• دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99072820568
  • خبرنگار : 50302

استارت انتخاباتی جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین برای شورای شهر مشهد

استارت انتخاباتی جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین برای شورای شهر مشهد

ایسنا/خراسان رضوی دبیرکل جبهه آرمانخواهان واقع‌بین از طرح انتخاباتی این جبهه برای انتخابات شورای شهر مشهد رونمایی کرد.

مرتضی کامل نواب در نشست خبری در خصوص طرح انتخاباتی مجموعه آرمان‌خواهان واقع‌بین برای انتخابات شورای شهر مشهد اظهار کرد: رویکرد ما این بوده که در حوزه‌های مختلف فعال باشیم و بدنه فعالِ جوان انقلابی شهر را به حضور و کنشگری دعوت کنیم. این مبتنی بر یک تحمیل است، تحمیل این موضوع که یکی از آسیب‌های ما کم‌توجهی و بی‌توجهی به مسائل اجتماعی و سیاسی کشور است. لازمه آن‌چه که ما از چرخش مدیریتی در کشور مطالبه می‌کنیم، تحرک جوانان و بدنه اجتماعی به سمت پذیرش مسوولیت‌ها است.

وی ادامه داد: ارائه و رونمایی از طرح آرمان‌خواهان واقع‌بین در ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در فضای شهر مشهد با مقدمات مختلفی آماده شده است. یکی از این اقدامات آسیب‌شناسی جریان انقلابی و اصول‌گرا در انتخابات مجلس بود. ما در انتخابات مجلس تجربه‌ای را داشتیم و اتفاقاتی افتاد از جمله این‌که مجموعه وحدت شکل گرفت و ما به آن مجموعه نقدهایی را مطرح کردیم. معتقدیم که حتما در جریان وحدت اصول‌گرایان در مجلس شورای اسلامی می‌شد بهتر عمل کرد  و نتیجه خروجی به مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه جوان‌گرایی و گام دوم انقلاب نزدیک‌تر باشد.

دبیرکل جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین تصریح کرد: نکته دوم توجه به جنبه کارشناسی انتخابات شورای شهر است. ما به این موضوع توجه کرده‌ایم که انتخابات شورای شهر علاوه بر ملاک‌های ارزشی و انقلابی که لازمه فعالیت و کنش‌گری نامزدها در بستر انتخابات است حتما لازم است تا جنبه‌های کارشناسی افراد مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد و در این خصوص لازم است تا سازوکاری پیش‌بینی شود تا این ابعاد به جد مورد بررسی قرار بگیرد.

کامل‌نواب خاطرنشان کرد: نکته سوم که به عنوان مقدمه طراحی این طرح مورد توجه قرار گرفت، لزوم دعوت فراگیر ازکارشناسان و نخبگان است. ما نیاز داریم از کارشناسان، دغدغه‌مندان و متخصصانی که در موضوعات مختلف شهری توانمندی دارند اما کم‌تر به فعالیت و کنشگری اجتماعی فکر کرده‌اند، دعوت کنیم و از آن‌ها بخواهیم فعالیت داشته باشند. ما امیدواریم در این طرحی که آماده شده است، این جسارت را فراهم کنیم تا نخبگان اعم از افراد باتجربه و کارشناس و جوانان متخصص و کارشناس بتوانند وارد عرصه کنش‌گری شوند.

وی با تاکید بر استفاده از نظر کارشناسان شهری عنوان کرد: محور چهارمی که به عنوان مقدمه در این طرح مورد نظر قرار گرفت، این است که ما بتوانیم از نظرات نخبگان و کارشناسان شهری را که به عرصه انتخابات ورود نمی‌کنند، استفاده کنیم. به عبارتی ما بتوانیم از نظرات آن‌ها و تشکلات استفاده کنیم و خروجی که به عنوان لیست آرمان‌خواهان واقع‌بین خارج می‌شود از مسیر دیدگاه و آرا نخبگان عبور کند.

دبیرکل جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین بیان کرد: قاعده جریانات و تشکل‌های سیاسی این است که اعضای محدودی همچون اعضای شورای مرکزی دور هم می‌نشینند و در خصوص اسامی و افراد به یک لیست نهایی و خروجی می‌رسند و کم‌تر پیش آمده و معدود مواردی است که یک ساز و کاری برای دستیابی به لیست تشکل‌های سیاسی برای انتخابات‌ها وجود داشته باشد. ما از ابتدای تاسیس این مساله را دنبال کردیم و اکنون فرایندی را پیش‌بینی کردیم تا از دیدگاه‌های نخبگان و کارشناسان شهری استفاده کنیم.

کامل‌نواب درمورد ارائه طرح با بیان‌ این‌که «ما چهار گام در فرایند انتخاباتی پیش رو در نظر گرفتیم»، تصریح کرد: گام اول فراخوان و دعوت از چهره‌ها و نخبگان کارآمد انقلابی برای حضور در عرصه انتخابات است. ما دو فراخوان و دعوت به حضور داریم؛ یک دعوت به حضور عمومی و فراگیر است و به شکل عام از همین امروز این دعوت را انجام می‌دهیم و از کارشناسان و جوانان متخصص که این ظرفیت را در خود می بینند که در فضای مدیریت شهری نقش‌آفرین باشند و تاکنون کم‌تر سراغ آن‌ها رفته‌اند، دعوت می‌کنیم تا حضور پیدا کنند.

وی اضافه کرد: به عنوان یک تشکل سیاسی-اجتماعی که ماموریت آن تربیت نیرو برای مدیریت کلان کشور و منطقه‌ای است طبیعتا شناختی بر اساس فعالیت در این سال‌ها حاصل کردیم و شناختی از برخی افراد داریم و از این افراد به طور خاص دعوت می‌کنیم تا در این عرصه حضور پیدا کنند.

دبیرکل جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین گفت: گام دوم برگزاری انتخابات درون تشکیلاتی است که بعد از بررسی اولیه‌ای که وارد فرایند انتخاباتی آرمان‌خواهان واقع‌بین شده‌اند، صورت خواهد گرفت. در این‌جا چند اتفاق را پیش رو داریم. ابتدا رزومه و اطلاعات اولیه‌ای از نامزدها دریافت خواهیم کرد. در گام دوم یک بررسی اولیه صورت خواهد گرفت و لازم است که یک بررسی اولیه صورت بگیرد تا در این مسیر آزمون و خطا نداشته باشیم و حداقل‌های لازم را در مورد تخصص افراد لحاظ کرده باشیم.

کامل‌نواب خاطرنشان کرد: اتفاق سوم معرفی افراد به بدنه تشکیلاتی خودمان است. در جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین تا به حال هیچ انتخاباتی را بدون کنش‌گری اعضای تشکیلات انجام نداده‌ایم. از معدود مواردی است که یک تشکیلات سیاسی نامزدهای خود را با تایید بدنه و از پایین به بالا معرفی کرده است.

وی تصریح کرد: ما یک لیست ۴۵ نفره براساس نظرات اعضای خود حاصل خواهیم کرد. ملاحظه بعدی شوراهای اسلامی شهر و روستا این است که یک مسیر تخصصی و کارشناسی را پیش رو داریم. شورای شهر مشهد چند کمیسیون تخصصی دارد که به موضوعات مختلف می‌پردازد. آن‌چه که ما پیش‌بینی کردیم این است که در انتخابات تشکیلاتی خود سه حوزه تخصصی داشته باشیم؛ حوزه اول اقتصادی و حقوقی، حوزه دوم شهر و شهرسازی و حوزه سوم فرهنگی و اجتماعی است. ما این برچسب‌های سه گانه را از ابتدا تا انتها دنبال خواهیم کرد. لیست اولیه‌ای که از نظرات و آرا اعضای تشکیلات آماده می‌شود به این صورت می‌شود که ۱۵ نفر در هر دسته قرار می‌گیرد.

دبیرکل جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین تاکید کرد: گام سوم تعیین لیست نهایی توسط نخبگان و تشکل‌هاست. ما لیست شکل‌گرفته از نظرات اعضای تشکل را بر اساس گفت‌وگو با نخبگان شهری بررسی می‌کنیم. ما لیستی از این نخبگان که به هر دلیلی نمی‌خواهند وارد انتخابات شوند و همچنین لیستی از ظرفیت‌های اجتماعی و تشکل‌های فعال در سطح مشهد تهیه می‌کنیم.

کامل‌نواب افزود: فرد صاحب رای در فضای کارشناسی مدیریت شهری از میان اسامی مورد نظر مجموعه آرمان‌خواهان واقع‌بین لیست نهایی را انتخاب می‌شود و یک رای ۱۵ نفره در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و می‌توانند این ۱۵ نفر را انتخاب و اعلام کنند. نخبگان و تشکل‌ها هر کدام یک رای خواهند داشت که مجموع آن خروجی و لیست نهایی را مشخص می‌کند.

وی بیان کرد: آن‌چه که این‌جا به عنوان نکته مهم عرض می‌کنم این است که در این مرحله به سراغ نخبگان و تشکل‌ها که می‌رویم در حوزه تخصصی خودشان رای‌شان ضریب دو دارد و در حوزه‌های غیرتخصصی خود ضریب یک دارد. مرحله چهارم اعلام نتایج داوران که همان نخبگان و تشکل‌ها هستند و اعلام لیست نهایی ۱۵ نفره انتخابات شورای شهر مشهد می‌باشد.

دبیرکل جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین با اشاره به امکان شکل‌گیری ائتلاف عنوان کرد: این طرح به عنوان یک اتفاق درون‌تشکیلاتی پیش‌بینی شده و قرار است به عنوان ابتکار عمل آرمان‌خواهان واقع‌بین پیش برود اما ما این طرح را دارای قابلیت فراگیری و مبنا قرار گرفتن برای یک ائتلاف فراگیر می‌دانیم.

کامل‌نواب اضافه کرد: ما از دیگر مجموعه‌ها و تشکل‌ها در حوزه جریان انقلابی دعوت می‌کنیم تا دور هم جمع شویم و پروژه شورای شهر را جلو ببریم. فعالیت ستاد انتخابات شورای شهر آرمانخواهان واقع‌بین مدتی است که شروع شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.