• جمعه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۱:۲۱
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99110906798
  • منبع : مطبوعات

چرا ایرانی‌ها میزبان نمی‌شوند؟

چرا ایرانی‌ها میزبان نمی‌شوند؟

از چهار تیم ایرانی که در این مرحله حضور دارند، به نظر می‌رسد فقط پرسپولیس است که با توجه به تیم‌های هم‌گروهش می‌تواند شانسی برای میزبانی داشته باشد. حالا چرا فقط پرسپولیس؟ دلیلش آن است که بقیه تیم‌های ایرانی همچنان با یک رقیب عربستانی هم‌گروه شده یا می‌شوند و این موضوع شانس میزبانی را می‌گیرد!

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «روز چهارشنبه قرعه‌کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد و سه به علاوه یک نماینده ایران رقبایشان در جدول گروهی لیگ جدید را شناختند. در این بین، سه تیم پرسپولیس، تراکتور و استقلال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان حضور دارند و تنها فولاد است که بعد از برگزاری یک دیدار پلی‌آف می‌تواند در صورت برتری برابر رقیب اماراتی، حضورش در مرحله گروهی را نهایی کند.

در دوره جدید لیگ قهرمانان آسیا، برای اولین بار ۴۰ تیم شرکت می‌کنند که این مورد گروه‌بندی را تا حدودی تغییر داده و به‌ جای چهار گروه در هر دو منطقه شرق و غرب قرار است تیم‌های حاضر در مرحله گروهی، در پنج گروه مختلف در دو منطقه به مصاف هم بروند؛ پنج گروه چهار تیمی در غرب و پنج گروه چهار تیمی در شرق. سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان به‌ صورت متمرکز در قطر برگزار شد و تیم‌های ایرانی شانسی برای میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا و از آن مهم‌تر، شانسی برای داشتن تماشاگر روی سکو نداشتند. در این دوره اما اگر چه هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده ولی شایعه شده است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در نظر دارد میزبانی را نه به یک کشور بلکه بسته به شرایطی ممکن است به چند کشور بدهد. در این مورد هم هنوز اختلاف‌ نظر وجود دارد. در واقع مسئولان AFC این‌ بار مصمم هستند که میزبانی متمرکز نداشته باشند یا دست‌ کم از چند کشور برای میزبانی گروه‌های مختلف استفاده کنند.

وضعیت در منطقه غرب، جایی که نمایندگان ایران باید به مصاف رقبا بروند، در عین آن که ساده به نظر می‌رسد، پیچیده هم هست؛ قطر با قبول میزبانی متمرکز دور قبلی لیگ قهرمانان آسیا، نمره قابل‌ قبولی گرفته است، پس به نظر می‌رسد در این دوره هم بخت زیادی دارد تا یکی از میزبان‌ها باشد. حالا اما باید به شایعات بعدی برگشت؛ جایی که عنوان شده کنفدراسیون فوتبال آسیا بدش نمی‌آید میزبانی هر گروه را به یک کشور بدهد. با چنین شرایطی، اگر تصمیم AFC قطعی شود و میزبانی هر گروه را به یک کشور بدهد، آیا نمایندگان ایران هم شانسی برای میزبانی در دوره جدید لیگ قهرمانان آسیا خواهند داشت؟

قبل از رسیدن به پاسخ این موضوع اما باید گفت از چهار تیم ایرانی که در این مرحله حضور دارند، به نظر می‌رسد فقط پرسپولیس است که با توجه به تیم‌های هم‌گروهش می‌تواند شانسی برای میزبانی داشته باشد. حالا چرا فقط پرسپولیس؟ دلیلش آن است که بقیه تیم‌های ایرانی همچنان با یک رقیب عربستانی هم‌گروه شده یا می‌شوند و این موضوع شانس میزبانی را می‌گیرد!

وضعیت دیپلماتیک بین دو کشور عربستان و ایران بعد از بالارفتن از دیوار سفارت عربستان در تهران همچنان نامساعد است و تیم‌های عربستانی حاضر به بازی‌کردن در ایران نمی‌شوند. الان چند سالی می‌شود که کنفدراسیون فوتبال آسیا بازی نمایندگان این دو کشور را در زمین ثالث برگزار می‌کند. این موضوع در مورد فولاد خوزستان، تیمی که باید از پلی‌آف شروع کند، متفاوت‌تر هم می‌شود؛ چون آنها از آنجا که در پلی‌آف حضور دارند، اصولا شانسی برای میزبانی ندارند. استقلال هم در گروه (C) این رقابت‌ها با الاهلی عربستان هم‌گروه است و شانس میزبانی را از دست می‌دهد. تراکتور با تیم‌های الشارجه و پاختاکور ازبکستان هم‌گروه است. تبریزی‌ها شانس بیشتری نسبت به استقلال برای میزبانی دارند. البته احتمال حضور یک تیم عربستانی در این گروه وجود دارد و همین امر می‌تواند از شانس تراکتوری‌ها برای میزبانی کم کند. الوحده عربستان در بازی پلی‌آف باید به مصاف نیروی هوایی عراق برود. این تیم عربستانی اگر از سد حریف عراقی خود بگذرد، با سرخپوشان تبریزی هم‌گروه می‌شود. رخ‌دادن چنین اتفاقی به‌ معنای پایان شانس تراکتور برای میزبانی در آسیا است. در این‌ بین پرسپولیس فینالیست لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰، تیم عربستانی‌ای در گروه خود نمی‌بیند و با توجه به حضور الریان قطر و گوای هند در این گروه، شانس بیشتری نسبت به سایر نمایندگان ایران برای میزبانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا دارد. تیم چهارم گروه سرخپوشان پایتخت در جدال دو تیم الوحده امارات و الزورای عراق مشخص می‌شود. از آنجا که نهایتا هیچ تیم عربستانی‌ای در مرحله گروهی به پرسپولیس نمی‌خورد، پس این تیم، با توجه به ثباتی که در لیگ قهرمانان آسیا در سال‌های اخیر داشته و همچنین حضورش در سید یک رقابت‌های این دوره، روی کاغذ شانس برای میزبانی دارد.

از رؤیای میزبانی تا واقعیت؟

روی کاغذ شانس‌داشتن با این که این تیم در عالم واقع میزبان مرحله گروهی شود، زمین تا آسمان متفاوت است. البته نه این که برای این بازی‌ها که قرار است به‌صورت تک‌بازی باشد، پرسپولیس مشکلی داشته باشد ولی با توجه به اتفاقات سیاسی رخ داده، بعید به نظر می‌رسد کنفدراسیون فوتبال آسیا علاقه‌ای داشته باشد این میزبانی را به تیمی از ایران بدهد. اگر قرار باشد چهار دلیل برای ندادن میزبانی به ایران و پرسپولیس ذکر شود، می‌توان به چهار مسئله امنیت، ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی، کرونا و سیستم VAR(کمک‌داور ویدئویی) اشاره کرد. مسئله امنیت همان بهانه‌جویی‌های کشورهای عربی است که بعد از بالارفتن از دیوار سفارت عربستان شکل گرفت. چند کشور عربی به‌ویژه امارات، به تأسی از عربستانی‌ها از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست داشتند تا بازی نمایندگانشان با تیم‌های ایرانی در کشوری دیگر برگزار شود. اگر چه AFC با این پیشنهاد مخالفت کرد ولی با توجه به نفوذ اعراب در تشکیلات AFC همچنان حرف آنها به کرسی می‌نشیند و میزبانی به تیم‌های ایرانی نمی‌رسد.

اگرچه AFC فقط رأی به برگزاری بازی نمایندگان ایران و عربستان در کشور ثالث داد ولی سال گذشته و پیش از برگزاری مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، اتفاق جدیدی رخ داد که داستان میزبانی را پیچیده‌تر کرد. ماجرا مربوط به ساقط‌کردن هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران است که بعد از آن، AFC در تصمیمی تازه، به این نتیجه رسید که میزبانی را از ایران، فارغ از این که رقیب عربستانی باشد یا خیر بگیرد! این موضوع اگرچه واکنش تندی از سوی ایرانی‌ها داشت ولی در نهایت و بر خلاف ادعای مسئولان وقت فدراسیون فوتبال و نماینده باشگاه‌ها، کلاه گشادی بر سر تیم‌های ایرانی رفت! کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داد که ابتدا بازی‌های مرحله رفت به میزبانی رقبا برگزار شود و بعد، در صورت تأیید امنیت در ایران، میزبانی بازی‌های برگشت به تیم‌های ایرانی سپرده شود. اگر چه مسئولان ایرانی این مورد را یک برد برای خودشان توصیف کردند ولی با شیوع ویروس کرونا و با وجود برگزاری چند دیدار از مرحله رفت گروهی، بازی‌ها به‌صورت متمرکز در قطر برگزار شد و علنا بحث میزبانی ایرانی از بین رفت. حالا پرسپولیسی‌ها هنوز نمی‌دانند مسئولان AFC آن داستان را فراموش کرده‌اند یا نه، چون اگر AFC بر سر موضع قبلی‌اش باشد در نتیجه پرسپولیس رسما شانسی نخواهد داشت.

دو مورد دیگر اما موضوعاتی قابل‌ حل ولی دشوار هستند. اولی مربوط به شیوع ویروس کرونا در ایران است. اگرچه میزان مرگ‌ومیر کاهش یافته ولی نرخ ابتلا در ایران بسیار بالاست و می‌تواند تأثیر زیادی روی دادن میزبانی داشته باشد. شاید بشود با دادن تضمین‌های لازم این نگرانی را برطرف کرد. مورد آخر هم نیاز به هزینه دارد که بعید است باشگاهی در ایران از پس تأمینش برآید. در واقع اگر AFC پایش را در یک کفش کند که از همین مرحله گروهی باید VAR استفاده شود، هیچ تیمی از ایران شانسی برای میزبانی ندارد، چون اصولا این سیستم هنوز در ورزشگاه‌های ایران پیاده نشده است. فارغ از این موارد اما به نظر می‌رسد همچنان اختلافات سیاسی و دیپلماتیک است که شانس میزبانی تیم‌های ایرانی در مرحله گروهی را زیر سؤال می‌برد و آن را نزدیک به صفر می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۰۸:۴۳

سلام جوری همه می گویند از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند که انگار مشتی دزد را خطاب می کنند!! متاسفم که نگاه های مریض سیاسی ما باید ما را به جایی بکشاند که تجاوز مامورین رسمی فرودگاهی عربستان به دو نوجوان ایرانی را نبینیم، قتل عام حدود ۵۰۰ هم وطن در منا و مسجدالحرام را نبینیم، بی نزاکتی های مداوم سیاسی سران عربستان را به ایران نبینیم، اعدام های بیشمار و قرون وسطی ای پیر و جوان، بی گناه و با گناه را در عربستان نبینیم، ... و فقط این را ببینیم که عده ای از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند!! از دیوار کسی بالا رفتن آن هم دیوار سفارت کشوری دیگر اصلا مورد تأیید نیست، اما باید به آن ها امیدوار بود که هنوز بعضی از حواسشان کار می کند و مانند برخی چون کبک سر در برف نکرده اند، هر چند می بایست آن احساسات خود را کنترل می کردند! شما هم بهتر است نیش و کنایه های خود را به آن دولتیمردان بی دردی بزنید که این همه فجایع را از حاکمان عربستان دیدند و حاضر نشدند اقلا در ظاهر محکومشان کنند و آتش خشم این جماعت را بخوابانند!!! یا حق