• پنجشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۸
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99110201114
  • منبع : مطبوعات

خریداران مسکن غیب شده‌اند

خریداران مسکن غیب شده‌اند

یک‌ نفر هم خریدار نیست. این گزاره، حرف غالب مشاوران املاک تهران است که این روزها از کسادی بازار و خاموشی چراغ کسب‌وکارشان گله‌مند و ناراضی هستند. می‎گویند حال بازار مسکن از بازارهای ارز، طلا، خودرو حتی بورس خراب‌تر است و گویی خریداران یکباره از این بازار غیب شده‌اند.

به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «فروکش‌کردن تب تورم انتظاری در یکی - دو ماه اخیر، همان گونه که تنور بازار ارز را سرد کرد، رکود سنگینی نیز به سایر بازارهای سرمایه‌پذیر تحمیل کرده و با وجود کاهش قیمت‌ها، خریداران را عقب رانده است. مشاوران املاک شهر تهران از کسادی کم‌سابقه این بازار می‌گویند و این که حداقل یک‌ ماه است یک خریدار واقعی مسکن را به چشم ندیده‌اند.

بازار مسکن تعطیل است

ذات کالاهای سرمایه‌ای، حفاظت از افت ارز پول ملی است و مسکن نیز به‌ عنوان یکی از کالاهای سرمایه‌ای سنتی و پرطرفدار در اقتصاد ایران از این امر مستثنا نیست. از سوی دیگر با اتمام دوره‌های تورمی، بازارگرمی کالای سرمایه‌ای نیز به پایان می‌رسد و کسانی که با هدف حفظ ارزش دارایی‌های نقدی خود به‌ دنبال خرید این کالاها بودند، پا پس می‌کشند اما همچنان معاملات مصرفی این کالاها در اندازه‌های بسیار کمتر از قبل ادامه پیدا می‌کند اما شرایط بازار مسکن به‌ گونه‌ای است که حد وسطی میان رونق و رکود ندارد و یکباره از دوره رونق به رکود و از رکود به رونق می‌رسد، زیرا سهم تقاضای مصرفی در این بازار به رقم بسیار ناچیزی رسیده و سرمایه‌گذاران نیز عمدتا بدون چشم‌انداز مثبت از صعود قیمت‌ها، وارد معامله نمی‌شوند. نتیجه این وضعیت، تعطیلی کامل بازار مسکن است که مشاوران املاک به تحقق آن در یک‌ماه اخیر گواهی می‌دهند. قمصری، مشاور املاک منطقه ۱۷ تهران می‌گوید این روزها حتی کسی برای احوالپرسی هم وارد بنگاه املاک نمی‌شود.

این فعال بازار مسکن از کاهش ۱۰درصدی قیمت پیشنهادی فروشندگان در شرایط فعلی بازار خبر می‌دهد و می‌افزاید: حتی کاهش قیمت‌ پیشنهادی هم نتوانسته خریداران را ترغیب به معامله کند؛ هرچند برخی از فروشندگان نیز همچنان روی قیمت‌های قبلی پافشاری می‌کنند و در تلاش مذبوحانه برای جذب مشتری هستند.

کاهش حاشیه سود تولید مسکن

در شرایط فعلی اگرچه قیمت مسکن نسبت به سقف یکی - دو ماه قبل کاهش ملموسی را تجربه کرده اما همچنان تغییری در قیمت نهاده‌های ساختمانی ایجاد نشده و هزینه ساخت‌وساز مسکن تقریبا بدون تغییر مانده است.

قمصری، مشاور املاک منطقه ۱۷ می‌گوید: برخی از سازندگانی که نیاز به نقدینگی دارند، بخشی از واحدهای آماده خود را حدود ۱۰ تا ۱۵درصد ارزان‌تر از ۲‌ماه قبل به بازار عرضه‌ کرده‌ و با این کار حاشیه سود خود را پایین ‌آورده‌اند؛ هرچند حتی برای این واحدها نیز مشتری پای‌ کار نمی‌آید.

به عقیده او اگر شرایط فعلی بازار مسکن تا چند ماه دیگر ادامه پیدا کند، کاهش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت مسکن نسبت به شرایط فعلی دور از انتظار نیست.

پول‌ها بانک را ترجیح می‌دهند

تورم بازار مسکن رسما از آذرماه منفی شده و حالا حتی سپرده‌های روزشمار بانکی با نرخ سود ۱۰ درصد نیز جذابیت بیشتری نسبت به بازار مسکن دارند. کوچکی، مشاور املاک منطقه هفت‌ تیر، می‌گوید: برخی از مشتریان که تا پیش از سقوط قیمت ارز به‌ دنبال یافتن مسکن مناسب برای سرمایه‌گذاری بودند، حالا پول خود را در بانک سپرده‌ کرده‌اند و می‌گویند تا به کف رسیدن قیمت‌ها صبر می‌کنند.

به عقیده او، با انتخاب بایدن به‌ عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، فعلا نگاه سرمایه‌گذاران بازار مسکن به احیای برجام و کاهش نرخ ارز دوخته شده و اگر این دو محقق شود، بازار مسکن حداقل تا میانه عمر دولت سیزدهم، یعنی تا حدود ۲ سال دیگر راکد و کساد خواهد بود.

فروشنده‌های دندان‌گرد

گرچه بازار مسکن مانند بازارهای ارز، طلا و خودرو وارد روند نزولی قیمت شده و خریداران به امید خرید با قیمت‌های مناسب‌تر از معامله منصرف شده‌اند اما آن گونه که مقدم، مشاور املاک منطقه ۷ تهران می‌گوید: در همین شرایط بازار نیز برخی از مالکان مصمم هستند که نرخ خود را نشکنند و جوری دندان‌گردی می‌کنند که گویی خریدار صف کشیده است.

مقدم با اشاره به این که فعلا هیچ معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شود، می‌افزاید: بنگاه‌های ملکی تقریبا تعطیل هستند و شاید ماهی یک یا دو قرار اجاره یا تمدید اجاره‌نامه را ثبت کنند اما بدتر از شرایط فعلی این کسب‌وکار، ابهام در چشم‌انداز اقتصاد و بازار مسکن است که عملا قدرت برنامه‌ریزی را از فعالان این حوزه گرفته است.

به‌ گفته مقدم، آینده میان‌مدت بازار مسکن قابل پیش‌بینی نیست و حداقل به‌ نظر می‌رسد تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری تغییر قابل‌ توجهی در این بازار رخ ندهد.

تبدیل بنگاه ملکی به میوه‌فروشی

در طول دوره رونق مسکن، همیشه حدود هزار بنگاه ملی فاقد مجوز در تهران فعال بودند که یا روند دریافت مجوز برای آنها آغاز شده بود یا از سوی بازرسی اتحادیه پلمب می‌شدند اما حالا با کسادشدن کسب‌وکار مشاوران املاک، برخی از کسانی که بدون مجوز مشغول دادوستد ملک شده بودند در حال تغییر کسب‌وکار خود هستند و پا در کفش باقی اصناف می‌کنند.

حسنی، مشاور املاک منطقه۱۳، می‌گوید: این دفاتر غیر مجاز با همان سرعتی که ایجاد شده بودند در حال تغییر کاربری و تبدیل شدن به اصناف دیگر هستند و احتمالا چند صباح دیگر باز این چرخه را تکرار می‌کنند.

به‌ گفته این فعال بازار مسکن، فعلا صنف میوه‌فروشی، صنف مورد علاقه مشاوران املاک غیر مجاز است و حداقل در منطقه ۱۳ دو مشاور املاک فاقد مجوز یکباره میوه‌فروش شده‌اند.

رکوردشکنی رکود در منطقه ۵

منطقه ۵ تهران همواره بیشترین سهم از معاملات مسکن تهران را به‌ خود اختصاص می‌دهد و مجموعه‌ای کامل از مسکن مصرفی و سرمایه‌ای در این منطقه معامله می‌شود اما به‌ دنبال کسادشدن بازار، حالا بازار مسکن این منطقه نیز با یکی از بی‌سابقه‌ترین رکودهای تاریخ خود مواجه شده است.

حیدری، مشاور املاک منطقه ۵ تهران، می‌گوید: در یک‌ ماه گذشته اغلب بنگاه‌های این منطقه به‌ جز پیگیری امور مربوط به معاملات قبلی و نهایی‌کردن قراردادهای آنها کاری نداشته‌اند و تقریبا متقاضیان سرمایه‌گذاری در بازار مسکن این منطقه که همواره سهم عمده بازار را به‌خود اختصاص می‌دهند، از بازار غیب شده‌اند.

او با اشاره به این که با جهش ۵ برابری قیمت مسکن در ۳ سال اخیر، مصرف‌کنندگان از بازار حذف شده‌اند، می‌افزاید: اگر قرار باشد سیاست‌های اقتصادی، وام مسکن و وضعیت درآمد مردم تغییری نکند، فعلا تا چند سالی بازار مسکن باید با رکود و کسادی بسازد تا دوباره یک موج تورمی از راه برسد و بازارها را به یک رونق کاذب و تورمی برساند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۱:۴۰

همش میگی مسکن ارزان شده ولی اینجور نیست ما که هروقت قیمت گرفتیم بالاتر هم رفته . شایدم منظور شما مسکن وسط بیابون خداست که ارزون شده

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۴:۳۵

مسکن به کما که هیچ باید با این قیمتها به خواب اصحاب کهف بره با این قیمتها هیچ خریداری ندارد

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۹

خوب شد.انشالله که بره رکود و ارزانی بشه.فقط زودتر بفروشید تا ارزان نشده که خریدار نداره.رکود=ارزانی رونق=دلالی و گرانی

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۵:۲۰

خدارا شکر انشاللا مالکان حسرت به دل بمونن وخونههاشون رو دستشون باد کنه خونه واسه نشستن نه وسیله کسب سود خدارا شکر معلوم نیست از کجا قیمت گداری میکنند انتالیای ترکیه خونه ارزونتر از ایران اونم خونه های ترکیه کجا اپارتمانهای نم گرفته وتاریک تو ایران کجا خجالت نمیکشند ارث وخون باباشون از خریدار میخوان

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۵:۲۹

یک مسکن از ۲۰۰ میلیون در عرض یکسال میشه ۳ میلیارد رهن ۲۰ میلیون میشه ۲۰۰ ملیون مالکین گرونی بازار رو از جیب مستاجر در میارن براشون اهمیت نداره زن و بچه مستاجر ۲ روز در میان چیزی برا خوردن ندارن هیچ کس به فکرشان نیست

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۵:۳۳

خریداران مسکن بدنبال مال مفت میگردند که این مسله یک خیال واهی بیش نیست .

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۲۱:۳۱

چند تا خونه داری دلال

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۶:۴۵

با توجه به قیمتهای غیر متعادل و املاکیهای بی انصاف وسازندگان دندان گرد رکود همچنان برقرار خواهد ماند .قیمت متعادل مشتری شاز میباشد

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۶:۵۲

خب خونه خیلی گرونه از کجا بیاریم اینهمه پول مخصوصا منطقه دو خیلی گرونه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۷:۰۹

جیک جبکه مستونتون بود یاد زمستونتون نبود.؟! یادتون رفته که با بورس بازی چه بلایی سر مسکن آوردید .گر باد بکاری طوفان درو خواهی کرد.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۷:۱۳

با این قیمتها چند برابری کدام دیوانه ای مسکن میخره مگر اینکه پول باد آورده داشته باشد آن هم زور داره مسکن متری ۱۰ میلیون را ۶۰ میلیون تومان ادم پول بده سازندگان بسازند برای آثار فرهنگی بماند . با نخریدن مسکن باور داشته باشید که ارزون میشود شک نکنید با نخریدن هر چیزی ارزان میشود

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۸:۳۲

حرف شما درسته اما بعضی چیزها را نمیشه نخرید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۸:۱۶

اپارتمان متری ۱۵ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاذب است در اصل باید حداکثر متری با توجه به منطقه ۲۰ میلیون باشد بخاطر بی نظمی و عدم مدیریتی است ناهنجار درست شده است

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۸:۲۷

آقا روی هم جمع کنیم این مشاوران املاک کاسبی ندارن توی این شرایط کسادی مشکل پولی دارن خدا عوض بده

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۷

نرخ رشد جمعیت ایران بسیار پایین سن ازدواج بالا و شرایط ایران طوری هست که 20 سال دیگه خونه در ایران تبدیل به خانه های خالی از سکنه میشه به دنبال سرمایه گذاری در بخش گردش گری وتفریحی باشید مردم نه پول گرفتن عروسی ومجلس دارند نه حوصله ش رو در آیند ه ایرانیان به دنبال کنسرت های موسیقی وجاهای تفریحی خواهند رفت مایه دارن گرامی به مناطق خوش آب و هوا خواهند رفت

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۸:۳۸

انقد الکی حرف نزنید من خودم تودماوند یه آپارتمان مخام بخرم طرف ۱۰۰ کم نمیکنه تو ۳ ملیارد معامله ده روزه چونه میزنیم کی گفته اینارو ساختمون نوساز سرش ب تنش بیارزه ممیشه خرید مخصوصا شهرای اطراف تهران ک براجمعیت کمش ب مالیات نمیخوره اگ دارین موردی نوساز من خریدارم ممنون میشم معرفی کنید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۹:۰۱

انشاءالله برای همیشه بازار مسکن تعطیل بشه چون در این 3 سال به اندازه 100سال خوردید وقتی دلار 1000تومان گران میشد شما 3 برابر دلار رو مسکن کشیدید وحالا باید پس بدید که به معیشت مردم دراین شرایط سخت مسکن واجاره بازی نکنید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۱۹:۲۹

رکود ۴ ساله در راهه.مثل سالهای ۹۲ به بعد.خانه نخرید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۲۰:۱۷

ملت صبر می کنند تا باز هم قیمت مسکن پایین تر بیاید . جوانان رغبتی به ازدواج ندارند . مستاجران هم چنان مستاجرند .

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۲۱:۵۰

اخه ابر حبابه این چه مسخره بازیه که راه انداختن تمام کاهش ارزش پول ملی باعث ان گرونیه مسکن است

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۲۲:۴۵

سلام خسته نباشی

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۲۳:۰۱

همه خریدارها رفتن هرچی مال دارن تبدیل به ریال کنند بیان سراغ مسکن

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۲ ۲۳:۱۴

این روشی که داره پیش میره، خیلی خوبه، اما، اما؛ نرخها کمافی السابق ریالی نشکسته و فروشندگان منزل 200 ملیونی را در روستای ما داره میگه 1ملیاردو 200 ملیو ن تمام

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۰:۰۶

تورو خدا نخرید بزارید ارزون بشه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۰:۵۶

الحمدلله رب العالمین. خدا را هزاران مرتبه شکر، چرا موقعی که بنگاهی ها و مدیران املاک که هر روز قیمتها را بالا می بردند ناله نمی کردند؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۱:۰۲

درود الان فصل خریدوفروش نیست زمستان سرد است مردم ترجیح میدهند جای گرم استراحت کنند قیمت سیمان و...افزایش یافته سال جدید بالا میره

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۱:۰۵

قیمت ملک در یه جای جای متوسط در کلان شهرها با بهترین نقاط کشور ترکیه و حتی بعضی از کشورهای توسعه یافته برابری می کند.آن هم در شرایطی که درآمد مردم ایران به مراتب حتی از کشوری مثل ترکیه هم پایین تر هست.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۱:۳۱

خانه باید ۵برابر ارزونتر بشه تازه بر میگرده به پارسال

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۱:۴۱

خدا به داد مردم برسه ...

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۰۳:۳۱

خب مغز خر که نخوردن الان تو این شرایط بخرن.امروز بخرن فردا ببیننکاز اونی که خریدن پایینتر اومده؟؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۱۰:۱۴

حتما می دونندکه مسکن درماهها وسالهای آینده به جدقیمتش پایین می آید.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۱۳:۵۵

هیچ تغییر نکرده مامستاجرا و به روزبدبختترازهمیشه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۱۴:۲۱

پاین شهر اصفهان زینبیه رسیدگی کنید به زمین کشاورزیا

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۲:۵۱

از اول خریداری وجود نداشت خریدارها اکثرا از خود املاکی ها بودن که دست به دست میکردن. ملت پولشون کجا بود

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۲۲:۲۵

دقیقا

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۱:۲۸

مردم دیگه توانی ندارن واسه خرید مسکن، باید کلیه هاشون رو بفرشن شاید نصف پول خونه رو بتونن جور کنن یعنی واقعا هنووووز مشخص نیست دیگه نمیتونیم؟!! کم آوردیم؟!! خدا خودش به دادمون برسه مسئولین که معلومه از وسط پر قو و کلی امکانات به اون بیچاره ای که صاحبخونه میخواد از خونه بیرونش کنه و راهی نداره فکر نمیکنن....

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۲۱:۵۸

غیب نشدن از معامله با همدیگر خسته شدند چون فعلا هیچ کارمند کارگری توان خرید ندارد فعلا چهار سالی باید بخوابند تا قدرت خرید مردم عادی بتواند پنجاه درصد را فراهم مابقی وام