• چهارشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99110100763
  • خبرنگار : 50356

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان :

تولید برق در خراسان رضوی را در صورت تامین سوخت تا 2 برابر می‌توان افزایش داد

تولید برق در خراسان رضوی را در صورت تامین سوخت تا 2 برابر می‌توان افزایش داد

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: در هر صورت سرانه مصرف انرژی در کشور بالاست و این مشکلی است که تنها با صرفه‌جویی به شکلی کم‌هزینه حل خواهد شد، در حال حاضر 50 درصد ظرفیت نیروگاهی استان بیکار است و می‌توان در صورت تامین سوخت، میزان تولید برق استان را دو برابر کرد.

رضا ریاحی در نشست مدیران حوزه انرژی استان خراسان رضوی که  صبح امروز در شرکت گاز استان خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: در  سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی  ۹ نیروگاه تامین کننده برق  و ۴ شرکت توزیع برق وجود دارد. شرکت برق منطقه‌ای شبکه سه استان را راهبری می‌کند. 

وی ادامه داد: همانطور که گفته شد هر سال با رشد مصرف به صورت طبیعی مواجه هستیم. در سال جاری با همکاری‌های خوب مابین مدیران تا الان توانسته ایم به نحو مطلوبی برنامه ریزی کرده و حداکثر از ظرفیت‌های ممکن در حالی که  در بخش نیروگاهی  این مصرف ۱۴۰ میلیون متر مکعب است استفاده کنیم. 

وی افزود: نکته اساسی این است که  در بخش مصرف سوخت گاز خانگی و تجاری اگر۱۰ درصد مصرف افزایش پیدا کرده باشد ۶۵ میلیون متر مکعب در مصرف نیروگاه‌ها کاهش خواهیم داشت و  اثر ۵ برابری خواهد داشت. این مساله به شدت بر تولید برق اثر می‌گذارد و باعث شده که با شروع فصل سرما با کمبود زیادی  مواجه شویم .

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان  خاطر نشان کرد: این بار کمبود بر روی قسمت پخش و پالایش افتاده است، از طرفی ظرفیت ناوگان سوخت‌رسانی محدود بوده و دچار کمبودهایی می‌شویم. اگر در بخش خانگی و تجاری کاهش مصرف داشته باشم می‌توانیم بخش نیروگاهی را تامین کنیم.  بنابراین چاره کار دست مردم است. اگر مردم در حد مختصر مقداری مصرف سوخت و یا در بخش کاهش مصرف برق داشته باشند به راحتی از این مشکل عبور خواهیم کرد. 

وی با اشاره به اینکه«با توجه به اینکه از فردا درجه حرارت به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند» تصریح کرد:  چاره کار دست مردم است، اگر مردم در حد مختصر مقدار مصرف سوخت را کاهش دهند از این  شرایط عبور خواهیم کرد. تلاش ما این است که  از تمام ظرفیت خود استفاده کنیم تا مشکلی برای مردم در جهت تامین برق مورد نیازشان پیش نیاید.مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان در ادامه این نشست در واکنش به اینکه چرا در صنعت برق سرمایه‌گذاری لازم جهت ایجاد نیروگاه و تامین برق مشترکان نمی‌شود، گفت: مشکل امروز مربوط به حوزه سرمایه‌گذاری نبوده بلکه ناشی از مسائل دیگری است. در حال حاضر میزان تولید برق نیروگاه‌های استان 2500 مگاوات است که در صورت تامین سوخت می‌توان این رقم را به 5000 مگاوات رساند. مشکل امروز صنعت برق سرمایه گذاری نیست بلکه تامین سوخت است. باید توجه داشت ظرفیت تولید برق در استان و کشور موجود است.

وی خاطرنشان کرد: امروز مساله‌ای مقطعی است چون مصرف گاز مشترکان خانگی و تجاری افزایش یافته و به همین جهت تامین گاز نیروگاه‌ها با مشکلاتی مواجه شده است. باید توجه داشت ذخیره‌سازی‌های موجود، ناوگان حمل و نقل جهت تامین سوخت و سایر راه‌های تامین سوخت نیروگاه‌ها با محدودیت مواجه است.

ریاحی عنوان کرد: کم‌هزینه‌ترین راهکار صرفه‌جویی و همکاری مردم است. اگر قرار باشد سرمایه‌گذاری نیروگاهی هم صورت گیرد، باید بدانیم که این سرمایه‌گذاری نیز از محل منابع مردمی و بیت‌المال است. ضمن اینکه مشکل کنونی یک مساله مقطعی است و ممکن است سرمایه‌گذاری برای رفع این مشکل در ایام دیگر سال که مصرف بالا نیست، مورد استفاده واقع نشود. لازم است مسائل را چند بعدی و از چند منظر بررسی کرد چون اگر به درستی از منابع استفاده نشود، متضرر نهایی مردم خواهند بود.

وی اضافه کرد: در هر صورت سرانه مصرف انرژی در کشور بالاست و نمی‌توان این مشکل را تنها با سرمایه‌گذاری صرف حل کرد. این مشکلی است که تنها با صرفه‌جویی به شکلی کم‌هزینه حل خواهد شد. البته سرمایه‌گذاری لازم است اما باید در کنار هزینه در این زمینه، مردم را نیز راهنمایی کرد. در حال حاضر 50 درصد ظرفیت نیروگاهی استان بیکار است و می‌توان در صورت تامین سوخت، میزان تولید برق استان را دو برابر کرد. با این حال ضروری است مردم به درستی راهنمایی شوند. به هر روی سرمایه‌گذاری و فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف، هر کدام در جای خود اهمیت دارد و باید طوری مصرف کرد که نیازمند سرمایه‌گذاری مضاعف نباشیم. این یک وظیفه ملی و میهنی است که به نحو احسن از منابع کشور بهره‌برداری کنیم.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت:  باید توجه داشت در استان پیگیری‌های لازم صورت می‌گیرد و برای این منظور نخستین کمیته سوخت در استان خراسان برای برنامه‌ریزی مناسب در این ایام از مهر ماه امسال راه‌اندازی شده است. همچنین نزدیک 1.5 مگاوات برق از ترکمنستان وارد شده که همه این اقدامات نتیجه پیگیری‌های صورت گرفته بوده است. علاوه بر این تلاش ما در صنعت برق این است که سوخت نیروگاهی ابتدا به نیروگاه‌های دارای راندمان بالا برسد تا از سوخت تامین شده نیز به خوبی استفاده شود.

وی در  پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص وضعیت تجهیزات صنعت برق استان و کشور و نحوه تامین نیازهای تجهیزاتی این صنعت خاطر نشان کرد: باید در نظر گرفت که بعد از انقلاب بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت برق در داخل تولید می‌شود. در واقع 90 درصد تجهیزات مورد نیاز محصول داخل است و از حیث تامین و نصب تجهیزات صنعت برق، کشور ما خودکفاست و تنها حدود 5 تا 6 درصد نیازها از خارج وارد می‌شود که برای تولید داخلی آن نیز برنامه‌ریزی شده است.  

علی اصغر اصغری، مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان رضوی در ادامه این نشست اظهار کرد: خراسان‌رضوی یکی از ۳۷ منطقه کشور است که حدودا بالغ بر ۱۳ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی را در روز تامین و توزیع می‌کند. 

 وی افزود: واضح است که چنانچه در بحث تامین و ناوگان حمل‌ونقل خللی وارد شود سوخت‌رسانی به استان مقداری با تنش مواجه می‌شود. 

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان رضوی بیان کرد: در بحث موتور بنزین جایگاه‌ها به صورت ۲۴ ساعته سوخت‌رسانی را انجام می‌دهند. حدود ۴.۵میلیارد لیتر تا پایان آذر ماه سال جاری فرآورده توزیع کردیم، بخشی از این مقدار توسط نفتکش‌ها و بخشی از آن توسط خط لوله تامین شده است. در مورد جایگاه‌های سی ان جی، دو میلیون مترمکعب گاز  سی ان جی در ۲۰۰ جایگاه توزیع شده است. در سال جاری توسعه جایگاه گاز سی ان جی درجهت کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، در بحث کرونا دومین کلانشهر کشور به لحاظ سوخت‌رسان‌های پی دو یا سوخت رسان‌های سیار در سطح شهر بودیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته تا پایان ۲۰دی ماه، ۶۷۰ میلیون لیتر نفت و گاز به نیروگاه‌های استان  اختصاص داده شده و در سال جاری حدود  ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون لیتر نفت و گاز بیشتر به نیروگاه‌ها اختصاص یافته است. امسال با وجود مشکلات و مصرف زیاد در بخش نیروگاهی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌ایم.  در سال جاری در سطح استان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف شده و ۹۰میلیون لیتر نفت سفید، دو میلیارد و ۲۰۰  میلیون لیتر نفت و گاز و گاز مایع ۶۰ هزار تن معادل سال گذشته توزیع شده است.
 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.