• شنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۳
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99071914021
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

یک فوق تخصص ICU:

مبتلایان کرونا، قرنطینه را رعایت کنند/ نگران دیرکرد در تزریق واکسن آنفلوآنزا نباشید

مبتلایان کرونا، قرنطینه را رعایت کنند/ نگران دیرکرد در تزریق واکسن آنفلوآنزا نباشید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استنشاق تعداد ویروس بیشتر را از مهمترین عوامل تشدید کرونا عنوان کرد و به افرادی که در خانواده از فرد مبتلا مراقبت می‌کنند، هشدار داد: توصیه‌ها را جدی بگیرید و قرنطینه را به معنای واقعی رعایت کنید؛ چرا که شدت حمله بیماری با میزان استنشاق و مواجهه فرد با ویروس در ارتباط مستقیم است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید محمدرضا هاشمیان با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در تهران گفت: تقریبا تخت‌های بیمارستانی، خصوصا تخت‌های مراقبت‌های ویژه در اختیار بیماران کرونایی است و به ندرت در بیمارستانی تخت خالی پیدا می‌شود.

وی از افزایش تعداد بیماران کرونای نیازمند به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و اظهار کرد: تخت آی سی یو در بیمارستان قابل اضافه شدن نیست و متاسفانه روز به روز با افزایش بیماران و بار مراجعان روبرو هستیم. تخت‌های مراقبت از بیماران بدحال و بیمارانی که به مراقبت های ویژه نیازمندند در بیمارستان‌های تهران رو به تکمیل است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره افزایش میزان مرگ و میرها بر اثر ابتلا به کرونا در تهران، گفت: متاسفانه به دنبال شیوع گسترده بیماری کرونا، با افزایش میزان فوتی‌ها نیز روبرو شده‌ایم.

هاشمیان بی توجهی به توصیه‌های بهداشتی، عدم رعایت فاصله اجتماعی و تراکم بالای شهر تهران را از جمله مهمترین علل شیوع کرونا دانست و افزود: اگرچه مردم بیشتر از گذشته از ماسک استفاده می‌کنند، ولی رعایت نکردن فاصله اجتماعی به شیوع بیشتر اپیدمی کووید ۱۹ دامن  زده است.

کرونا در یک لحظه فرد را شکار می‌کند

این فوق تخصص آی سی یو نسبت به عدم استفاده از ماسک هشدار داد و گفت: حتی لحظه‌ای استفاده نکردن و برداشتن ماسک هم می‌تواند فرد را به کرونا مبتلا کند.

وی درمان‌های دارویی و کمک درمانی را برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به کرونا موضوعی بسیار جدی و با اهمیت دانست و توضیح داد: درمان مبتلایان به کرونا کاملا جدی است و در این میان موضوع حفاظت و اکسیژن رسانی از بیشترین اهمیت برخوردار است.

تامین اکسیژن از موثرترین فاکتورهای درمان بیماران کرونایی

هاشمیان تامین اکسیژن بیماران کرونایی را یکی از مهمترین و موثرترین فاکتورهای درمان این افراد دانست و افزود: اکسیژن رسانی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ سطوح مختلفی دارد که باید با دقت انجام شود.

این فوق تخصص آی سی یو ادامه داد: درکنار سایر درمان ها بحث‌های دارودرمانی نیز از جایگاه ویژه برخوردار است. دسته اول بیماری‌ها مربوط به عفونت‌های شدید باکتریایی می‌شود که برای این افراد آنتی بیوتیک تراپی انجام می‌شود ولی در حال حاضر بحث آنتی وایرال تراپی‌ها نیز  مطرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که استفاده از داروها تاچه میزان می‌تواند میزان مرگ و میرها را کاهش دهد، گفت: اطلاعات و تحقیقات کامل و جامعی درباره اثرگذاری دارو درمانی بر درمان کرونا وجود ندارد، ولی صرفا بوسیله دارو نمی توانیم مرگ و میرها را کاهش دهیم، استفاده از داروهای ضد ویروس توام با اکسیژن درمانی به میزان قابل توجهی می‌ تواند مرگ و میرها را کاهش دهد.

کاهش نیاز به آی سی یو با استفاده از برخی داروهای ضدویروس

هاشمیان تاکید کرد: در آخرین ژورنال های علمی و معتبر دنیا به اثبات رسیده، نیاز ۱۲ درصد از بیماران به آی سی یو بعد از استفاده از برخی داروهای ضد ویروس کاهش یافته، این عدد، عدد قابل توجه و امید بخشی است.

وی استفاده از تجربیات غنی و دانشگاهی پزشکان و متخصصان کشور را برای درمان بیماران مبتلا به کرونا خواستار شد و گفت: برای کنترل این بیماری برخی محدودیت‌های درمانی خصوصا در در آی سی یوها می‌تواند چالش‌هایی را ایجاد کرده و یا طول درمان و ماندگاری بیماران را افزایش دهد.

این فوق تخصص آی سی یو از تهیه برخی داروها در درمان و یا بهبود وضعیت بیماران کرونایی در بازار آزاد انتقاد کرد و هشدار داد: این داروها در بازار آزاد خارجی است و احتمالا به‌صورت قاچاق و تقلبی وارد و با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد. بنابراین باید داروهای موثر در درمان بیماران در پروتکل های درمانی بیمارستان ها وارد شده و صرفا با تشخیص پزشک متخصص در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی تجویز و مصرف شود.

وی ضمن اعلام این مطلب که دانشمندان بزرگ جهان و شرکت های بزرگ داروسازی در تلاش برای تولید دارو و یا واکسن موثر برای درمان ویروس کووید۱۹ هستند، تاکید کرد: کشورهایی می‌توانند در مهار این ویروس موفق باشند که به توصیه‌ها و آخرین دستاوردهای علمی دنیا اعتماد داشته باشند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که واکسن کرونا در صورت ورود به بازار جهانی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت، توضیح داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ایمنی و امنیت جهانی در برابر این ویروس زمانی ایجاد می‌شود که واکسیناسیون بصورت عمومی انجام شود.

واکسینه شدن تمامی گروهها در مقابل آنفولانزا ضرورت ندارد

وی در ادامه با بیان این که استفاده از ماسک راه مناسبی برای پیشگیری از کرونا و آنفولانزاست، توضیح داد: با رعایت بیشتر توصیه‌های بهداشتی می‌توانیم به میزان قابل توجهی از بار بیماری‌های عفونی و ویروسی شایع فصل سرما بکاهیم؛ چراکه در غیر اینصورت همپوشانی کرونا و آنفولانزا می‌تواند چالش‌های جدی را برای حوزه درمان و بهداشت کشور ایجاد کند.

هاشمیان با اشاره به این که واکسینه شدن تمامی گروهها در مقابل آنفولانزا ضرورت ندارد خاطرنشان کرد: گروه های پرخطر همانند زنان باردار، افراد با سن بالا و کودکان زیر پنج سال و کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند باید از این واکسن استفاده کنند.

این فوق تخصص آی سی یو با اشاره به این که واکسن آنفولانزا به زودی در مدار توزیع قرار خواهد گرفت، گفت: گروه‌های در معرض به هیچ عنوان نسبت به دیرکرد تزریق واکسن آنفولانزا نگران نباشند و فقط تا توزیع عمومی توصیه‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

هاشمیان در ادامه با بیان این که همچنان از دست دادن حس بویایی و چشایی از مهمترین عوارض و نشانه‌های  کروناست تاکید کرد: زمان دقیق بازگشت حس بویایی و چشایی در افراد مختلف است ولی این احتمال که فردی برای همیشه حس چشایی یا بویایی خود را از دست دهد تقریبا صفر است.

منتظر موج گسترده‌تر کرونا در بازگشت مسافران به تهران هستیم

وی با اشاره به این که تعطیلی‌های هفته های آینده نباید بهانه‌ای برای تردد در سطح شهر و سفر رفتن شود، خاطرنشان کرد: مردم با سفر رفتن و رفتارهای پرخطر به چرخش ویروس از شهری به شهر دیگر کمک می‌کنند، تیم درمان بعد از موج گسترده کرونا در هر استان و یا شهری منتظر رسیدن این موج به تهران است.

این فوق تخصص آی سی یو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از بهبود اکثر بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و افزود: موضوع اینجاست این بیماری اقلیتی که شامل سالمندان و گروه های پرخطر هستند را در دام خود گرفتار می‌کند. بنابراین باید مراقب باشیم که یک فرد سالم، جوان و ناقل کرونا می تواند فرد دیگری را با بیماری زمینه‌ای و یا کهولت سن به کام مرگ بکشاند.

توجه به سلامت زنان باردار یکی از مهمترین مواردی بود که دکتر هاشمیان در این گفت و گو مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: خطر جدی سلامت زنان باردار را در مقابل کرونا تهدید می‌کند، چرا که تقریبا بیشتر داروها را نمی‌توان برای درمان خانم‌های باردار تجویز کرد. بطور مثال برخی داروهای ضد ویروس در زنان باردار به هیچ عنوان نباید تجویز شود و حتی اگر کسی قصد بارداری هم دارد نباید این دارو را استفاده کند و یا اگر چنانچه مادر بارداری مشکلات زمینه‌ای دیگری همانند مشکلات کلیوی نیز داشته باشد، محدودیت‌های دارویی به مراتب بیشتر هم خواهد شد. بطور کلی تمام داروها و درمان‌هایی که برای مهار کرونا موثرند در زنان باردار با اضطراب و نگرانی تجویز و استفاده می‌شود. بنابراین این گروه باید بیش از سایرین از سلامت خود در برابر کرونا و سایر بیماریهای عفونی و ویروسی مراقبت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.