• جمعه / ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۵
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99053123134
  • خبرنگار : 50031

/ باز این چه شورشی است که در خلق عالم است/

آغاز آئین‌های محرم در فارس

آغاز آئین‌های محرم در فارس
عکس دریافتی است.

ایسنا/فارس محرم از راه رسید، پرچم سبز بالای گنبد فیروزه‌ای حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) جایش را به بیرق سیاهی داد که نام حسین، آن را متبرک کرده است؛ محرم ماه حسین(ع)، ماه شهادت، ایثار، دلباختگی و شور حسینی، باز از راه رسید، محرمی که شورشی در خلق جهان ایجاد کرد و آتش در جان عاشقان افکند، آتشی که هرگز خاموش نخواهد شد.

محرم و عزاداری‌ها و نوحه‌سرایی‌های حسینی، امسال هم برپاست، شوری که از دل بر می خیزد و لاجرم بر دل هم می نشیند و این دلنشینی راز ماندگاری آنست؛ مِهر حسین با شیر به جان شیعیان پیوسته و با خون‌ و روحشان عجین شده و تنها همراه روح و حین جان دادن از کالبدشان بیرون خواهد شد.

امسال اگرچه محرم را بدون حضور عاشقان و عزاداران در کوی برزن، آغاز کردیم اما "هر خانه به حسینیه‌"ای بدل شد تا جایگاه واقعی حسین(ع) و آرمان‌هایش، ملموس‌تر از گذشته در سطحی جهانی به اشتراک گذاشته شود؛ اهل‌بیت(ع) بر جان دل شیعیان نقش بسته و تنها در حد سربند و دستار و لباس سیاه و سبز نیست.

محرم امسال، با تمام تفاوت‌هایش، جلوه‌ای دیگر از پیوند ناگسستنی شیعیان و آزادگان جهان با نماد آزادگی، ظلم ستیزی، ایثار و از خودگذشتگی را به نمایش خواهد گذاشت و بی‌تردید، عالم‌گیری آن حماسه جاویدان تاریخ بشریت را سرعت می‌بخشد.

شیراز و فارس نیز امسال همانند سال‌های گذشته، همزمان با ایام محرم، رخت عزا برتن و مهمتر از آن حرکتی شورانگیز را در مسیر، ایجاد و افزایش و گسترش شعور حسینی به همان وسعت و عمق شور حسینی، آغاز کرده است.

استفاده مطلوب از بستر فضای مجازی، برای تبیین ابعاد قیامی که زمینه‌ساز تحولی عمیق در مسیر ماندگاری و پایداری اسلام به عنوان دین سلامت، امسال بیش از هر زمانی، با به کارگیری ایده‌های خلاقانه، مشهود شده است.

امسال عاشقان اهل بیت(ع) و سید و سالار شهیدان، نشان دادند که محرم و صفر و آن آئین‌ها و مراسم‌هایی که زنده بودن اسلام وابسته به آن است، هیچگاه و به هیچ بهانه‌ای، متوقف نخواهد شد.

این روزها، اگرچه کوی و برزن هم رختپوش عزای حسینی را بر تن دارد و در نقاطی به شکل محدود و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، سخنرانی و نوحه سرایی و عزاداری، برپاست اما، فضای مجازی، بیش از هر زمان در راستای ترویج اهداف والایی که حسین بن علی(ع) و یاران باوفای او شهدای دیروز و امروز که در پیروی از آن مسیر ترسیم شده، گام برداشتند و از جان خود گذشتند؛ به کار گرفته شده است.

آغاز آئین‌های محرم در حرم سوم اهل بیت(ع)

آئین‌های محرم امسال از پنجشنبه 30 مرداد و با تعویض پرچم برافراشته بر گنبد فیروزه‌های حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و سایر حرم‌های مطهر امامزادگان در شیراز و برپایی مراسم‌های محدود عزاداری در محوطه باز بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سراسر فارس، آغاز شد.

حجت‌الاسلام احمد سلامی، معاون فرهنگی و تبلیغات اسلامی آستان مقدس شاهچراغ(ع) با اشاره به اینکه سرآغاز برنامه‌های محرم امسال این آستان مقدس، آیین تعویض پرچم و برافراشته شدن بیرق سوگواری بر فراز گنبدهای حرم‌های مطهر احمدی و محمدی است، خاطرنشان کرد: مراسم سوگواری حسینی از ۳۰ مرداد تا ۱۱ شهریور، هر شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با سخنرانی سخنرانان مختلف و مرثیه‌سرایی مداحان برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی و تبلیغات اسلامی آستان مقدس شاهچراغ(ع) یادآور شد که در پنج روز دوم محرم(۵ تا ۹ شهریور) بعد از اقامه نماز ظهر و عصر، مداحان اهل بیت(ع) در رثای شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش در صحن مطهر مرثیه‌سرایی می‌کنند. ویژه برنامه رادیو حرم نیز به‌صورت زنده در طول دهه اول محرم هر روز پخش خواهد شد.

وی گفت: زیارت پرفیض عاشورا از ۳۰ مرداد تا ۱۱ شهریور هر روز از ساعت ۶:۱۵ تا ۷:۱۵ صبح در ایوان حرم مطهر حضرت سیدمیرمحمد(ع) و در روز عاشورا از ساعت ۱۱ تا ۱۲:۳۰ در صحن مطهر قرائت خواهد شد.

به گفته سلامی، مسابقه اینترنتی «ثارالله» با موضوع قیام امام حسین(ع) نیز تدارک دیده شده است و علاقه‌مندان از اول تا ۱۲ شهریور جهت دریافت متن و شرکت در آزمون آنلاین آن می‌توانند به بخش مسابقات پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس به نشانی shahecheragh.ir/mosabeghat مراجعه کنند.

معاون فرهنگی و تبلیغات اسلامی آستان مقدس شاهچراغ(ع) همچنین در تشریح ویژه برنامه‌های قرآنی تدارک دیده شده، به محفل انس با قرآن کریم در طول دهه اول محرم در صحن مطهر و کلاس‌های تخصصی مرکز دارالقرآن به‌صورت مجازی اشاره کرد و گفت: ثبت‌نام و آغاز این دوره‌های آموزشی قرآنی در طول ایام محرم انجام می‌گیرد. مسابقه حفظ و مفاهیم سوره فجر و طرح «من تلاوت قرآن را دوست دارم» نیز در طول دهه اول محرم برگزار خواهد شد.

سلامی همچنین گفت: مسابقه اینترنتی نقاشی برای کودکان ۷ تا ۱۰ سال به‌صورت دانلود فایل صوتی وقایع عاشورا از پایگاه اطلاع‌رسانی حرم مطهر و نقاشی بر اساس آن، ویژه برنامه کودکانه و مراسم عزاداری و نوحه‌خوانی ویژه جوانان و نوجوانان در صحن مطهر در طول دهه اول محرم برای این عزیزان تدارک دیده شده است.

از سوگواره بصیرت عاشورایی تا کمک به مستمندان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس نیز در خصوص برنامه‌های محرم امسال، از اجرای سوگواره «بصیرت عاشورایی» در ایام محرم امسال در ۶۰ بقعه متبرکه استان خبر داد و گفت: این سوگواره شامل سخنرانی‌های مذهبی و مداحی و عزاداری است.

حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی، با بیان اینکه امسال ویژه برنامه‌های محرم به دلیل شیوع کرونا متفاوت با سال‌های دیگر برگزار می‌شود، افزود: با توجه به اینکه بسیاری از شهرهای استان فارس و شیراز هنوز در وضعیت قرمز به سر می‌برند موظف به اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی هستیم و این را به‌عنوان متولیان برگزاری مراسم‌های محرم دنبال می‌کنیم.

موسوی گفت: در محرم امسال طرح «بصیرت عاشورایی» در ۶۰ بقعه متبرکه فارس برگزار می‌شود که این طرح شامل سخنرانی‌های مذهبی، مداحی و عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌های اجتماعی است.

وی بیان کرد: امسال به جای طبخ غذای نذری و اطعام، بیش از ۲۵ هزار بسته معیشتی را از محل موقوفات مرتبط استان فارس در اختیار سوگواران امام حسین(ع) و نیازمندان قرار می‌دهیم که این بسته‌های معشیتی توسط مراکز افق بقاع متبرکه به خانواده‌های حاشیه شهرها نیز تعلق می‌گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به نبود امکان استفاده از کل فضاهای مذهبی و بقاع متبرکه در محرم امسال، استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای برنامه‌های پیش‌بینی شده را یادآور شد.

موسوی همچنین از فعالیت ۱۹۱ نفر از مبلغان بومی استان برای برنامه‌های ماه محرم چه در فضای مجازی و چه در فضاهای عمومی و بقاع متبرکه خبر داد و گفت: به‌منظور استفاده از ظرفیت فضای مجازی ۵۰ کانال در پیام‌رسان‌های واتس‌آپ و ایسنتا نیز به نام بقاع متبرکه راه‌اندازی شده که مراسم‌های آن‌ها را به‌صورت زنده پخش می‌کند.

به گزارش ایسنا، برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی، بدون حضور مردم در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و بالغ بر 650 نقطه از استان فارس، سرآغازی بود برای برنامه‌های دهه اول محرم.

این مراسم صبح جمعه 31 مرداد و در اولین روز از محرم که به نام حضرت علی اصغر(ع) متبرک شده است، در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) شیراز برگزار و از طریق شبکه استانی فارس و همچنین با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خصوصا برنامه زنده اینستاگرام، پخش شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.