• جمعه / ۲۸ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: isfahan-84088

امام جمعه موقت اصفهان:

روند کاهش تعهدات به برجام را با روحیه انقلابی ادامه می‌دهیم

روند کاهش تعهدات به برجام را با روحیه انقلابی ادامه می‌دهیم
امام جمعه موقت اصفهان گفت: اگر در صداقت اروپایی‌ها شک داشته باشیم، در عجز و ناتوانی آنها شک نداریم، بنابراین کسی که عاجز است، در گفتارش صادق باشد یا نباشد، نمی‌تواند کاری انجام دهد. لذا روند کاهش تعهدات را با همان روحیه انقلابی انجام می‌دهیم تا شاهد پیشرفت‌های بیشتر و استقلال زیادتر باشیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اصفهان، اظهار کرد: دو خطبه نمازجمعه، به منزله دو رکعت نماز محسوب می‌شود و کسی نباید در این حین به صحبت و حتی نماز اقدام کند و کسانی که رو به قبله نشسته‌اند، تا اتمام دو خطبه، باید به سمت امام جمعه متمایل شوند.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب در دیداری که با ائمه جمعه داشتند، مطالب مهمی را بیان کردند که سه قسمت مهم آن را یادآور می‌شوم، اولین بحث مهم مفاد نماز جمعه بود که باید تامین کننده نیاز اجتماعی، همدلی و اتحاد در فضای نماز جمعه باشد و همچنین گفتمان‌های بصیرت زا و امید دهنده باشد.

خطیب نماز جمعه اصفهان ادامه داد: موارد نادری که در جامعه مشکل‌ساز است و خطیب قبلا پیگیری کرده و به نتیجه‌ای نرسیده را می‌تواند در نماز جمعه بیان و پیگیری کند، اما باید این موارد کم باشد و موجب ایجاد تشویش در جامعه نشود. به همین دلیل، علاوه بر توجه ائمه نماز جمعه، لازم است تا مسئولان، ارتباط دائم با ائمه جمعه داشته و تک روی نداشته باشند.

وی اظهار کرد: یکی از مواردی که مهم و لازم است تا در همین تریبون عنوان کنیم، عزل و نصب‌هایی است که قبل از انتخابات انجام می‌شود. مسئولان استان دقت کنند که عزل و نصب‌های اجتماعی، آرامش اجتماع را بهم می‌ریزد و باید اجازه دهند تا مدیران با آرامش فکری کارشان را ادامه دهند.

مهدوی گفت: نکته دیگری که رهبر معظم انقلاب فرمودند، حمایت از جریانات انقلابی بود، که لازمه آن این است که مسئولانی که در بخش اجرای دولت مشغول هستند، حمایت خود را نشان دهند، لازم است تا استاندار و وزیر کشور نامه‌ای به ارگان‌ها و ادارات بزنند که از جریانات انقلابی حمایت کنند.

اسرائیل نگران هستی و نیستی خودش است

خطیب نماز جمعه اصفهان ادامه داد: نکته دیگری که در سخنان مقام معظم رهبری از اهمیت زیادی برخوردار بود در خصوص اروپائیان بود. اروپائیان که به هیچ یک از ۱۱ بند تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند، اکنون که ایران در فکر کاهش تعهدات خود به برجام است، با حالت طلبکارانه از ایران می‌خواهند که به تعهدات خود یک طرفه عمل کند.

وی افزود: اگر در صداقت اروپایی‌ها شک داشته باشیم، در عجز و ناتوانی آنها شک نداریم، بنابراین کسی که عاجز است، در گفتارش صادق باشد یا نباشد، نمی‌تواند کاری انجام دهد. لذا روند کاهش تعهدات را با همان روحیه انقلابی انجام می‌دهیم تا شاهد پیشرفت‌های بیشتر و استقلال زیادتر باشیم.

مهدوی گفت: با تدابیر حکیمانه رهبر معظم و استقامت ملت، روز به روز عزت و اقتدار ایران اسلامی در منطقه و دنیا بیشتر شده و آمریکا که زمانی حالت تهاجمی به ما داشت از مرکز داخل کشورش به آن نهیب می‌زنند. اسرائیل که ایجاد رعب و وحشت در منطقه می‌کرد، نگران هستی یا نیستی خودش است.

دشمنان ایران به عجز و ناتوانی رسیده‌اند

خطیب نمازجمعه اصفهان تصریح کرد: اسرائیل روزی ایران را "تهدید از دور" می‌دانست، امروز ایران را "تهدید از نزدیک" می‌داند و دشمنان مانده‌اند چه بکنند؛ آن‌ها با خود می‌گوید، هرچه تحریم‌ها را علیه ایران بیشتر می‌کنیم، سبب انسجام بیشتر در درون ایران می‌شویم و اگر تحریم را کمتر بکنیم، مدیران راحت تر مدیریت می‌کنند. امروز دشمن به عجز و ناتوانی رسیده است.

امام جمعه موقت اصفهان خاطرنشان کرد: زنانی  که می‌خواهند بی‌بند و بار باشند و بحث حجاب اجباری را مطرح می‌کنند، باید بدانند که حجاب یک باید عقلی است و به سلامت جامعه کمک می‌کند. خواهران باید چادر مشکی خود را حفظ کنند، چرا که مشکی رنگی است که توجه کسی را به خودش جلب نمی‌کند.

حجاب یک باید عقلی است

وی گفت: یکی از موارد رعایت تقوا، تقوا در فضای مجازی است، غیبت کردن که گناه او از زنا کردن هم شدیدتر است، مختص به گفتار زبانی نیست. 

خطیب نماز جمعه اصفهان، در ادامه ضمن تعریف غیبت گفت: غیبت یعنی برادر دینی خود را به گونه‌ای یادآوری کنید که اگر او حضور داشته باشد و ببیند، خوشش نیاید و این یادآوری، زبانی گفتنش و یا نوشتن و ارسالش برای دیگران فرقی ندارد و امروزه فضای مجازی نیز شامل می‌شود.  این که در مورد کسی مطلبی را بنویسید و در فضای مجازی قرار دهید و عده زیادی آن را بخوانند، حکم همان غیبت را دارد.

مهدوی ادامه داد: دشمن به خصوص در سال های اخیر، در اوج ذلت و افول قرار گرفته است، همان دشمنی که از اوایل انقلاب حالت تهاجمی به کشور ما داشت، از طریق اقداماتی چون لانه جاسوس، کودتا، جریان ورود به طبس و اتفاقات دیگر، امروز در مجلس سنایش اختلاف است و علیه رئیس جمهور کشور، اقدام می‌کنند، این از برکات انقلاب ما است.

خطیب نمازجمعه اصفهان گفت: بهترین راه دشمن دست گذاشتن بر روی آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و دینی کشور ما است و تا کنون به بهانه آزادی دین، به بهانه تساوی جنسیتی، حق آزادی و اطلاع داشتن، به بهانه تساوی حقوق و بهانه مختلف دیگر، سعی در ایجاد تغییر و اختلاف در جامعه ما دارد.

وی افزود: یکی از آسیب‌های مهم جامعه ما بی‌بند و باری در بحث حجاب و عفاف است و توصیه بنده این است که سعی کنیم برادران و به خصوص خواهران را با دلایل عقلی به رعایت حجاب اقناع کنیم و بدانیم وقتی در سطح جامعه قرار می‌گیریم، عده‌ای حضور دارند که نفسشان بر عقلشان حاکم است و سوء استفاده می‌کنند. 

مهدوی گفت: برخی زیبایی ظاهری را با بحث تمیزی مخلوط می‌کنند. حجاب و عفاف فواید فردی، خانوادگی و اجتماعی دارد؛ کسی که پوشش را رعایت بکند، حفظ حیا، عفت و غیرت کرده است، همچنین افراد هنگامی که پوشش را رعایت بکنند، مردها نگاهشان در جامعه به زنان نامحرم نمی‌افتد که سبب شود به همسر خود بی‌میل شوند و تعدد ازدواج به سرشان بیفتد.

خطیب نماز جمعه اصفهان در باب فایده اجتماعی حفظ حجاب گفت: رعایت حجاب و پوشش برای خواهران و برادران، سبب پاکی چشم در جامعه می‌شود و آسیب‌های اجتماعی و خشونت هایی که منشا شهوانی دارد کاسته می‌شود و آرامش فکری به وجود می‌آید، همچنین افراد در فکر کمک به یکدیگر خواهند بود و زنان در جامعه با امنیت بیشتری در اجتماع حضور می‌یابند. 

وی افزود: راننده نمی‌تواند بگوید بستن کمربند اجباری است و زیر بارش نمی‌روم، کمربند اجباری پیش از اجبار، حکم عقل است، در خصوص حجاب نیز همینطور است. فطرت انسان از دیرباز با پوشش همراه است و برهنگی را حالت تنزل از انسانیت می‌دانسته است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.