• پنجشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۸:۲۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99052317277
  • خبرنگار : 50061

فرمانده انتظامی استان قزوین مطرح کرد

نقش مهم خبرنگاران در ایجاد احساس امنیت

نقش مهم خبرنگاران در ایجاد احساس امنیت

ایسنا/قزوین فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: احساس امنیت از امنیت بالاتر است و خبرنگاران با ارائه عملکرد نیروهای نظامی و انتظامی در ایجاد این احساس نقش بسزایی دارند. خبرنگاران نقش تاثیرگذاری در وحدت، همدلی و غرور ملی دارند و با اطلاع‌رسانی، نقد عالمانه و سازنده می‌توانند موجب ارتقای امنیت در سطح جامعه شوند و مردم را به سمت افق‌های روشن همراهی کنند.

سردار مهدی حاجیان در نشست با اهالی رسانه که امروز ۲۳ مرداد در محل فرماندهی انتظامی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: خبرنگاران با قلم خود فعالیت ناجا را به تصویر می‌کشند که همین امر موجب جاری شدن احساس امنیت در جامعه می‌شود.

وی ادامه داد: احساس امنیت از امنیت بالاتر است و خبرنگاران با ارائه عملکرد نیروهای نظامی و انتظامی در ایجاد این احساس نقش بسزایی دارند. خبرنگاران نقش تاثیرگذاری در وحدت، همدلی و غرور ملی دارند و با اطلاع‌رسانی، نقد عالمانه و سازنده می‌توانند موجب ارتقای امنیت در سطح جامعه شوند و مردم را به سمت افق‌های روشن همراهی کنند.

فرمانده انتظامی استان قزوین عنوان کرد: خبرنگاران در فرهنگ‌سازی و هنجارآفرینی نقش تاثیرگذاری دارند در حقیقت می‌توانیم بگوییم در مقابله با ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی همراه پلیس هستند، خبرنگاران افسران خط مقدم جنگ نرم هستند و تجربه آنان باعث خنثی شدن توطئه دشمنان انقلاب اسلامی شده است.

علت بیشترین تصادفات سرعت غیرمجاز بود

وی بیان کرد: استان قزوین با ۶۲۲ کیلومتر آزادراه و اتوبان ۳.۶ درصد از راه‌های کشور را به خود اختصاص داده است در حالی که از ابتدای سال ۹۹ تا پایان تیر ۲.۸ درصد تصادفات کشور در محورهای مواصلاتی استان قزوین اتفاق افتاده است.

حاجیان افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترددها در محورهای مواصلاتی استان قزوین ۱۹.۵ درصد افزایش داشته است هرچند که در اوایل فروردین و اردیبهشت کاهش تردد را شاهد بودیم اما تردد در ماه‌های دیگر افزایش داشته است.

وی در خصوص تصادفات اعلام کرد: در مقایسه ابتدای سال ۹۹ تا پایان تیر با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۴۶.۷۵ درصدی تصادفات را شاهد بودیم؛ در تصادفات فوتی ۳۷.۷۴ درصد و در تصادفات خسارتی کاهش ۵۲.۲۶ درصدی به ثبت رسید؛ آمار فوت‌شدگان در تصادفات ۷.۶ درصد و آمار مجروحین نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

فرمانده انتظامی استان قزوین در خصوص بیشترین تخلفات در محورهای مواصلاتی استان قزوین به سرعت غیرمجاز اشاره کرد و گفت: اغلب تصادفات به‌علت سرعت غیرمجاز رخ داده است به همین جهت در اعمال قانون ملاحظه‌ای صورت نمی‌گیرد.

موتورسواران، قربانیان تصادفات درون شهری‌

وی در خصوص تصادفات درون شهری بیان کرد: متاسفانه در تصادفات درون‌شهری شاهد افزایش تصادفات و فوت‌شدگان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم، اغلب فوتی‌های این تصادفات موتور سوار بودند که به‌علت عدم رعایت حفاظت از خود دچار سانحه و مرگ شدند؛ بر اساس آمار افزایش چهار برابری فوت‌شدگان را نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد هستیم.

حاجیان افزود: به‌علت افزایش تصادفات برخورد جدی با متخلفین و موتورسواران حادثه‌ساز در دستور کار پلیس قرار دارد به همین دلیل توقیف خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص سامانه تلفنی ۱۱۰ اعلام کرد: در چهار ماهه نخست سال‌جاری ۲۴۴ هزار و ۶۶۱ تماس با این سامانه برقرار شده و علت آن این است که مردم اغلب موضوعاتی را با پلیس مطرح می‌کنند که ارتباطی به این نیرو ندارد. همچنین سامانه ۱۹۷ آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم است تا در راستای کیفی‌سازی خدمات از آن‌ها استفاده کند.

فرمانده انتظامی استان قزوین به معاونت اجتماعی این نیرو اشاره و خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین در حوزه مشاوره و مددکاری ورود پیدا کرده و در چهار ماهه نخست سال‌جاری بالغ بر ۱۹۶۴ پرونده به مراکز مشاوره ارجاع شده است که از این تعداد ۸۰ درصد به مصالحه ختم شده‌اند؛ لازم به ذکر است که بگوییم ۴۲ درصد پرونده‌ها مشکلات خانوادگی بود که با مشاوره به مصالحه منجر شده است. کلیه شهروندان برای دریافت خدمات مشاوره رایگان می‌توانند به دفاتر مشاوره مراجعه کرده و یا با سامانه ۲۱۸۲۱۱۷۱ تماس و از خدمات رایگان مشاوره پلیس بهره‌مند شوند.

مردم با افراد بی‌هویت در فضای مجازی ارتباط نگیرند

وی با اشاره به استفاده مردم از فضای مجازی عنوان کرد: با توجه به شیوع کرونا حضور حداکثری مردم را در فضای مجازی شاهد هستیم در این خصوص پلیس دو نگاه سلبی و ایجابی دارد؛ در نگاه سلبی با جرائم مبارزه کرده و در نگاه ایجابی نیز با ارائه خدمات مشاوره‌ای از بروز آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی جلوگیری می‌کند.

حاجیان تاکید کرد: به کاربران شبکه‌های اجتماعی توصیه می‌کنیم که با افراد بی‌هویت در این فضا ارتباط برقرار نکنند و هر مطلبی را که می‌بینند باور نکرده و نسبت به صحت و سقم آن جستجو کنند چراکه آسیب‌ها و جرائم در این فضا رو به افزایش است.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال ۹۹ تا پایان تیر کاربران شبکه‌های اجتماعی ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است، اضافه کرد: با تکیه بر دانش فنی کارشناسان پلیس فتا از فروردین تا پایان تیر ۹۹ شاهد کشف ۱۳۶ درصدی جرائم سایبری در استان بودیم که ۱۰۱ نفر در این حوزه شناسایی و دستگیر شدند.

وی تصریح کرد: اغلب جرائم فضای مجازی به برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز باز می‌گردد البته نشر اکاذیب، هتک حرمت و حیثیت و فساد اخلاقی از دیگر جرائم فضای مجازی است که پلیس آنان را شناسایی و برخورد لازم صورت گرفته است؛ باید بگوییم که میزان کشف از فروردین تا پایان تیر ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد و دستگیرشدگان نیز ۹ درصد افزایش داشته است.

متلاشی شدن ۱۷ باند سرقت در استان قزوین

فرمانده انتظامی استان قزوین اعلام کرد: از فروردین تا تیر سال‌جاری ۱۷ باند سرقت در استان متلاشی شدند که طی آن ۵۳ سارق دستگیر شدند؛ این باندها ۲۹۱ فقره سرقت خودرو، احشام و منزل انجام داده بودند که از آنان بیش از ۳۰۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اموال مسروقه کشف شد.

حاجیان در خصوص کرونا عنوان کرد: پلیس از ابتدای شروع کرونا انجام وظیفه کرده است، در همین راستا نقش ویژه‌ای در شناسایی احتکار اقلام بهداشتی داشته است؛ به‌همین جهت تشدید بازرسی‌ها را در دستور کار قرار دادیم که ۳۴ هزار و ۴۵۰ مورد بازدید از صنوف انجام شد که ۱۶۶۵ صنف متخلف شناسایی شدند.

وی در خصوص مواد مخدر اعلام کرد: از فروردین تا پایان تیر سال‌جاری دستگیری مجرمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است؛ همچنین از فروردین تا پایان تیر ۹۹ میزان کشف مواد مخدر ۶۷ درصد افزایش داشته است و یک تن و ۸۰۵ کیلو انواع مواد مخدر را در این بازه زمانی کشف کردیم. ۶۷۲ هزار و و ۷۰۰ لیتر سوخت قاچاق نیز کشف شد که نسبت به اول فروردین تا پایان تیر ۹۸ افزایش ۲۳۷ درصدی کشف سوخت قاچاق را در مدت مشابه امسال شاهد بودیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.