• سه‌شنبه / ۳ تیر ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۲
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99040302600
  • خبرنگار : 50029

فرماندار شیراز خواستار شد:

ممنوعیت برگزاری همایش و تجمعات رسمی و غیررسمی

ممنوعیت برگزاری همایش و تجمعات رسمی و غیررسمی
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس فرماندار شیراز با اشاره به افزایش شیوع کروناویروس در این شهرستان، بر لزوم ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع و همایشی تا رفع کامل مخاطرات، تاکید کرد.

محمدرضا امیری سه‌شنبه ۳ تیر در نشست ستاد مقابله با کرونا که پیرامون موضوع افزایش تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در این شهرستان برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه(س)، بیان کرد: بیش از ٤ ماه مبارزه هدفمند با کرونا آغاز شده و از بهمن ماه سال گذشته پیش از شیوع این بیماری تذکراتی بابت غربالگری از فرودگاه در دستور کار قرار گرفت.

او ادامه داد: استان فارس و شهر شیراز تا پیش از روزهای گذشته در وضعیت خوب مدیریت این بیماری قرار داشت به‌گونه‌ای که در فروردین و اردیبهشت ماه شاهد بهترین وضعیت به لحاظ روند ابتلا در کشور در استان فارس بودیم.

فرماندار شیراز با بیان اینکه وضعیت خوب استان فارس حاصل همت مردم و فرهنگ والای آنها، فداکاری اصناف و از همه مهمتر جامعه سلامت بود، عنوان کرد: رویکرد رسانه‎ها در فارس در موضوع اطلاع‌رسانی و ارتقاء آگاهی‌های جمعی پیرامون کروناویروس شایسته قدردانی بوده است.

امیری بر تلاش بیشتر دستگاه‌ها و گروه‌های مختلف مردمی برای کنترل و مدیریت بیماری کووید ۱۹، همانند ماه‌های گذشته در شیراز تاکید و اضافه کرد: نبود سختگیری در اجرا، گفتار و بیان و همچنین نظارت‌ها موجب ایجاد تصور عادی بودن شرایط و نهایتا افزایش شمار بیماران خواهد شد.

فرماندار شهرستان شیراز ضمن ابراز تاسف از افزایشی شدن روند شیوع کرونا ویروس و ابتلا به کووید۱۹ در این شهرستان، گفت: متاسفانه با آغاز فصل گرما، مرحله جدیدی از ابتلا به این بیماری را در شیراز تجربه می‌کنیم.

او همچنین خواستار کنترل ورودی، اجباری شدن استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده در اماکن عمومی، اداره‌ها و مجموعه‌های دارای مراجعه کننده زیاد، نظیر بانک‌ها شد.

امیری از مدیران دستگاه‌هایی که در این جلسه حضور پیدا نکرده‌اند هم گلایه و اضافه کرد: انتظار است در این شرایط حساس خود مدیران در جلسات حضور یابند، چرا که ضمانت اجرای برنامه‌های مصوب با مدیران است که متعهد به اجرا شوند.

فرماندار شیراز در بخش جمع‌بندی این جلسه خواستار تشکیل یک کمیته نظارت بر صنوف شد و گفت: استفاده از ماسک در مراکز و مکان‌های پرتجمع مانند نانوایی‌ها و... اجباری است و در این مراکز نظارت جدی باید دنبال شود و همچنین با موارد تخلف هم برخورد جدی شود.

او همچنین استفاده از ماسک در ناوگان حمل و نقل عمومی نظیر مترو  و اتوبوس را اجباری دانست و گفت: نظارت بر انجام این امر در ناوگان حمل و نقل عمومی به جد دنبال شود.

فرماندار شیراز از مردم خواست تا فاصله اجتماعی را رعایت کرده و بر شستن مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک اصرار داشته باشند.

او بر تقویت اقدامات پیشگیرانه در برابر شیوع بیماری کرونا به ویژه ممنوعیت برگزاری هر گونه همایش، جلوگیری از شکل گیری تجمعات، آموزش و فرهنگ سازی اصول بهداشتی در سطح این کلانشهر هم تاکید و اضافه کرد: امروز شرایط چندان رضایت بخش نیست، آمارها، مسئولان را نگران کرده است.

فرماندار شیراز تاکید کرد: مسئولان، مردم را بیش ‌از گذشته به همکاری و همراهی در اجرای برنامه ‌های ستاد کرونا و رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی تشویق کنند.

امیری با اشاره به فعالیت کمیته نظارت بر صنوف در سطح شیراز، گفت: برابر ‌گزارشات واصله از سوی مرکز بهداشت تاکنون تخلف یا پلمب نانوایی‌ها در سطح شهرستان شیراز را شاهد نبوده‌ایم و امیدواریم که روند رعایت پروتکل‌ها در این اماکن تداوم داشته باشد.

او همچنین تداوم نظارت بر جایگاه‌های سوخت برای رعایت پرتکل‌های بهداشتی و مقابله با شیوع بیماری کرونا را متذکر شد و با بیان اینکه دستگاه‌های خدمات رسان نباید اجازه ورود مراجعان بدون ماسک را به ادارات بدهند، سلامت شهروندان را در گرو رعایت پروتکل‌ها دانست و گفت: با توجه به اینکه تجمعات یکی از علل شیوع ویروس کروناست، باید در موضوع منع برگزاری مراسم و تجمعات و دورهمی‌های رسمی و غیررسمی، اداری یا مردمی، تاکید و اصرار داشته باشیم.

امیری با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای مبنی بر تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز در دستور کار نیست، برخورد با سودجویان را موضوعی مستمر دانست و خواستار ارائه گزارشی دقیق از سوی دستگاه‌های ناظر بر فعالیت صنوف مختلف، شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شیراز نیز گفت: دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا در استان فارس و شهر شیراز از همان ابتدا به جد دنبال شد و اگرچه دستورالعمل‌های ستاد استانی مدیریت کرونا در ابتدا محدود کننده بود اما در ایام نوروز که زمان بهره برداری اقتصادی صنوف بود، شهر به تعطیلی رفت ولی شاهد کنترل روند بیماری بودیم.

عبدالرسول حقیقی افزود: امروز مجددا دچار مشکل شده‌ایم و تصور عادی شدن تاثیر کرونا در زندگی، تعداد مبتلایان افزایش یافته است؛ هرچند پیش‌بینی‌ها کندی روند شیوع در فصل گرما بود اما در کشور رو به افزایش است.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شیراز با بیان اینکه وضعیت استان‌های همجوار و تعدادی از شهرستان‌های فارس قرمز است، گفت: تاکید بر این است که به سمت پیشگیری برویم و نظارت‌ها تشدید و کنترل شوند.

حقیقی خاطرنشان کرد که فعلا محدودیت و تعطیلی صنوف مدنظر نیست و تنها استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی مدنظر است.

رئیس مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز نیز با بیان اینکه تاکنون ۱۳۰ هزار تست کرونا توسط مجموعه پزشکی استان فارس انجام شده است، گفت: بیش از ۱۰ هزار مورد از تست‌های انجام شده تا روز دوشنبه ۲ تیرماه مثبت بوده و متاسفانه شمار فوت شدگان از بیماری کووید۱۹ در فارس به ۱۳۸ نفر رسیده است.

حمیدرضا قاسمپور با بیان این واقعیت که بسیاری از افراد مبتلا، که تست آنها مثبت است، حال عمومی خوبی دارند، افزایش شمار افراد بستری شده در بیمارستان‌ها طی روزهای اخیر را یادآور شد و گفت: هم‌اینک ظرفیت بیمارستان حضرت علی اصغر تکمیل و بیمارستان‌های شهید فقیهی و شهید چمران مجددا فعال شده‌اند؛ بیمارستان نمازی هم برای اطفال مبتلا به کروناویروس پیش‌بینی شده است.

او با ابراز نگرانی از این موضوع که وضعیت بستری‌ها در شیراز به پیک قبلی رسیده است، تاکید کرد: تستی که از خون گرفته می‌شود، به عنوان تست تشخیصی کمک کننده است و تست اصلی، نمونه برداری از گلو و بینی را شامل می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز با بیان اینکه تعداد زیادی از افراد ناقل هستند و انتقال ویروس به همان نسبت بیشتر شده است، عنوان کرد: متاسفانه امروز بسیاری از افرادی که نتیجه تست آنها مثبت شده اما حال عمومی خوبی دارند، رعایت فاصله اجتماعی را نکرده و با تردد در خارج از منزل، مخاطراتی را برای سایر شهروندان ایجاد می‌کنند.

قاسمپور خاطرنشان کرد: همه تاکید ما استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع افراد است.

کماندار، رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه ۳ شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه آموزش و پرورش در راستای اجرای پروتکل‌های بهداشتی اقداماتی انجام داده است، گفت: ۳۰۰ هزار دانش آموز در شیراز تحصیل می‌کنند.

او با بیان اینکه تولید ماسک در نواحی آموزش و پرورش شیراز با دریافت مجوز در هنرستان‌ها آغاز شد، افزود: امروز خوشبختانه هیچ دانش آموزی در شرایط کرونایی از آزمون‌ها جا نمانده است.

کماندار همچنین با بیان اینکه توان مالی ادارات آموزش و پرورش برای تامین بهداشتی مدارس پایین است، عنوان کرد: از ابتدای اسفندماه تا پایان شهریور نزدیک به ٤٧٠ میلیون تومان کمبود درآمد پیش‌بینی کرده‌ایم.

او گفت: مدارس غیردولتی در معرض تعطیلی قرار دارند و نیازمند اعطای تسهیلات و حمایت‌های مالی هستند.

علی اصغر واصل، معاون عملیات هوانوردی اداره کل فرودگاه فارس نیز با بیان اینکه از اواخر بهمن ماه ۹۸ غربالگری و نظارت نامحسوس در پروازهای این فرودگاه در دستور کار قرار گرفت، گفت: خوشبختانه مورد خاصی بین پرسنل و عوامل فرودگاه گزارش نشده است.

او انجام امر گندزدایی، ضدعفونی تجهیزات مسافران، تکمیل فرم غربالگری و ... را از جمله مواردی عنوان کرد که در فرودگاه‌های فارس به طور مستمر اجرا می‌شود.

معاون عملیات هوانوردی اداره کل فرودگاه فارس با بیان اینکه از اسفندماه ۹۸ میزان پروازهای خارجی تا ۹۵ درصد هم کاهش یافت، افزود: در حال حاضر پروازهای خارجی تنها در موارد  و شرایط خاص انجام می‌شود.

او با بیان اینکه همه مسافران خارجی ورودی به  این فرودگاه باید دارای شناسنامه سلامت باشند، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی مختلف موجب شد تا توسط آژانس بین‌المللی فرودگاهی دنیا، فرودگاه‌های ایران را به عنوان فرودگاه‌های ایمن معرفی کند.

واصل همچنین اعلام کرد که در فروردین اردیبهشت ماه امسال ۸۷ درصد کاهش پرواز داشته‌ایم اما از ۱۰ اردیبهشت ماه پروازهای داخلی افزایش و به نرمال ماههای قبل از سال نزدیک شد.

معاون عملیات هوانوردی اداره کل فرودگاه‌های فارس خاطرنشان کرد: پرواز خارجی تنها با مجوز وزارت بهداشت و سازمان فرودگاهی کشور انجام می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.