• سه‌شنبه / ۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99090403082
  • خبرنگار : 50356

/گذشتن از جان برای رسیدن به گاز در روستای زیرکن مشهد/

این خانه‌ها سرد و سیاه‌اند

این خانه‌ها سرد و سیاه‌اند

ایسنا/خراسان رضوی روزی که خانه‌هایشان را می‌ساختند کسی به آنها نگفته در حریم لوله‌های انتقال گاز فشار قوی و خارج از بافت روستا قرار دارند و حالا بعد از گذشت سال‌ها همچنان از بی‌گازی رنج می‌برند.

اگر چه آنها تعهد محضری داده‌اند، حتی از جان‌شان برای وصل شدن گاز گذشته‌اند و مسئولیت رخ دادن هر حادثه‌ای را بعد از وصل شدن گاز برعهده گرفته‌اند اما تاکنون مشکل‌شان حل نشده و بین ادارات مختلف پاسکاری می‌شوند.

روستای زیرکن از توابع بخش مرکزی مشهد و نزدیکترین روستا به مشهد است. این روستا چسبیده به بلوار مهر مادر شمالی در منطقه خواجه ربیع قرار دارد و جمعیتی حدود ۶۰۰ خانوار در آن زندگی می‌کند. حدود ۱۵۰ خانوار این روستا که در کوچه‌های شهید حسن‌زاده ۳ و ۶ زندگی‌می‌کنند، سالهاست از نعمت گاز محروم‌اند. خانه‌های بی‌گاز هر دو کوچه در خارج از بافت روستا قرار دارند اما فقط خانه‌های کوچه شهید حسن‌زاده ۳ در حریم لوله‌های انتقال گاز فشار قوی قرار گرفته‌اند.

به روستا که وارد می‌شویم صدای قرآن از مسجد روستا به گوش می‌رسد. امام جماعت روستا را در بین راه می‌بینیم. خودمان را معرفی و با او گفت‌وگو می‌کنیم. او در مورد مشکل گاز برخی از بخش‌های روستا می‌گوید: در اینجا بیش از ۱۰۰ خانوار هنوز از نعمت گاز محروم هستند. آنها از کپسول گاز و نفت برای گرمایش استفاده می‌کنند. این افراد گاهی وقت‌ها برای دریافت نفت هم با مشکل مواجه هستند. 

امام جماعت روستا ادامه می‌دهد: بعضی از کوچه‌های روستا هنوز آسفالت ندارد. روستای ما تلفن هم ندارد. بعد از پیگیری‌های زیاد مخابرات به ما گفته‌ سیم‌کشی و کابل‌کشی در این منطقه به صرفه نیست. مشکلات اجتماعی و فرهنگی نیز در این منطقه جای خودشان را دارد.

با راهنمایی امام جماعت روستا به سمت کوچه‌های حسن‌زاده ۳ و ۶  حرکت می‌کنیم. در کوچه حسن‌زاده ۳، نرسیده به دو فرعی انتهایی، آسفالت تمام می‌شود. ماشین سنگینی که جلوتر از ما در حال حرکت است، گردوغبار زیادی را در هوا پخش می‌کند. به دلیل هموار نبودن مسیر بقیه راه را تا رسیدن به آخرین فرعی این کوچه، جایی که ۸ متری بهاری نام دارد، اما روزگار اهالی‌اش سال‌هاست زمستانی و پاییزی است، پیاده می‌رویم.

یکی از اهالی این کوچه که ۸ سال است در اینجا زندگی می‌کند، می‌گوید: محله ما در ۲۰۰ متری نزدیک به حریم گاز قرار دارد. قبلا با کوپن نفت می‌دادند اما به تازگی قرار شده با کارت به ما نفت بدهند. ماهیانه چهار کپسول گاز به ما می‌دهند. برای آوردن این کپسول‌ها باید مدام پیگیری کنیم. در زمستان مجبوریم برای هر کپسول آزاد از ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان پرداخت کنیم. هر کپسول فقط چهار روز جوابگو است و با یک بار حمام رفتن تمام می‌شوند.

چرا از روز اول به ما نگفتند که در منطقه حریم گاز، خانه نسازیم

یکی از خانم‌هایی که بسیار پیگیر گازرسانی به این کوچه بوده است، بیان می‌کند: به فرمانداری مراجعه کردیم معاون فرمانداری به ما گفته است نامه شما را به جهاد کشاورزی ارجاع داده‌ایم. نامه ما برای گاز کشی فقط یک سال وقت دارد که اگر این یک سال تمام شود این سه سال دوندگی برای گاز اینجا بی فایده است. شورا و دهیاری روستا به هر کسی که در اینجا خانه ساخته، چیزی نگفته است و در سر کوچه هم بنگاه‌ها فعالیت می‌کنند. چرا از اول به ما این مساله عنوان نشده است که منطقه در حریم گاز قرار دارد و ساخت خانه در اینجا غیر قانونی است. تکلیف این همه آدم چه می‌شود؟

در میان حرف‌های این خانم یادم از ساخت‌وسازهایی می‌آید که در ابتدای ورود به کوچه دیدم و کارگرهایی که مشغول بالابردن دیوار بودند.

او ادامه می‌دهد: در موقعیتی که بیماری کرونا است و ازدحام نباید انجام شود، مردم منطقه به شرکت گاز رفته‌اند. در دو مرحله هزینه کرده و تعهد محضری داده‌اند که اگر با گازرسانی به اینجا مشکلی برای ما ایجاد شود، شرکت گاز مسئولیتی نخواهد داشت. بعد از این همه پیگیری و هزینه به ما گفته شده است که گاز به این خیابان نمی‌دهند.

این خانم بیان می‌کند: ارگان‌ها به ما می‌گویند ما کار خلاف انجام نمی‌دهیم. اگر قانون است باید برای همه اجرا شود، چرا به کوشک مهدی یا دهرود تا ده متری حریم، گاز داده‌اند ولی به اینجا که رسیده گاز نمی‌دهند. اداره گاز به ما گفته است گاز می‌دهیم اما از بنیاد مسکن و جهاد باید نامه بیاوریم. بنیاد مسکن می‌گوید اداره گاز باید حریم خود را کم کند و اداره گازهم حریم را کم نمی‌کند.

برای گازرسانی تعهد داده و از جانمان گذشته‌ایم

 یکی از آقایان حاضر در جمع می‌گوید: اداره گاز از تمامی مردم منطقه تعهد محضری گرفته است که اfگر اتفاقی در اثر گازرسانی در منطقه رخ دهد شرکت گاز هیچ مسئولیتی ندارد و ما نیز آن را پذیرفته‌ایم و از جانمان نیز گذشته‌ایم. روستاهایی گاز ندارند که حداقل ۳۰۰ کیلومتر از شهر فاصله داشته باشند اینجا که کنار مشهد است. وضعیت مردم اینجا به خاطر تورم بسیار بد است و مردم این منطقه بیکار هستند.

او با اشاره به پدرش که در وسط کوچه نشسته است می‌گوید: ما به خاطر مشکلات مالی و نداری از شهر به اینجا آمده‌ایم،  پدر من بیماری ام‌اس دارد و  از آنجایی که در خانه گاز نداریم و خانه سرد است، برای گرم شدن در آفتاب نشسته است.

از ذغال برای  تهیه چای و غذا استفاده می‌کنیم

خانمی مسنی نیز می‌گوید: ۱۰ سال است که ما گاز نداریم. یک راه خاکی کوچک فاصله بین ما و منطقه‌ای است که گازرسانی شده. هر روز مبالغ مختلفی از ما دریافت می‌کنند. روزانه ماشین‌های سنگین زیادی در اینجا رفت‌وآمد می‌کنند که برای ما و به‌خصوص فرزندانمان بسیار خطرناک هستند. جرات نداریم در این مسیر حرکت کنیم. چرا مسئولین به داد ما نمی‌رسند. گاهی از شدت مجبوری آتش درست کرده و از زغال آن برای تهیه غذا و چای استفاده می‌کنیم. بیشتر ما در این ماه همین کار را انجام داده‌ایم.

در تمام مدت مصاحبه بوی خاص  فاضلابی که از وسط کوچه عبور می‌کند، استشمام می‌شود. کودکان بسیاری در این فضای خاکی و فاضلاب ‌آلوده در حال بازی هستند.

نفت خونم را آلوده کرده است

خانم جوانی نیز می‌گوید: ۱۲ سال است که ما گاز نداریم و به هر کجا مراجعه می‌کنیم به ما وعده یک هفته و یک ماه می‌دهند ولی این یک هفته ۱۲ سال طول کشیده است. در مملکتی که تمام سرمایه‌اش گاز است چرا ما از نعمت گاز محرومیم؟ ما هم انسان هستیم. ما هم شهروند همین مملکت هستیم. هر روز به ما وعده گاز کشی می‌دهند ولی خبری نیست. اینجا اکثرا قشرکارگر هستند. از وقتی زعفران آمده، خوشحالیم که می‌توانیم از پاک کردن زعفران درآمدی داشته باشیم. من به خاطر بوی نفت مریض شده‌ام و پارسال ۳۰۰ هزار تومن پول دکتر دادم چون نفت خون من را آلوده کرده بود.

این خانم ما را به خانه‌اش دعوت می‌کند. در ورودی در بشکه‌های نفت دیده می‌شود. در اتاق این خانه کوچک و تاریک یک چراغ نفتی وجود دارد که وسیله پخت‌وپز است و درحال حاضر اطرافش با گلهای زعفران پرشده، بوی شدید نفت همه جا در خانه استشمام می‌شود.

۱۵ هزارتومان؛ هزینه پرکردن یک پیک‌نیک

بعد از شنیدن دردودل‌های اهالی این منطقه، به سمت حسن زاده ۶، ۱۰متری دلیر می‌رویم. یکی از ساکنین این کوچه می‌گوید: برای امسال زمستان قرار بوده نفت بیاورند اما نیاوره‌اند و ما باید برای تهیه نفت به شهر مراجعه کنیم. برای پر کردن هر پیک‌نیک ۱۵ هزار تومان دریافت می‌کنند.

 در میان صحبت‌های این خانم، دختر و نوه‌اش به جمع ما اضافه می‌شود. او به نوه معلولش اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: اگر این بچه به سمت بخاری نفتی  برود من چه کنم؟. باور می‌کنید اینجا  نمی‌شود درست و حسابی دوش گرفت.

خانمی دیگر هم می‌گوید: من ۶ سال است اینجا زندگی می‌کنم  و به خاطر بخاری نفتی بچه من سوخته است.

هیچ کس جواب درستی به ما نمی‌دهد

خانم میانسالی می‌گوید: برای گازکشی به هر کجا که مراجعه می‌کنیم، کسی جواب درستی نمی‌دهد. شب‌ها خانه‌ها به شدت سرد است به خاطر همین سرما من مریض شده‌ام. عروسم حامله است و شب‌ها از سرما نمی‌تواند طاقت بیاورد.


آتش‌گرفتن خانه یکی از اهالی

خانم دیگری بیان می‌کند: قیمت خرید کپسول گاز بالا است. بعضی از مردم این منطقه به خاطر نبود گاز از اینجا رفته‌اند. در اینجا به خاطر استفاده از نفت خانه‌ها آتش گرفته است. دیروز صبح خانه همسایه ما آتش گرفته. ما مشکلات زیادی داریم اما مشکل گاز در این منطقه خیلی مهم است.

به خانه‌ای که به گفته اهالی صبح روز گذشته آتش‌سوزی در آن رخ داده، می‌رویم. دو پسربچه  حدودا ۱۲ ساله و  ۸ ساله در خانه هستند. بوی نفت همه فضا را پرکرده است. فرش و پتویی سوخته در وسط پذیرایی خانه خودنمایی می‌کند و بخش‌هایی از سقف و دیوارها هم سیاه شده، از کنار بخاری نفتی هم نفت چکه می‌کند.

پسرها در مورد روز حادثه می‌گویند در هنگام آتش‌سوزی خواب بوده‌اند. از شدت سرما شب قبل  زیر کرسی المنت روشن کرده‌اند. ساعت ۸ صبح ناگهان برادر کوچکتر بیدار و متوجه آتش‌سوزی می‌شود. تنها کاری که آنها توانسته‌اند انجام دهند این بوده که بخاری برقی را از برق بکشند.

یکی از مردان ساکن در این کوچه هم ما را به خانه‌اش دعوت می‌کند و می‌گوید:  ۵ نفر هستیم و با یک بخاری خانه را گرم می‌کنیم. در این بیکاری و بی پولی با قرض کردن از دیگران چند کپسول گاز به قیمت ۷۰۰ هزارتومان خریده‌ام.

دهیاری خارج از بافت روستا حق دخالت ندارد/شرکت نفت هرسال برای تامین نفت و کپسول گاز رویه جدیدی اجرا می‌کند

در ادامه موسوی، دهیارروستای زیرکن در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص مشکل گاز این روستا اظهار می‌کند: در روستای زیرکن تقریبا ۶۰۰ خانوار  زندگی می‌کنند. بخش عمده‌ای از روستا گاز کشی شده اما در بخش‌هایی از کوچه حسن زاده ۳ و ۶  که حدودا ۱۵۰ خانوار زندگی می‌کنند، گازرسانی نشده است. این خانه‌ها خارج از بافت روستا یا طرح هادی روستا ساخته شده‌اند؛ یعنی آنجا زمین‌های  کشاورزی بوده است . از زمان فعالیت  بنده در دهیاری پیگیری‌های مکتوب از طرف دهیاری انجام شده است که متاسفانه اثر خاصی نداشته و از طرف پلیس ساختمان نیز اقدام خاصی صورت نگرفت. طبق قانون مسئولیت دهیاری در محدوده طرح هادی  روستا است و دهیاری خارج ازاین محدوده حق هیچ گونه فعالیتی ندارد. طرح هادی هر ۱۰سال یکبار بازنگری می‌شود. طرح هادی روستای زیر کن مربوط به سال۱۳۸۷ بود و در  سال ۱۳۹۷ بازنگری طرح هادی کلید خورده است ولی تا امروز به ما بلاغ نشده است.

وی ادامه می‌دهد: دهیاری حق ورود به این مساله که افراد در خارج از بافت روستا ساخت و ساز کنند ندارد اما به صورت غیر رسمی و از طریق بنگاه‌های املاک اطلاع‌رسانی می‌کردیم. نظارت بر ساخت و سازهای خارج از بافت روستاهای حریم شهر مشهد با شهرداری مشهد است که متولی این امر  در روستای زیرکن شهرداری منطقه ۳  مشهد است.

موسوی عنوان می‌کند: برای جلوگیری از ساخت و سازها پیگیری‌های زیادی انجام شد و پلیس ساختمان دهیاری‌ها به این افراد اخطار دادند. در ۸ متری بهاری حسن زاده ۳ بخشی از این خانوارها علاوه بر خارج  بافت  بودن در حریم لوله فشار قوی گاز هستند که تقریبا ۵ استان را گازرسانی می‌کند. طبق این قانون حریم از هر طرف ۲۰۰ متر است و  ساخت و ساز و سکونت در این حریم ممنوع است. با توجه به مشکلات مردم و از آنجایی که دهیاری به صورت رسمی  حق ورود به مسائل خارج از طرح هادی را نداشت برای قانونی کردن این امر از بین خانواده‌های ساکن در منطقه حریم نماینده‌ای را برای پیگیری بحث مشکل گازرسانی انتخاب و وی را پشتیبانی کرده‌ایم.

وی بیان می‌کند: از طرفی نمایندگان مجلس هم از جمله جناب آقای دکتر بحرینی هم برای این مشکلات پیگیری‌هایی انجام داده‌اند زیرا راه‌هایی برای کاهش این حریم وجود دارد و مصوباتی را پیگیری کردند که به  شرط دادن تعهد می‌توان گازرسانی را برای این افراد  انجام داد و شرکت گاز متولی حریم که شرکت گاز شمال شرق است نیز عنوان کرد ارائه خدمات گاز به خانواده‌هایی که تعهد داده‌اند بلا مانع است اما  شرکت گاز استان که متولی گازرسانی است عنوان کرد باید نقشه‌ای مشخص برای بحث گازکشی ارائه شود  تا  از این طریق استعلام‌های مورد نظر را بگیرند ولی متاسفانه به دلیل اینکه این  ۲۰۰ متر حریم گاز داخل طرح هادی نیامده است شرکت گاز هم اقدامی انجام نداد.

موسوی ادامه می‌دهد: طبق قانون تمام ساخت‌وسازها باید پروانه ساختمانی داشته باشند و اگر پروانه ساختمانی ندارند پرونده کمیسیون ماده ۹۹ باید تشکیل دهند تا بتوانند خدمات دریافت کنند. دهیاری برای خانه‌هایی که داخل حریم نبوده‌اند اقدام نموده تا پرونده کمیسیون ماده  ۹۹ تشکیل شود و بعد از پرداخت جرایم به آنها خدمات مربوط به آب، گاز و برق  ارائه شود. این مساله یک ماه است که درحال انجام است ولی طرح مصوبش به صورت رسمی هنوز اعلام نشده و زمان‌بر است. پرونده بعد اینکه کامل شد به کمسیون ماده ۹۹ رفته و بعد از پرداخت جرایم خدمات را دریافت می کنند.

دهیار روستای زیرکن عنوان می‌کند: مردم در روستای زیر کن  برای بحث سهمیه نفت و گاز نیز مشکل دارند زیرا هر سال شرکت نفت برای تامین نفت  و کپسول گاز رویه جدیدی را برای ارائه خدمات معرفی می‌کند. امسال نیز عنوان شده  که باید ثبت نام کرده و مدارک جدیدی آورده و کارت بانکی مربوط به سرپرست خانواده برای یارانه را ثبت کنند و این سهمیه در کارتشان شارژ شود.

دستگاه‌ها باید برای حل مشکل روستای زیرکن به توافق برسند

ابوطالب سرابیان، بخشدار مرکزی مشهد در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص مشکل گازرسانی به بخش‌هایی از روستای زیرکن اظهار می‌کند: این روستا دارای حریم‌هایی است. یکی از مهترین حریم‌ها، حریم خط انتقال گاز است. خط انتقال گاز یک خط لوله فشار قوی است که در ۲۰۰ متر از دو طرف آن نباید ساخت و ساز انجام شود. برای کاهش حریم از ۲۰۰ متر شرایطی از جمله ایجاد ایستگاهای تبدیل فشار وجود دارد.  باید ایستگاهای تبدیل فشار در اطراف خط لوله ایجاد شود تا فشار را پایین آورده تا خطری مردم را تهدید نکند و از طرفی زمانی که خط لوله از شهرستان خارج شد دوباره ایستگاه افزایش فشار را ایجاد نمایند.

وی ادامه می‌دهد: متاسفانه افراد ساکن در این بخش‌ها خارج از بافت روستا اقدام به ساخت‌وساز نموده‌اند. از آنجایی که این روستا در حریم شهر مشهد قرار دارد شهرداری مشهد باید مانع از ساخت و ساز این افراد در خارج از بافت روستا می‌شده است. مسئولیت ساخت‌وسازها در داخل بافت روستا با دهیار است اما  مسئولیت ساخت و ساز در مورد حریم شهر مشهد و زیر کمربند سبز با شهرداری مشهد است. در مورد روستای زیرکن مشهد شهرداری منطقه ۳ مشهد مسئول پیگیری عدم ساخت‌وساز این افراد است و باید با جدیت با این مساله برخورد نماید. این افراد با وجود دریافت تذکر از طرف شهرداری هم همچنان به ساخت و ساز ادامه داده‌اند. اگر امروز مانع ساخت‌وساز شوند، هزینه کمتری به بار خواهد داشت.

بخشدار مرکزی مشهد در مورد اختلاف مابین بنیاد مسکن و شرکت گاز برای حل مشکل گاز بخش‌هایی از روستای زیرکن عنوان می‌کند: برای بنیاد مسکن تعیین حریم و یا کاهش حریم از طرف شرکت گاز ضرورت دارد، اما شرکت گاز کاهش حریم را در صورت احداث ایستگاه‌های تغییر فشار اعمال می‌نماید. به خاطر شرایط خاص مردم این منطقه مصوبه شورای تامین از طرف فرمانداری گرفته شد تا گاز رسانی بر اساس تعهدهای خاص مانند عدم ساخت‌وساز جدید و ... در این منطقه اعمال شود، اما متاسفانه این ساخت و سازها همچنان ادامه دارد.

وی در مورد عدم اجرای طرح هادی این روستا از سال  ۱۳۹۷ بیان می‌کند: برای اجرای طرح هادی نیاز به زمین است. محدوده روستا بسته است و زمین‌های اطراف زمین‌های آستان قدس است. همچنین حریم خط انتقال گاز در این منطقه و نیز وجود گاوداری و مرغداری مشکل دیگر برای طرح هادی روستا است .

سرابیان با اشاره به اینکه روستاهایی مانند زیرکن، همت‌آباد، کاظم آباد دیگر شباهتی به روستا ندارند، عنوان کرد: نظر بنده در رابطه با روستاهای چسبیده به شهر این است که این مناطق روستا نیستند بلکه سکونتگاه هستند. این‌ها سکونتگاه‌های چندصد خانواری هستند و اصل قضیه این است که باید ضابطه تراکم برای آن‌ها اصلاح شود. نباید دیگر به این مناطق به چشم روستا نگریسته شود. مشکلات موجود در شهر باعث مهاجرت به این مناطق است. به جای از بین بردن زمین‌های کشاورزی باید تراکم در این مناطق را بیشتر نماییم.اما این مساله هم باید با ضابطه‌های درست، اصولی و مهندسی‌ساز باشد.

بخشدار مرکزی مشهد در مورد زمان رسیدگی به حل مشکل روستای زیرکن عنوان کرد: باید مشکل مردم این منطقه به صورت ضابطه‌مند برطرف شود .دستگاه‌ها باید برای حل این مشکل به توافق برسند. به همین دلیل به زودی جلسه ای با حضور شرکت گاز، بنیاد مسکن و بخشداری برای حل این مشکل در حضور خبرگزاری ایسنا برگزار خواهد شد.

نظارت بر ساخت‌وسازها از سال گذشته به ما ابلاغ شده/ جلوگیری از ساخت‌وسازها بسیار سخت است

حسن خزان، رئیس اداره نظارت بر ساخت‌وسازهای شهرداری منطقه سه مشهد نیز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص چرایی ساخت‌وسازهای غیر مجاز در  روستاهای حریم شهر مشهد از جمله روستای زیرکن اظهار می‌کند: اداره نظارت بر ساخت شهرداری در روستاهای حریم شهر مشهد برابر طرح هادی ابلاغ شده اعمال قانون می‌نماید. دلایل ساخت و سازهای غیر قانونی در حریم شهر مشهد این است که در برخی از روستاها طرح هادی کوچک شده است، یعنی در بعضی از روستاها مناطقی که در بافت هادی قرار داشتند از طرح هادی خارج شده‌اند.  مورد دیگر این است که حریم منطقه سه مشهد بسیار بزرگ بوده و ۱۱ هزار هکتار را شامل می‌شود. با توجه به اینکه ما حریم بزرگی داریم، تعداد گشت‌هایمان بسیار محدود است و جلوگیری از این ساخت‌وسازها بسیار سخت است. این گشت‌زنی‌ها روزانه از صبح تا بعد ازظهر انجام می‌شود ولی این گشت‌زنی‌ها با مشکلات و خطرات زیادی از جمله برخوردهای فیزیکی اهالی و... همراه است و  این موضوع پیچیدگی‌هایی دارد.

وی می‌افزاید: ما در هر هفته حداقل سه الی چهار بار تخریب در این مناطق انجام می‌دهیم ولی به طور کلی نظارت بر این  ساخت وسازها در حریم شهری مشهد تقریبا از سال ۱۳۹۸ به ما ابلاغ شده و جلوگیری از این  ساخت‌و سازها در گذشته  با اداره نظارت بر ساخت‌وسازها نبوده است.  نظارت و جلوگیری از ساخت‌وسازهایی که  قبل از سال ۱۳۹۸  انجام شده با جهاد کشاورزی و بنیادمسکن و اداره اوقاف  بوده است.

تا  زمانی که  شرکت گاز حریم خود را کم نکند، مشکل گاز روستای زیرکن حل نخواهد شد

مهدی ترکمنی، رئیس بنیاد مسکن مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص عدم اجرای طرح هادی بازنگری شده در روستای زیرکن اظهار کرد:  روستای زیرکن طرح هادی مصوب داشته و این طرح هادی به افق خود که رسیده مورد  بازنگری قرار گرفته است. در مورد بازنگری طرح هادی از تمام دستگاه‌ها استعلام گرفته می‌شود. در این روستا مشکلات مربوط به واحدهایی است که در حریم ۲۰۰ متر گاز قرار دارند و  شرکت گاز نتوانسته است از این حریم صیانت نماید.

وی افزود: در گذشته برای بعضی از روستاها صحبت شد تا واحدهایی که در حریم گاز هستند با کم شدن فشار گاز و  سایز لوله  گاز  وارد  بافت روستا شوند  و با  این طرح به روستاهایی مانند کوشک مهدی و دهرود گاز تعلق گرفت. برای روستای زیرکن هم  بنیاد مسکن شهرستان مشهد از اداره گاز درخواست کرده است تا  حریم خود را کم نمایند، زیرا در صورتی که اتفاقی رخ دهد ارگان مربوطه  باید پاسخگو باشد. با وجودی که شرکت گاز اعلام کرده که گازرسانی بلامانع است اما حریم را کاهش نمی‌دهد. تا  زمانی که  شرکت گاز حریم خود را کم نکند، مشکل گازرسانی به بخشی از روستای زیر کن حل نخواهد شد و در این حریم هیچ ارگانی  خدمات‌رسانی نخواهد داد و ما قادر به اصلاح طرح هادی نیستیم. 

رئیس بنیاد مسکن شهرستان مشهد در مورد اینکه آیا به روستاهای کوشک مهدی و  دهرود  که در حریم گاز قرار داشته‌اند با کاهش حریم گاز، گازرسانی انجام شده است؟، گفت: در گذشته به  صورت  دستور مدیریتی برای روستاهای کوشک مهدی و دهرود گازرسانی اعمال شده است .

در ادامه پیگیری‌ها برای حل مشکل گازرسانی به بخش‌هایی از روستای زیرکن  شرکت گاز به ما اعلام کرد که باید این موضوع را از طریق شرکت انتقال گاز پیگیری کنیم. حسینی، روابط عمومی منطقه ۴ عملیات انتقال گاز مشهد نیز به ایسنا عنوان کرد که باید از طریق بخش حقوقی این شرکت موضوع پیگیری شود. پس از تماس با توکلی، رئیس امور حقوقی منطقه ۴ عملیات انتقال گاز مشهد، وی اظهار کرد که مصاحبه  بر اساس قوانین به صورت  تلفنی امکان‌پذیر نبوده و تنها با  ارسال نامه به روابط عمومی و به صورت کتبی می‌تواند پاسخگوی ما باشد. وی همچنین تاکید کرد که پس از دریافت نامه در اسرع وقت پاسخگویی انجام خواهد شد. علی‌رغم اینکه  نامه مذکور به  روابط عمومی منطقه ۴ عملیات انتقال گاز  در تاریخ ۹۹/۸/۲۶ ارسال گردید. اما  پس از پیگیری مجدد در تاریخ ۹۹/۹/۱ روابط عمومی منطقه ۴ عملیات انتقال گاز مشهد عنوان  کرد که از  مورخ ۹۹/۸/۲۷ بر اساس دستورات  ستاد عملیات انتقال گاز  پاسخگویی چه به صورت کتبی و چه به صورت شفاهی به رسانه‌ها ممنوع است و در رابطه با انتقال گاز هیچ مسئولی اجازه مصاحبه ندارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.