• چهارشنبه / ۱۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۲۸
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 99101007695
  • خبرنگار : 71021

در کنگره سرداران شهید مقاومت و اربعین بررسی شد

نظر مراجع تقلید و نمایندگان عراق درباره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

نظر مراجع تقلید و نمایندگان عراق درباره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

کنگره سرداران شهید مقاومت و اربعین با مرور اقدامات و اثرات سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در خروج عراق از اشغال و پیاده روی اربعین، با حضور نمایندگانی از ایران و عراق برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، آیت‌الله حسین نوری همدانی، مراجع تقلید در پیامی به کنگره بین‌المللی سرداران شهید مقاومت و اربعین که در سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شد، اظهار کرد: سردار  شهید ما حاج قاسم سلیمانی که بنده او را شهید فاطمی می‌دانم، عاشق زهرای مرضیه بود و هیچگاه اقامه عزای آن بانو از یاد و  خاطرش نمی‌رفت.

وی با بیان اینکه اخلاص، ایمان، استقامت، صبر، جهاد و شجاعت شهید سلیمانی موجب سعادتش شد، افزود: هیچ شأن و منزلتی در راه حفظ دین و کیان اسلام ناب برای خود قائل نبود و به راستی از فاطمه الگو گرفته بود و پاداش مجاهدت  را با شهادت در ایام فاطمیه دریافت کرد.

تضعیف نظام اسلامی حرام است

این مرجع تقلید تاکید کرد: حفظ این نظام اسلامی که ولایت فقیه رکن آن است واجب است، بنابراین تضعیف آن حرام است.

آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری ـ رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ـ نیز دراین کنگره با موضوع سرداران شهید، الگوهای تربیت‌یافته مکتب حسینی سخن گفت و افزود: شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، دو شخصیتی بودند که با ویژگی کسب و توجه به رضایت الهی وارد میدان مبارزه شدند و تمام عمر خود را در راه مبارزه صرف کردند و پایان راهشان هم به شهادت انجامید.

وی، شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس را تربیت شده مکتب امام حسین (ع) دانست و شهادت این دو شهید را باعث رویش انقلاب عنوان کرد.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره جنبه جهاد فرهنگی شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس، گفت: ایشان در جلوگیری از بسط فرهنگی و شبیخون دشمن فعال بودند.

امام جمعه نجف: آمریکا از عراق خارج شود

حجت الاسلام والمسلمین سید صدرالدین قپانچی ـ امام جمعه نجف اشرف ـ  با تسلیت سالگرد شهادت قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اظهار کرد: صحبت من درباره برنامه‌ریزی‌ها و نقشه‌های ساخته شده و موانعی است که بین دو ملت ایران و عراق قرار داده شده است و نقش این دو شهید در برداشتن این دو مانع است.

وی ادامه داد: ارتباط بین ایران و عراق، سابقه طولانی دارد، غیر از ارتباطات اجتماعی بین دو ملت، وحدت دین و مذهب باعث ارتباطات عمیق‌تر بین این دو ملت شده است.

امام جمعه نجف افزود: نقشه‌های استکباری آمد تا بین این دو ملت فاصله ایجاد کند. بعد از آنکه دیدند روابط بسیار محکمی بین دو ملت حاکم است، به بهانه استقلال، سروری و دخالت ایرانیان در عراق یا بهانه‌های جنگ آمریکا و ایران در عراق را مطرح کردند که هیچ کدام از این بهانه‌ها وجود ندارد، بلکه سروری و استقلال عراق و ایران اولویت اول است، اما باید بپرسیم که چرا پایگاه‌های آمریکا باید در عراق باشد، این دخالت در امور داخلی عراق است.

او تاکید کرد: نیروهای آمریکا باید از عراق خارج شوند. تا وقتی این نیروها باشند، عراق استقلال و عزت ندارد.

قپانچی، نقش دو شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر چیره شدن بر این موانع بسیار بزرگ توصیف کرد و گفت: شهید سلیمانی به شهادت و گواهی تمام فرماندهان عراقی مرد شماره یک در پاسداشت استقلال و محافظت از عراق در برابر داعش بود. شهید ابومهدی المهندس نیز مرد شماره یک در فرماندهی حشد الشعبی بود. به این جهت ما بعد از مرجعیت در تشکیل حشدالشعبی، مدیون این بزرگواران و مدیون جمهوری اسلامی هستیم که شریک اساسی در بیرون راندن داعشیان از عراق بودند.

وی به فعالیت‌های شهید قاسم سلیمانی در فعال کردن عشایر و راه‌اندازی راهپیمایی اربعین اشاره کرد و افزود: اندیشه حاج قاسم سلیمانی بر این بود که پیاده‌روی زائران در اربعین جهانی شود و تفکر این دو شهید بالاتر از مرزهای قومی و قبیله‌ای است.

امام جمعه نجف، دو شهید را تربیت شده مکتب امام حسین (ع) دانست و اظهار کرد: این دو شهید با تکیه به ارزش‌های امام حسین (ع)، در اوج شجاعت و تواضع بودند، در اوج مهربانی به همه بودند، در اوج تدین و تهجد و نماز شب و تلاوت قرآن بودند، در اوج مهربانی به خانواده‌های شهدا و یتیمان بودند.

وی از ارتباط ۳۵ ساله اش با ابومهدی المهندس و ارتباط ۲۰ ساله با حاج قاسم سلیمانی سخن گفت و افزود: من این شهدا را می‌شناختم و چیزی غیر از محبت و مهربانی و آرامش در این عزیزان ندیدم و این آرامش سبب می‌شد که تحت تأثیر جو قرار نگیرند. شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس با این که در سخت‌ترین حالات جنگ بودند، در اوج آرامش بودند.

قپانچی، ایران و عراق را مدیون شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس دانست و گفت: جا دارد که تشکر خود را به جمهوری اسلامی و رهبری آن و خانواده‌های شهدای ایرانی و عراقی و مرجعیت عالیه در نجف اشرف ابراز کنم که این دو شهید را به اسم فرماندهان پیروزی نامگذاری کردند.

او در بیان خاطره‌ای از ابو مهدی المهندس، گفت: ایشان می‌گفت من کاری به حرف دیگران ندارم، می‌دانم که رهبر معظم انقلاب هر شب برای من دعا می‌کند و همین برایم کافی است.

عضو خبرگان رهبری: انتقام شهادت قاسم سلیمانی، نظامی نیست

آیت‌الله عباس کعبی ـ عضو مجلس خبرگان رهبری ـ نیز شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را رویدادی بزرگ توصیف کرد و گفت: پیامدهای این شهادت در میدان آشکار شده است، به گونه‌ای که شخصیت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و یاران آن‌ها به کلمه رمزی برای ایمان و ولایتمداری و احساس مسؤولیت و آمادگی برای فداکاری در راه خدا و اخلاق و وفاداری تبدیل شده اند.

وی ادامه داد: هر جوانی از امت اسلامی، اسامی این شهدا را به دوش می‌کشد و این سالگرد را به گونه‌ای سپری می‌کند تا انتقام این دو شهید را بگیرد. انتقام این دو شهید بزرگوار یک انتقام نظامی در نقطه‌ای مشخص نیست، بلکه یک انتقام کامل در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی است.

او، انتقام فرهنگی این دو شهید را نمایان کردن نیروی نرم بر پایه عمل صالح و اخلاص توصیف کرد و افزود: مقابله با تهاجم فرهنگی قسمتی از این انتقام است. پیروزی در رویارویی در جنگ نرم، انتقام حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است.

آیت‌الله کعبی، انتقام سیاسی را رویارویی با تسلیم شدن، خضوع و هم پیمانی با صهیونیسم جهانی دانست و اظهار کرد: انتقام اجتماعی همان وحدت امت اسلام است، چون دشمن در تفرقه امت و از بین بردن آن می‌کوشد. انتقام اجتماعی وحدت و یکپارچگی در برابر دشمن است، زیر سایه رهبری فرزانه و صالح که در رهبری آیت‌الله خامنه‌ای متبلور است که این هم یک انتقام اجتماعی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: همانگونه که شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس از زیارت اربعین زیر نور اباعبدالله الحسین (ع)، جایگاهی برای تحول و تغییر کامل برای امت اسلامی ساختند و شایسته است که در مسیر رهبر معظم انقلاب گام بردارند.

عضو مجلس خبرگان، انتقام امنیتی را به گوش بودن و متزلزل نشدن و اجازه ندادن به انگلیس و آمریکا برای نفوذ دانست و اظهار کرد: انتقام اقتصادی یعنی تحریم و منع کالاهای صهیونیستی و کالاها و اقتصاد و تجارتی که در خدمت آمریکا و دشمنان اسلام است. انتقام اقتصادی برای حاج قاسم سلیمانی کار و تلاش برای تولید است و پایان دادن به فرهنگ مصرف‌گرایی و گسترش فرهنگ تولید و اعتماد به خود و خودکفایی است.

آیت‌الله کعبی، انتقام نظامی را انتقام از ستمگران و دشمنان اسلام دانست و گفت: کسانی که به این جنایت دستور دادند و اجرا کردند هدف این انتقام هستند و علاوه بر آن تلاش برای خروج آمریکا از منطقه و تضعیف رژیم صهیونیستی هم از جمله انتقام نظامی است.

او انتقام شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس را در عرصه دیپلماسی اینگونه توصیف کرد: وفاداری به اسلام و مکتب اهل بیت و مقاومت اسلامی و خط ممانعت، انتقام دیپلماسی است که باعث قدرت جبهه مقاومت خواهد شد.

آیت‌الله کعبی، شهادت این دو شهید را شهادتی عظیم توصیف کرد و گفت: این شهادت باعث احیا و زنده کردن دشمن و رویارویی با دشمن شده است و معرفی مقاومت اسلامی است. بر ما است بکوشیم و به سمت ساختن جامعه اسلامی و تمدن اسلامی و زمینه‌سازی برای حضور حضرت حجت و نمایاندن فرهنگ عاشورا و زیارت اربعین گام برداریم.

قاسم سلیمانی چگونه قهرمان عراق شد؟

بنا بر گزارش پایگاه خبری الاربعین از این کنگره، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید الحسینی، نماینده اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی در عراق نیز اظهار کرد: رشادت‌های این شهیدان تاریخ را دگرگون کرد، بویژه زمانی که عراق در سال ۲۰۰۳ اشغال شد که عراق در آن زمان زیر چکمه‌های اشغالگر آمریکایی بود که بیش از ۱۶۵ هزار نیروی تروریستی آمریکایی عراق را اشغال کردند و هر کدام از استان‌های عراق را به یک کشور تحویل دادند و عراق ائمه، زیر چکمه اشغالگران بود.

وی ادامه داد: تاریکی در همه جا حاکم بود و ناامیدی در دل مؤمنان موج می‌زد که از یک نظام ظالم خارج شدیم، به نظام اشغالگر و تروریست در عراق منتقل شدیم. درست بود که عراق از یک دیکتاتور نجات پیدا کرد اما به یک دولت اشغالگر ورود پیدا کرد که مردمانی که هیچ آشنایی با آن‌ها نداشتیم آن را اداره می‌کردند.

الحسینی اضافه کرد: این زمان بود که قهرمانان وارد عراق شدند. نخستین ورود قهرمان حاج قاسم سلیمانی به نجف اشرف بود و شهید قهرمان ابومهدی المهندس وارد نجف اشرف شد که این شهر در آن موقع در حال سقوط بود، در حالی که فقط شهر نجف سقوط نکرده بود.

او در ادامه این خاطرات، گفت: شهید قهرمان حاج قاسم سلیمانی با لباس مبدل و همچنین شهید قهرمان ابومهدی المهندس وارد نجف شدند و گفتند که آمدیم تا اشغالگران را از عراق خارج کنیم. وقتی به آن‌ها گفتم که ما در یک زمین بسیار کوچکی در حرم امیر المؤمنین محاصره شدیم و شما حرف از آزادی عراق می زنید؟ گفتند بله ما برای اینکه اشغال را از اشغالگری آزاد کنیم باید از کنار امیر المؤمنین آغاز کنیم. که توانستند عراق را آزاد کنند.

نماینده اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی در عراق، خدمات این شهدا در زیارت اربعین را گوشه‌ای از فعالیت‌های این دو شهید در عراق دانست و اظهار کرد: ایام نخستین زیارت اربعین در روز ۱۷ صفر سال ۲۰۰۳ میلادی، مردم نجف از این شهر خارج شدند، روز شهادت امام رضا (ع) قصد تسلیت به امیرالمؤمنین و در حال راهپیمایی به سوی کربلا بودند، این در زمان اشغال عراق بود. اعتقاد این دو شهید این بود که هر چه تعداد زائران این مسیر زیاد شود اشغالگران خواهند دید که جایی در عراق نخواهند داشت و این رمز پیروزی عراق است.

وی افزود: دیدگاه‌های شهیدان سلیمانی و ابومهدی درباره راهی کردن همه مردم به راهپیمایی اربعین دلیل اساسی شد که آمریکا این ملت را شکست‌ناپذیر دید، چرا که رهبر، راه و به سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اعتقاد دارد. به همین جهت راه این بزرگواران این بود که بعد از زیارت اربعین برای زیارت اربعین سال بعد برنامه‌ریزی می‌کردند.

الحسینی درباره موکب‌های مسیر پیاده‌روی اربعین، گفت: آن زمان موکب ساخته شده وجود نداشت و همه چادر بود. چادرها از هم فاصله داشت. به این جهت ساخت و سازها شروع شد و شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بر این اصرار داشتند که این مسیر ساخته و باز شود و به این جهت اعتقاد داشتند که این راه باید بین المللی شود و تمام کشورها باید بیایند.

نماینده اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی در عراق به راهپیمایی سال قبل و بازدید ابومهدی المهندس از موکب‌ها و پرسیدن جزئیات موکب‌ها اشاره کرد و اظهار کرد: با اجرای دیدگاه این دو شهید در این باره عراق ۲۰۰۳ تا عراق ۲۰۱۹ تفاوتی غیر قابل انتظار شد که عراق را از سطحی به سطح دیگر منتقل کرد.

وی از پیگیری شدید شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس درباره پیاده‌روی اربعین حتی در صورت حضور نداشتن در عراق یا فعالیت در جبهه‌های جنگ، گفت: این شهیدان همواره به این راهپیمایی چشم داشتند و آن را دنبال می‌کردند. ایشان برنامه‌ریزی کردند تا این زیارت به امنیت کامل رسید تا جایی که در سال‌های اخیر به امنیت صد در صد رسید.

الحسینی افزود: هر چند انفجار در جاهای دیگر بود و داعشی‌ها بودند ولی زیارت در امنیت کامل برقرار بود که این افتخاری است که سهم و درجه اول آن برای شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و دیگر عزیزانی که با این دو بزرگوار جهت امنیت زائران اباعبدالله الحسین تلاش می‌کردند، بود.

وی گفت: در اولین سالگرد شهادت این دو شهید باید به آن‌ها بگوییم پاداش شما در دست صاحب این مناسبت یعنی اباعبدالله الحسین(ع) است.

نماینده ولی فقیه در حج: حاج قاسم آزاد بود، گرفتار نبود

حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ در این کنگره که آنلاین برگزار شد، شهیدان سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را از بهترین و فعال‌ترین نیروهای جبهه مقاومت در مقابل استکبار دانست و گفت: ایشان با حضور خود در جبهه‌های مختلف عراق، سوریه و کشورهای دیگر، نیروهای استکبار جهانی را به نابودی کشاندند و مظلومان را از ستم آن‌ها رهایی دادند.

وی بیان کرد: شهید سلیمانی و همراهانش که در عملیاتِ بسیار بزدلانه مزدوران آمریکایی به شهادت رسید، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مختلفی بود، یکی از این ویژگی‌ها ایمان کاملی بود که به راه انتخابی خود داشت، یعنی از بن دندان اعتقاد داشت که راه صحیح همین راه است و باید همین راه را دنبال کرد و برای این راه سرمایه‌گذاری می‌کرد. شب و روز نداشت و در این زمینه تلاش می‌کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، سردار سلیمانی را دارای منطقی محکم توصیف کرد و افزود: وقتی در مقابل دیگران از منطق خود دفاع می‌کرد، حتی کسانی که سال‌ها در مسأله‌ای تحقیق کرده بودند در مقابل ایشان قانع می‌شدند و این نشان از ایمان قوی و منطق محکم این شهید والامقام دارد.

نواب، سردار سلیمانی را فردی معرفی کرد که به دنبال راه‌های بهتر در حل مسائل بود و ادامه داد: ایشان به نظر و فکر دیگران احترام می‌گذاشت و بر نظر خود تعصب بی جا نداشت.

او درباره آزادگی سردار سلیمانی اظهار کرد: برخی گرفتار منیت‌های دنیایی هستند و پست، جایگاه، درجه و شئون اجتماعی و ... آنان را اسیر می کند، در صورتی که شهید سلیمانی آزاده بود. ایشان یک بار تعریف کرد که «خدمت رهبر معظم انقلاب بودم، به افراد هدایایی می‌دادند و به من نشان دادند، ولی من خوش‌تر داشتم که به من انگشتر خود را بدهند.» یعنی او به دنبال بعد معنوی مسائل بود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از سادگی این شهید والامقام سخن گفت و افزود: حاج قاسم سلیمانی حق مأموریت و اضافه کاری نمی‌گرفت و از این مسائل عبور کرده و آزاد بود و گرفتار نبود.

نواب، جهان‌نگری وسیع ایشان را ستود و بیان کرد: همه انسان‌ها مورد احترام و تکریم هستند، اما انسان‌هایی که معارف دینی به آن‌ها نرسیده است و مستضعف هستند، نیز بندگان همین خدا هستند و ایشان تأسف و غصه می‌خورد که ما نتوانسته‌ایم خوب کار کنیم که دشمنان اسلام بر برخی از مسلمانان اثر گذارده و داعش را به وجود آوردند که فکر می‌کنند بریدن گردن جوان شیعه و پیرو اهل بیت موجب رفتن آنها به بهشت می‌شود.

وی، تشییع شهید سلیمانی را در تاریخ بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: مردم کربلا، نجف، کاظمین و ... این شهیدان را تکریم کردند و در ادامه شهید سلیمانی در مشهد، قم و تهران تشییع شد و در نهایت کنار همرزمان کرمانی خود به خاک سپرده شد. تشییعی که در امواج عشق و علاقه مردم کرمان از حرکت ایستاد و دفن پیکر وی با تآخیر روبرو شد و این امر در تاریخ بی نظیر بود.

سفیر ایران در بغداد: سردار سلیمانی دنبال مردمی ماندن پیاده‌روی اربعین بود

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، با بیان مواردی از تأکیدات شهید سردار سلیمانی در خدمت رسانی به زائران، گفت: این شهید والامقام بر مردمی ماندن مراسم پیاده‌روی میلیونی اربعین تأکید بسیار داشت.

وی اضافه کرد: این نظر سردار سلیمانی اقتباس از نظرات رهبر معظم انقلاب در این باره بود، جریان اربعین باید مردم نهاد باشد و نقش سازمان‌های دولتی و حکومتی تا جایی که ممکن است کمرنگ شود.

سفیر ایران در بغداد افزود: هر چند مسائل امنیتی و مرزی کار دولت‌ها است اما پذیرایی و خدمات و سازمان‌دهی، رسیدگی به سالخوردگان و دیگر موارد را مردمی نگه می‌داشتند و به ما سفارش می‌کردند که ما تنها کار مدیریتی خود را داشته باشیم وگرنه تمام امکانات، کمک‌های مردمی، تغذیه باید توسط خود مردم انجام بگیرد و ما شاهد بودیم که بالغ بر چندین هزار نفر از نیروهای مردم سعی می‌کردند که کارها را سر و سامان دهند.

وی با اشاره به یک رنگ بودن تمام مسؤولان در خدمت رسانی به زائران، بیان کرد: شهید سلیمانی تأکید داشتند که هر زائر اربعین از هر کشور باید در کمال آرامش و آسایش و امنیت و سلامتی باشد. سردار سلیمانی روی مسائل حمل و نقل و رفاه زائران نیز تأکید داشتند و بنده شاهد این اهتمام و تأکید بودم.

مسجدی همچنین به نقش شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس و جایگاهشان در جبهه مقاومت اسلامی در سازماندهی نیروهای مردمی و حمایت از رزمندگان اشاره کرد و افزود:‌ شهید سلیمانی به مسؤولان و دست اندرکاران و مجریان مراسم اربعین در داخل عراق و ایران تأکیدات بسیاری داشت که وظیفه همگان خدمت به زائر امام حسین(ع) است که باید به بهترین وجه و شکل انجام شود.

مکتب قاسم سلیمانی چه بود؟

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید نگارش ـ رییس بخش ارائه مقالات زبان فارسی کنگره سرداران شهید مقاومت و اربعین، با اشاره به برگزاری این همایش با مشارکت سازمان‌هایی از ایران و عراق، گفت: از بین مقالات ارسال شده، هشت مقاله برگزیده شده است که «آسیب‌شناسی آینده دیپلماسی مقاومت در چارچوب حرکت الهی اربعین»، «نقش سرداران شهید مقاومت در حرکت بزرگ اربعین» «قدم صدق در جهاد و مقاومت و جلوه آن در سردار شهید سلیمانی»، «روایت مکتب شهید سلیمانی از وحدت و همگرایی در اربعین حسینی» از جمله آن ها است.

او با اشاره به مکتب سردار شهید سلیمانی، بیان کرد: شهید سلیمانی نکاتی اثربخش ارائه داد و تأثیرگذار بود، در مکتب او نکاتی مانند برگزیدن مقاومت و جهاد به عنوان تنها راه حفظ امنیت جهانی است. ایشان با ایثار جان خودش نشان داد که برای حفظ امنیت باید ایستادگی و مقاومت کرد.

وی افزود: در مکتب او وحدت مسلمانان مساوی با فروپاشی نظام سلطه است، هر قدر امت‌های اسلامی به هم نزدیک‌تر شوند و نگاه یکپارچگی رقم بخورد، به قطع نظام سلطه زیر سؤال می‌رود و به نوعی به فروپاشی نزدیک می‌شود و ما این را باید از مکتب سلیمانی فرا بگیریم.

رییس بخش فارسی کنگره سرداران شهید مقاومت و اربعین ادامه داد: در مکتب سلیمانی ولایت مداری و ولایت پذیری حرف اول و آخر را می‌زند که این قابل توجه است و راه مقابله با دشمن و مقاومت و ایستادگی با تبعیت از رهبری و ولایت رقم می‌خورد که در مکتب ایشان دارای جایگاهی ویژه است. همه وجود خود را غرق ولایت دانست و خود را سرباز ولایت می‌دانست.

نگارش گفت: در مکتب سلیمانی فرقی بین عرب و فارس، شیعه و سنی، عراقی و یمنی و لبنانی و عربستانی و افغان نیست، همه اهالی یک قبله هستند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.