• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۵
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99090302204
  • خبرنگار : 30054

از بیماری ایدز چه می‌دانیم؟

از بیماری ایدز چه می‌دانیم؟

در حال حاضر برای بیماری ایدز به عنوان یکی از بیماری های شایع امروز درمانی وجود ندارد و یکی از دلایل شیوع بالای این بیماری، عدم آگاهی مردم از روش‌های تشخیص به موقع و کنترل آن است.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام کولایف، در صورتی که بیماری فرد به موقع تشخیص داده نشود می‌تواند با ناآگاهی، افراد خانواده و دیگران را نیز آلوده کند. به منظور افزایش آگاهی، در این مقاله به بررسی بیماری ایدز، علائم و روش‌های تشخیص آن می‌پردازیم.

ایدز یا سندرم نقص اکتسابی بیماری مزمنی است که توسط ویروس اچ آی وی یا ویروس نقص ایمنی انسان به وجود می‌آید. در واقع بیماری ایدز مرحله نهایی و پیشرفته آلودگی به ویروس اچ آی وی است. این ویروس به تدریج باعث تضعیف شدید سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که فرد دیگر قادر به مقابله با اکثر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عفونی و سرطانی نمی‌باشد. در صورت عدم درمان و تداوم این شرایط بیمار با مرگ مواجه می‌شود.

راه‌های انتقال ایدز چیست؟

خون و ترشحات ناحیه تناسلی از مهم‌ترین عوامل انتقال ویروس اچ آی وی بین فرد آلوده به ویروس و فرد سالم می‌باشد. همچنین در مواردی شیر مادر نیز باعث انتقال این ویروس به نوزاد شده‌است. از آنجایی که بیماری ایدز یکی از انواع بیماری‌های مقاربتی بشمار می‌آید، از دیگر راه‌های انتقال این بیماری می‌توان به استفاده از سرنگ ‌آلوده، تزریق خون آلوده و همچنین از طریق مادر به فرزند (بارداری، زایمان و شیردهی) اشاره کرد.

در صورت آلودگی به اچ آی وی بهترین زمان برای اقدام به درمان چه زمانی است؟

۷۲ ساعت اولیه که فرد گمان می‌کند شاید به این ویروس آلوده شده باشد، مهم‌ترین و کلیدی‌ترین زمان برای کاهش خطر آلودگی و کنترل ویروس اچ آی وی است. در این زمان فرد باید سریعا به پزشک مربوطه مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کند.

علائم و عوارض خاص ایدز کدامند؟

هنگامی که فرد به ویروس HIV آلوده می‌شود، پس از گذشت ۲ تا ۶ هفته علائمی مانند سرماخوردگی در ۶۵ درصد از این افراد بروز پیدا می‌کند. در این مرحله از بیماری، فرد دارای بالاترین خطر انتقال بیماری به دیگر افراد جامعه است. اگر در این مرحله بیماری فرد تشخیص داده‌ نشود، بیماری به مرحله بعدی یعنی فاز مزمن (کمون) می‌رود. این مرحله از بیماری گاهی ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد و سپس بیمار وارد مرحله آخر بیماری که ایدز نام دارد، می‌شود. در این مرحله سیستم ایمنی فرد در حدی ضعیف شده‌ است که دیگر توانایی مقابله با بسیاری از عفونت‌ها را ندارد. در این مرحله از بیماری، فرد دارای علائم خاصی مانند تورم غدد لنفاوی، بروز ضایعات سفیدرنگ مزمن بر روی زبان و دهان، زخم در ناحیه تناسلی، کاهش بسیار سریع وزن، جوش‌های قرمز پوستی (راش‌های پوستی) و همچنین مشکلات تنفسی و سرفه‌های مداوم می‌باشد.

در آزمایشگاه از چه روش‌هایی برای تشخیص ایدز استفاده می‌شود؟

برای تشخیص آلودگی به ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز، روش‌های آزمایشگاهی زیر مورد استفاده و بررسی قرار می‌گیرد.

· تست شناسایی آنتی بادی اچ آی وی/ ایدز

· تست مولکولی اچ آی وی/ ایدز (پی سی آر)

· تست شمارش سلول‌های خونی 

· تست مقاومت دارویی

آیا پاسخ آزمایش ایدز محرمانه است؟

بله، جواب تست اچ آی وی/ ایدز کاملا محرمانه بوده و فقط به خود شخص تحویل داده‌ می‌شود.

چه کسانی باید آزمایش ایدز بدهند؟

به طور کلی توصیه می‌شود افراد بین سنین ۱۳ تا ۶۴ سالگی حداقل یکبار تست اچ آی وی را انجام دهند. ولی افرادی که دارای شرایط زیر هستند لازم است سریعاً به انجام آزمایش ایدز اقدام کنند:

· معتادان، در صورت استفاده از سرنگ مشترک و آلوده

· افراد مبتلا به دیگر بیماری‌های مقاربتی مانند هرپس، کلامیدیا، سیفلیس و یا گونورآ

· مصرف کنندگان داروهای وریدی، در صورت استفاده از سرنگ یا سوزن استفاده‌شده و آلوده

· کارکنان بهداشت و درمان، در صورت تماس با سوزن آلوده و مشکوک (نیدل استیک)

در صورت آلودگی به ویروس اچ آی وی بهترین زمان برای آزمایش ایدز چه زمانی است؟

از آنجایی که معمولاً در تشخیص ویروس اچ آی وی آزمایش شناسایی آنتی بادی اچ آی وی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است فرد دو هفته پس از آلودگی برای تست آنتی بادی ایدز اقدام کند. در این زمان میزان آنتی بادی تولید شده در بدن به مقدار قابل شناسایی می‌رسد.

انتهای رپرتاژ آگهی