• پنجشنبه / ۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۹:۵۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99080100495
  • خبرنگار : 50189

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد

قیمت هر متر مسکن در ۲۷ مرکز استان کشور زیر ۱۰ میلیون تومان

قیمت هر متر مسکن در ۲۷ مرکز استان کشور زیر ۱۰ میلیون تومان

ایسنا/کرمان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس آخرین آمار در ۲۷ مرکز استان قیمت هر متر مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است ولی در استان کرمان و در یک شهر ۲۰۰ هزار نفری، شاهد قیمت های سرسام آور هستیم که این قیمت نشان می‌دهد که مشکل زمین در این منطقه حاد است.

"محمود محمودزاده" غروب امروز یکم آبان‌ماه در دیدار با استاندار کرمان گفت: در اواخر سال گذشته وزیر راه و شهرسازی به همه استان‌های کشور نامه‌ای مبنی بر تشکیل کمیته‌ای برای تامین زمین در استان‌ها زد که در این نامه بحث ما فقط طرح اقدام ملی مسکن نبوده بلکه در قانون برنامه ششم توسعه و برنامه جهش تولید، سالانه یک میلیون مسکن باید تولید کنیم لذا تامین زمین آن جزء اصول و وظایف وزارت راه و شهرسازی است که ما برای تامین زمین، ۹ روش اعلام کرده و حتی مطرح کرده‌ایم که اگر جزء این راهکارها، راه دیگری وجود دارد، پیشنهاد شود تا با آن موافقت کنیم.

وی ادامه داد: در طرح اقدام ملی مسکن اکثر اختیارات وزراتخانه را به شورای مسکن استان ها واگذار کردیم تا براساس مقتضیات منطقه ای عمل کنند که در این راستا در برخی شهرهای استان کرمان با مشکل تامین زمین مواجه هستیم که وزیر راه و شهرسازی دستور دادند که زمین‌های دولتی واگذاری به شرکت‌ها را پس بگیریم و این قانون است و حتی رییس جمهور نیز دستور کتبی و شفاهی دادند که اگر ظرف دو ماه این زمین‌ها تحویل داده نشوند، راسا سازمان ثبت اسناد و املاک، ثبت سند را منتقل کند و این یکی از قانون‌های جهش تولید نیز است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: در شهر کرمان اگر انبارهای شرکت نفت و سیلو وجود دارد که زمانی از آنها استفاده می‌شد اما اکنون بلااستفاده هستند، باید آنها را تملک کرده و برای این زمین‌ها دیگر نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها نیست ولی اگر از این محل نتوانستید کار را پیش ببرید می‌توانید از زمین های منابع ملی در داخل محدوده شهرها استفاده کنید.

وی از توافق وازرت راه و شهرسازی با وزارت نیرو و جهادکشاورزی برای تامین مسکن کارکنانشان سخن به میان آورد و عنوان کرد: مقرر شد به ازای هر زمینی که به ما تحویل می‌دهند ما مسکنی تا سقف ۵۰ درصد پرسنل واجد شرایطشان را تامین کنیم لذا ۵۰ درصد اینگونه اراضی اگر در سطح استان وجود دارد باید برای طرح‌های توسعه مسکن در اختیار قرار گیرد.

محمودزاده با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی منابعی ندارد، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی دولت، در طرح اقدام ملی مسکن یک ریال اعتبار از سازمان برنامه و بودجه نداریم و ما برای تامین منابع این طرح از راه‌ها و روش‌های گوناگون دیگری استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ و همین عدد در سال جاری (در دو سال بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان)، در سطح کشور به وزارت نیرو کمک کرده‌ایم لذا می توانیم بخشی از اعتبار مورد نیاز انتقال آب به زمین پیشنهادی شهر کرمان برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن (۳۴۰ میلیارد تومان هزینه حط انتقال آب و مخزن) را در قالب تبصره ۸ به کار گیریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: هر زمینی که داخل محدوده شهر قرار دارد براساس قانون باید به آن خدمات دهند. واقعیت قضیه این است که در طرح مسکن مهر تسهیلاتی با کارمزد کم از خط اعتباری دولت اعطا می شد اما در طرح اقدام ملی مسکن مصوبه‌ای از دولت گرفتیم که با توجه به آنکه در دادن تسهیلات نمی‌توانستیم تامین اعتبار کنیم، از زمین هایی که در اختیار خودمان بوده استفاده کرده و به جای آنکه قیمت زمین را براساس قیمت روز می‌گرفتیم، قیمت زمین را بدون دریافت سود، ۱۰ ساله اقساطی کردیم که معتقدیم این کمک پنهان خیلی بیشتر از وامی که باید می‌دادیم، موثر است.

وی افزود: حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان ارزش اراضی است که ما در طرح اقدام ملی مسکن غیر از تفاهم این وزارتحانه، در اختیار این طرح گذاشته ایم و معتقدیم اگر سایر وزارتخانه ها به این نتیجه برسند که مسکن یک کالای بنیان گذار خانوار است و اگر در حوزه مسکن کمک ویژه به خانوارها نکنیم اقشار متوسط ما نمی‌توانند صاحب مسکن شوند، و به کمک این طرح بیایند قطعا اتفاقاتی خوبی در کشور رقم خواهد خورد.

محمودزاده با تاکید برآنکه منابعی برای تملک بافت قدیم وجود ندارد، بیان کرد: در سال ۹۷ مقرر بود به ۱۰۰ هزار واحد مسکونی واقع در بافت های فرسوده به منظور احیا و بازسازی، تسهیلات پرداخت کنیم که بعد از سه سال فقط دو تا ۲۰ درصد واحدهای واجد شرایط به ما ابلاغ شده است در حالی که معتقدیم احیای بافت های فرسوده یک کار خوبی است ولی متاسفانه سرعت احیای آن زیاد نیست.

وی درباره تهاتر زمین‌ها نیز گفت: این اختیار به استان ها داده شده است که اراضی مرغوب را با زمین‌های نیمه مرغوب تهاتر کرده تا مشکل حل شود و این اختیار را به استان تفویض خواهیم کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: در شهر سیرجان با جمعیت ۲۰۰ هزار نفری قابل قبول نیست که آپارتمان با متری بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان فروخته شود. براساس آخرین آمار در ۲۷ مرکز استان قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است ولی در استان کرمان و در یک شهر ۲۰۰ هزار نفری، شاهد قیمت های سرسام آور هستیم که این قیمت نشان می‌دهد که مشکل زمین در این منطقه حاد است.

وی درباره صدور مجوز برای احداث شهرک گفت: از هر اقدامی که بتواند مشکل مسکن در استان را حل کند، قطعا حمایت خواهیم کرد. پیش از این مصوبه شهرک‌سازی اعلام شده  و در حال حاضر نیز مجوز احداث ۳۶ شهرک در کل کشور صادر شده است و در صورت درخواست استان، ظرف مدت سه ماه مجوز احداث شهرک را صادر خواهیم کرد.

محمودزاده بیان کرد: ما دو راه در برابر مشکلات بیشتر نداریم یا اینکه کنار کشییده و بگوییم نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم و هر طور که می خواهد بشود، بشود یا نه در حد توان خودمان مشکل را حل کنیم. اکنون ما برای حل مشکل مسکن در کشور طرح اقدام ملی مسکن را کلید زدیم و تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی نیز به آن اختصاص داده ایم و حتی پیشنهاد تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی را نیز ارایه کرده و همچنین مصالح این واحدها را نیز با قیمت ارزان در اختیار پیمانکاران قرار خواهیم داد تا قیمت تمام شده مسکن‌های طرح اقدام ملی پایین باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر آنکه ما در حال قطع شدن از اقتصاد نفت هستیم، در ادامه به رشد جمعیتی کشور اشاره کرد و افزود: برای اولین بار در خردادماه امسال بار رشد جمعیتی کشور منفی بود به طوری که در حال حاضر ۲.۵ میلیون جوانی داریم که سن ازدواج آنها گذشته و ۱۲ میلیون نفر در کشور نیز فرصت تشکیل خانواده را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: ما هم اکنون با بالاترین آمار زنان خودسرپرستی که ازدواج نکرده اند روبرو هستیم و معتقدیم موضوع کاهش رشد جمعیتی که یک خطری برای کشور محسوب می شود و همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و همه نهادهای پژوهشی کشور قرار داشته است، زمانی حل خواهد شد که بتوانیم مساله مسکن را حل کنیم زیرا این گونه مسائل با یکدیگر رابطه ای دومینو مانند دارند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.