• سه‌شنبه / ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۶:۵۷
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 1400032518018
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

بازگشت امید برای احیای بزرگترین کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی کشور

بازگشت امید برای احیای بزرگترین کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی کشور

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رکورد هر واحد تولیدی در کشور مساوی است با بیکاری جمعی از کارگران شاغل در این واحدها و یک گام حرکت به سوی وابستگی به خارج از کشور برای تامین کالاهای مورد نیاز کشور، امروزه به‌علت شرایط تحریمی، نوسانات نرخ ارز، مشکلات اقتصادی کشور و سنگ‌اندازی برخی از بانک‌ها واحدهای تولیدی با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اندو اگر در اسرع وقت چاره‌ای برای حل مشکلاتشان اندیشیده نشود، باید شاهد تعطیلی این واحدها باشیم.

به گزارش ایسنا، احداث یک واحد تولیدی کار چندان ساده‌ای نیست، طولانی بودن روند اخذ مجوزات، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز مانند آب، برق، گاز و ...، واگذاری اراضی، ساخت سوله، واردات تجهیزات و .... هر کدام یک فرآیند به‌شدت زمانبر است، اما گاهی رکود یک واحد تولیدی در کوتاه‌ترین زمان اتفاق می‌افتد و تلاش‌های چندین ساله برای احداث و تولید بی‌نتیجه می‌ماند.

تکنولوژی بزرگترین واحد تولید مخازن کامپوزیتی کشور از آلمان توسط یک سرمایه‌گذار در شرایط تحریمی وارد شهرستان بروجن در چهارمحال و بختیاری شد، پس از آمریکا، کانادا، آلمان و چین، استقرار تجهیزات و ماشین‌آلات تخصصی و های‌تک در این واحد تولیدی، ایران را به پنجمین کشور دارنده تکنولوژی تولید مخازن تمام کامپوزیت جهان تبدیل کرده است.

همچنین واحد تولید مخازن کامپوزیتی با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار مخزن در سال، بزرگ‌ترین واحد برای تولید این محصول در کشور است، اما متاسفانه این واحد تولیدی از سال ۹۴ با تأخیر در تقسیط تسهیلات دریافتی و ایجاد شائبه‌های مالی مطرح شده از سوی بانک‌های عامل به حالت تعطیل درآمده است.

حال عزمی از سوی مسئولان چهارمحال و بختیاری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرکرد برای احیای بزرگترین واحد تولید مخازن کامپوزیتی در استان شکل گرفته است، امید می‌رود این واحد وارد چرخه تولید شود و علاوه بر تامین نیاز داخل کشور به این مخازن، زمینه اشتغال را برای افراد جویای نیز کار فراهم کند.

 کشورهای خارجی نباید از  انتقال تکنولوژی تولید مخازن کامپوزیتی به ایران اطلاع پیدا می‌کردند

فیروزی مدیرعامل بزرگترین کارخانه مخازن کامپوزیتی کشور  که هم‌اکنون این واحد راکد است در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه تکنولوژی این کارخانه از خارج از کشور و در شرایط تحریمی از آلمان به ایران انتقال پیدا کرد، اظهار کرد: نباید کشورهای خارجی از این موضوع اطلاع پیدا می‌کردند، اما متاسفانه بلافاصله پس از بهره‌برداری از این واحد صنعتی در چهارمحال و بختیاری اطلاعات افشا شد.

وی ادامه داد: بنده مقیم کشور آلمان هستم، بنابراین احداث کارخانه مخازن کامپوزیتی در چهارمحال و بختیاری یک سرمایه‌گذاری خارجی محسوب می‌شود، باتوجه به این‌که این تکنولوژی شامل تحریم بود، پس از اطلاع کشورهای خارجی از انتقال این تکنولوژی به ایران، کارخانه با مشکلات بسیاری مواجه شد.

فیروزی خاطرنشان کرد: تامین سرمایه در گردش توسط بانک صنعت و معدن انجام نشد و به دلیل شکایت بانک و سایر موضوعات مشکلات این واحد هم‌چنان پابرجاست، پرونده قضایی این کارخانه از حدود پنج سال گذشته در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است، خوشبختانه پس از چند سال قرار منع تعقیب صادر شد، اما قرار صادره از دادسرا در دادگاه حتی پس از کارشناسی‌های تکمیلی به نفع شرکت قطعیت پیدا نکرده است و این مسئله مانع بزرگی در رسیدن این کارخانه به بهره‌برداری است.

مدیرعامل بزرگترین کارخانه راکد مخازن کامپوزیتی کشور  بیان کرد: مشکل اصلی این واحد در فرآیند احیا بحث پرونده قضایی در دادسرا است، اگر پرونده به‌سرعت تعیین تکلیف شود، می‌توان به راه‌اندازی مجدد واحد امیدوار بود، خوشبختانه مسئولان استانی و دادستان مرکز استان همکاری خوبی تاکنون داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه واحد تولید مخازن کامپوزیتی در چهارمحال و بختیاری به پشتوانه یک تکنولوژی جدید که در سال ۲۰۰۸ در کشور آلمان به ثبت رسید در زمینی به مساحت ۶۲ هزار متر و با ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر سوله در شهرستان بروجن احداث شد، افزود:  قیمت روز تجهیزات این واحد حدود ۳۵ میلیون یورو برآورد شده است، این واحد در نوع خود بزرگترین واحد تولید این نوع مخازن در دنیا محسوب می‌شود.

فیروزی افزود: در صورت احیای بزرگترین کارخانه مخازن کامپوزیتی کشور می‌توان برای ۴۵۰ نفر اشتغالزایی کرد، خوشبختانه جذب نیرو در این واحد آغاز شده است و امید است با همراهی مسئولان مشکلات برطرف و این کارخانه وارد چرخه تولید شود.

مدیرعامل بزرگترین کارخانه راکد مخازن کامپوزیتی کشور عنوان کرد: در برهه‌ای بازار مخازن CNG در کشور دچار مشکل شد، اما خوشبختانه مجددا در این بازار رونق ایجاد شده است.

قرار منع تعقیب برای مدیرعامل کارخانه مخازن کامپوزیتی صادر شد

عبدالرضا علیمحمدی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت بزرگترین کارخانه راکد مخازن کامپوزیتی کشور در چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: با همراهی مسئولان استانی بازدیدی از این واحد تولیدی راکد به‌عمل آمد.

وی ادامه داد: این واحد تولیدی با بانک عامل در مباحث ارزی به مشکل برخورده بود و پرونده در مرکز مورد رسیدگی قرار گرفت، با رایزنی‌های صورت گرفته با دادستان مرکز کشور مقرر شد روند رسیدگی به پرونده قضایی این واحد با بانک تسریع شود.

علیمحمدی خاطرنشان  کرد: مشکلات بزرگترین کارخانه راکد مخازن کامپوزیتی کشور در ستاد اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری مطرح شد، خوشبختانه آرای صادره در دستگاه قضایی به نفع مدیرعامل کارخانه بوده است و در چند وقت اخیر نیز قرار منع تعقیب برای این فرد صادر شد.

تلاش می‌شود کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی به مدار تولید برگردد

محمدکاظم منزوی- معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی بیش از پنج سال گذشته در شهر سفید دشت از توابع شهرستان بروجن به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: مخازن کامپوزیتی می‌توانند بهترین جایگزین برای مخازن فلزی CNG در خودروها و صنایع مختلف باشد.

وی ادامه داد: مخازن کامپوزیتی مزایای فراوانی دارد، این مخازن قابلیت اشتعال ندارند، وزن آن‌ها بسیار کم است، عمر و ایمنی بالایی دارند، همچنین بسیار سبک هستند و دچار خوردگی نمی‌شوند.

منزوی با بیان اینکه مجری احداث کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی این تکنولوژی را در اوج تحریم وارد کشور کرد، توضیح داد: به‌علت شرایط تحریمی انتقال تکنولوژی به‌سختی انجام شد، همچنین بانک صنعت، معدن و تجارت ۱۸ میلیون یورو تسهیلات به این واحد اعطا کرد.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: به‌علت موجود نبودن برخی از مدارک این بانک از مدیرعامل کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی شکایت کرد، اطلاعات این واحد نباید در دسترس کشورهای خارجی قرار می‌گرفت، اما با پی بردن کشورهای خارجی و مشکلات قضایی با بانک این فرد تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و واحد به‌علت مشکلات به‌وجود آمده از پنج سال گذشته دچار رکود شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ احیای واحد راکد تولید مخازن کامپوزیتی در کشور در دستور کار ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قرار گرفت، خاطرنشان کرد: سرمایه عظیمی برای این واحد هزینه شده است و در تلاشیم این واحد را به چرخه تولید برگردانیم.

منزوی خاطرنشان کرد: به‌همراه دادستان مرکز استان و جمعی از مسئولان شهرستانی از این کارخانه بازدید به‌عمل آمد، امید است با تعیین تکلیف پرونده قضایی ما بین بانک صنعت، معدن و تجارت و  کارخانه تولید مخازن کامپوزیتی این واحد مجدد به چرخه تولید برگردد.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری یادآور شد: شرکت‌های خودروسازی که خودروهای دوگانه‌سوز تولید می‌کنند و شرکت‌های مجاز زیر مجموعه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی که وظیفه دوگانه‌سوز کردن خودروها را دارند، می‌توانند مشتری عمده کارخانه‌های تولید مخازن کامپوزیتی باشند، همچنین پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها نیز می‌توانند از این مخازن استفاده کنند، بنابراین باید با این شرکت‌ها نیز وارد مذاکره شویم تا مشکل بازار فروش این واحد پس از احیا حل شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.