• دوشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۶
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 99041612220
  • خبرنگار : 71548

انتشار فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران

انتشار فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران

فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران به دبیری حامد نوری منتشر و آخرین مهلت ارسال آثار آن ۲۰ مرداد ماه تعیین شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی این مسابقه، راه آهن به منظور ارج نهادن به فرهنگ ایثار و شهادت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس به ویژه شهدای راه آهن، مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران را با دعوت از صاحب نظران و هنرمندان برگزار می‌کند و در پایان، به هر یک از طرح های برنده، جوایزی اهدا می کند.

شرایط شرکت در این مسابقه به شرح زیر است:

ـ کلیه افراد اعم از شرکت های حقوقی، اشخاص حقیقی و دانشجویان که دارای تخصص در این حرفه هستند، مجاز به شرکت در مسابقه هستند.

ـ اشخاص حقوقی و یا افراد گروهی یک نفر را به عنوان سرگروه معرفی نموده و دبیرخانه تنها وی را به عنوان تصمیم گیرنده به رسمیت می شناسد.

ـ طرح ها قبل از مسابقه توسط کمیته برگزاری بررسی می شود و چنانچه به لحاظ موارد مطروحه در «نحوه ارسال مدارک مسابقه» نقص و ایرادی نداشته باشد جهت داوری به هیات مربوط سپرده می شود.

ـ آثار حجمی و طرح های ارائه شده مستقیم به دبیرخانه  پس از پایان مسابقه مسترد نمی شود.

ـ کمیته برگزاری در قبال تأخیر و یا خسارات وارده به مدارک قبل و بعد از تحویل آن به دبیرخانه مسئولیتی ندارد.

مشخصات و ویژگی های مورد انتظار از طرح های ارسالی به این صورت است که لوح و بنای یادبود باید کاملا منحصر به فرد، شاخص و غیرکلیشه، مدرن با هویت ایرانی اسلامی و دارای ویژگی های لازم متناسب با شأن شهدا وایثارگران و نمادهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران باشد و (لوح یادبود) لازم است به صورت ایستاده یا دیواری جهت نصب در ورودی و یا لابی (ادارات  کل راه آهن) طراحی و (بنای یادبود) قرار است در ورودی و یا فضای خارجی (ایستگاه های مراکز استان ها) جاگذاری شود.

ابعاد کلی محل ایجاد لوح و بنای یاد بود به این شکل در نظر گرفته شده است:

ـ فضای خارجی پیش‌بینی شده جهت ایجاد بنای یادبود ۲۰ متر مربع در ارتفاع حداکثر ۳ متر

ـ فضای داخلی پیش‌بینی شده جهت ایجاد لوح یاد بود ۵/۱ متر مربع در ارتفاع حداکثر ۲ متر

توجه: فضای خارجی ایستگاه‌های راه‌آهن در مراکز استان‌ها متفاوت است؛ به طور مثال امکان این وجود دارد در ورودی یک ایستگاه که فضای بیشتری دارد، ارتفاع بنای یادبود را تا ۴ الی ۵ متر هنگام ساخت افزایش داد، لذا شرکت‌کننده‌های گرامی باید در طراحی اثر خود به این موضوع توجه داشته باشند که طرحشان قابلیت ساخت در ارتفاع‌های مورد نظر را داشته باشد، همین امر در خصوص طراحی لوح یادبود صدق می‌کند.

اجرایی بودن طرح با در نظر گرفتن ضوابط فنی و اجرایی طرح پیشنهادی و توجیه‌پذیری اقتصادی از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین، خلاقیت و نوآوری در طراحی با توجه به ویژگی‌های خاص پروژه شامل دقت در طراحی جزئیات و اجرایی بودن با استفاده از مصالح بوم آورد و رایج در کشور و ظرفیت استفاده بهینه در مناسبت‌های مرتبط اثر خلق شده به عنوان یک بنای یادبود فاخر و ماندگار از معیارهای مهم ارزیابی داوران به شمار می‌رود.

لازم به تاکید است که مالکیت مادی آثار برندگان اول تا سوم مسابقه مربوط به امور ایثارگران راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و این امر، شامل سایر آثار شرکت‌کننده‌های دیگر نمی‌شود.

هنرمندانی که قصد ارسال طرح به دبیرخانه را دارند، لازم است نکات زیر را مد نظر قرار دهند:

ابتدا وارد سایت راه‌آهن به نشانی www.rai.ir ، بخش isargaran.rai.ir  می‌شوید و مطالعه موارد مندرج، اقدام به ثبت‌نام می‌کند و پس از ثبت‌نام، به بخش takrim.rai.ir می روید و ورود به سامانه ثبت نام را انجام می دهید و در سامانه میز خدمت الکترونیک، در بخش کاربر جدید، گزینه کاربران عمومی را انتخاب می کنید و پس از تایید نام کاربری و رمز عبور، اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای شرکت در مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران را به برنامه می دهید و با تایید نهایی، ثبت طرح شما در سامانه به اتمام رسیده است.

شرایط بارگذاری مدارک در سامانه:

- ارائه طرح اولیه و کانسپت طرح  و سایت پلان و پلان های پروژه در مقیاس مناسب

- ارائه برش ها و نماهای پروژه

- ارائه پرسپکتیوهای پروژه (دید پرنده و دید ناظر)

- شرح کانسپت، تحلیل برنامه فیزیکی و یا در صورت نیاز ارائه دیاگرام

- ارائه یک نسخه دیجیتال از موارد خواسته شده جهت هر دو طرح، با فرمت JPG یا PDF حداکثر در یک شیت ۷۰×۱۰۰

- توجه: هر دو طرح ( لوح و بنای یادبود) با حداکثر حجم ۲۰ مگابایت باید بصورت هم زمان جهت ارزیابی داوران در فرم ثبت متقاضیان بارگذاری شود.

هنرمندانی که قصد دارند آثار را به صورت پستی ارسال کنند، باید این نکات را رعایت کنند:

شرکت‌کننده‌هایی همچون مجسمه سازان و گرافیست ها می توانند آثار خود از قبیل ماکت و یا طرح های گرافیکی را پس از ثبت نام، با شرایط بسته بندی مناسب و بهداشتی به آدرس دبیرخانه مسابقه ارسال کنند.

- توجه: متقاضیانی که آثار ارسالی آنها به صورت ماکت یا فایل گرافیکی است، با تلفن همراه، دوربین عکاسی و یا اسکنر، از اثر خود عکس یا اسکن مطلوب تهیه کنند و آن را در قسمت (ارائه طرح لوح و بنای یادبود) بارگذاری کنند؛ مثال: دو ماکت توسط مجسمه ساز ساخته شده است یکی ماکت لوح یاد بود و دیگری ماکت بنای یادبود ، تصویر ماکت لوح یاد بود در قسمت: (طرح لوح یادبود ادارات کل) بارگذاری گردد و تصویر ماکت بنای یاد بود در قسمت: (طرح بنای یادبود ایستگاه ها) بارگذاری گردد، همین امر در خصوص ارائه آثار توسط گرافیستها و سایر هنرمندان دیگر صدق می‌کند، مجسمه‌سازان و گرافیست‌ها و سایر هنرمندان پس از ثبت تصاویر آثار خود در فرم ثبت‌نام، می‌توانند به صورت حضوری و یا از طریق اداره پست آثار ساخته شده را به نشانی دبیرخانه ارائه و یا ارسال کنند، در غیر این صورت آثاری که مستقیم به دبیرخانه مسابقه ارسال شده باشد و در فرم مربوطه تصویر طرحشان ثبت نگردیده باشد ، از مسابقه خارج خواهند شد.

لازم به تذکر است که هزینه شرکت در این رویداد، ۵۰ هزار تومان است و متقاضیان، باید صحت اطلاعات و مدارک ارسالی را با امضای الکترونیکی تایید کنند.

راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دو صورت مسئولیتی در قبال آثار ارسالی قبول نخواهد کرد:

۱- امور ایثارگران راه آهن ج.ا.ا بعنوان متولی مسابقه و نیز برگزار کننده و مجری طرح، در صورت تشابه احتمالی آثار ارائه شده شرکت کننده ها با یکدیگر، هیچگونه مسئولیتی را عهده دار نمی باشد و نیز هر گونه ادعایی از سوی شرکت کننده های محترم در این خصوص را نخواهند پذیرفت.

۲- امور ایثارگران راه آهن ج.ا.ا و نیز برگزار کننده مسابقه ، در صورت خرابی و یا شکستگی آثار حجمی و گرافیکی ارائه شده به دبیرخانه مسابقه هیچگونه ادعا و یا مسئولیتی را در این خصوص نخواهند پذیرفت. و اعلام می کند که آثار حجمی و طرح های ارائه شده مستقیم به دبیرخانه پس از مسابقه مسترد نخواهد شد.

جوایز نفرات برگزیده بدین شرح است:

- طرح اول:  ۷۰۰ میلیون ریال به همراه لوح و تقدیرنامه رسمی از راه آهن

- طرح دوم:  ۲۰۰میلیون  ریال به همراه لوح و تقدیرنامه رسمی از راه آهن

- طرح سوم: ۱۰۰ میلیون ریال به همراه لوح و تقدیرنامه رسمی از راه آهن

هنرمندان از زمان انتشار فراخوان تا ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ فرصت دارند طرح آثارشان را به دبیرخانه ارسال کنند و هیئت داوران در بازه زمانی ۱ الی ۲۰  شهریور ماه ۱۳۹۹ به بررسی آثار خواهد پرداخت و در نهایت، از برگزیدگان همزمان با هفته دفاع مقدس در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ تقدیر به عمل خواهد آمد.

متقاضیان در صورت مواجهه با مشکل در رابطه با ثبت نام و غیره می توانند به پشتیبانی این مسابقه در شبکه اجتماعی واتساپ مراجعه و با شماره ۰۹۳۵۰۶۳۶۰۹۴ تماس حاصل کنند.

آدرس دبیرخانه برای ارسال آثار:

تهران، بالاتر از میدان آرژانتین، بلوار نلسون ماندلا، ساختمان مرکزی راه آهن، طبقه  چهارم، کد پستی راه آهن جمهوری اسلامی ایران :    ۱۵۱۹۶۳۰۸۰۷

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.