• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۹
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99052517927
  • خبرنگار : 30054

لنداسکیپ یا محوطه سازی و مصالح ساختمانی مورد نیاز آن

لنداسکیپ یا محوطه سازی و مصالح ساختمانی مورد نیاز آن

خوشبختانه امروزه تولید و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی روبروست.

به گزارش ایسنا،بنابراعلام گاردن مارکت، شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امری است که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی، نیاز به تجربه در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست.

علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می‌شود، بخشی از مصالح بطور خاص فقط در لنداسکیپ(landscape) مورد استفاده قرار می گیرد; که اطلاع از این موارد می‌تواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

. ساخت المانها در محوطه سازی

با توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد; برخی از المانها عبارتند از آلاچیق، رواق، آبنما، برکه، استخر، باربیکیو، پاسیو و…

آلاچیق در محوطه سازی

آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می‌شود، اطلاق می شود; و حتی نوع کاربری آن که در مواردی به‌عنوان پارکینگ اتومبیل استفاده می‌شود، نیز تغییری در این نام ایجاد نمی کند.

این در حالیست که در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق، بسته به کاربرد آن نام ها و تعاریف جداگانه ای وجود دارد.

آبنما در محوطه سازی

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی (لند اسکیپ) شدیدا مورد استقبال عمومی قرارگرفته، آبنما بوده است.

ساخت آبنما می‌تواند با مصالح مختلف انجام پذیرد.

در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی، ایزولاسیون و سهولت نگهداری، از اهمیت بالایی برخوردار است.

برکه در محوطه سازی

برکه به فضایی گفته می‌شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد.

برکه در محوطه سازی معمولا برای فضا هایی با هدف آرامش، طراحی و ساخته می‌شود می‌توان المان مفیدی در تامین این هدف باشد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی، می‌تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند.

گیاهانی چون نیلوفر آبی، لویی و… که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می‌شوند، در آبهایی که راکد هستند (مثل برکه) قادر به ادامه حیات هستند.

استخر در محوطه سازی

از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزش ها مورد توجه بوده است; به همین دلیل ساخت استخر سال‌ها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است.

امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر به‌عنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می‌شود.

ساخت استخر به دلیل چالش هایی چون آب بندی، تصفیه و نگهداری، از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی است.

نهر در محوطه سازی

در فرهنگ کهن ما همیشه آب‌های روان چه در باغ‌های ایرانی که ساخت آنها به بیش از ۲۰۰۰ سال می‌رسد و چه در شرایط طبیعی از اهمیت و استقبال زیادی برخوردار بوده; به همین دلیل داشتن چنین المانی در محوطه سازی می‌تواند فضایی متفاوت ایجاد نماید.

کف سازی در محوطه سازی

همواره یکی از اثر گذارترین بخش‌ها در محوطه سازی کفسازی هاست. کفسازی جزئی از بخش سخت محوطه سازی است که می‌تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، تقسیم فضا، زیبایی، سازه فضایی، القای حسی خاص و… در محوطه سازی داشته باشد.

استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی (لند اسکیپ) در این بخش برای حفظ امنیت، زیبایی، استحکام بسیار دارای اهمیت است.

انتهای رپرتاژ آگهی