• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۰
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99052216156
  • خبرنگار : 50033

ترسیم افق روشن برای دانشگاه ملی نهاوند

ترسیم افق روشن برای دانشگاه ملی نهاوند

ایسنا/همدان توجه به آموزش عالی در برنامه های توسعه حاکی از دقت نظر مسئولان و برنامه ریزان به این مقوله مهم اجتماعی است، بی شک در جوامع توسعه یافته یا در حال توسعه، توسعه شاخص های آموزشی به ویژه آموزش های عالی نشانگر رشد و توسعه است.

توجه به این حوزه آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که حتی در سطوح منطقه ای در زمینه گسترش فضای آموزشی، رشته های تحصیلی و توسعه نیروی انسانی رقابتی چشمگیر اما مثبت شکل گرفته و در سال های گذشته شاهد این بوده ایم که شهرهای مجاور در این زمینه گوی سبقت را از نهاوند ربوده اند به طوریکه این شهر متناسب با جایگاه و سابقه فرهنگی و تاریخی خود آنطور که باید در این زمینه رشد نداشته اما اگر بخواهیم به بررسی وضعیت موجود بپردازیم با وجود تمام کاستی ها و محدودیت ها لااقل در بحث توسعه دانشگاه دولتی در چند سال اخیر اتفاقات بی نظیری برای نهاوند رقم خورده است.

از سال ۱۳۸۱ دانشکده تربیت بدنی نهاوند به عنوان دانشکده تحت پوشش دانشگاه بوعلی در نهاوند شکل گرفت که با راه اندازی و استمرار فعالیت این مرکز در نهاوند با چهار رشته دانشگاهی، پنج عضو هیئت علمی، ۱۲ کارمند و ۴۰۰ دانشجو فعالیت های این مجموعه به اوج خود رسید.

آغاز به کار دانشکده تربیت بدنی نهاوند از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۹ در یک ساختمان استیجاری در شهرداری نهاوند آغاز شد و در ادامه از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ در ساختمان استیجاری آموزش و پرورش به فعالیت خود ادامه داد که در این بازه زمانی ریاست دانشگاه بر عهده مرحوم دکتر عبدالله عطایی بود که برای فراهم کردن مقدمات توسعه دانشگاه زحمات زیادی کشیدند سپس از سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۸ ادامه فعالیت دانشگاه نهاوند در ساختمان استیجاری فنی و حرفه ای رقم خورد.

رئیس دانشگاه ملی دخترانه نهاوند در این‌باره در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با پیگیری های مسئولان وقت و جانمایی برای احداث فضای فیزیکی تحت تملک برای دانشگاه نهاوند در شهریورماه ۱۳۹۴ کلنگ احداث سایت اصلی دانشگاه به زمین خورده و عملیات ساخت این پروژه عملاً از بهمن ماه ۱۳۹۵ آغاز شد.

حسین مرادی‌مخلص مطرح کرد: با وجود محدودیت های اعتباری دولت به واسطه شرایط سخت تحریم و در سایه نوسان قیمت ها با تلاش و پیگیری های مداوم، همدلی و همراهی مسئولان شهرستان پروژه احداث ساختمان نهاوند با سرعتی خیره کننده و مستمر پیش رفت و این در حالی بود که در سال پایانی و ایام نزدیک به اتمام پروژه بسیاری از پروژه های مشابه به علت عدم توان ادامه کار توسط پیمانکار نیمه کاره رها شد.

وی افزود: با حمایت های دولت تدبیر و امید و هماهنگی و همراهی بین مسئولان در جهت توسعه دانشگاهی در نهاوند سرانجام سایت اصلی دانشگاه در بهمن ماه ۱۳۹۷ تنها در بازه زمانی دو سال با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مسئولان ارشد استان و شهرستان افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

مرادی‌مخلص با اشاره به اینکه انجام این کاربزرگ مرهون کار تیمی، هماهنگی و همراهی عوامل دانشگاه، مسئولان وزارت علوم، سازمان برنامه و بودجه و مسئولان شهرستان و استان بوده است، گفت: امروز فعالیت های دانشگاه نهاوند را تنها می توان به دو بخش تقسیم کرد؛ پیش از افتتاح ساختمان و بعد از افتتاح سایت اصلی دانشگاه به طوریکه افزایش و گسترش رشته های تحصیلی جدید، جذب اعضای هیئت علمی جدید و شروع به برنامه ریزی و آماده کردن زیرساخت های دانشگاهی از جمله فعالیت های چند سال اخیر دانشگاه نهاوند بوده که در این مدت کوتاه تلاش کرده با ایفای نقش علمی و راهبردی خود، رسالت اصلی خود را به عنوان محور توسعه شهرستان و مشاوری قابل در جایگاه طراح و برنامه ریز ایفا کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه نهاوند در نخستین گام خود نسبت به ایجاد دبیرخانه دائم توسعه شهرستان اقدام و با برگزاری جلسات متعدد در زمینه های مختلف طرح و برنامه های توسعه ای خود را به دستگاه های متولی ارائه کرد، افزود: رایزنی و ارائه برنامه مبسوط به منظور ثبت جهانی سراب های نهاوند، انعقاد تفاهم نامه دانشگاه نهاوند با مراکز جذب توریست اروپا، اتریش و چین و در هفته های گذشته ارائه طرح برندسازی جامع گیاهان دارویی با هدف برنامه ریزی از برنامه های دیگر این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه ملی دخترانه نهاوند اضافه کرد: طرح ارائه الگو و اجرای طرح های تولید و برندسازی گیاهان دارویی به منظور معرفی نهاوند به عنوان مرکز گیاهان دارویی کشور با پیگیری و حمایت و همراهی ویژه نماینده نهاوند در مجلس در سازمان برنامه و بودجه کشور مصوب شد و با اعتبار ۳.۵ میلیارد تومان به اجرا درخواهد آمد.

مرادی‌مخلص یادآور شد: این طرح علمی پژوهشی- کاربردی، با هدف مطالعه، طراحی و اجرای تجاری سازی گیاهان دارویی شهرستان با استفاده از پتانسیل ویژه اعضا هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه دولتی نهاوند و ظرفیت گلخانه های موجود شهرستان طی سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تا سال ۱۴۰۲ انجام خواهد پذیرفت. 

وی با اشاره به اینکه در همین راستا طی دیدار رئیس دانشگاه با دکتر عصاره، دبیر ستاد تولید گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با راه اندازی مرکز نوآوری و کلکسیون گیاهان دارویی در نهاوند موافقت به عمل آمد، تصریح کرد: با وجود اینکه دانشگاه نهاوند هنوز به لحاظ زیرساخت های مورد نیاز، نیازمند توجه و حمایت ویژه است، با همین امکانات اندک تاکنون اقدامات بزرگی رقم خورده و این نشان دهنده ظرفیت بالای مراکز علمی و آموزشی است و می طلبد همه مسئولان همگام و همدل در راستای تقویت تمام مراکز دانشگاهی از جمله دانشگاه نهاوند گام بردارند.

وی از راه اندازی واحد امور بین‌الملل دانشگاه و کمیته گردشگری برای ارزیابی برنامه های سند راهبردی توسعه شهرستان در حوزه گردشگری و جذب توریسم خبر داد و گفت: ضرورت دارد تا از ظرفیت علمی موجود در دانشگاه ها در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری استفاده شود که در حوزه گردشگری و جذب توریسم با دو کشور چین و اتریش و اتحادیه اروپا از طریق واحد امور بین الملل وارد مذاکر شده ایم تا سفری به نهاوند داشته باشند که این موضوع با توجه به شرایط کرونا به آینده موکول شده است.

مرادی‌مخلص درباره وضعیت فعلی دانشگاه و نیز چشم انداز آینده فضای علمی و دانشگاهی شهرستان اعلام کرد: افق پیش رو با توجه به ظرفیت بالای شهرستان از نظر منابع ناب طبیعی و نیز همخوانی و هم سویی آن با رشته های تخصصی در دانشگاه نهاوند مثبت است که مصداق آن رشد ۴۰۰ درصدی فعالیت های پژوهشی و ثبت مقالات ISI و تألیف ۱۸ کتاب توسط دانشگاه است. 

وی در رابطه با برنامه دانشگاه‌ برای بازگشایی سالتحصیلی جدید در شرایط کرونا نیز مطرح کرد: با بهره‌گیری مفید از فصل تابستان برای جبران کاستی‌های پیشین و تقویت زیرساخت‌های آموزش الکترونیکی، برنامه آموزشی نیمسال تحصیلی آینده در محورهایی مانند زمان آغاز سال تحصیلی، مقررات آموزشی و نحوه آموزش در دروس عمومی، تخصصی و عملی از طریق آموزش مجازی و الکترونیکی تدوین و فراهم شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.