• دوشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۷
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99092418384
  • خبرنگار : 71461

مساجد همزمان با شیوع کرونا در کنار کادر درمان و در خدمت به مردم فعال هستند

مساجد همزمان با شیوع کرونا در کنار کادر درمان و در خدمت به مردم فعال هستند

یکی از مراکزی که در دوران کرونا با وجود محدودیت‌ها توانسته نقش پررنگی را ایفا و در حکم قرارگاه مردمی عمل کند، مساجد هستند که با گردهم آوردن گروه‌های جهادی، بسیج و هیات‌های مذهبی در کنار حضور داوطلبانه مردمی توانسته‌اند در کنار کادر درمان و برای خدمت به مردم کارهای بزرگی را رقم بزنند.

به گزارش ایسنا،یکی از کارکردهای مسجد بعد اجتماعی آن است. مسجد عامل مهمی برای آشنایی با مؤمنین و اطلاع از حال یکدیگر و کمک در وقت نیاز و دعا در وقت گرفتاری به یکدیگر است. همچنین مسجد پایگاهی نیرومند در جهت انفاق و خیرات در راه خدا و برطرف کردن نیاز نیازمندان و مرکز مبارزه با ظلم حاکمان جور و انسجام نیرو و امکانات به منظور تداوم مبارزات و حفظ دستاوردها و پیروزی‌ها به شمار می‌رفته و می‌رود.

همچنین مسجد یکی از پایگاه‌های بسیج مردمی برای مقابله با بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی است، برای نمونه در دوران دفاع مقدس مساجد از جمله مراکز مهم اعلام اقلام مورد نیاز جبهه‌ها و نیز محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی بودند. صرف نظر از ارزش مادی کمک‌های مردمی که در خور توجه است، حضور معنوی آحاد مختلف مردم در امر کمک‌رسانی به جبهه‌ها شگفت‌آور بود.

در بحران‌های دیگر محل‌های آسیب‌پذیر مشخص و برنامه‌ریزی برای کمک به آن صورت می‌گیرد اما کرونا ویروسی با فراگیری بالا و بدون چهره مشخصی در کمین همه مردم نشسته است.

در این شرایط مواجه با چنین بحرانی که هیچ جای دنیا نیز پیش از این آن را تجربه نکرده، کار را سخت کرده است، اما در همین شرایط سخت که هر روز به خاطر تغییر ژنتیکی فرم جدیدی از ابتلا را شاهد هستیم در کنار هم بودن و کمک به هم‌نوع امری ضروری است.

در این میان همه‌ دستگاه‌های کشور برای مقابله با این ویروس بسیج شده‌اند اما فراموش نکنیم توان و ظرفیت بخش‌های دولتی محدود است، در این میان همانند گذشته این گروه‌های جهادی و مردمی هستند که می‌توانند در کنار هم و با همت والا به کمک مردم بشتابند.

یکی از مراکزی که در این دوران با وجود محدودیت‌ها توانسته نقش پررنگی را ایفا و در حکم قرارگاه مردمی عمل کند مساجد هستند. مساجد در این دوران با گردهم آوردن گروه‌های جهادی، بسیج و هیات‌های مذهبی در کنار حضور داوطلبانه مردمی توانسته‌اند در کنار کادر درمان و برای خدمت به مردم کارهای بزرگی را رقم بزنند.

مسجد صادق آل محمد(ص) جنت‌آباد جنوبی

به همین منظور به سراغ یکی از مساجد فعال تهران در دوران کرونا رفتیم، مسجد صادق آل محمد(ص) جنت‌آباد جنوبی در این دوران شیوع ویروس کرونا توانسته اتفاقا خوبی را در سطح محله خود رقم بزند.

در همین راستا، ایسنا در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام حسن مزدجو امام جماعت مسجد صادق آل محمد(ص) نقش این مسجد را در دوران کرونا بررسی کرده است.

وی در خصوص فعالیت‌های این مسجد در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: پس از اعلام شیوع این ویروس و تعطیلی مساجد، ما در یک اتاق فکر از ۱۸ اسفندماه ۹۸ کار خود را آغاز کردیم. ابتدا طبق دستورالعمل‌ و سفارش‌های مراکز بهداشتی کار ضدعفونی محله به خصوص محل‌های پرتردد و معابر شلوغ را شروع کردیم البته برای آسایش مردم محله این کار از شب هنگام تا صبح انجام می‌شد.

حجت‌الاسلام مزدجو ادامه داد: پس از اقدامات بهداشتی برای سلامت مردم با توجه به دستور ستاد مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی کامل کشور در اسفند و فرودین به سراغ خانواده‌هایی رفتیم که به موجب این تعطیلی‌ها دچار آسیب شدند،به همین منظور شروع به تهیه بسته‌های معیشتی کردیم که در سه مرحله به ترتیب ۱۵۰، ۳۰۰ و ۷۰۰ بسته معیشتی تهیه و توزیع شد.

امام جماعت مسجد صادق آل محمد(ص) جنت‌آباد جنوبی تاکید کرد: پس از اتمام تعطیلی کشور و سپس آغاز موج دوم کرونا به سمت تهیه و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده رفتیم. در این بخش ابتدا یک گالن ۲۰۰۰ لیتری مواد ضدعفونی‌کننده تهیه و در مقابل مسجد قرار دادیم تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

توزیع ۵۰۰ جفت کفش تا تهیه کاپشن و پوشاک گرم برای نیازمندان و کودکان کار

وی افزود: پس از آن به سمت تولید ماسک رفتیم. برای این کار مواد اولیه مورد نیاز برای تولید ماسک را تهیه و در اختیار خانواده‌هایی قرار دادیم که در منازل خود چرخ خیاطی دارند. پس از تولید ماسک کار توزیع آن در محله را آغاز کردیم. البته پس از رفع نیاز در تولید ماسک این کار را در حال حاضر متوقف و مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک را به قیمت مناسب در اختیار مردم عزیز محله قرار می‌دهیم.

حجت‌الاسلام مزدجو خاطرنشان کرد: در جهت فرمایشات رهبر انقلاب، فراز هفتم صحیفه سجادیه و دعای فرج امام عصر(عج) نیز از گلدسته‌های مسجد پخش می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت مسجد در اعیاد و مراسم‌های مذهبی نیز اظهار کرد: با آغاز جشن‌های شعبان با تدارک گروه‌های سرود و گسیل آنها در داخل معابر و محله سعی کردیم فضای قرنطیه را برای مردم قدری آسان‌تر کنیم.

وی بیان کرد: پس از آغاز ماه محرم و صفر و اعمال محدودیت‌ها در برگزاری مراسم‌های مذهبی و پس از آن تعطیل شدن مراسم پیاده‌روی اربعین طرحی را با عنوان «جاماندگان اربعین» آغاز کردیم، در این طرح به سراغ تهیه کفش برای کودکان کار به تعداد ۵۰۰ جفت رفتیم. البته با نزدیک شدن فصل زمستان نیز در تلاش هستیم پوشاک گرم و کاپشن نیز برای کودکان کار و نیازمند تهیه کنیم. در این امر برای شناسایی گروه‌های هدف از بسیاری از گروه‌های جهادی که در حاشیه تهران فعالیت دارند کمک گرفته‌ایم.

پخت غذای گرم برای بیمارستان‌ها و توزیع آش و سوپ طبی برای اهالی محله

حجت‌الاسلام مزدجو گفت: پس از آنکه کادر درمان با فشارهای زیاد کاری روبرو شدند به سمت پخت غذای گرم رفتیم. در این اقدام نیز با کمک هیات‌های مذهبی شروع به پخت غذای گرم و توزیع آن در بین کادر درمانی و بیماران کردیم. در حال حاضر نیز به دنبال پخت آش و سوپ که طب سنتی اعلام کرده است هستیم تا در بین اهالی محل توزیع کنیم.

وی یکی از دغدغه‌های امروز جامعه را عدم آگاهی و شناخت درست از این ویروس و نوع مراقبت‌ها دانست و گفت: برای آگاه‌سازی مردم و کاهش ترس موجود از این بیماری مشاوره‌هایی از طب سنتی را در مسجد مستقر کرده‌ایم. البته در فضای مجازی نیز مشاوره‌های پزشکی را داریم که با لینک‌های ارسالی برای مخاطبین می‌توانند به صورت برخط از نکات پزشکی لازم بهره‌مند شوند.

رفع نیازهای خانواده‌های مبتلا و سالمند

وی در مورد اقدام متفاوت این مسجد در ایام کرونایی اظهار کرد: در لبیک به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به بیماران و سالمندان و خانواده‌های نیازمند از طریق بروشور، بنرهای نصب شده در محله و پیامک به اطلاع تمام اهالی محله رسانده‌ایم که چنانچه مبتلایان یا سالمندان عزیز برای تهیه مایحتاج خود دچار مشکل هستند و یا خانه‌هایی نیاز به ضدعفونی دارد از طریق اطلاعاتی که در اختیار مردم عزیز قرار گرفته به ما اطلاع دهند تا خدمات لازم را در اختیار آنها قرار دهیم.

حجت‌الاسلام مزدجو یادآور شد: در همین اطلاع‌رسانی از مراکز بزرگ تجاری و خدماتی که نیازمند دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده هستند خواسته‌ایم در صورت نیاز به ما اطلاع داده تا دستگاه‌هایی با قیمت نازل در اختیارشان قرار دهیم. همچنین از مدیران مجتمع‌ها خواسته‌ایم چنانچه نیازمن ضدعفونی محل سکونت خود هستند به ما اطلاع دهند.

وی یکی دیگر از اقدامات این مسجد را برگزاری مراسم ختم به صورت مجازی برای کسانی که متاسفانه در این ایام عزیزان خود را از دست می‌دهند، قلمداد کرد.

وی در مورد نحوه اطلاع‌رسانی خدمات مسجد به اهالی محل نیز گفت: مسجد از طریق شبکه‌های خود در فضای مجازی، پیامک، بروشور، بنر و... و. در تلاش است تا مردم محله را با خدمات مسجد آگاه کند.

ارائه خدمات رایگان مشاغل مختلف به ساکنین محله

حجت‌الاسلام مزدجو خاطرنشان کرد: در جدیدترین اقدام خود به دنبال شناسایی مشاغل موجود در محله هستیم. هدف ما این است که از خدمات مشاغل مختلف در این ایام در جهت خدمت به مردم بهره ببریم. ممکن است برخی مشاغل امکان کمک مالی یا مشارکت مردمی را نداشته باشند اما با هنر خود می‌توانند نیازهای مردم محله را برطرف کنند. کمک‌های مردمی حتما نباید نقدی باشد برخی می‌توانند با مهارت خود به مردم خدمت کنند.

امام جماعت مسجد صادق آل محمد(ص) جنت‌آباد جنوبی در خصوص ارتباط مردم با مسجد در ایام کرونا نیز اظهار کرد: خوشبختانه در ایام کرونا با همه گرفتاری‌ها و سختی‌هایی که برای مردم به وجود آورد اما اتفاقات زیبا زیادی را به همراه داشت، خیلی از افرادی که به خاطر مسائل مختلف روزمره امکان حضور در مسجد را نداشته یا مسجد را فقط یک محل عبادی صرف می‌دانستند بیشتر با مسجد و کارکردهای آن آشنا شدند.

وی خاطرنشان کرد: خیلی از مردم محله به واسطه خدمات مسجد علاوه بر حضور در مسجد برای امور عبادی برای خدمات مردمی و کمک به همسایگان و هم‌محله‌ای‌ها در مسجد حضور پیدا کرده و مشارکت‌های مادی و معنوی چشمگیری داشتند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.