• شنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۳
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99081005716
  • خبرنگار : 50037

برگ برنده مغفول در رونق چرخ اقتصادی اسدآباد

برگ برنده مغفول در رونق چرخ اقتصادی اسدآباد
عکس تزئینی است

ایسنا/همدان همواره شناخت قابلیت ها و ظرفیت های موجود هر منطقه و بازنگری در این پتانسیل ها و ظرفیت ها از نقش مؤثری در توسعه و هدایت صحیح سرمایه گذاری ها و تزریق سرمایه به رگ های این قابلیت در رونق دوچندان اقتصاد مردم منطقه برخوردار است و مسئولان امر با تدوین برنامه ای منسجم بهتر می دانند برای رونق اقتصادی منطقه چه کارها و اقداماتی را باید انجام دهند.

شهرستان اسدآباد با پتانسیل های بسیار در بخش اقتصادی، از اولویت های زیادی برای سرمایه گذاری برخوردار است که شناسایی و معرفی ظرفیت های این منطقه می تواند بستر جذب سرمایه گذار را هموارتر سازد.

اسدآباد یکی از شهرستان هایی است که علاوه بر ظرفیت هایی چون کشاورزی، دامپروری، معادن، شهرک صنعتی، مجموعه کارخانجات صنعتی فولاد و نیز دارا بودن ۵۰۰۰ ماشین سنگین کامیون و تریلر، تردد سالیانه زائران عتبات عالیات در ماه های محرم و صفر از محور این شهر در سال های اخیر به عنوان یک قابلیت و فرصت طلایی برای این منطقه در راستای ارتقاء رونق اقتصادی مردم این شهرستان  به شمار می رود که باید از این فرصت دو ماهه در سال به نحو مؤثری بهره برد و غافل نشد و با استفاده از این ظرفیت با برنامه ریزی و راهکارهای مختلف روند چرخ رشد و بالندگی و توسعه اقتصادی این دیار را شتاب بخشید.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: اسدآباد با توجه به واقع شدن در محل اتصال چند استان و قرار گرفتن در مسیر بزرگراه کربلا و عتبات عالیات از موقعیت های استراتژیک بالایی در غرب کشور برخوردار بوده و این امر برای این شهرستان و منطقه در ایام ماه محرم و صفر در سال های اخیر با توجه به همایش پیاده روی های اربعین و تردد خیل عظیم زائران  یک فرصت بزرگ در راستای دورخیز برای رونق اقتصادی این شهرستان با جذب سرمایه گذار به شمار می رود.

کیومرث سرمدی‌واله با بیان اینکه متأسفانه نسبت به این امر تاکنون توجهی نشده و استفاده از این فرصت برای دورخیز شهرستان برای رونق اقتصادی هر چه بالاتر منطقه مغفول مانده است، اظهار کرد: باید از ایام محرم و صفر با برنامه ریزی و پیگیری های لازم در سال های آینده غافل نشد و از این فرصت و ظرفیت بهره برد.

وی با تأکید بر جذب سرمایه گذاران بومی و غیربومی در راستای ایجاد زیرساخت های فرهنگی، تفریحی و مجتمع های اقامتگاهی خاطرنشان کرد: در کنار جذب سرمایه گذاران پیگیری برای کمک و جذب منابع دولتی نیز در این رابطه ضرورت بسیاری دارد.

سرمدی با بیان اینکه این برنامه را در سال آینده تعقیب و پیگیری خواهیم کرد، یادآور شد: جذب سرمایه گذاران به منظور ایجاد و توسعه زیرساخت های مختلف فرهنگی، تفریحی و ... و اقامت زائران  کربلا در مسیر بزرگراه در این شهرستان قطعاً درآمدزایی و رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بالایی برای مردم این منطقه به دنبال خواهد داشت و توسعه هر چه بیشتر چرخ اقتصادی شهرستان را رقم خواهد زد به شرطی که بتوان با راهکارها و برنامه ها و پیگیری های لازم از فرصت ها به نحو مطلوب استفاده کرد ضمن اینکه این اقدام یک کار زمان بر بوده و نیاز به پیگیری دارد.

وی همچنین با اشاره به گردنه اسدآباد خاطرنشان کرد: گردنه اسدآباد در کنار تهدیدها به جهت خطرات تصافات و حوادث یک فرصت بزرگ از نظر چشم انداز برای این شهرستان بوده که ایجاد مجتمع های تفریحی مختلف در این چشم انداز زیبا برای مسافران در حال تردد قطعاً جذابیت های خاص خود را داشته و موجب پویایی چرخه اقتصاد شهرستان خواهد بود.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به کنارگذر اسدآباد تصریح کرد: از ابتدای حضور در مجلس پیگیر این پروژه از سازمان برنامه و بودجه بوده ام و هستم.

وی با بیان اینکه افتتاح کمربندی اسدآباد بخشی از مشکلات آزادراه کربلا در حوزه اسدآباد را مرتفع خواهد کرد، گفت: طرح ایجاد آزادراه کرمانشاه- همدان در دوره های قبل مجلس تصویب شده و قرار است از شهرهای اسدآباد، کنگاور، صحنه و هرسین عبور کرده و مرکز کرمانشاه را به همدان وصل کند که البته در این طرح احتمال عبور مسیر از سنقر نیز وجود دارد.

سرمدی با بیان اینکه این طرح به عنوان بخشی از کریدور تهران- کربلا به شمار می رود، یادآور شد: بودجه لازم برای اجرای طرح ایجاد آزادراه کربلا را از طریق سازمان برنامه و بودجه دریافت کرده ایم که امیدواریم در اجرا، ساخت و بهره برداری از آن تأخیر ایجاد نشود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد هم در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به قابلیت بالای گردنه اسدآباد در جذب گردشگر و ظرفیت بالای شهرستان در جذب گردشگر و مسافر در تمامی فصول سال مطرح کرد: طرح مطالعاتی بررسی گردنه اسدآباد به لحاظ گردشگری با تخصیص اعتبار لازم انجام خواهد شد که این مطالعه و موقعیت‌سنجی گردنه اسدآباد از نقش مؤثری در جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی به منظور ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات خدماتی و رفاهی در این چشم‌انداز طبیعی برخوردار است.

کامران اکبری‌شایگان با بیان اینکه در حال حاضر چهار رستوران بین‌راهی و پارک جنگلی‌ تنها امکانات تفریحی و رفاهی است که برای مسافران و مردم در این جاذبه طبیعی وجود دارد، اضافه کرد: گردنه اسدآباد قابلیت ایجاد پیست اسکی را دارد که در همین راستا با طرح مطالعاتی گردشگری گردنه و اختصاص زمین توسط منابع طبیعی و جانمایی های لازم می توان به کمک بخش خصوصی نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورزش‌های زمستانه و دیگر امکانات رفاهی و تفریحی در گردنه اسدآباد برای تمامی فصول اقدام کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد امکانات رفاهی در کنار کمپ ها و بازارچه هایی از صنایع دستی و غذاهای محلی و محصولات تولیدی و کشاورزی شهرستان در مسیر گردنه اسدآباد از نقش مؤثری در جذب مسافران و گردشگران برای ترغیب به خرید و بازدید از شهرستان برخوردار خواهد بود، خاطرنشان کرد: قطعاً این اقدامات و برنامه ها در این زمینه با حمایت های مسئولان و دیگر دستگاه های ذیربط به نوع خود رونق چشمگیری برای شهرستان به همراه خواهد داشت که همه این عوامل نیازمند جذب سرمایه گذار بخش خصوصی است.

شهردار اسدآباد هم در ادامه با اشاره به اینکه شهر اسدآباد با قرار گرفتن در مسیر شاهراه و بزرگراه کربلا با استفاده از فرصت ها پتانسیل و قابلیت شهر دوم استان شدن را دارد، گفت: شهرهای شمالی کشور هر ساله طی ماه هایی از سال از طریق گردشگران و مسافران خود که به این مناطق مسافرت دارند، دارای گردش مالی بالایی هستند و شهرستان اسدآباد نیز با توجه به قرار گرفتن در شاهراه و بزرگراه کربلا و تردد و عبور و مرور انبوهی از زائران از محور اسدآباد در ماه های محرم و صفر با برنامه ریزی و جذب سرمایه گذار و راهکارهای اقتصادی این قابلیت را دارد که مانند شهرهای شمالی کشور در دو ماه محرم و صفر از طریق مسافران در حال عبور از این محور دارای گردش مالی بالایی باشد.

علیرضا فعله‌گری جذب سرمایه گذار برای ایجاد کمپ های گردشگری و توریستی، رستوران و استفاده از ظرفیت گردنه و مسیر جاده و شاهراه بزرگراه را از جمله راهکارها برای رونق هر چه بیشتر این شهر دانست و تصریح کرد: با برنامه ریزی و این نوع از برنامه ها برای دو ماه محرم و صفر قطعاً چرخه شغلی و ساخت و ساز شهر بیشتر رونق خواهد گرفت و با این اوضاع و اوصاف طولی نخواهد کشید که خواهد توانست با ایجاد تحول به شهر دوم استان مبدل شود.

در پایان اینکه مسئولان باید از این قابلیت مهم شهرستان به عنوان یک برگ برنده برای منطقه از هم اکنون پاشنه کشیده استفاده کرده و پیگیر بوده و با برنامه هایی کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت با حمایت از سرمایه گذاران و مساعدت های دولت از این ظرفیت شهرستان را منتفع سازند و با ره‌آورد رونق اقتصادی، ارتقاء اشتغال پایدار و ارتقاء سطح درآمد و معیشت زندگی مردم و توسعه بیش از پیش  منطقه را رقم زنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.