• سه‌شنبه / ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۱
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 98022412900
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۴ اردیبهشت ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۴ اردیبهشت ماه

بررسی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در جلسه غیر علنی، تاکید بر عملکرد ضعیف دستگاه‌ها در اجرای قانون رفع موانع رقابت پذیر در گزارش کمیسیون ویژه تولید ملی، موافقت مجلس با لایحه موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری بین ایران و لوکزامبورگ‌، ارجاع گزارش واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی و مجتمع هرمزال به قوه قضائیه، معافیت وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی و ...از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ریاست علی لاریجانی برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه موافقت‌نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌ گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک نشین اعظم لوکزامبورگ، بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه معافیت وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی، بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مورد نقض قانون و مقررات مربوط به واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی و مجتمع هرمزگان و ... در در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

در این جلسه کمیسیون ویژه‌ حمایت از تولید در گزارشی تاکید کرد که سازمان‌ها و نهادهای مختلف در اجرای قانون "رفع موانع رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" در حوزه بازارهای مالی عملکرد ضعیفی داشته‌اند که باید مجلس و دستگاه‌های نظارتی برای اجرای سریع این قانون جدی‌تر ورود کند.

علی لاریجانی بعد از گزارش کمیسیون ویژه‌ حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل "۴۴" در خصوص اجرای قانون "رفع موانع رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" در حوزه بازارهای مالی گفت‌ که مجلس شورای اسلامی با این گونه گزارش‌های نظارتی باعث می‌شود که بخش‌های اجرایی جدی تر عمل کنند. طبق این گزارش بانک های ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن و رفاه در واگذاری اموال و دارایی های خود نسبت به سایر بانک‌ها بهتر عمل کرده‌اند.

علی بختیار هم از بررسی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی خبر داد.

بهروز نعمتی نیز با اشاره به جلسه غیرعلنی گفت که یکی از مباحث مطروحه در این جلسه اتفاقاتی بود که در امارات رخ داده و به نظر می‌رسد حوادث اخیر در امارات شیطنت اسرائیلی‌ها بوده است.

ناطقین امروز مجلس

نماینده تفرش: شرایط جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال خرد اصلاح شود

یوسفی: ایرانی مقتدر به نفع همه جهان است

نماینده ماکو: ایران قدرت بلامنازع خاورمیانه است

کواکبیان: دستگاه قضایی با همه رسانه‌ها و مطبوعات طبق رویه قانونی برخورد کند

حضرتی: از نظام و حکومت انتظار گذشت و بزرگی می‌رود

***

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۶۹ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و پنج رای ممتنع با لایحه موافقت‌نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌ گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ موافقت کردند.

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم از نامه اعضای کمیسیون عمران به رییس جمهور به منظور مدیریت بازار مسکن و در اولویت قرار گرفتن آن به رییس جمهور خبر داد.

درادامه نمایندگان با ارجاع گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص نقض قانون و مقررات مربوط به واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی و مجتمع هرمزال به قوه قضائیه جهت اعلام نظر موافقت کردند.

دراین جلسه همچنین کلیات لایحه معافیت وزارت‌خانه ها و مؤسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی در دستور کار جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس قرار گرفت و نمایندگان با ۱۳۴ رأی موافق، ۳۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر با کلیات این لایحه موافقت کردند.

سوال از وزیر کشور در مورد تجمعات قم و مشهد علیه رئیس جمهور نیز اعلام وصول شد.

جمعی از نمایندگان هم  طی نامه‌ای از نیروی انتظامی به دلیل شناسایی قاتل طلبه همدانی تشکر کردند که این نامه توسط یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

محمدرضا تابشر با اشاره به نشست با وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال در مجلس گفت که مارک ویلموتس احتمالاً گزینه نهایی مربی گری تیم ملی فوتبال ایران است.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

علی مطهری: روش دولت در خصوص افزایش حقوق‌ها برخلاف هدف مصوبه مجلس است

پژمانفر: شورای عالی انقلاب فرهنگی به حوادث دانشگاه تهران رسیدگی کند

مقدسی: عملکرد سازمان خصوصی سازی شفاف شود

جمالی: مشکلات مردم با سازمان منابع طبیعی باید حل شود

انتقاد نماینده بوشهر از یک برنامه تلویزیونی در شبکه یک

تذکرهای مازنی به رئیس جمهور و وزرای کشور، علوم، فرهنگ و دادگستری

تذکر نماینده مردم سلماس در مورد حق آبه روستاهای این منطقه

درخواست نماینده آستانه اشرفیه از قوه قضاییه برای ورود به پرونده تخریب انبارهای گمرک این شهر

***

سوالات نمایندگان از وزیر آموزش و پرورش

سیده فاطمه ذوالقدر در جلسه علنی امروز مجلس در توضیح سوال خود از وزیر آموزش و پرورش با اشاره به رشد بی رویه آموزشگاه‌های علمی آزاد و کتاب‌های کمک آموزشی بیان کرد:آموزش و پرورش به جای زانو زدن در برابر موسسات آموزشی آزاد از ظرفیت‌های قانونی خود استفاده کند.

در پاسخ وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر این که رشد بی رویه آموزشگاه‌های علمی آزاد و ترویج کتابهای کمک آموزشی باعث شده تا فرزندان کشور از اهداف عالی آموزش جا بماند، گفت: وزارت آموزش و پرورش وظیفه دارد تا در برابر رشد بی رویه آموزشگاه‌های آزاد و ترویج کتابهای کمک آموزشی بایستد.

اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ وزیر آموزش و پرورش در خصوص رشد بی رویه آموزشگاه‌های علمی آزاد و کتابهای کمک آموزشی قانع نشدند.

همچنین هاجر چنارانی در جریان طرح سوالش از وزیر آموزش و پرورش در خصوص ارتقای جایگاه آموزش و پرورش از تفاوت حقوق معلمان و پزشکان انتقاد کرد.

سید محمد بطحایی در پاسخ به این سوال نیز گفت که این وزارتخانه تلاش می‌کند موانع ارتقای شغلی و حرفه‌ای معلمان را بردارد. وی افزود: مهمترین برنامه ما اجرا و استقرار سند تحول بنیادین است که با جامعیت خود همه ارکان و اجزا و بخش‌های نظام آموزش و پرورش را در بر می‌گیرد. بنابراین پس از اجرای آن هر قدر بیشتر پیش برویم ارتقای جایگاه آموزش و پرورش هم محقق می‌شود.

پس از طرح سوال چنارانی و پاسخ‌های بطحائی نماینده نیشابور اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر قانع شده است.

نماینده زنجان هم در توضیح سوالش درباره دلایل عزل و نصب‌های مدیران از جمله مدیر کل آموزش و پرورش زنجان با متهم کردن وزیر آموزش و پرورش به دروغگویی و انتقاد از برخی انتصابات در این وزارتخانه گفت: چرا بیش از هشت نفر از معاونان و مدیران کل وزارت آموزش و پرورش خارج از این وزارتخانه بوده و منصوب شده‌اند؟

بطحائی با گلایه از اتهام دروغ گفتن از سوی علی وقفچی گفت که انتصابات در آموزش و پرورش مبتنی بر روال معین و مشخصی است. هیچ فردی بدون استعلام از مراجع ذیربط انتخاب نمی‌شود حتی اگر وزیر آن را بخواهد.

در ادامه نمایندگان با ۱۱۰ رأی موافق، ۷۰ رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر درباره دلایل عزل و نصب‌های مدیران قانع شده‌اند.

***

در جلسه امروز طرح تعطیلی کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضائی در روز پنجشنبه اعلام وصول شد .

علی اصغر یوسف نژاد ،  عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مدیران اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.