• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۰
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99102921257
  • منبع : مطبوعات

گفتگو با یک روحانی که عکسش را AP منتشر کرد

گفتگو با یک روحانی که عکسش را AP منتشر کرد

سخنانش را در هاله‌ای از شیون و زاری می‌شنیدم. صدای ناله‌های تلخ و سوزناک از سینه‌ کسانی‌ که عزیزشان را از دست داده بودند، برمی‎‌آمد و ذکر «به حق لا اله الا الله» گفتن کشیده و بلندی که از پشت تلفن می‌آید، در جانم لرزه می‌اندازد.

به گزارش ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: کمی بعد درباره شرایط حاکم بر آن‌طرف خط تلفن می‌گوید: «همین الان دارند روی جنازه‌ای خاک می‌ریزند و من این طرف ایستاده‌ام و با شما حرف می‌زنم. لطفا چند دقیقه بعد زنگ بزنید». سخنش را قطع می‌کند و می‌گوید که باید برای بجا آوردن نماز میت برود. او روحانی داوطلب در قائمشهر است که به بیماران و خانواده فوت‌شدگان کرونایی خدمت می‌کند و بتازگی خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک گزارش تصویری از او و فعالیت‌های روزانه‌اش منتشر کرده است.

نکته جالب اما اشتباه این خبرگزاری در انتشار نام این روحانی است که «علی کریمی» بیان شده بود. زمانی‌که شماره‌ تماس «علی کریمی» روحانی داوطلب در کمک‌رسانی به غسل و تدفین مبتلایان به کرونا را از امور فرهنگی شهرداری قائمشهر خواستم، متوجه شدم در انتشار اسم او اشتباهی رخ داده و این نام متعلق به روحانی قائمشهری نیست. علی رحیمی روحانی عمل‌گرایی است که با وجدان و شهامت، آستین همت بالا زده و با کار بزرگ و ارزشمندش، توجه‌ها را به خودش جلب کرده است.

به سراغ او رفتیم تا بیشتر برای ما درباره کارش، شرایط خانواده‌های فوت‌شدگان کرونایی و ... بگوید.

این گزارش‌ تصویری در جهان مورد توجه قرار گرفت

از این استاد حوزه و دانشگاه شهرستان قائمشهر عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که بخشی از گزارش تصویری آسوشیتدپرس است. او در توضیح این موضوع می‌گوید: «نماینده آسوشیتدپرس با حکم وزارت ارشاد برای تهیه گزارش به روستاهایی آمد که در آن مشغول بودیم که البته اسم من را اشتباه درج کرد. در قائمشهر روحانی‌ای به نام علی کریمی نداریم. جالب بود که پس از انتشار این گزارش خبر کار ما به کل دنیا مخابره شد و مورد توجه قرار گرفت. چند تن از اقوام و دوستانم از انگلیس با من تماس گرفتند و گفتند عکس شما را حین تدفین افراد کرونایی دیده‌ایم. ظاهرا کار ما در خارج از کشور خیلی بیشتر دیده شد و در داخل خیلی مورد توجه قرار نگرفت. شما هم جزء اندک روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی هستید که به این خبر توجه کردید.»

او ادامه می‌دهد: «تدفین بیماران کرونایی در کشورهای خارجی خیلی نمود داشت. آنها باور نمی‌کردند که ما بیماران کرونایی را با احترام داخل قبر می‌گذاریم و کلیه مناسک و تشریفات مربوط را بجا می‌آوریم. برایشان باورکردنی نبود چون در خارج از کشور مراسم خاصی برای اموات مبتلا به کرونا برگزار نمی‌شود و به صورت دسته‌جمعی در قبر قرار می‌گیرند اما ما مثل اموات دیگر با احترام غسلشان می‌دهیم، برایشان نماز می‌خوانیم و آنها را در منزلگاه ابدی‌شان قرار می‌دهیم.»

کار ما از ۱۰ اسفند سال پیش شروع شد

حجت‌الاسلام رحیمی سرپرست گروه هشت‌نفره متشکل از زنان و مردان طلبه و بسیجی است که خدماتشان سه شهرستان قائمشهر، کیاخدا و سوادکوه‌شمالی را پوشش می‌دهد. در این گروه، چهار نفر از خانم‌ها وظیفه‌ غسل متوفی‌های زن و آقایان گروه وظیفه دفن و بجا آوردن باقی مراسم را بر عهده دارند. این روحانی قائمشهری نکاتی را به این توضیح اضافه می‌کند و می‌گوید: «همه‌ اعضای گروه ما در هر لحظه‌ای و همیشه پای کار ماندند. هر روز مرکز بهداشت اسامی فوت‌شدگان کرونایی را به ما می‌دهد و بعد از هماهنگی با بیمارستان کار را شروع می‌کنیم. ما از تاریخ ۱۰ اسفند سال گذشته حدود ۵۰۸ نفر را به خاک سپردیم. همه افراد گروه با پوشش مناسب و کامل و رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی، کار تغسیل و تکفین را انجام می‌دهند و تا امروز به لطف الهی هیچ‌کدام از اعضای گروه ما به کرونا مبتلا نشده‌اند. ما بعد از فوت فرد، جنازه را تحویل می‌گیریم، غسل می‌دهیم، کفن می‌کنیم و نماز میت بجا می‌آوریم. همیشه هم وظایف را تقسیم می‌کنیم و اگر لازم باشد، از چند نفر دیگر هم استفاده می‌کنیم. البته هر زمان کمک می‌خواستیم، دوستان همراه ما بودند و این کار نیک یک لحظه هم روی زمین نماند.»

برای این کار، ترس یا تردید به دلم راه ندادم

او در توضیح واکنش و بازخوردهای مردم به خصوص خانواده فوت‌شدگان کرونایی به این اقدام می‌گوید: «جمع کثیری از مردم قدردان کار ما بودند و با تشکرهایشان ما را شرمنده محبت خود کردند.»

از حجت‌الاسلام رحیمی می‌پرسم از ارتباط مستقیم با افراد مبتلا به بیماری ترسناکی که از شدت درماندگی جان برخی از بیماران را به لب می‌رساند، نمی‌ترسد؟ که می‌گوید: «در هر صورت ترس وجود دارد و نمی‌توان منکر این قضیه شد. این کار مثل رفتن روی مین در زمان دفاع‌ مقدس است اما باید رفت تا معبر باز شود. زمانی‌ که مقام‌ معظم رهبری فرمودند این اموات باید مانند سایرین غسل داده و دفن شوند، ما به میدان آمدیم و به حکم آقا جامه عمل پوشاندیم و من در کل این مدت حتی لحظه‌ای در چشمان بچه‌ها ترس یا تردید ندیدم. در ضمن وقتی با ترس وارد قبر می‌شوید تا خانواده متوفی برای یک لحظه احساس آرامش کنند، به ارزشمند بودن این کار پی می‌برید.»

مجبوریم جنازه را با طناب بفرستیم داخل قبر

«قبرها برای بیماران کرونایی یک طبقه‌اند ولی ۲ متر و خرده‌ای عمق دارند. مراحل تدفین یک بیمار کرونایی به این شکل است که ابتدا روی کفن آهک‌پاشی می‌کنیم، سپس وارد قبر می‌شویم و جنازه را که با طناب به داخل قبر می‌فرستند، تحویل می‌گیریم. سپس تلقین می‌خوانیم، لحد را می‌گذاریم و در نهایت خاک و دوباره روی آن آهک می‌ریزیم.»

او با این مقدمه ادامه می‌دهد: «اینکه باید روی جنازه در چند مرحله آهک بپاشیم، باعث ناراحتی خانواده‌های فوت‌شدگان می‌شود. همچنین گاهی به‌علت زیاد بودن عمق قبرها ناچاریم با طناب جنازه را بفرستیم پایین که باز هم موجب رنجش خاطر بعضی از خانواده‌ها می‌شود که در برابر این عمل از خود واکنش نشان می‌دهند اما ما در طول انجام کار، آرامش و خونسردی خود را حفظ می‌کنیم. بعضی‌ها داد و بیداد راه می‌اندازند و ناسزا می‌گویند اما من، بچه‌ها را با وجود تمام خستگی‌شان به سکوت دعوت می‌کنم و می‌گویم که شما چیزی نگویید، آنها عزیز از دست داده‌اند و ناراحتند، مراعات کنید. گاهی حتی به ما و لباسمان توهین می‌کنند اما صبوری می‌کنیم. بیشتر اینها زمانی‌که دفن را تمام می‌کنیم، می‌آیند و از ما عذرخواهی می‌کنند.»

هر لحظه پایان زندگی خودم را به چشم می‌بینم

حجت‌الاسلام رحیمی درباره هدفش از این کار هم می‌گوید: «بعد از اظهارات غلط بعضی افراد مبنی بر اینکه روحانیون در شرایط کرونا برای کمک‌رسانی به مردم  همکاری و مشارکت ندارند، این تصمیم را گرفتم که حاوی این پیام کوبنده‌ است که «روحانیون در کنار مردم هستند». روحانیون مخلص مردم هستند، درد مردم را می‌فهمند و برای تسکین و مداوای این درد هر آنچه از دستشان بربیاید انجام می‌دهند. خاطرم هست یکی از روحانیون در کمک به سیل‌زدگان آق‌قلا، یک پیرمرد اهل سنت را روی دوشش حمل کرد. مردم وقتی یک روحانی دلداده را در بطن جامعه و کنار مردم در حال خدمت‌رسانی در شرایط جان‌فرسا می‌بینند، قطعا خوشحال می‌شوند و این کار تاثیرات بسیار مثبتی بر روان مردم جامعه خواهد داشت. نتیجه این کار خیر از نظر خودم همین است که هر چند در بطن کرونا هستم اما تاکنون مبتلا نشده‌ام و شب که به خانه می‌روم، احساس آرامش می‌کنم چون وظیفه‌ای را که خداوند به من محول کرده است، درست انجام می‌دهم.»

او که روزانه با چندین میت سر و کار دارد، درباره حس و حالش به خاطر دیدن و دنبال‌کردن پایان زندگی آدم‌های مختلف می‌گوید: «ارتباط من با این اموات باعث شده هر لحظه پایان زندگی خودم را از نزدیک‌ و به چشم ببینم. این پایان در انتظار همه‌ ماست بنابراین باید در حد توانمان فقط به فکر خدمت به مردم باشیم.»

آشنایانم مرتب هشدار می‌دهند که این کار خطرناک است

علی رحیمی درباره عکس‌العمل خانواده، اطرافیان، آشنایان و ... به این حرکت انسان‌دوستانه می‌گوید: «جامعه روحانیون از اینکه گروهی به نمایندگی از آنها مسئولیت کارِ روی‌زمین‌مانده را بر عهده گرفته‌اند و برای روحانیت آبرو خریده‌اند، خوشحال و راضی بودند و بارها این مسئله را به گوش من رساندند. در مجموع کسی نبود که من را از انجام این کار منع کند اما بسیاری از آشنایان، من را نصیحت می‌کردند و مرتب هشدار می‌دادند که خطرناک است و من در معرض مستقیم ابتلا به کرونا هستم. اقوام و خانواده‌ام هم اوایل می‌ترسیدند اما کم‌کم قانعشان کردم که این کار حکم الهی است و ما وظیفه بجا آوردنش را داریم. هر کجا خطر هست برای رفاه و راحتی مردم، روحانیون باید پیش‌قدم شوند. اگر اتفاقی هم بیفتد نوعی شهادت تلقی می‌شود و روحانیون باید به نمایندگی از مردم پرچمدار این کار باشند. با وجود اینکه بسیار مراعات می‌کنیم و هر چند روز یک‌بار تست می‌دهیم تا اگر مشکلی داشتیم جلویش را بگیریم اما بعضی اقوام از ما فاصله می‌گیرند و می‌ترسند که انصافا هم حق دارند. البته من و دوستانم، به سخت‌گیرانه‌ترین حالت ممکن پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم.»

از رفتارهای تند خانواده فوت‌شدگان ناراحت نمی‌شوم

او درباره دردسرهای انجام این کار می‌گوید: «به جز استرس احتمال ابتلا به کرونا و ...، بعضی خانواده‌ها هستند که پروتکل‌های بهداشتی را بدرستی رعایت نمی‌کنند و در برابر انجام‌ آن مقاومت می‌کنند. البته ما به آنها حق می‌دهیم؛ تعداد زیادی می‌خواهند عزیزشان را برای آخرین بار در آغوش بکشند یا صورتش را ببینند که به خاطر ایرادهای وزارت بهداشت ما در نهایت صبوری این مشکلات را مدیریت و حل می‌کنیم. همه ما این روزها به خاطر این بیماری حس‌های متفاوتی را تجربه کرده‌ایم، از نزدیک‌ترین افراد زندگی‌مان دور شده‌ایم، فاصله گرفته‌ایم و نمی‌توانیم در آغوششان بکشیم. به عنوان یک خاطره باید بگویم، مادری را داشتیم تلقین می‌کردیم، پسرش بیرون ایستاده بود و از کرونا خیلی می‌ترسید و باور نمی‌کرد که من تمام آداب تلقین را رعایت می‌کنم. به او گفتم یک یاالله بگو و بیا از نزدیک‌تر ببین که چه کار می‌کنم. وقتی دید، گفت واقعا کار شما تحسین‌برانگیز است و خیلی تشکر کرد. عمده مردم وقتی این فضا را می‌بینند که کنارشان هستیم و در این غم با عزیزشان مثل جنازه معمولی رفتار می‌کنیم، خوشحال می‌شوند و اظهار محبت می‌کنند. همه ما می‌دانیم که افراد زمان بیماری و داغ‌دیدن، حرف‌هایی از روی عصبانیت می‌زنند. گاهی خانواده داغدار از خود رفتارهای تند و زننده‌ای نشان می‌دهند که ناشی از فشارهای اقتصادی و اجتماعی شیوع بیماری کروناست و ما ناراحت نمی‌شویم. همین‌طور چون فرد متوفی زمانی را در بیمارستان و قرنطینه گذرانده، بستگان مدت زیادی است که او را ندیده‌اند و دلتنگش هستند ولی ما برای حفظ سلامتی خودشان و در پاسخ به اصرارهای مکرر برای نزدیک‌شدن به متوفی، عذرخواهی  می‌کنیم. ما مدارا می‌کنیم و تا این حد با آنها کنار می‌آییم که از دور روی صورت متوفی را باز می‌کنیم تا صورت عزیزشان را برای آخرین بار ببینند.»

با افتخار این کار را ادامه می‌دهم

او درباره اینکه آیا از این کار خسته شده یا نه، می‌گوید: «من این مسئله را یک نوع تکلیف برای خودم می‌دانم که باید آن را انجام دهم بنابراین و در صورتی که اتفاق خاصی پیش نیاید، با افتخار و تا انتها این کار را ادامه خواهم داد. من لطف و کمک پروردگار را در لحظه لحظه این کار می‌بینم چون واقعا کار سختی است، بعضی لحظات مجبوریم به صورتمان دست بزنیم، به خاطر عرق زیاد به خصوص گرمای هوا و ... اما خداوند توان مدیریت این شرایط را به ما عطا کرده است. امیدوارم بتوانم با قدرت در این مسیر به مردم شهرم خدمت کنم تا دعای خیر آنها در دنیا و آخرت، دستگیر من و خانواده‌ام شود.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۹ ۲۲:۳۰

دمتگرم خدا قوت

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۹ ۲۳:۲۴

درود برروحانی عمل گراماجورباشید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۲۹ ۲۳:۳۵

خدا خیر دهد شما رو

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۰:۴۸

خدا عوضش رو به شما بده ،،خدا حافظ خانوادع های محترم شما باشه

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۱:۰۸

ای قهرمانان گمنام خسته نباشید خدا قوت

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۱:۱۱

درود برشرفتان خداوندیاورتان

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۱:۱۴

خسته نباشید اجرتان باخدا انشالله خدا باعث این مریضی را رسوا کنه و همه بندگان خدا راحت بشن از شر این ویروس

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۱:۳۲

خدا امواتتو بیامرزه خدا قوت مرد خدا. التماس دعا مومن خدا

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۱:۴۱

زحمت های شما تو اوضاع سخت کرونایی که ادم از سایه خودش هم میترسد هزاران بار قابل تقدیر است

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۳:۲۶

انشاا... عاقبت بخیر بشی التماس دعا

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۵:۲۴

اجرتون با امام حسین ان شاءالله تنتون سالم خودتون وخانوادتون در پناه خداافتخار ایران وایرانی

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۶:۵۰

اجرتون با سیدالشهدا.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۴۷

خداونداهرکه صادقانه به این مردم و نظام مقدس ما خدمت می کنه اجروپاداش جزیل قرار بده

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۴۷

خداوند به شما عجر و پاداش دنیا و اخروی به شما عطا کند و حافظ جان خود و خانواده تان دعای خیر همه ملت ایران پشت سرتان خدا قوت

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۵۲

خدای متعال آجری عظیم به شما و همه اونایی که به دیگران محبت می کنند، بده. هیچ عبادتی نزد خداوند بالاتر از محبت و دستگیری مردم نیست.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۰۶

خدادردودنیارویت راسفیدکندوبامولاعلی همنشین باشی ازشیرازعلی افتخار

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۳۴

خدا رحمت کنه پدر و مادرت رو

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۵۷

شغلش همین کار است انجام

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۴۴

سلام خدا قوت روحانی محترم

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۳۶

خدا حافظ و نگهدارتون باشه ❤️

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۳:۳۸

خداقوت

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۴:۲۳

درودها خسته نباشید جناب رحیمی با تیم خالصشان

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۲:۰۱

درود بر شما روحانی خدایی و مردمی و همکاران ارجمندتون. بسیار غم انگیز و البته عبرت آمیز است حرفهاتون . خداوند در دنیا و آخرت پاداشتان دهاد .

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۲:۰۳

خدا کمکتون کنه انشاالله .خسته نباشی قهرمان

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۲:۱۶

👍👍👍👍

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۲:۲۰

خدا خیرشون بده ، از این روحانیا زیادن ولی متاسفانه رسانه های داخلی هم زیاد نمیپردازن ، وبعضیا فکر میکنن از این قشر طلبکارن!

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۳:۲۴

خداوند در وقت نیاز دستتون رابگیرد.درود خدا برخودوپدرومادرتون.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۳:۳۵

درود برشرافتتون که بااینکارتون نشون میدید هنوز گوشه وکنار هستند کسانی که میدانند حرمت این لباس چیست درد وبلاتون توسر اونایی که به این لباس خیانت کردند..خدا قوت دلاور🙏

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۳:۴۶

درود برشما روحانی باشرف خداوند اجرت بدهد لطف خداوند هم در این دنیا وهم درآخرت شامل حالتون باشد.همچنین خانواده محترم...احسنت به شیری که خوردی حلالت باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۳:۴۶

درود برشما روحانی باشرف خداوند اجرت بدهد لطف خداوند هم در این دنیا وهم درآخرت شامل حالتون باشد.همچنین خانواده محترم...احسنت به شیری که خوردی حلالت باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۴:۲۲

خداوند پشت و پناه شماهاباشد خداوند اموات شما را بیامرزد ازشرکرونادرامان باشید التماس دعا

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۵:۱۲

خدا قوت پهلوان

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۵:۱۵

ان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۵:۲۵

خداوند خیرتان بدهد و از شما در دنیا وآخرت دستگیری کند بخاطر اینکه اموات ملت مسلمان را بدون آداب کفن ودفن بحال خود رها نمیکنیدکه همانند لاشه‌ای بی‌صاحب وبدور از جامعه انسانی بصورت دسته جمعی همانند لاشه حیوان بخاک بسپارندکارشما بقدری ارزشمنداست که توجه ملتهایی که خودرا متمدن وپیشرفته مزدانن مورد توجه قرار گرفته چه بسا خیلی از این مردم پیرو ادیان دیگر را به پذیرش اسلام نزدیک وهدایت میکند وقطعا اعمال انسانی شما باعت شده و خداونداجری بزرگ در دنیا وآخرت به شما عزیزان خواهدداد.اینشااله تندرست وسلامت باشیدودعای خیرمردم بدرقا شما وخانواده‌تان باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۶:۴۵

جزاكم الله خیراًفی الدنیا والآخرة

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۰۰

هرکاری به خاطر خدا و خشنودی خدا در آن باشد زیباست

avatar

همیشه ادم های خیر پیش قدم هستن مردم قدر دان کار خیرشان هستن واقعا تو این شرایط بزرگترین کار را انجام میدهید حتی بعضی اوقات بی احترامی هارو تحمل میکنید دمتان گرم شما الگوی روحانیون هستین

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۲۳

سلام.فقط میگویم ثواب کاروعمل شما نزد خداوند مهربان است.ان‌شاءالله خداوندبه شماخیروجزای اخروی ودنیوی عطا بفرماید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۲۴

خدا قوت واجرتان با سید الشهدا ان شاالله

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۲۹

روحانی عملگرا....احسنت والهی عاقبت بخیرشوید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۳۲

خداوند بزرگ خیر دنیا و آخرت را نصیب شما بفرماید ممنون هستیم از شما روحانی فداکار پیرو ولایت انشاالله همواره سالم و سلامت و موفق باشید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۳۲

چه بگم مرد که شایسته تقدیر از شما باشه... که کلامی پیدا نمیکنم... فقط خدا فقط خدا هر چی خیر هئت در این دنیا واون دنیا بهتون بده...

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۳۹

واقعا درود بر شرفشان من پدرم را با همچی شرایطی در کرج دفن کردم لحظه بسیار غم انگیزی بود از خدا میخام هیچی خانواده کرونایی عزادار نشه واقعا خیلی سخته

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۴۰

کاش همه روحانیون مثل این روحانی عزیز یک شغل خوب ومفید در کنار طلبگیشان داشتند.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۴۷

جزاکم الله اخیرا کسی را.خداوند با رضوان خودش پاداش شما را بدهد.امین رب العالمین بحق محمدا واله الطاهرین

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۵۰

خداوند به شما و خانواده هایتان سلامتی عطا بفرمائید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۷:۵۹

کارکردن برای خداماندگاراست

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۰۵

سلام خسته نباشید ای بندگان خوب خدا .انشاالله همیشه به همراه خانواده ی عزیزتان سلامت و سرزنده باشید اجرتان با خدا.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۱۰

سلام ممنون ازاین روحانی متعهد وامثال ایشان که کم نیستند کاش دراین دوران کرونارفتارهای خوب مردممان را انعکاس دهیم،،،،،،

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۱۹

انسانیت وحس وظیفه شناسی در هر لباسی وجود دارد. اجرتان با حق تعالی.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۳۳

درودبرشما انسان های ناب درودبرشما مردان وزنان شیردل ایران زمین خدا حافظ همه شما ها باشد خداقوت وتوانایی بهتون عطا بفرماید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۴۱

کار بزرگ شما ستودنی است در دنیا و آخرت در پناه حق

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۸:۴۱

عالی است تشکر.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۳۹

این هم در جواب افرادی که میگویند روحانیت چه کاری انجام میدهند؟ بفرمائید این هم یک نمونه از کارهای روحانیت دلسوز

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۴۵

روحانیون در هر عرصه خدمت صادقانه والهی گونه بدون توقع وچشم داشتی می کنند فرشتگان روی زمینند

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۵۴

انسانیت حد مرزی ندارد و واقعا دل شیر که میگویند همین است که این برادران وخواهران دارند، از شهر نصف جهان دست تک تکتان را میبوسم،

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۵۵

خدا خیرتان بدهد.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۵۷

به نظر من اصلا نباید مردم بزارن اینطور مرده هاشون خاک کنن باید مثل بقیه مرده ها خاک بشن... مرده ی بیچاره چطور کروناش پخش میشه.!!زنده هاش که کرونا دارن راست راست دارن میچرخن اشکال نداره!!! مرده بیچاره که دیگ رفته زیر خاک...

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۰۹:۵۸

مجددا انشالله عمل توام با جوانمردی شما هیچوقت پیش مردم گم نشود زیرا که هیچ عملی چه خوب وچه بد نزد خدا گم نمیشود مردانگیتان پایدار

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۱۰

با سلام.... خدا قوت رزمنده

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۱۴

خداقوت دلاورخداخیرت بدہ ۔التماس دعا دارم

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۱۶

تو این وضعیت که مردم درش هستن بهتر که موضوعات شاد و دل نشین ارائه بدید...نه از قبر و مُردن و این چیزها...

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۲۸

خدا قوت و امیدوارم در سایه انسانیت،سالم و تندرست باشی

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۵۲

سلام درود خداوند بر شما جهادگران

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۰:۵۳

درود ورحمت خدا بر شما ایثارگران بی ادعا ازخداوند متعال اجری اعظیم برای شما وخانوادهای عزیزتون خواهانم وانشاالله خداوند انتها وعاقبتتو را به درجه والای شهادت مفتخر بفر ماید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۰۷

واقعا که قهرمان گمنام هستید ان شاءالله درپناه امام‌زمان باشید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۳۰

درود بر روحانی ممنون

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۳۸

درود برشرفت بزرگوار

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۴۹

خدارفتگانتونوبیامرزدخداقوت وخسته نباشیدخدمتتان عرض میکنم دست شمادردنکندممنونتان هستیم ای قهرمانان گمنام ای سربازان امام زمان خداپشت وپناهتان باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۵۳

درود خدا برشما خدمت شما ارزشمند است

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۵۶

با سلام درود بر شرف شما حاجی درود

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۱:۵۷

خدا خیرتون بده

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۰۰

اجرکم عندالله

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۱۱

زنده باشید جناب رحیمی ....کاش همه مثل شما انسان باشن و درست فک کنن،اجرتون با سید الشهدا از راه دور آلمان دستهای شما و همکاراتونو میبوسیم ممنون از این همه زحمت سخت🌹

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۱۵

سلام چرا شما شیخ ها چشمای مردم پیش از میلاد بستید نمی اهید ببیند .. به کشور کوروش خیانت کردید . میخندن به شما. فسادگر ..

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۱۶

سلام احمق .. کیف رمز ..پیش از میالا د بد از نوح خاین شور میشه

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۴۹

سلام من از نزدیک شاهد تلاش این روحانی بودم .خدا بهشون سلامتی وعاقبت بخیری عطا کند.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۵۰

اجر شما با خدا به حق، آبرو و اعتبار جامعه ی ایران و روحانیت هستید قدردان شما هستیم خدا قوت

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۵۳

خیلی کار مسخره ای می کنن، رعایت پروتکل به این شدت مال زنده هاست

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۲:۵۶

انشاالله سلامت و موفق باشید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۳:۰۱

دردو بلات توسره ضد انقلاب ها که همش حرف الکی میزنن

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۳:۰۸

این اقا اصلا چهره مشخصی ندارد ونامش هم اشتباهی درج شده است چگونه دوستش او را شناسایی کرده است

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۳:۴۹

برای کسی که فوت شده چه تفاوتی میکند که چطور خاکسپاری شود این کارها یک نمایش است

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۴:۳۶

خدا قوت به شما .خدا اجرتون بده وبه شما سلامتی بده.

avatar

خداقوت خسته نباشیددلاوران ایران زمین پایدارباشیددستان حضرت ولیعصرزیرسرتان ویارویاورتان باشد

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۵:۰۳

درودبرشرفت

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۵:۵۵

روحانی هم شما و نه اون یک عده‌ای که در کاخ نشستن و فقط به فکر منافع خویش. خدا پشت و پناه شما.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۶:۵۳

درود خدا بر مردان بی ریا

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۷:۱۲

سلام اجرتون با امام زمان سربازان گمنام امام زمان (عج)

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۷:۱۴

خدا قوت قهرمان بزرگوار!!!

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۸:۱۰

من به نوبه خود از شما و دیگر افرادی که در این کار سخت اما خدا پسندانه تشکر و قدردانی میکنم انشالله که در دنیا و اخرت در پناه حق باشید .

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۸:۳۸

اجرتان باخدا زبان ماقاصر است.ازخداطول عمرباعزت برای شماوخانواده محترم آرزومندم.🙏🌹🤲

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۹:۰۸

خدایارتون باشه انشاالله خداکمکتون کنه درودبرشرفتان

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۱۹:۵۰

زبان تشکر از ما، اجر از خداوند متعال برای نیتهای پاک

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۲۰:۰۷

خداقوت، خداحافظ شماباشد، باامام حسین محشورشوید

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۲۰:۲۴

انشالله همیشه در پناه خداوند باشید.

avatar
۱۳۹۹-۱۰-۳۰ ۲۰:۲۶

خداخیرتان بدهد انتظار مردم ازشماها زیاد است اگر از یک میلیون روحانی یک نفر فاسدببینند جمع میبنندند

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۱ ۰۱:۲۱

سلام اجرکم عندالله

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۱ ۰۱:۲۲

احسنت. ان شاءالله با شهدای کربلا محشور بشین