدم زدن بر روی پل معلق "هونگ یاگو" به عنوان طولانی ترین پل معلق با کف شیشه ای جهان و بر روی یک دره زیبای پر از آبشار، کوهستان و معابد قدیمی در شمال شرقی چین، ترس و وحشت را و نه تحسین سازنده های این غول پیکرها را با تمام وجود حس کنند.

نیازی به سفر ایرانیان به چین برای دیدن تماشایی ترین پل های شیشه ای جهان نیست

نیازی به سفر ایرانیان به چین و یا کانادا و اتریش برای دیدن تماشایی ترین پل های شیشه ای جهان نیست  چرا که دقیقا همین نزدیکی ها و بیخ گوششان است آن هم با یک تفاوت خاص که ان را جز اولین ها در جهان ساخته است.

بزرگترین پل معلق تمام شیشه ای قوسی جهان در ارتفاع 80 متری و طول 210 متری اش دقیقا همان حسی را می دهد که بر روی طولانی ترین و بلندترین پل معلق شیشه ای جهان در چین دست می دهد.

در مقابل چشمان حیرت زده گردشگران، سازه ای بزرگ از فولاد، بتن و کابل ها و شیشه های با قدرت کششی بالا قرار دارد؛ بسیا بلند، طولانی و کاملاً شفاف به طوری که زیر پا دیده و حس می شود؛ انگار که روی هوا راه می روید؛ راه رفتن روی گودال های بزرگ حتی کسانی که سابقه راه رفتن روی پل های معلق شفاف را دارند نیز خواهند ترساند.

دقیقا پس از عبور از شهر شکوفه های گیلاس یعنی "هیر" اردبیل، پل معلق شیشه ای به روی دره و رودخانه خروشان “هیر چایی” ساخته شده است؛ ساختی تمام ایرانی دارد و کار دست مهندسان زبردستی است که به آنها بها بدند کوه را هم جابه جا می کنند.

بازدید روزانه 200 نفر از بزرگترین پل قوسی تمام شیشه ای جهان در شرایط کرونا

کف این پل از ترکیب ۵ لایه شیشه و لمینت طراحی و اجرا شده است، به نحوی که وقتی بر روی این پل هیجان انگیز قدم بر می دارند جلوه‌ای از رودخانه، درخت و صخره‌ها را در زیر پا قرار می گیرد؛ برایش 80 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و در خرداد کرونایی امسال افتتاح شده است.

بسیار خاص است و تک در جهان؛ زیرا در حالیکه تمامی پل های شیشه موجود در جهان به صورت مسطح و ثابت ساخته شده است، پل شیشه ای هیر دارای دو ویژگی معلق بودن و قوسی شکل بودن است که همانند آن تاکنون در سطح دنیا ساخته نشده و کلیه قطعات شیشه ای و کابل های فلزی آن با کیفیت عالی در داخل ایران ساخته شده است.

هر چند کرونا نگذاشت تابستان امسال اردبیلی ها میزبان گردشگران ایران از اقصی نقاط آن این سرزمین پهناور باشند اما باز هم روزانه بازدیدکنندگان 200 نفری را با رعایت پروتکل های بهداشتی را از این پل هیجان انگیز عبور می دهد.

این تازه بخشی از زیبایی های بزرگترین پل قوسی تمام شیشه ای جهان است؛ قرار است بزودی در فازهای توسعه‌ای این مجموعه دیدنی، هتل، متل، رستوران شیشه‌ای ، اقامتی‌های سنتی و پل معلق دوم به بهره‌برداری برسد؛ هر چند هنوز هم لنگ نبود جاده دسترسی درست و حسابی برای بازدیدکنندگان است و به مسئولان التماس می کنند که زودتر به گلایه و شکای گردشگرانش خاتمه دهند.

از رستوران شیشه ای تا امکانات خاص و متفاوت بزرگترین پل قوسی تمام شیشه ای جهان

حسین عباسی نیا ، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذار این پروژه به خبرنگار ایسنا خاطرنشان کرد: پل معلق و قوسی‌شکل شیشه‌ای هیر که در خاورمیانه بی‌نظیر است، از خرداد ماه سال جاری پذیرای مسافران و گردشگران است و در حالی میزبان گردشگران و مسافران بوده که در این مجموعه گردشگری تمام دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی رعایت شده است.

او از جزئیات این پروژه بیشتر گفت و اینکه این پروژه دارای دو محوطه گردشگری شماره یک و دو است به طوری که این دو محوطه با پل شیشه ای معلق به همدیگر متصل شده اند و در فاز نخست پروژه، امکانات تفریحی مانند زیپ لاین، پرش از ارتفاع و شهر بازی کودکان در این محوطه‌ها ایجاد شده است.

حسین عباسی‌نیا در ادامه با اشاره به امکانات دیگر این مرکز تفریحی گردشگری اظهار کرد: این مجموعه شامل دو بخش برای تفریحات سالم کودکان و بزرگسالان، پارکینگ، استخر، فواره موزیکال، زیپ لاین، بک‌جام، ترامپولین و صخره‌نوردی ویژه کودکان است. برای کودکان مجتمع بازی "ادوین جای" شامل سه طبقه و بیش از 48 بازی در نظر گرفته شده تا کودکان در کنار 9 بازی خود از این مکان نیز استفاده کنند.

عباسی نیا یادآور شد: پل معلق احداث شده هیر، نخستین پل شیشه ای قوسی شکل جهان به شمار می رود که با طراحی مهندسان ایرانی در آستانه افتتاح قرار گرفته و هیچ عنصر خارجی در طراحی و ساخت آن دخیل نبود.

وی درباره تفاوت های این پل با پل های معلق دیگر جهان تصریح کرد: در حال حاضر تمامی پل های شیشه موجود در جهان به صورت مسطح و ثابت ساخته شده است این در حالی است که پل شیشه ای هیر دارای دو ویژگی معلق بودن و قوسی شکل بودن است که همانند آن تاکنون در سطح دنیا ساخته نشده است؛ کلیه قطعات شیشه ای و کابل های فلزی آن با کیفیت عالی در داخل ایران ساخته شده است.

مدیر عامل پل معلق شیشه‌ای هیر به خرج های صورت گرفته برای این مجموعه گردشگری هم اشاره کرد و گفت: برای این پروژه 20 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و طرح توسعه آن 80 میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد که سعی خواهیم کرد در سال‌های آینده فازهای تکمیلی را نیز به بهره‌برداری برسانیم.

به گفته عباسی نیا، مجموعه گردشگری پل معلق شیشه‌ای هیر نیز در شرایط کرونایی مانند سایر مجموعه‌های گردشگری به علت مراجعه کم گردشگران دچار ضرر و خسارت فراوانی شده است، اما به خاطر منحصر به فرد بودنش در کشور و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توسط پرسنل، میهمانان و گردشگران هر روز میزبان بازدیدکنندگان است.

مدیرعامل مجموعه گردشگری پل معلق شیشه‌ای هیر از چالشهای نگهداری پل معلق شیشه‌ای گفت و اینکه ضرورت دارد بازدیدکنندگان از پل معلق شیشه‌ای، با دمپایی یا پاپوش مخصوصی روی پل قدم بردارند تا هم از خط و خش روی شیشه جلوگیری شود و هم از طبیعت بکر زیر پل که رودخانه هیرچایی و باغات زیبا قرار دارد، نهایت لذت را ببرند.

بزرگترین پل معلق قوسی جهان قابلیت تحمل یک تن وزن را در هر متر مربع داراست

عباسی‌نیا از ایمن بودن پل شیشه‌ای اطمینان داد و درباره میزان استحکام شیشه‌های آن، گفت: شیشه‌های پل معلق پنج لایه‌ای هستند و متشکل از سه لایه شیشه و دو لایه لمینت می‌باشد که با آزمایش‌های صورت گرفته توسط مهندسان، قابلیت تحمل یک تن وزن را در هر متر مربع دارا می‌باشد که کاملا ایمن و نشکن می‌باشد.

مدیرعامل مجموعه گردشگری پل معلق شیشه‌ای هیر اضافه کرد: این پل شیشه ای، ظرفیت بیش از هزار نفر به صورت یکجا را داراست اما به دلیل فاصله‌گذاری و بیماری کرونا، از تردد بیشتر از ۲۰۰ نفر در لحظه روی پل جلوگیری می‌شود.

وی با گلایه از مشکلات مسیر ورودی این مجموعه گفت: علی‌رغم تلاش مسئولان شهری و شهرستانی متاسفانه راه‌های دسترسی پل معلق تکمیل نشده است و به علت همین موضوع مجموعه گردشگری هیرلند دچار ضرر و زیان فراوانی شده چرا که نبود راه دسترسی موجب رنجش و نارضایتی گردشگران هم شده است.

عباسی‌نیا از همه مسئولان استانی خواست در جهت حمایت از صنعت گردشگری و پیشرفت و آبادانی شهر توریستی هیر و استان اردبیل، نسبت به رفع مشکلات این مجموعه گردشگری از جمله مهمترین آنها که راه دسترسی است، مساعدت داشته باشند.

بزرگترین پل معلق قوسی جهان در ارتفاعات شهر گردشگری هیر معروف به شهر شکوفه های گیلاس و در جنوب شهر اردبیل قرار دارد و به بهشت پنهان شهر هیر (دربند) مشهور است.

گزارش از: سمیه درازی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.