• جمعه / ۵ آذر ۱۴۰۰ / ۲۰:۵۲
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 1400090503656
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

افتتاح مجتمع بزرگ آزمایشگاهی ملی و منطقه‌ای دامپزشکی در تبریز

افتتاح مجتمع بزرگ آزمایشگاهی ملی و منطقه‌ای دامپزشکی در تبریز

ایسنا/آذربایجان شرقی مجتمع آزمایشگاهی ملی و منطقه‌ای دامپزشکی در اداره کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با حضور رئیس سازمان دامپزشکی، نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و جمعی از روسا و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان افتتاح شد.

این مجتمع آزمایشگاهی مجهز به بخش تشخیص مولکولی(PCR) آزمایشگاه‌های انگل‌شناسی، سرولوژی دام، سرولوژی طیور، آزمایشگاه میکروبی مرضی، آزمایشگاه میکروبی غذایی، آنالیز شیمی، آزمایشگاه ملی تشخیص هاری و بخش دستگاه‌های حساس (High tech) است.

این آزمایشگاه در جهت پیشگیری و مدیریت بیماری‌های مشترک انسان و دام به عنوان آزمایشگاه مرجع وهمچنین جهت انجام آزمایشات لازم برای صادرات و واردات دام و فرآورده‌های خام دامی احداث شده است.

دکتر امیر حسین بهداد، مدیر کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در آیین بهره‌برداری از این مجتمع با اشاره به اهمیت سازمان دامپزشکی به‌عنوان یکی از سازمان‌های مهم در بهداشت و سلامت و پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام گفت: از میان یک هزار و ۷۰۹ عامل بیماری، ۸۳۲ مورد آن بین انسان و دام مشترک بوده که این بار عظیم کنترل بر عهده دامپزشکی قرار دارد.

بهداد با بیان اینکه نکته مهم در بحث بیماری‌های مشترک انسان ودام به میزان کشندگی این بیماری‌ها مرتبط است، اظهار کرد: بیماری کرونا که اکنون سراسر جهان را گرفتار کرده است، از میزان کشندگی یک تا سه درصد برخوردار است اما در میان برخی از بیماری‌های مشترک انسان و دام میزان کشندگی پس از ابتلا بسیار بالا است برای نمونه در آنفلوانزای فوق حاد پرندگان،  این میزان به ۷۰ درصد می‌رسد در سایر موارد نیز مانند مشمشه، تب مالت، سل نیز اگر عامل بیماری بتواند سد حیوانی را بشکند و در میان جمعیت انسانی گسترش پیدا کند، رقم کشندگی بسیار بالا است که خوشبختانه با تلاش دامپزشکی در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها نقش سازنده‌ای دارند.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی اجرای این مجتمع آزمایشگاهی را از نیازهای مهم در این حوزه برای منطقه عنوان کرد و افزود: ارزش ریالی این مجتمع ۵۱ میلیارد تومان برآورد می‌شود و برای تکمیل تجهیزات آن نیازمند ۲۵ میلیارد تومان اعتبار هستیم که امیدواریم با تخصیص اعتبار، روند فعالیت‌های آن به شکل مطلوبی دنبال شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این آیین طی سخنان کوتاهی با تبریک هفته بسیج از تلاش دامپزشکی استان برای احداث این مجتمع آزمایشگاهی و همچنین پیشگیری از بیماری‌های دام و طیور و کنترل بیماری گ‌های مشترک بین انسان ودام قدردانی کرد.

عابدین خرّم، استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در سخنانی با قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای احداث این مجتمع آزمایشگاهی در راستای کنترل بهداشتی تولیدات دام وطیور و پیشگیری از بیماری‌های دام و مشترک با انسان گفت: خوشبختانه آذربایجان‌شرقی از نظر تأمین و تولید نیازمندی‌های غذایی پس از غلات در زمینه گوشت و فرآورده‌های با منشا دامی به حد خوبی رسیده است که این موجب انبساط خاطر است؛ هر چند برخی مواقع کمبودهایی دیده می‌شود که مشکلی در زنجیزه تولید ایجاد نمی‌کند اما آنچه که بعد از کمیت مورد باید با اهمیت باشد بحث کیفیت و سلامت محصولات است که هر گونه عدول و بی‌توجهی به آن موجب به خطر افتادن سلامت و جان هموطنانمان می‌شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی یکی از مشکلات جدی را در این عرصه تشخیص به موقع انواع بیماری ها دانست و گفت: با فعالیت این مجموعه که قادر است در سطح منطقه‌ای، شمالغرب و فرامنطقه‌ای خدمات ارائه دهد امیدواریم شاهد فعالیت‌های جدی‌تر و کوشاتری در این عرصه باشیم.

دکتر علی صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در سخنان خود به اهمیت دامپزشکی و نقش آن در تأمین سلامت در سطح کشور و جهان پرداخت و گفت: ۲۱ سال پیش از تاسیس سازمان ملل متحد به لحاظ گسترش بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک انسان و دام کشورهای اقدام به تاسیس دفتر بین الملل کنترل بیماری‌های واگیردار دامی که در سال ۲۰۰۳ و درست پس از ۷۹ سال کشورهای جهان با توجه به اهمیت موضوع به این نتیجه رسیدند که این دفتر را به سازمان بهداشت جهانی دام برسانند و طی یک برنامه جهانی همه کشورها ملزم به عضو آن باشند و الحاق به آن پس از تصویب اساسنامه در پارلمان انجام شود که بر این اساس موارد اعلامی از سوی این سازمان در حکم قانون بوده و دولت‌ها مکلف به اجرای آن هستند که در حال حاضر ۱۸۲ کشور عضو این سازمان جهانی می‌باشند.

ماکنعلی با بیان اینکه تضمین سلامت مواد غذایی و تعیین میزان باقی مانده دارویی محصولات با منشا دامی را از دیگر ارکان مهم فعالیت در این زمینه است، اظهار کرد: با تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور بر اساس دستوراعمل مناسب با مصرف ۱۰ هزار نمونه نسبت به انجام تعیین میزان فلزات سنگین و باقی‌مانده آنتی بیوتیک‌ها در گوشت مرغ اقدام می‌شود که در تلاش هستیم امسال اجرای این برنامه را به زمینه تولید عسل نیز گسترش دهیم.

داوودی، نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین در سخنانی با بیان اینکه هرچه به جلو پیش میرویم اهمیت رشته دامپزشکی بیش از پیش اشکار می‌شود، گفت: اکنون در جهان با اتفاقات جدیدی روبرو می‌شویم و بیماری‌های جدید و نوپدید هر دو یا سه سال یکبار رخ می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت دامپزشکی در تامین سلامت جامعه گفت: توجه به دامپزشکی در صدر قرار دارد و از آنجا که برخی از قوانین دامپزشکی نیاز به اصلاح دارد، در تلاش هستیم به عنوان وظیفه‌ی ملی و قانونی در جهت دفاع از دامپزشکی نسبت به اصلاح این قوانین با همفکری صاحب‌نظران اقدام کنیم.

داوودی با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان جهانی که مهم‌ترین چالش جهان را تا سال ۲۰۳۰ به تامین مواد غذایی مربوط دانسته‌اند، گفت: بر اساس اعلام WHO ، Oie و سازمان ملل تقاضای بشریت برای غذا تا سال ۲۰۳۰ سال به سال افزایش یافته و حتی در برخی کشورها مقدار تورم افزایش نسبی سالانه بین ۵ تا ۵/۸ درصد عنوان شده است که این ابر چالش جهانی در حال وقوع به یک تهدید جدی تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه این تغییرات را حتی در اقلیم حیات وحش نیز در رخ دادن است، گفت: در نتیجه کمتر شدن غذای حیوانات شاهد نزدیک شدن حیات وحش به مناطق انسانی هستیم.

موسوی، نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نقش دامپزشکی در کنترل سلامت جامعه گفت: احداث این مجموعه آزمایشگاهی که نقش منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد، گام موثری برای پیشرفت فعالیت‌های این حوزه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی، این مجتمع آزمایشگاهی در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی که در چهار طبقه، به مساحت یک هزار و ۲۵۵ مترمربع احداث شده است و روز پنجشنبه با حضور نماینده ولی فقیه در استان، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، استاندار آذربایجان‌شرقی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مقامات کشوری و استانی افتتاح شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.