• سه‌شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99041712333
  • خبرنگار : 50107

در سه ماه ابتدای سال صورت گرفت؛

رشد 152 درصدی کشفیات قاچاق خراسان رضوی

رشد 152 درصدی کشفیات قاچاق خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی گفت: از نظر میزان کشفیات نسبت به سال گذشته رشد داشتیم و این رشد در سه ماه ابتدای سال حدود 152 درصد بوده، اما در کلان ورود آن به کشور کمتر شده است.

رسول فرزادفر در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص پرونده‌های تشکیل شده در زمینه قاچاق کالا از ابتدای سال، اظهار کرد: در سه ماهه ابتدایی سال 99، در مجموع 159 پرونده قاچاق در گمرکات استان تشکیل شده که ارزش ریالی آنها بالغ بر هزار و 489 میلیارد ریال بوده است.

وی افزود: بیشترین سهم در کشفیات قاچاق متعلق به پلیس با 46 درصد و بعد از آن گمرک با 42 درصد، سازمان صمت 10 درصد و مرزبانی با یک درصد بوده است. عمده کشفیات کالاهای قاچاق در سال جاری مربوط به مواد غذایی با 57 درصد رشد، منسوجات با 141 درصد رشد و لوازم خانگی با 300 درصد رشد بوده، زیرا در حال اجرای طرح برخورد با لوازم خانگی قاچاق و شناسه‌دار کردن هستیم، بنابراین رشد بالاتر است. دیگر کشفیات ما نیز شامل کفش، لوازم آرایشی و تلفن همراه بوده است.

قاچاق ارز در استان نداریم

فرزادفر در خصوص قاچاق ارز، گفت: ما پرونده کشف قاچاق ارز در استان نداشتیم، در واقع مشهد به عنوان معبر ورود ارز به داخل کشور مطرح است و قاچاق انجام نمی‌شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی با بیان اینکه ما معبر ورود قاچاق از کشورهای همسایه به داخل نیستیم، عنوان کرد: کالای قاچاق عموما از استان‌های جنوبی و غربی وارد کشور می‌شود. افغانستان کالایی برای قاچاق ندارد و مرز ترکمنستان نیز امن است، بنابراین از آن مسیرها وارد کشور می‌شود. ما در خراسان رضوی مصرف‌کننده کالاهای قاچاق هستیم و اینگونه نیست که قاچاقچی‌ها کالا را به استان بیاورند و به سایر استان‌های کشور توزیع شود.

ما مصرف‌کننده کالای قاچاق هستیم، نه واردکننده

وی ادامه داد: به این دلیل که استان ما زائرپذیر است، حجم زائر بالایی به استان وارد می‌شود و معمولا در بازار خرید دارند، ما مصرف‌کننده کالای قاچاق هستیم اما اینگونه نیست که قاچاق به داخل استان وارد شود. با توجه به موضوع کرونا و کم بودن زائران، کالای قاچاق کمتری هم نسبت به گذشته به استان وارد می‌شود. نمی‌گویم نسبت به سنوات قبلی منفی بوده، اما درصد آن نسبت به قبل کمتر است.

رشد 152 درصدی کشفیات قاچاق در سه ماه ابتدای سال

فرزادفر بیان کرد: کالاهایی که امروز در بازار مشاهده می‌کنید، دلیلی بر این نیست که تازه به بازار وارد شده، شاید یک یا دو سال پیش آمده است. کاهش قاچاق به این معنی است که حجم ورود از خارج کشور به داخل کم شده، زیرا تبادلات با جهان کاهش یافته است، وقتی تبادلات وجود نداشته باشد، ورود قاچاق نیز کمتر خواهد شد. از نظر میزان کشفیات نسبت به سال گذشته رشد داشتیم و این رشد در سه ماه ابتدای سال حدود 152 درصد بوده، اما در کلان ورود آن به کشور کمتر شده، البته این کشفیات مربوط به واردات قاچاق در سال جاری نبوده، بلکه از قبل در انبارها وجود داشته و اکنون شناسایی و کشف شده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی با اشاره به اینکه طرح‌هایی برای مقابله با قاچاق کالا وجود دارد، تصریح کرد: برخورد با برخی کالاها از طریق سامانه‌ها اتفاق افتاده و ورود کالای قاچاق سخت شده، در حال حاضر ورود پوشاک به کشور ممنوع است. سامانه‌های متعددی که تعریف شده یکی از راه‌های جلوگیری و برخورد با قاچاق سازمان‌یافته است، در این زمینه کارهایی در حال انجام بوده و سامانه‌های متعددی تعریف شده که اگر این سامانه‌ها به طور کامل اجرایی شود، قطعا حجم قاچاق در کشور به شکل جدی کاهش خواهد یافت.

بهترین اقدامات پیشگیرانه در زمینه قاچاق کالا، سامانه‌ها هستند

وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه در زمینه قاچاق کالا، گفت: بهترین اقدامات پیشگیرانه، سامانه‌ها هستند. سامانه جامع انبارها در خصوص شناسنامه‌دار کردن انبارها و ورود و خروج کالا به داخل انبارها است. سامانه حمل و نقل جاده‌ای در خصوص حمل و نقل کالاها بوده که هر کالایی برای حمل و نقل، باید در سامانه ثبت و از آن طریق پایش و رصد شود تا کالای قاچاق جابه‌جا نشود.

فرزادفر اضافه کرد: سامانه تجارت آزاد، سامانه گمرک و سامانه‌های ثبت لوازم خانگی نیز وجود دارد. در سامانه ثبت لوازم خانگی اگر قرار است کالایی به فروش برسد، حتما باید شناسه داشته باشد.کد رجیستری تلفن همراه، سامانه ثبت پوشاک و سامانه دانشگاه علوم پزشکی برای کالاهای سلامت محور از دیگر سامانه‌ها است. هر کالایی که قانونمند وارد کشور می‌شود، باید کد و مشخصات آن در سامانه ثبت شود و خریدار در سیستم‌های نظارتی به محض رویت متوجه می‌شود  این کالاها قانونی یا خلاف وارد کشور شده، بنابراین خود این سامانه‌ها بازدارنده هستند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در تعزیرات و دادسراها نیز سامانه‌هایی برای شناسایی مجرمان سابقه‌دار وجود دارد که در زمان صدور حکم در صورت تعدد تکرار جرم، احکام بازدارنده‌تری برای آنها صادر ‌شود. این سامانه‌ها مسیر و ردیابی کالا، افراد و حمل و نقل را مشخص می‌کند و تکمیل آنها پیشگیرانه‌ترین کاری خواهد بود که می‌توان برای مبارزه با قاچاق یا ساماندهی بازار و یا حمایت از مصرف‌کننده انجام داد.

وی افزود: زمانی که فردی بخواهد کالای تقلبی را به مردم بفروشد، با استعلام از سامانه، اصالت کالا تایید نمی‌شود، در نتیجه کالای تقلبی به فروش نمی‌رسد و این خدمتی به مردم است. سامانه گارانتی نیز وجود دارد، انواع و اقسام گارانتی هست که غیر معتبر است. در حال حاضر برای لوازم خانگی نیز سامانه گارانتی به وجود آمده، وقتی کالایی را شناسه‌دار خریداری کرده و در سامانه گارانتی آن را جستجو کنید، متوجه می‌شوید که دارای گارانتی معتبر بوده و فرد باید پاسخگو باشد. این کار در حال انجام است.

فرزادفر بیان کرد: برخی از سامانه‌ها مانند تلفن همراه 100 درصد، سامانه حمل و نقل 85 درصد و سامانه تجارت آسان 90 درصد اجرایی شده، این سامانه‌ها پیش می‌رود و در حال اجرایی شدن است، تکمیل و اتصال آنها موجب می‌شود، اطلاعات در جاهای متفاوت بنشیند و بارگیری شود که در آینده زمینه و بستر را برای نظارت تسهیل خواهد کرد، بلافاصله می‌‎توان تشخیص داد کالایی قاچاق هست یا نه، در مراکز ایست و بازرسی در بازدیدهای مشترک در سطح عرضه قابل شناسایی و رصد است و کار را برای افراد قاچاقچی سخت خواهد کرد، زیرا زمانی که کالا به سرعت شناسایی شود، مجرمان نیز سریع شناسایی شده و راه فرار آنها سد می‌شود.

شاه‌بیت اصلی برخورد با قاچاق دست خود مردم است

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی با بیان اینکه آنچه بیش از همه می‌تواند به اقتصاد جامعه و به خود مردم در این شرایط سخت کمک کند، فرهنگ‌سازی در استفاده از کالای ایرانی است، عنوان کرد: عده‌ای از طُرُق مختلف در حال سوق دادن ذائقه مردم به سمت کالای خارجی و خرید آن هستند که باید با تنویر افکار عمومی و آگاهی دادن به جامعه به مردم نشان داد که خرید و مصرف هر کالای قاچاقی به تولید داخل و اقتصاد و اشتغال جوانان لطمه می‌زند.

وی ادامه داد: مردم با نخریدن این کالا و مصرف کالای داخلی به شکوفا شدن اقتصاد داخلی و اشتغال فرزندان خود کمک می‌کنند و رفاهی که به وجود می‌آید، نصیب جوانان و کشورمان می‌شود. درست است که همه دستگاه‌ها باید با قاچاق برخورد کنند، اما شاه‌بیت اصلی دست خود ما مردم است که بتوانیم دست عده‌ای سودجو را با نخریدن کالاهای قاچاق و خارجی قطع کنیم، دست جوانان خود را بگیریم و به اقتصاد خودمان کمک کنیم. وظیفه همه دستگاه‌ها این است که برخورد و مقابله با کالاهای قاچاق از خارج مرزها شروع شود و تا سطح بازار وظیفه خود را انجام دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.