• شنبه / ۹ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۷:۰۰
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 94030905509
  • خبرنگار : 71431

گروگانگیری دوست پس از کشتنش!

گروگانگیری دوست پس از کشتنش!

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مردی که به خاطر طلب 600 هزار تومانی دوستش را به قتل رسانده بود، خبر داد.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مردی که به خاطر طلب 600 هزار تومانی دوستش را به قتل رسانده بود، خبر داد.

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تاریخ 16 بهمن ماه سال گذشته یکی از زنان تبعه افغان با مراجعه به دادسرای امور جنایی و طرح شکایتی درباره فقدان خواهرزاده اش اعلام کرد: فرد ناشناسی برای آزادی خواهرزاده ام درخواست پرداخت مبلغ 600 هزار تومان پول کرده اما با وجود پرداخت این مبلغ ، هیچ خبری از خواهرزاده ام نشده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع گروگان‌گیری و به دستور شعبه هفتم بازپرسی دادسرای ناحیه 27 تهران ، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

شاکی پس از حضور در اداره یازدهم در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : "فردی ناشناس از طریق شماره گوشی تلفن همراه خواهرزاده ام به نام "علیرضا . ع" ( 25 ساله ) با پسرم تماس گرفت و مدعی شد که علیرضا نزد اوست و درخواست کرد که مبلغ 600 هزار تومان از علیرضا طلبکار هستم و شما باید این مبلغ را از طریق کارت به کارت، به شماره حساب علیرضا واریز کنید تا من نیز او را آزاد کنم " ؛ ما نیز که تصور می کردیم با پرداخت این مبلغ ، علیرضا آزاد خواهد شد بلافاصله اقدام به واریز این مبلغ به حساب عابربانک علیرضا کرده اما با این وجود هیچ خبری از وی نشد و به همین علت تصمیم به شکایت گرفتیم.

با آغاز تحقیقات ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که فقدانی به عنوان کارگر ساختمانی در یکی از ساختمان های در حال ساخت و ساز - واقع در منطقه تجریش - مشغول به کار بوده و چندی پیش با یکی دیگر از کارگران ساختمانی به نام شکرالله.ص 22 ساله که او نیز از افاغنه مقیم تهران است ، اختلاف مالی پیدا کرده است.

با شناسایی شکرالله به عنوان مظنون اصلی پرونده ، کارآگاهان با شناسایی محل کار وی در ساختمانی در نزدیکی میدان تجریش به این محل مراجعه و در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که شکرالله به صورت ناگهانی و پس از تسویه مالی با پیمانکار ساختمانی ، از این محل رفته است.

در بررسی تراکنش مالی حساب عابربانکِ فقدانی ، کارآگاهان موفق به شناسایی یک بوتیک لباس فروشی در بازارچه تجریش شدند که تمامی مبلغ 600 هزار تومان پول واریز شده ، در آنجا برداشت شده بود. با شناسایی محل برداشت پول از حساب فقدانی، تحقیقات از صاحبِ مغازه انجام و این شخص در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: جوانی افاغنه، حدودا 20 ساله با مراجعه به مغازه بنده اقدام به خرید لباس به مبلغ 100 هزار تومان کرد و سپس به بهانه اینکه قصد مسافرت به افغانستان را داشته و نیاز به پول نقد دارد، از من درخواست کرد تا مابقی موجود حساب عابربانکش را به صورت نقدی پرداخت کنم. من نیز صرفا بخاطر کمک کردن ، مبلغ 500 هزار تومان را به صورت نقد به وی پرداخت و در مجموع مبلغ 600 هزار تومان از حساب عابربانک برداشت کردم.

مدتی بعد در جریان تحقیقات مشخص شد که در تاریخ 15 بهمن ماه سال گذشته یعنی یک روز قبل از طرح شکایت پرونده گروگانگیری جسد جوانی ناشناس در یک فرغون در نزدیکی یک سطل آشغال در منطقه ولنجک – خیابان آصف – کوچه اکبری توسط کارگران شهرداری کشف و موضوع از طریق کلانتری 163 ولنجک به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام شده بود.

همزمان با طرح پرونده کشف جسد ناشناس در اداره یازدهم، پرونده گروگانگیری نیز در اداره یازدهم طرح و در ادامه رسیدگی به این پرونده و بررسی فرضیه ارتکاب جنایت، پرونده اجساد ناشناس نیز بررسی، نهایتا کارآگاهان موفق به شناسایی جسد فقدانی "علیرضا . ع" می شوند.

با توجه به دلایل و شواهد به‌دست آمده یعنی تاریخ کشف جسد و تاریخ طرح شکایت در پرونده فقدانی مشخص شد که قاتل پس از ارتکاب جنایت و رها کردن جسد، از طریق شماره تماس فقدانی اقدام به تماس و درخواست مبلغ 600 هزار تومان کرده است.

در ادامه رسیدگی به پرونده ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که فقدانی و شکرالله از حدود شش ماه پیش و در زمان کار کردن در یک ساختمان در حال ساخت و ساز در منطقه تجریش با یکدیگر دوست شده اما پس از مدتی ، فقدانی محل کار خود را تغییر داده است . بنا بر اظهارات کارگران ساختمانی ، فقدانی اقدام به دریافت پول دستی از شکرالله با مدت زمانِ بازپرداخت یک هفته ای کرده اما پس از این مدت عنوان داشته که قادر به پرداخت این مبلغ نبوده و همین موضوع باعث ایجاد اختلاف میان وی و شکرالله شده و به همین علت محل کار خود را تغییر داده است .

با توجه به کشف جسد فقدانی و احتمال ارتکاب جنایت توسط شکرالله و احتمال اقدام برای خارج شدن از کشور ، دستگیری وی قبل از هرگونه اقدام برای فرار از کشور در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و نهایتا کارآگاهان موفق به شناسایی مخفیگاه شکرالله در یک مسافرخانه در محدوده میدان راه آهن شده و او را در ساعت 16 روز هفتم خرداد ماه امسال دستگیر و به مقر پلیس منتقل کردند.

متهم پس از انتقال به اداره یازدهم پلیس آگاهی ، صراحتا لب به اعتراف گشوده و به ارتکاب جنایت اعتراف کرد و به کارآگاهان گفت: مقتول از بنده به عنوان پول دستی درخواست مبلغ 600 هزار تومان پول کرد و من نیز صرفا در قالب دوستی و کمک ، این مبلغ را تهیه و به او دادم ؛ قرار بود تا علیرضا این پول را پس از مدت یک هفته به من بازگرداند اما زمانیکه از وی درخواست پول کردم ، وی عنوان داشت که پولی در اختیار ندارد و همین موضوع باعث شروع اختلاف ما دو نفر شد ؛ حدودا دو هفته پیش از جنایت ، زمانیکه برای پیگیری طلب خود به مقتول زنگ زده بودم ، ناگهان او بدترین فحاشی ها را به من کرد و عنوان داشت که اصلا قصد بازپرداخت پول مرا ندارد.

متهم ادامه داد: من نیز که از بازپس گیری پول خود نا امید شده بودم ، تصمیم گرفتم تا دیگر با مقتول تماس نگیرم تا اینکه بعدازظهر روز حادثه ، مقتول به سرساختمانی که من در آنجا به عنوان نگهبان مشغول به کار بودم آمد تا به قول خودش با من آشتی کند ؛ از آنجائی‌که به خاطر دشنام و ناسزاگویی های پشت تلفن ،کینه ی شدیدی را از علیرضا به دل گرفته بودم ، زمانیکه او با گوشی تلفن همراهش در حال بازی کردن بود ، گلنگی را برداشته و ضربه ای از پشت سر به سر او وارد کردم. پس از آن ، پارچه ای را به دو گردن علیرضا انداخته و آنقدر فشار دادم تا دیگر قادر به نفس کشیدن نباشد.

شکرالله در خصوص انتقال جسد مقتول به محل کشف آن نیز به کارآگاهان گفت: پس از جنایت ، جنازه را داخل یک پتو قرار داده و در تاریکی شب ، جنازه را با فرغون از ساختمان خارج و پس از دور شدن از ساختمان ، جنازه را به همراه فرغون در کنار یک سطل آشغال رها کرده و به سرعت به ساختمان بازگشتم.

متهم در خصوص تماس با پسرخاله مقتول نیز گفت: فردای روز جنایت برای آنکه به پول خود برسم ، از طریق تلفن همراه مقتول با پسرخاله اش تماس گرفته و با طرح موضوع طلب مالی از علیرضا و تهدید به کشتن وی ، آنها را مجبور کردم تا مبلغ 600 هزار تومان را به حساب عابربانک علیرضا واریز کند ؛ من نیز که پیش از این و در چندین نوبت از عابر بانک علیرضا استفاده کرده و رمز او را در اختیار داشتم ، پس از واریز این مبلغ به بازارچه تجریش رفته و حساب را خالی کردم .

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب جنایت و تأیید هویت جسد فقدانی از سوی شاکی پرونده ، قرار بازداشت از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای ادامه تحقیقات در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.