• شنبه / ۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۹
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99060100478
  • خبرنگار : 50324

مدیرکل اوقاف بوشهر مطرح کرد

از فعالیت امامزادگان در فضای مجازی تا اجرای طرح مهر تحصیلی

از فعالیت امامزادگان در فضای مجازی تا اجرای طرح مهر تحصیلی

ایسنا/بوشهر مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر گفت: سوگواره بصیرت عاشورایی با هدف اجرای ویژه برنامه‌های مذهبی ماه محرم و تبیین اهداف قیام عاشورا با بیان صحیح وقایع نهضت حسینی و استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه‌ها به ویژه حضور فعال و موثر در فضای مجازی اجرا می‌شود.

حجت الاسلام محمدرضا اسماعیل پور صبح امروز در نشست با خبرنگاران ضمن تسلیت فرا رسیدن ماه محرم الحرام بر لزوم رعایت مسائل بهداشتی در عزاداری محرم تأکید کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس منحوس کووید ۱۹ و پروتکل های ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سخنرانی به مناسبت عید سعید قربان با همین موضوع مبنی بر "توصیه من به مردم این است که ببینیم ستاد ملی کرونا چه می گوید و در مسئله عزاداری به گفته این ستاد عمل کنیم"، بدین وسیله طرح شمیم حسینی به رویکرد تهیه و توزیع بسته های غذایی، در بین مجاورین بقاع متبرکه، موقوفات مقید به مکان، مناطق فقیر نشین، حاشیه شهر و.. به منظور تعظیم شعائر حسینی، ترویج فرهنگ وقف و اجرای نیات واقفین خیراندیش و همچنین ترویج روحیه مواسات و همدلی و کمک مومنانه به اقشار کم برخوردار با کمک و مشارکت هیئات مذهبی و مراکز افق امامزادگان ، تعداد ۲۵۰۰ سبد معیشتی به ارزش هر بسته ۳۰۰ هزار تومان توزیع می شود.

توزیع ۸۰۰۰ سبد معیشتی بین محرومان در سال ۹۹

وی از توزیع بیش از ۸۰۰۰ سبد معیشتی در سال ۹۹ بین افراد مستمند و کسانی که از ویروس کرونا آسیب دیده اند خبر داد و افزود: در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) مبنی بر کمک مومنانه به افراد مستمند این اداره کل در اجرای امینانه نیات موقوفات  طی ۶ مرحله در قالب طرح‌های آستان مهربانی، ضیافت همدلی، تبرکات علوی اقدام به تهیه و توزیع سبدهای معیشتی، کارت خرید کالا و همچنین یک تن گوشت گرم گوسفندی در روز عید قربان و توزیع آن بین جامعه هدف از طریق مراکز افق امامزادگان و موسسات خیریه و کمیته امداد و بهزیستی نموده است.

توزیع سبد غذایی پروتئینی بین کودکان و مادران باردار دارای سوء تغذیه

مدیرکل اوقاف بوشهر خاطرنشان کرد: در این راستا برای اولین باردر کشور با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان دو طرح حمایتی شمال تهیه مواد پروتئینی به منظور حمایت از کودکان سوء تغذیه و مادران باردار در ایام ماه مبارک رمضان انجام شد که در این طرح غذایی شامل مرغ، گوشت و حبوبات بود که بین ۸۰۰ خانوار شناسایی شده توسط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تقسیم شد.

فعالیت های امامزادگان در فضای مجازی

این مسئول ادامه داد: در مناطق قرمز کاروان‌های عزاداری و تعزیه خوانی بدون ازدحام و تجمع انجام می‌شود، ضمن اینکه برنامه‌های بقاع متبرکه از طریق فضای مجازی با عناوین مختلف از قبیل پویش هر خانه یک حسینیه و هر منزل یک بیرق امام حسین (ع) از شبکه‌های استانی پخش خواهند شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر از برنامه‌های مختلف محرم در فضای مجازی توسط ۱۰ مبلغ و روحانی و اعزام ۶ مبلغ و روحانی به بقاع متبرکه و روستاهای محروم خبر داد و گفت: طرح بصیرت عاشورایی تنها به عزاداری منحصر نیست و برنامه های فرهنگی و آموزش روخوانی و روان‌خوانی و حفظ قرآن هم شامل می گردد.

بقاع متبرکه میزبان مردم در ایام محرم

حجت الاسلام اسماعیل پور با بیان اینکه امسال بقاع متبرکه استان از طریق سیمای مرکز بوشهر میزبان دوستداران سید و سالار شهیدان و یارانش هستند، افزود: با همکاری و مشارکت صدا و سیمای مرکز بوشهر تعداد ۱۰ برنامه ۳۰ دقیقه ای با محتوای سخنرانی و مداحی توسط سخنرانان و مداحان شاخص استان در ده بقعه متبرکه شامل امامزادگان محمدبن باقر(ع) و عبدالمهیمن (ع) در شهر بوشهر، امامزادگان ابراهیم (ع) و محمد فیروز(ع) معروف به شاه پسرمرد در دشتستان، سلیمان بن علی(ع) گناوه و حسن (ع) بندر امام حسن دیلم و همچنین امامزاده سید حبیب اله (ع) شهر ریز و بقعه بی بی بانو شهرستان جم و امامزاده شاه ابوالقاسم (ع) دیّر و امامزاده سلطان پیرهاشم (ع) روستای جبری شهرستان دشتی هستند که مراسم این بقاع به صورت ضبطی در ایام ماه محرم از سیمای مرکز بوشهر پخش می شود.

برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر از برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم سال ۹۹ خبر داد و افزود: به حول قوه الهی این دوره از مسابقات در رشته های حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۵ جزء، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، اذان، دعاخوانی و همسُرایی و هم‌خوانی قرآن کریم ۲۰ شهریور ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور ۷۰ نفر از داوطلبین خانم و آقا در سالن شهید بهشتی و سالن شهید مفتح دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار می گردد که نفرات برتر هر رشته درصورت کسب امتیاز لازم طبق دستورالعمل مسابقات به مرحله کشوری راه خواهند یافت.

وی افزود: مرحله استانی مسابقات تفسیرچهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم سال ۹۹ روز ۲۴ مرداد ماه  جاری در دو حوزه آزمون شهرستان های بوشهر و جم برگزار شد.

ثبت ۳ وقف جدید سال ۹۹ در استان بوشهر

حجت الاسلام اسماعیل پور با بیان اینکه وقف توانسته منشا فعالیت های با خیر و برکتی در حوزه های مختلف از جمله آموزشی، مذهبی و درمانی باشد، یادآور شد: بر این باور هستیم که رسانه ها به عنوان حامیان و سفیران وقف می توانند در هدایت هر چه بیشتر نیک اندیشان جامعه برای حرکت در این مسیر، نقش سازنده ای ایفا کنند.

وی افزود: امسال ۳ وقف جدید درسامانه جامع موقوفات استان به ثبت رسیده که ۲ وقف آن مربوط به شهرستان دیّر است که اولین وقف جدید امسال یک قطعه زمین با کاربری مذهبی به مساحت ۶۰۰ مترمربع به ارزش ۶۰۰ میلیون ریال توسط آقای جلال فخری جهت ساخت حسینیه در روستای نوکن دیر و دیگر وقف این شهرستان که هفته گذشته به ثبت رسیده است، یک قطعه زمین به مساحت ۳۰۰ مترمربع واقع در شهر بردخون به ارزش ۸۰۰ میلیون ریال توسط آقای حسین احمدی به نیت ساخت مسجد وقف شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه بوشهر اظهار کرد: بزرگترین وقف امسال مربوط به شهرستان جم است. در این وقف آقای سید حسن موسوی، جانباز روشندل و سرافراز جنگ تحمیلی   یک واحد مسکونی به مساحت عرصه ۹۱۵ مترمربع شامل دو اعیان ۱۳۰ مترمربعی و دیگری ۲۶۰ مترمربعی در شهر انارستان به نیت امور قرآنی و شهادت ائمه(ع) و کمک به مستمندان به ثبت رسانید و وقف نمود.

اجرای طرح مهر تحصیلی

حجت الاسلام محمدرضا اسماعیل پور با اشاره به اجرای طرح مهر تحصیلی در آستانه بازگشایی مدارس و در جهت کمک به دانش آموزان افزود: این طرح با هدف اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات کمک به تحصیل دانش‌آموزان اجرا می‌شود که امسال برای هشتمین سال متوالی همزمان با سراسر کشور در استان بوشهر نیز اجرا خواهد شد. در راستای این طرح تعداد ۱۵۰۰ بسته آموزشی جهت دانش آموزان بی بضاعت و مستمند مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه به ارزش سه میلیارد ریال قبل از بازگشایی مدارس توزیع خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.