• سه‌شنبه / ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۰:۲۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99052115906
  • خبرنگار : 50081

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) خبر داد

برنامه‌ریزی کمیته امداد برای اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۹

برنامه‌ریزی کمیته امداد برای اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۹

ایسنا/خراسان رضوی رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اقدامات این نهاد برای اشتغال‌زایی گفت: سال ۹۸ این کمیته توانست حدود ۱۷۵ هزار و ۹۰۰ شغل ایجاد کرده و امسال تصمیم داریم برای حدود ۲۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کنیم.

مرتضی بختیاری امروز، ۲۱ مرداد ماه، به مناسبت روز کرامت انسانی و حقوق بشر اسلامی در همایش آنلاین خدمت کریمانه اظهار کرد: کمیته امداد یکی از اولین نهادهایی است که بعد از انقلاب اسلامی، امام (ره) تصمیم بر ایجاد آن گرفت. این مجموعه بیش از  ۴۰ سال در راستای محرومیت‌زدایی و حفظ کرامت انسانی برای اقشار محروم جامعه گام‌های بلندی برداشته است. هدف از تشکیل کمیته امداد، توانمندسازی و شکوفایی استعدادها و همچنین تقویت و رشد ایمانی نیازمندان و محرومان با ارائه خدمات و معیشتی به آن‌ها بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در خصوص اقدامات این نهاد طی سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: در نتیجه اقدامات کمیته امداد بیش از ۷۰۰ هزار خانوار در سطح کشور با طرح‌‎های اشتغال‌زایی و توانمندسازی طی دو دهه گذشته خودکفا و از پوشش این نهاد خارج شده‌اند. اگر هنوز این افراد تحت پوشش این نهاد بودند، ما باید سالانه ۳۰ هزار میلیارد ریال مستمری به آن‌ها پرداخت می‌کردیم.

وی بیان کرد: این نهاد رفع مشکلات پیش روی اشتغال به مشاغل خانگی را نیز در برنامه‌های خود دارد. در حال حاضر ۵۵ درصد از مددجویان کمیته امداد را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند. براساس دیدگاه ما مادران نقش مهمی در اشتغال‌زایی خانواده‌های خود خواهند داشت.

بختیاری با بیان اینکه کمیته امداد امسال برای ۲۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی می‌کند، گفت: در ماده ۸۳ برنامه پنج ساله ششم تاکید شده کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید سالانه حدود ۱۰۰ هزار اشتغال ایجاد کنند که سهم کمیته امداد از این ۱۰۰ هزار اشتغال حدود ۷۰ هزار شغل است اما کمیته امداد در سال ۹۶ توانست به جای ۷۰ هزار حدود ۱۷۰ هزار شغل ایجاد کند. در سال ۱۳۹۷ هم به جای هدف تعیین شده ما ۱۴۸ هزار شغل ایجاد شد.

وی افزود: در مسیر توانمندسازی افراد سه رکن تعریف کرده‌ایم که رکن نخست تعریف شخص توانمند است. بر این اساس آن فردی که در اشتغال خود به مرحله خودکفایی برسد و درآمد با ثبات برای او ایجاد شده باشد، توانمند به‌شمار می‌آید. رکن دوم حل مشکل مسکن این افراد و رکن آخر هم مسائل فرهنگی و پیوست فرهنگی اشتغال‌زایی توسط کمیته امداد است.

وی اضافه کرد: وقتی این سه رکن در فردی جمع شود، آن زمام می‌توان یک فرد را توانمند دانست. باید کاری کنیم همان‌طور که در اهداف این کمیته به آن اشاره شد، افراد یتیم بتوانند از ظرفیت‌ها و استعدادهایی که خداوند به آن‌ها داده، استفاده بهینه و در رابطه با خدمت در جامعه و ایجاد استقلال خود کار کنند که تحقق این مهم، مستلزم فعالیت‌های گسترده فرهنگی است.

بختیاری عنوان کرد: البته کمیته امداد برای دو قشر سالمند و افراد دارای بیماری صعب‌العلاج به صورت مستمر و تا آخر عمر خدمات ارائه می‌کند. 

محمد حاتمی، رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره، نیز در این نشست با اشاره به اینکه سلامت روان مفهوم بسیار پیچیده‌ای دارد که شامل ارزش‌ها و مولفه‌های بسیار زیادی است، گفت: آنچه که کرامت انسان را ارتقا می‌دهد، آرامش درونی و روانی است. برای انجام خدمت کریمانه و توجه به ارزش‌ها و کرامت انسانی، باید اقدامات مهم را به متخصصان سپرد؛ افرادی که از جنس مردم هستند. در حال حاضر ارتقای رشته، حفظ و حمایت از حقوق مراجعان از اهداف سازمان روانشناسان و مشاوران کشور است.

وی افزود: اهمیت مشاوره و روانشناسی زمانی مشخص می‌شود که بدانیم چقدر باید برای سلامت روان انسان‌ها ارزش قائل شد. سال ۹۰ دیداری با مقام معظم رهبری داشتیم و ایشان مطالبی را مطرح کردند و عمدتا بر حفظ کرامت انسانی، جایگاه افراد و مراجعان تاکید داشتند.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره اضافه کرد: ایشان در بخشی از آن دیدار فرمودند کار روانشناسی و مشاوره فعالیتی بسیار خطیر است. مشاوران و روانشناسان باید از ظرفیت خود آگاه باشند چراکه در مقایسه با جسم، موضوعی حساس‌تر است.

وی به اهمیت موضوع مراجعه مردم به روانشناسان اشاره و بیان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند مردم باید به این مقوله توجه داشته باشند و به روانشناس، مشاوره و فردی که در حوزه مشاوره فعالیت می‌کند، مراجعه کنند. مراجعه به روانشناس و مشاور را نباید محدود به مواردی دانست که بیماری وجود دارد بلکه باید برای پیشگیری از بروز برخی مشکلات نیز به این قشر مراجعه داشت. این موضوع مهمی است که متاسفانه در کشور مورد غفلت قرار گرفته است.

حاتمی عنوان کرد: امیدوارم مردم به روانشناسان و مشاوران در خصوص مسائل مختلف خود مراجعه کنند. این امر، به خصوص برای خانواده‌ها، مهم است. مقام معظم رهبری در این زمینه توصیه بسیار زیادی کردند که باید به متخصص مراجعه کنیم. چنین موضوعی وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند. در این مسیر لازم برای عینیسازی دیدگاههای مقام معظم رهبری موضوعاتی مانند توجه به مسائل دینی، کرامت انسانی و ارزش‌های آن‌ها را با کمک حوزه، دانشگاه رضوی و... بومی‌سازی کنیم.

وی تصریح کرد: ایشان در همین خصوص گفته بودند چقدر خوب است همه خانواده‌ها به مشاوران و روانشناسان مومن اعتماد کنند. از زمانی که کرونا آغاز شد، فضای مجازی جولانگاه افراد سودجو شد که اصلا صلاحیتی ندارند. این افراد در خارج از کشور خود را به عنوان مشاور و روانشناس به مردم معرفی میکنندو به آنان مشاوره می‌دهند. به دلیل وسعتی که فضای مجازی دارد، برای مدیریت این شرایط مستاصل شده‌ایم. در حال حاضر مدعیان زیادی در این فضا حضور دارند؛ به همین جهت ضروری است که به مشاوران و روانشناسان با صلاحیت و مومن مراجعه کنیم.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره خاطرنشان کرد: مهم‌ترین بخش صحبت‌های مقام معظم رهبری در آن دیدار مربوط به اخلاق حرفه‌ای و قابل اعتماد بودن روانشناسان و مشاوران برای خانواده‌ها بود. نظام روانشناسی نیز خواهان حفاظت و صیانت از همین موضوع بوده بر برخورداری از اخلاق حرفه‌ای در مشاوران و روانشناسان تاکید میکند.

وی اضافه کرد: نظام‌نامه سازمان روانشناسان و مشاوره کشور پنج اصل حفظ احترام، آزادی و شان انسانی، تکریم شخصیت مراجعان، وظیفه‌شناسی و مسئولیت‌پذیری، ارائه خدمات موثر و اجتناب از آسیب‌رسانی اجتماعی، عدم تبعیض و توجه به رفاه دیگران را برای فعالیت در این حرفه تدوین کرده تا روانشناسان و مشاوران مطابق این اصول خدمات ارائه کنند.

حاتمی افزود: می‌توان از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه رضوی و با کمک یکدیگر به دغدغه‌های مقام معظم رهبری جامه عمل پوشاند. مقام معظم رهبری می‌فرمایند روانشناسان و مشاوران امانت‌داران اسرار مردم هستند و باید این اعتماد را در همگان، از جمله مراجعه‌کنندگان خود، به وجود آورند.

رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور اظهار کرد: روانشناسی یک علم است. مقام معظم رهبری بر این مساله تاکید داشتند که باید این رشته بومی‌سازی شود. روانشناسان باید در چارچوب‌های فرهنگی و مذهبی مشاوره دهند. لازم است ما نیز آموزش‌های لازم را در این خصوص ارائه کرده و با توانمندسازی مشاوران، اهتمام خود را به این امر مهم نشان دهیم. بنابراین باید با حوزویان تعامل داشته باشیم تا به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.