• یکشنبه / ۲۲ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99042215979
  • خبرنگار : 50057

نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس:

 تعارض در بافت تاریخی ظلم به مردم است

 تعارض در بافت تاریخی ظلم به مردم است

ایسنا/قزوین نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: در برخی از بافت‌های تاریخی شهر قزوین شاهد تخریب‌هایی از منطقه هستیم که رها شده، درواقع میراث فرهنگی به این بافت‌ها تعارض و در حق ساکنین محله ظلم کرده است.

لطف‌الله سیاهکلی در نشست هم‌اندیشی نمایندگان مجلس با اعضای شورای شهر و مدیران شهری قزوین که شب گذشته ۲۱ تیر در سالن مفاخر شهرداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: مطالبه اعضای شورای شهر قزوین نشان می‌دهد که ما در اداره شهر قزوین مدیریت گسیخته داریم، در حوزه مدیریت شهری تیم شهرداری و شورای شهر باید نقش کلیدی داشته باشند، بقیه دستگاه‌ها نیز باید کمک کنند تا شهرداری سیاست‌های تنظیم‌شده حوزه شهری را پیاده کند. اما می‌بینیم که نهادهای دیگر حاکمیت اجازه نمی‌دهند که مدیریت شهری درست‌ کار کند، این ایراد بزرگی است چراکه اجازه نمی‌دهد شکوفایی در شهر شکل بگیرد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بافت تاریخی شهر قزوین، اظهار کرد: میراث فرهنگی در خصوص بافت تاریخی به‌خوبی عمل‌نکرده است، باید به‌گونه‌ای کار شود که مردم ساکن در بافت تاریخی از میراث فرهنگی حمایت کنند و با آغوش باز پذیرا باشند، این‌که جرئت نکنیم به منطقه مشخص‌ شده برویم نشان می‌دهد که کار ایراد دارد.

وی تأکید کرد: در این محلات قدیمی مردم زندگی می‌کردند اما میراث فرهنگی با نام بافت تاریخی شرایط زندگی را برای آن‌ها سخت کرده و در برخی موارد بافت تاریخی به محل افغان‌ها تبدیل‌شده است، کسی که تعارض می‌کند باید پاسخگو باشد؛ در بافت شهری مردم معارض هستند یا سازمانی که دور آن منطقه خط می‌کشد؟

سیاهکلی بیان کرد: این امر در بخش‌های مختلف نیز دیده می‌شود برای مثال منابع طبیعی نیز تعارض می‌کند و می‌گوید این زمین منابع طبیعی است و به دنبال آن کشاورز باید اثبات کند که زمین برای خودش است، در بافت تاریخی نیز باید میراث فرهنگی پاسخگو باشد و این نوعی ظلم در حق مردم است.

وی افزود: در همین شهر مطالبی که وجود دارد درواقع ظلم در حق مردم است، بخش‌هایی از بافت تاریخی امامزاده حسین (ع)، سلطان سید محمد (ع) و مناطق دیگر را تخریب و رها کردیم بدون اینکه نظر مردم منطقه را جویا شویم، حتی اگر مسئول معماری شما گرید جهانی داشته باشد به این معنا نیست که طرح بی‌نظیری طراحی کند ما باید از مردم منطقه سؤال کنیم تا طرح مناسب را انتخاب کنند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک عنوان کرد: مردم ساکن بافت‌های تاریخی قزوین از تخریب محله و اجرای طرح نامناسب ناراضی هستند، مردم گله‌مند هستند چراکه آسایش زندگی‌شان را برهم زدیم و آن‌ها را در تصمیم‌گیری شریک نمی‌کنیم.

وی با اشاره به ورودی‌های شهر قزوین، اظهار کرد: ورودی شهر در شأن قزوین نیست و زیباسازی شهری در قزوین جدی گرفته نشده است، تنها آثار قابل معرفی ما آثار مربوط به گذشتگان است و خودمان آثار درخوری ایجاد نکردیم.

سیاهکلی خاطرنشان کرد: هنگام ورود به قزوین ورودی شهر مشخص نیست و اگر به تابلوهای راهنمایی توجه نکنیم از قزوین رد می‌شویم، در حال که ورودی باید به‌گونه‌ای باشد که مسافران و عبور کنندگان را تحریک کند و به شهر بکشاند، این ورودی در هیچ سمتی در نظر گرفته نشده است و چیزی شما را به داخل قزوین هدایت نمی‌کند.

وی عنوان کرد: چهارراه ولیعصر یکی از ورودی‌های شهر و پرترافیک‌ترین نقطه شهر است که زیبایی ندارد و در مورد آن فکری نشده است، در مقابل در غرب شهر پلی زدیم که کاربرد ندارد و هر دقیقه یک ماشین از آن عبور می‌کند.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک با تأکید بر ضرورت همکاری شهرداری با سایر دستگاه‌های اجرایی استان، یادآور شد: ما به‌عنوان مجمع نمایندگان استان آمادگی داریم فصل الخطاب شورا و دیگر ادارات را برقرار کنیم، اگر با میراث فرهنگی مشکل‌دارید جلسه می‌گذاریم تا مشکل حل شود، نیازی نیست مشکلات به خارج از استان برده شود همچنین در جهت اصلاح قوانین و مقررات آمادگی داریم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکلات شورای شهرهای ما در تهران مطرح و حل می‌شود، یک شهردار و شورای شهر مشکل دارد و در تهران حل می‌شود درحالی‌که قزوین دارای نیروهای ارزشمندی است که می‌توان از آن‌ها کمک گرفت، نیروهایی که در عمل به آن‌ها احترام نمی‌گذاریم و آن‌ها را تکریم نمی‌کنیم چراکه حاضر نیستیم فردی را مطرح کنیم.

سیاهکلی عنوان کرد: نیروهای زیادی می‌توانند در قزوین سرمایه‌گذاری کنند اما به دلیل تنگ‌نظری ما قزوین را رها می‌کنند، تلاش کنیم بزرگان را تکریم کنیم و از ظرفیت افرادی که در قزوین مؤثر و نخبه هستند استفاده کنیم، الزاماً فرد دارای تحصیلات دانشگاهی نخبه نیست بلکه یک کاسب خوب که در این شرایط خوب عمل می‌کند نیز نخبه است و زندگی حلال دارد، باید چهره ماندگار این افراد را طراحی کنیم و تمثیل آن‌ها را بسازیم.

وی افزود: مجلس در باب اقتصاد وارد میدان می‌شود، هفته گذشته اولین جلسه کمیسیون‌ها برگزار و اولویت‌ها گفته شد، در کمیسیون صنعت نیز خودرو اولویت اصلی است، ما ملزم هستیم خدمت محور باشیم و برای مردم کارکنیم تا مردم به‌نظام نزدیک شوند نباید طوری عمل کنیم که مردم نسبت به‌نظام سرد شوند.

مدیریت شهری نیاز به همصدایی دارد

فاطمه محمدبیگی دیگر نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: مجمع نمایندگان استان قزوین به‌صورت جدی پیگیر مشکل شهر تاریخی قزوین است، آنچه در این مدت مشاهده کردیم این است که در قزوین برای حل مشکلات منتظر حضور بالادستی‌ها هستیم، درست است که برخی از مشکلات نیاز به رأی شورای عالی معماری و شهرسازی دارد اما اگر یکدست باشیم و صدای واحد از استاندار، شورای شهر و نمایندگان به گوش برسد شورای عالی معماری و شهرسازی نیز قبول می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر مشکل اصلی ما چندصدایی بودن است، اگر بتوانیم مدیریت واحد داشته باشیم هیچ نیرویی یارای مقابله با وحدت ما را نخواهد داشت، مدیریت در شرایط فعلی سخت است اما نیاز به همدلی و تلاش بسیاری دارد، ما آماده تعامل هستیم و پیشنهاد می‌کنم کارگروهی ایجاد شود تا مشکلات شهری در آن بررسی و حل شود.

محمدبیگی بیان کرد: ساکنین بافت‌های تاریخی مانند سردار، بلاغی و هادی‌آباد نسبت به اجرای طرح‌ها بلاتکلیف هستند، در مناطق اصیل ما افراد بومی محل را ترک کردند افغان‌ها جای آن‌ها را گرفتند درنتیجه بافت فرهنگی ما تغییر پیداکرده است، ما به افغان‌ها احترام می‌گذاریم اما حضور آن‌ها بافت تاریخی و فرهنگی ما را به هم زده است، این بستر توسط ما ایجادشده بنابراین باید آن را حل کنیم.

وی افزود: در این حوزه‌ها برای سیاست‌گذاری و نظارت بر نحوه خدمات شهرداری و سازمان‌های دیگر، از تمامی ظرفیت‌های قانونی خود استفاده می‌کنیم، شفافیت موضوعات برای مردم مهم است به نظر می‌رسد که در تریبون شهری برای مردم واضح صحبت نکردیم و مردم محله هادی‌آباد و بلاغی بلاتکلیف هستند حتی نوع بلاتکلیفی‌شان مشخص نیست، شفافیت می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع پسماند و محیط‌زیست یکی از دغدغه‌های اصلی من است و به همین دلیل در فراکسیون محیط‌زیست وارد شدم، معتقد هستم که شهر تاریخی قزوین باید با شش‌های سالم نفس بکشد و با کلیه‌های سالم مواد را دفع کند.

وی افزود: باید هوا سالم باشد تا شش سالم باشد، ترافیک شهری اگر مدیریت نشود تا چند سال دیگر یکی از آلوده‌ترین شهرها خواهیم بود، اگر پسماند محمدآباد و نوع دفع پسماند مدیریت نشود تا چند سال آینده شاهد یک زباله‌دان خواهیم بود و به دنبال آن شاهد افزایش بیماری‌های صعب‌العلاج خواهیم بود.

محمدبیگی بیان کرد: حضور من در هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس بزرگ‌ترین پتانسیل برای قزوین است ما می‌توانیم مطالبات جدی در حوزه زیرساخت‌های بیمارستان‌های قزوین داشته باشیم، چهار سال فرصت داریم و اگر در کنار هم قرار بگیریم می‌توانیم بودجه لازم را برای بیمارستان‌های قزوین بگیریم.

وی عنوان کرد: ضوابط و اصول شهرسازی در زیرساخت‌ها بسیار مهم است، منطقه پونک پر از ساختمان‌های زیبا است اما معابر این منطقه قدیمی و تاریک است و امکاناتی از قبیل مسجد، مدرسه و مرکز درمانی در این منطقه دیده نشده که نشان‌دهنده مدیریت لجام‌گسیخته شهری است.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در حوزه گردشگری نیز باید به پروژه‌ها توجه ویژه‌ای بشود مانند پروژه گراند هتل که سال‌ها رهاشده است درحالی‌که می‌تواند فرصت خوبی برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی برای شهر باشد، پروژه‌های بازآفرینی شهری برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد همچنین خانه‌های تاریخی قزوین ظرفیت مناسبی است که مغفول واقع‌شده است، باید به‌صورت جدی در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری کرد.

وی یادآور شد: در حوزه باغستان نیز باید تمهیداتی اندیشیده شود که صاحب باغستان بتواند از باغ خود بهره‌برداری کنند باید قوانین سختی بگذاریم و مشکل یک بام و دوهوا را از بین ببریم در حال حاضر شاهد فامیل‌بازی در صدور مجوزها هستیم.

محمدبیگی خاطرنشان کرد: ورودی شهر قزوین باید ساماندهی شود، در مسیر ورودی‌ها و خروجی‌های شهر که در کنار بزرگراه‌ها قرار دارند ۳۰ میلیون نفر در حال تردد هستند، می‌توانیم با ایجاد فروشگاه‌ها و مراکز عرضه سوغات، پوشاک و شیرینی‌های سنتی قزوین درآمدزایی و اشتغال‌زایی داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به هفته عفاف و حجاب یادآور شد: در قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب شهرداری‌ها ده وظیفه‌دارند، حتی این قوانین به ساخت خانه نیز اشاره دارد به‌طوری‌که درب خانه به‌گونه‌ای باز شود که خانم خانه دیده نشود اما در شورای شهر چقدر به این قوانین توجه می‌شود؟ در حوزه تقویت هویت خانم‌ها و دخترهای جوان مدیریت شهری گام‌های کمی برداشته است.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ساخت فرهنگسرای عفاف و حجاب، تأسیس کتابخانه تخصصی عفاف و حجاب نیز باید موردتوجه قرار بگیرد تا به دختران هویت دخترانه بدهیم، در این عرصه‌ها کم‌کاری شده است.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.