• یکشنبه / ۳۰ آذر ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99093023391
  • خبرنگار : 50057

یلدای ۹۹ با «تِم» کرونا

یلدای ۹۹ با «تِم» کرونا

ایسنا/قزوین خانم، انتظار دارید مردم به خاطر کرونا یلدا را فراموش کنند؟ این جشن چند هزارساله ایرانی‌ها است و هیچ‌چیز نمی‌تواند مردم را از یلدا دور کند حتی کرونا؛ یلدا را باید با تزئینات خاص هندوانه‌ای برگزار کنیم، حتی اگر کرونا باشد!

یلدا یکی از بزرگ‌ترین آداب‌ورسوم ایرانی‌هاست، خوردن تنقلات، قصه‌گویی بزرگان و ریش‌سفیدان برای جوان‌ترها و دیگر اعضای فامیل و همچنین تفألی به دیوان حافظ ازجمله آیین‌های مرسوم این شب باستانی است؛ مطمئناً شما هم با شنیدن کلمه یلدا، دور همی‌های خانوادگی، جشن شب یلدا و هندوانه و آداب‌ورسوم خاص این شب را به یاد می‌آورید. همه افرادی که از فرهنگ ایران باستان اطلاع دارند و با جشن شب یلدا آشنا هستند. با شنیدن کلمه یلدا به کرسی، آجیل، انار و هندوانه فکر می‌کنند.

اما چند سالی است که آداب‌ورسوم درگیر تجملات شده است و دیگر خبری از کرسی نیست، یلدا هم مانند هر مهمانی تِم خاص خودش را دارد، هرکسی باید مطابق تم تعیین‌شده لباس بپوشد البته تم یلدا صرفاً پوشیدن لباس نیست بلکه تهیه غذا، دسر یلدا، وسایل و تزیینات با تم شب یلدا در حالت کلی در چیدمان جشن رعایت می‌شود، تم تولد یلدا معمولاً شامل المان‌هایی از یلدا مثل انار و هندوانه است؛ اکثریت افراد ترجیح می‌دهند که آن را با تم هندوانه برگزار کنند هرچند در سایر تزیینات خود از انار هم استفاده می‌کنند.

اگرچه چند سالی است که مردم به سمت برگزاری تشریفاتی جشن شب یلدا حرکت کردند اما با شیوع کرونا و تأکید بر عدم برگزاری جشن یلدا به‌صورت دورهمی‌های خانوادگی انتظار می‌رفت که امسال مردم کمتر مراسم یلدا را برگزار کنند؛ برای بررسی وضعیت خرید تزئینات شب یلدا به یکی از خیابان‌های شهر قزوین رفتم برخلاف تصورم مغازه‌های فروش تزئینات شلوغ است و امسال هم مردم می‌خواهند یلدا را باشکوه برگزار کنند.

مصطفی یکی از مغازه‌داران فروش وسایل تزئینات تولد که مغازه‌اش خالی از مشتری است، در این خصوص می‌گوید: تزئینات یکی از ضروریات برگزاری جشن است، فرقی نمی‌کند که چه مراسمی باشد ما برای هر مراسمی و با هر سلیقه‌ای تزئینات داریم، این تزئینات کمک می‌کند تا مردم جشنی کاملاً شاد و زیبا برای مهمانان و عزیزان خود تدارک ببینند.

وی تأکید می‌کند: جشن شب یلدا یکی از جشن‌های ایران باستان است که همه‌ساله در آخرین روز از فصل پاییز برگزار می‌شود و چند سالی است که مردم برای خرید شب یلدا هم سراغ ما می‌آیند، امسال هم مردم تزئینات شب یلدا را خریداری کردند، اگرچه نسبت به سال گذشته کم شده است اما مردم همچنان به این چیزها علاقه دارند.

هیچ‌چیز نمی‌تواند مردم را از یلدا دور کند حتی کرونا!

محمد فروشنده دیگری است که مغازه‌اش نسبت به مغازه‌های دیگر شلوغ‌تر است، می‌گوید: خانم، انتظار دارید مردم به خاطر کرونا یلدا را فراموش کنند؟ این جشن چند هزارساله ایرانی‌ها است و هیچ‌چیز نمی‌تواند مردم را از یلدا دور کند حتی کرونا، اگر امسال هم فروش ما کم شده به خاطر گران شدن وسایل است وگرنه کرونا تأثیری نداشته است.

 درحالی‌که ماسک ندارد با تأکید بر واژه کرونا با خنده به سراغ مشتریانش می‌رود و پیشنهاد می‌دهد از تل و گل سرهای جدید یلدایی هم استفاده کنند؛ بعد از چند دقیقه به تعداد مشتری‌هایش اضافه می‌شود و مغازه را ترک می‌کنم.

به سراغ یکی دیگر از فروشگاه‌های تزئینات تولد که دریکی از خیابان‌های پر رفت‌وآمد قزوین قرار دارد، می‌روم، فروشگاه نسبتاً بزرگ است و حداقل ۱۰ مشتری به‌طور همزمان در مغازه هستند، مغازه‌دار درحالی‌که بادکنک‌های هندوانه‌ای فویلی را به یکی از مشتریانش پیشنهاد می‌کند، می‌گوید: مردم به دنبال خوشحال بودن هستند و این چیزها مردم را خوشحال می‌کند؛ کرونا تأثیری در آن ندارد؛ شب یلدا آداب خاصی دارد که طبق رسم و رسوم هر خانواده برگزار می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: انار و هندوانه مهم‌ترین المان‌های جشن شب یلدا هستند و سایر وسایل نیز معمولاً متناسب با آن‌ها انتخاب می‌شوند، ما هم با ارائه پکیج‌ها و تهیه تم متناسب با هر جشن کار برگزاری جشن‌ها را آسان کردیم، مشتریانمان هم تعدادی ثابت هستند برخی نیز جدید هستند، حتماً خودشان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند به ما ربطی ندارد که آن‌ها چه می‌کنند ما کالای خودمان را می‌فروشیم.

از بی‌تفاوتی‌اش شوکه می‌شوم، توجهم جلب مشتری‌های می‌شود که با وسواس خاصی بادکنک‌ها و ریسه‌ها را با بشقاب‌های تم هماهنگ می‌کند، اما این‌ها تنها بخشی از تزئینات یلدایی است، بخش دیگری از تزئینات یلدایی را کیک، کوکی و ژله‌های یلدایی تشکیل می‌دهد.

تلاش می‌کنیم خاطره جشن شب یلدا در ذهن مشتریانمان نقش ببندد!

الهام یکی از قنادان اینستاگرامی است که برای شب یلدا کیک و ژله آماده می‌کند، در این خصوص می‌گوید: چه اشکالی دارد اگر افراد خانواده حتی با تعداد کم کنار هم جمع شوند یلدایشان را با استفاده از این ژله‌ها و کیک که توسط افراد خوش‌ذوق طراحی‌شده به‌صورت خاص برگزار کنند، حتماً که نباید مهمان داشته باشند.

وی تأکید می‌کند: اگر ما برای جشن یلدا هزینه کنیم و تزئینات خوبی استفاده کنیم درواقع به کودکانمان آموزش می‌دهیم که جشن شب یلدا مانند سایر جشن‌ها مهم است، درواقع این کار به آموزش صحیح فرهنگ ایرانی کمک می‌کند.

الهام خاطرنشان می‌کند: از یک هفته پیش ظرفیت سفارش‌هایم پرشده است، اگرچه هنوز هم برخی از مردم برای سفارش پیام می‌دهند اما می‌توانم بگویم مانند سال گذشته سفارش دریافت کردم.

افضلی نیز کیک‌پز دیگری است که در استوری اینستاگرامش نوشته است برای شب یلدا سفارش پذیرفته نمی‌شود، می‌گوید: امسال سفارش به‌قدری زیاد بود که نرسیدم همه را قبول کنم، اما مردم برای کرونا کمی استرس دارند و در مورد شیوه‌های بهداشتی تهیه مواد نگران هستند.

وی ادامه می‌دهد: ما سعی می‌کنیم ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا جای ممکن از رنگ‌ها و طرح‌های شاد استفاده کنیم تا خاطره جشن شب یلدا در ذهن مشتریانمان نقش ببندد، تهیه تم یلدا کمک می‌کند تا یک جشن شیک و فانتزی را در کنار خانواده یا دوستان خود جشن بگیرند.

خاطره جشن شب یلدا را ماندگار کنیم! بهانه‌ای است که این روزها آیین‌های سنتی ما را تحت شعاع خود قرار داده است، شب یلدا از دیرباز جشن ساده‌ای بود که اقوام و خانواده در کنار یکدیگر جمع می‌شدند و افراد مسن خانواده شروع به تعریف کردن قصه‌های کهن می‌کردند و با ساده‌ترین پذیرایی این شب را جشن می‌گرفتند اما این روزها از شب یلدا نمادهای بادکنکی مانده است که اصل و اساس یلدا را زیر سؤال می‌برند.

درحالی‌که مسئولین همواره تأکید می‌کنند امسال یلدا را در خانه بمانید و از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی با تعداد نفرات بالا خودداری کنید، اما همچنان شاهد صف‌هایی در برخی از شیرینی فروشی‌ها و آجیل‌فروشی‌ها هستیم، مردم زیادی هستند که همچنان می‌خواهند یلدا را در ذهن کودکانشان ثبت کنند اما نه همان شب یلدای باستانی!

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.