• سه‌شنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۴
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 99071511362
  • منبع : نمایندگی مازندران

رئیس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی مازندران مطرح کرد

خسارت ۵ هزار واحد تولیدی کشاورزی مازندران در ایام کرونا

خسارت ۵ هزار واحد تولیدی کشاورزی مازندران در ایام کرونا

ایسنا/مازندران رئیس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی مازندران گفت: تا پایان خرداد ماه امسال در بخش کشاورزی پنج هزار و ۳۴۵ واحد تولیدی آسیب دیده از کرونا داشتیم که ۵۷۳ میلیارد تومان خسارت برآورد شد.

لیلا بهرامیان اظهار کرد: بحران پیش‌آمدی است که به طور ناگهانی و فزاینده رخ می‌دهد و به وضعیت خطرناک و ناپایدار برای فرد، گروه و جامعه به وقوع می‌پیوندد.

 وی ادامه داد: مدیریت بحران، پیدا کردن راه حلی برای جدا شدن و رها شدن از معضلاتی است که حادثه ناگهانی در جامعه ایجاد کرده است.

 رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ارتقای جایگاه مدیریت ریسک بخش کشاورزی جزو فعالیت هایی است که در اداره مدیریت بحران انجام می‌شود، گفت: مدیریت ریسک فرآیند شناسایی و پاسخ به عوامل خطرساز است.

 ۲۸ نوع مخاطرات طبیعی در مازندران

این مسئول با اشاره به اینکه روش‌های پیش‌آگاهی در مدیریت ریسک به کشاورزان این هشدار را می‌دهد که عملیات زراعی و باغداری و مبارزه با آفات را در چه زمانی انجام دهند، ادامه داد: هشدارهای هواشناسی به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز هر هفته به کشاورزان برای اطلاع از وقوع پیامدهای جوی هشدار می‌دهد که چه عملیاتی متناسب با حوادث جوی که پیش رو دارند باید انجام شود.

 وی به صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم اشاره کرد و گفت: این صندوق چتر حمایتی قوی برای بهره‌برداران بخش کشاورزی است و اگر کشاورزان آشنایی کامل با فعالیت‌های صندوق بیمه محصولات کشاورزی داشته باشند و بتوانند استفاده مثمرثمر از این بخش داشته باشند به طور حتم در آینده خسارات کمتری به بخش کشاورزی خواهیم داشت.

 بهرامیان با بیان اینکه در ایران ۳۲ نوع عامل مخاطره شناسایی شد و از این تعداد عامل خطرزا ۲۸ نوع آن را در استان مازندران داریم، افزود: شرایط استان مازندران به گونه‌ای است که مساعد وقوع ۲۸ نوع مخاطرات طبیعی است.

 رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: مازندران در بخش مخاطره‌پذیری خطرات طبیعی رتبه پنجم را در کشور داراست.

 این مسئول ادامه داد: استان مازندران ۱۵۱ هزار هکتار اراضی باغی و ۴۴۷ هزار هکتار اراضی زراعی و هفت میلیون و ۵۸۸ هزار واحد دامی دارد و مخاطرات طبیعی در بخش کشاورزی بیشترین تاثیر را می‌گذارد به همین دلیل آشنا شدن کشاورزان با صندوق بیمه کشاورزی می‌تواند برای مخاطرات طبیعی راهگشا باشد.

ثبت نام ۴۲ هزار بهره بردار خسارت دیده سیل در سامانه سجاد

وی توزیع سوخت را یکی از فعالیت‌های اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی جهاد کشاورزی به کشاورزان و بهره‌برداران عنوان کرد و گفت: سوخت از جمله مسایل بحران زا در استان مازندران ببوده چراکه با توجه به سهیمه‌بندی و حساسیتی که بر روی قاچاق آن وجود دارد جزو موارد بحرانی شناسایی شده است و توزیع سوخت به بهره‌برداران بخش کشاورزی از سوی مدیریت بحران جهاد کشاورزی انجام می شود.

 بهرامیان اظهار کرد: ۶ ماهه نخست امسال ۳۵ میلیون و ۳۸۰ هزار و ۲۹۴ لیتر سوخت بین بهره برداران بخش کشاورزی توزیع کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ میلیون لیتر صرفه‌جویی صورت گرفته است.

 رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی جهاد کشاورزی مازندران گریزی به امهال تسهیلات بهره‌برداران خسارت‌دیده در بخش کشاورزی زد و گفت: امهال تسهیلات بهره‌برداران خسارت‌دیده بر اساس بند خ ماده ۳۳ در حال انجام است و کشاورزانی که در سال زراعی ۹۶-۹۷ دچار خسارت شدند و سررسید تسهیلات آنان تا پایان شهریورماه سال گذشته بوده است می‌تواند با معرفی نامه جهاد کشاورزی به بانک عامل مراجعه کنند و از بخشودگی جرایم و امهال سه ساله تسهیلات بهره‌مند شوند.

 این مسئول به خسارت سیل سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: وقوع سیل، خسارت بسیار گسترده‌ای به بخش کشاورزی وارد کرد به گونه‌ای که ۴۰ هزار و ۴۲۰ درخواست خسارت از بهره‌برداران استان مازندران داشتیم و ۴۲ هزار و ۲۰۰ بهره‌برداری خسارت دیده در سامانه سجاد ثبت شد.

 وی اضافه کرد: از ۴۲ هزار و ۲۰۰ بهره‌برداری خسارت دیده بخش کشاورزی سیل سال گذشته، ۳۱ هزار و ۲۴۲ پرونده به مبلغ ۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان غرامت و کمک بلاعوض دریافت کردند.

 پنج هزار واحد تولیدی آسیب دیده از کرونا

بهرامیان خاطرنشان کرد: برای خسارت دیدگان سیل سال گذشته، تسهیلات کم‌بهره به مبلغ ۵۳ میلیارد تومان به ۹ هزار و ۸۴۵ بهره‌بردار خسارت دیده بخش کشاورزی استان مازندران پرداخت شد.

 رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی جهاد کشاورزی مازندران، ویروس کرونا را اپیدمی خطرناک اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها ویژگی خاصی دارد چراکه بخش کشاورزی با موجود زنده اعم از گیاه و جانواران سروکار دارد و به همین دلیل متمایز با بخش گردشگری و صنعت است.

 این مسئول اضافه کرد: در بخش صنعت و گردشگری در زمان وقوع خطر می‌توان کار را تعطیل کرد در حالیکه در بخش کشاورزی باید چرخه زیست موجودات زنده ادامه پیدا کند.

 وی بیان کرد: با توجه به فسادپذیری و عدم قابلیت انبارداری طولانی محصولات کشاورزی، بهره‌برداران بخش کشاورزی زمانی که با افت بازار فروش محصول خود مواجه می‌شوند دچار خسارت عمده‌ ای می‌شوند.

بهرامیان افزود: تا پایان خرداد ماه امسال در بخش کشاورزی پنج هزار و ۳۴۵ واحد تولیدی آسیب دیده از کرونا داشتیم که ۵۷۳ میلیارد تومان خسارت برآورد شد.

 رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: واحدهایی که در زمان ویروس کرونا کارگران فعال را از کار بیکار نکردند و از اسفند سال ۹۸ تا اردیبهشت ماه امسال پرداخت بیمه را ادامه دادند می‌توانند با ثبت نام در سامانه کارا از تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی به ازای هر کارگر بیمه شده بهره‌مند شوند.

 این مسئول با بیان اینکه تاکنون ۳۳۶ واحد خسارت دیده بخش کشاورزی در سامانه کارا ثبت نام کردند، گفت: در حال حاضر این واحدها ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

وی به تسهیلاتی که در اختیار واحدهای مشاغل خانگی در زمان کرونا اختصاص یافت اشاره کرد و گفت: تسهیلات ۵ میلیون تومانی از طریق بانک سینا به این افراد پرداخت شد.

 بهرامیان ادامه داد: ۱۰۰۰ واحد مشاغل خانگی به بخش کشاورزی سهیمه داده شد که تمامی آن به شعبات بانک سینا در شهرستان‌ها معرفی شده و تاکنون ۸۸ درصد تسهیلات جذب شد و مابقی در حال جذب است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.