• چهارشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۵ / ۱۳:۵۰
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 95082618616
  • خبرنگار : 71431

افشای جنایت، پس از فروش خانه مقتول در بهارستان

افشای جنایت، پس از فروش خانه مقتول در بهارستان

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری چهار نفر که در اردیبهشت ماه سال 93 اقدام به قتل پیرمردی تنها در خانه‌اش کرده بودند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، در ساعت 20:30 شانزدهم اردیبهشت ماه سال 93  از طریق مرکز فوریتهای پلیسی 110 ، یک فقره کشف جسد متعلق به پیرمردی 80 ساله در محل سکونتش واقع در طبقه اول یک مجتمع مسکونی چهار طبقه تک واحدی  به کلانتری 109 بهارستان اعلام شد که با حضور مأموران کلانتری در محل و انجام بررسی‌های اولیه، مأمورین با جسد پیرمردی روبه‌رو شدند که دست و پا و دهانش بسته شده بود که با توجه به شواهد صحنه  کشف جسد ، بلافاصله موضوع به اداره دهم پلیس آگاهی تهران و قاضی کشیک ویژه قتل دادسرای جنایی تهران بزرگ اعلام شد.

با حضور کارآگاهان اداره دهم و تیم تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ در محل و انجام بررسیهای اولیه، علت اصلی مرگ پیرمرد ، انسداد شریان تنفسی اعلام شد که با اعلام نظریه تیم بررسی صحنه در خصوص علت مرگ ، پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمـد تشکیل و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه 27 تهران ، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان اداره دهم با حضور در محل وقوع جنایت و در تحقیقات از همسایگان مقتول اطلاع پیدا کردند که حدود ساعت 19 ، همسایگان طبقات بالا متوجه شنیده شدن سر و صدا از واحد طبقه اول که منزل مقتول بود شده‌اند و حتی برای بررسی موضوع و در صورت نیاز کمک ، به در منزل مقتول مراجعه کرده‌اند اما مقتول پاسخگوی زنگ زدن های مکرر آنها نشده و همسایگان با توجه به قطع شدن سر و صدا از داخل خانه پیرمرد ، به واحدهای مسکونی خود بازگشته‌اند.

حوالی ساعت 20:30 یکی از همسایگان هنگام مراجعه به در ورودی ساختمان ، متوجه نیمه باز بودن در واحد مسکونی همسایه طبقه اول شده و به همین دلیل زنگ واحد طبقه اول را به صدا درآورده اما پیرمرد جوابگوی زنگ های وی نشده و او به همراه یکی دیگر از همسایگان وارد منزل پیرمرد شده و با جسد وی در اتاق پذیرایی روبه رو شد که بلافاصله موضوع را به مرکز فوریتهای پلیسی 110 اطلاع داد.

در ادامه تحقیقات، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که مقتول به تنهایی زندگی کرده و تنها دارای یک برادر است که بلافاصله موضوع به برادر مقتول اطلاع و او برای انجام تحقیقات به منزل برادرش دعوت شد.

برادر مقتول پس از اطلاع از موضوع جنایت و قتل برادرش به کارآگاهان گفت که برادرش در محدوده میدان فردوسی در زمینه خرید و فروش دلار و ارز فعالیت داشته است. در ادامه و با بررسی محتویات داخل گاو صندوق منزل ، برادر مقتول با اطلاع از سرقت متویات داخل گاو صندوق منزل برادرش به کارآگاهان گفت: اسناد و مدارک مالکیت منزل برادرم در داخل گاوصندوق نگهدرای می شده اما این اسناد نیز به همراه وجوهات نقد داخل گاو صندوق سرقت شده است.

در شرایطی که قاتل یا قاتلان بدون بجا گذاشتن هرگونه آثار و نشانه‌ای از محل وقوع جنایت متواری شده و تحقیقات پلیسی نیز حکایت از وقوع جنایت با انگیزه سرقت داشت، کارآگاهان سرانجام در مهرماه سال جاری اطلاع پیدا کردند که فردی با مراجعه به یکی از مرکز ثبت و اسناد قصد انتقال قانونی اسناد مالکیت متعلق به واحد مسکونی مقتول را دارد که بلافاصله این شخص به‌نام رامین . و 45 ساله  شناسایی و در تاریخ یکم آبان ماه امسال ، در منطقه حکیمیه دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

رامین . و پس از انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ و اطلاع از پرونده قتل پیرمرد 80 ساله‌ای که او قصد انتقال اسناد مالکیتی منزلش را داشت ، با اظهار بی اطلاعی از موضوع  قتل پیرمرد  به کارآگاهان گفت که ملک را از فردی به‌نام مصطفی . ش و به مبلغ 400 میلیون تومان، در یک دفتر وکالت در محدوده میدان شهدای هفتم تیر خریداری کرده است.

با شناسایی مصطفی . ش 35 ساله، او نیز در همان تاریخ دستگیر و به مقر پلیس منتقل شد، در بازرسی از دفتر وکالت محل دستگیری مصطفی  و کشف امهار و اوراق مجعول ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که مصطفی در این محل و در پوشش دفتر وکالت ، پس از شناسایی املاک بلاصاحب و یا متعلق به افراد سالخورده، اقدام به فروش آنها می‌کند.

مصطفی . ش پس از دستگیری و انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی ، در اظهارات اولیه منکر ارتباط و یا آشنایی با رامین شده اما در ادامه و پس از مواجه حضوری با رامین و ارائه اسناد و مدارک ارائه شده از سوی کارآگاهان به ناچار لب به اعتراف گشود و به مشارکت خود در سرقت منجر به جنایت و قتل مقتول اعتراف کرد.

مصطفی در اعترافاتش به کارآگاهان گفت که طراحی سرقت از منزل پیرمرد را به همراه زنی به‌نام ساغر . س با نام مستعار مریم انجام داده و در سرقت منجر به جنایت و قتل پیرمرد ، یکی از دوستانش به‌نام عباس . ل نیز حضور داشته است.

مصطفی در خصوص نحوه ورودشان به خانه مقتول نیز با توجه به عدم تخریب در ورودی منزل به کارآگاهان گفت: پس از خرید مقداری آش از میدان انقلاب، به بهانه پخش کردن آش نذری، مریم را به همراه یک کاسه آش به در منزل مقتول فرستادیم؛ مریم مدعی شد که از همسایگان محل است و مقتول نیز با اعتماد به سخنان مریم ، در ساختمان را برای او باز کرد؛ پس از باز شدن در ساختمان ، بلافاصله من و عباس وارد ساختمان شدیم و زمانیکه پیرمرد قصد داشت تا برای گرفتن آش از خانه اش خارج شود، دست و پایش را گرفته و او را به داخل خانه‌اش کشانده و بلافاصله دست و پا و دهانش را محکم بستیم. زمانیکه همسایگان برای بررسی علت سر و صدا به در خانه مقتول آمده بودند، ما دهان پیرمرد را محکم گرفته بودیم تا او نتواند از همسایگان کمک بخواهد اما پس از رفتن همسایگان به خانه هایشان متوجه شدیم که پیرمرد فوت کرده است.

مصطفی در ادامه اظهاراتش، در خصوص سرقت محتویات داخل گاوصندوق نیز به کارآگاهان گفت: فکر می کردیم که به دلیل فعالیت مالی پیرمرد در زمینه خرید و فروش دلار و ارز ، مقدار زیادی پول در گاوصندوق منزلش قرار دارد و حتی برای جابجا کردن پول ها، چند ساک دستی با خود آورده بودیم اما پس از باز کردن در گاو صندوق ، تنها یک میلیون و 800 هزار تومان به همراه تعدادی اسناد مالکیت متعلق به منزل پیرمرد در داخل گاو صندوق وجود داشت که به هر کدام از ما تنها 600 هزار تومان رسید و من نیز اسناد مالکیت منزل مقتول را برداشتم.

با  بهره گیری از اطلاعات به‌دست آمده از اعترافات مصطفی . ش ، کارآگاهان اقدام به شناسایی مخفیگاه ساغر  45 ساله در سیدخندان – خیابان دبستان کرده ، او را در روز یکشنبه دهم آبان ماه امسال دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

ساغر  که اعتیاد شدیدی به مصرف موادمخدر از نوع شیشه دارد، در اعترافاتش به مشارکت در سرقت اعتراف اما عنوان داشت که در ارتکاب جنایت نقشی نداشته و او وظیفه داشته تا در پوشش پخش کردن آش نذری، اعتماد پیرمرد را برای باز کردن در منزلش جلب کند.

همچنین با شناسایی آخرین متهم پرونده به‌نام عباس . ل34 ساله، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که او پس از ارتکاب جنایت از تهران متواری شده است؛ با شناسایی دقیق مخفیگاه عباس . ل در شهرستان ، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی با اخذ نیابت قضایی به این شهرستان اعزام و در 24 آبان ماه او را دستگیر کردند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه حمید مکرم ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت: تحقیقات از متهمان به ویژه دو متهم اصلی پرونده که در سرقت منجر به جنایت حضور مستقیم داشتند ، برای مشخص کردن عامل اصلی جنایت در مراحل اولیه قرار دارد و بازپرس پرونده نیز با صدور قرار بازداشت موقت برای هر چهار متهم دستگیر شده در پرونده، آنان را در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.