• دوشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۰
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 98121209155
  • خبرنگار : 50040

یک متخصص روان شناسی:

امیدواری پیش نیاز مبارزه موثر با کروناست/ موج منفی درماندگی عمومی ایجاد می کند

امیدواری پیش نیاز مبارزه موثر با کروناست/ موج منفی درماندگی عمومی ایجاد می کند

ایسنا/گیلان دانشیار روان شناسی دانشگاه گیلان امیدواری به موفقیت را پیش نیاز مبارزه موثر با ویروس کرونا ذکر کرد و یادآور شد: لازم نیست صرف وجود این ویروس مایه نگرانی مردم باشد.

دکتر سید ولی الله موسوی، دانشیار روان شناسی دانشگاه گیلان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شیوع بحران کرونا در کشور، گفت: این یک بحران جهانی است و از کشور چین آغاز شده و در حال‌ حاضر به سرعت حدود ۷۰ کشور جهان را درگیر کرده است.

وی مشکل کرونا را یک مسئله عمومی دانست که وابسته به یک نفر و یک خانواده و یک شهر نیست و اظهار کرد: با توجه به عمومی بودن این مسئله، همه باید برای حل آن مشارکت کنند.

این متخصص روان شناسی ادامه داد: عموم افراد در برخورد با مسائل و مشکلات روزمره، به یکی از سه روش اجتنابی، هیجانی و منطقی(یا مسئله مدارانه) برخورد می کنند.

دانشیار روان شناسی دانشگاه گیلان با بیان اینکه برخی از افراد در برخورد با مسائل و مشکلات فرار می کنند، متذکر شد: افرادی که سعی می کنند از مشکلات روزمره اجتناب کنند و یا بر روی آنها سرپوش بگذارند، اگرچه ظاهرا به مشکلات اهمیت نمی دهند، اما در واقع در انبوهی از مشکلات حل نشده و متراکم باقی می مانند و با تشدید مشکلات، درمانده می شوند و احساس می کنند کنترلی بر شرایط ندارند و کاری از دستشان برنمی آید.

وی فرار از مشکلات را روش خوبی ندانست و تصریح کرد: برخی از افراد مسائل و مشکلات روزمره زندگی را جدی نمی گیرند؛ در نتیجه از روی اهمالکاری و یا اعتماد به نفس کاذب، با انواع آسیب های اجتماعی و روانی مواجه می شوند.

این متخصص روان شناسی اضافه کرد: امروز ویروس کرونا دشمن بزرگ ماست، اما برخی از شهروندان این مشکل را جدی نمی گیرند و توصیه های بهداشتی را رعایت نمی کنند و بعد از گرفتار شدن، پشیمان می شوند که دیگر فایده ای ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان مقابله احساسی و هیجانی را دومین روش بالقوه در برخورد با مسائل و مشکلات دانست و عنوان کرد: در اثر برخورد احساسی و هیجانی با مشکلات، موج منفی به ذهن شخص راه می یابد و موج های منفی موجب ترشح هورمون استرس در بدن می شود و  سیستم ایمنی انسان را تضعیف می کند و با شکل گیری تدریجی احساس کنترل ناپذیری مشکلات، آنها را به افرادی از پیش شکست خورده تبدیل خواهد کرد.

اگر درست رفتار کنیم سالم می مانیم

وی تاکید کرد: افرادی که در مواجهه با مشکلات، احساسی و هیجانی برخورد می کنند، علاوه بر اینکه در کنترل مشکلات روزمره خود ناتوان می شوند، منتقل کننده موج منفی به دیگران نیز هستند. این افراد نه تنها در صحنه مبارزه درمانده می شوند، بلکه ترس و درماندگی و شکست را به فرزندان خود نیز منتقل می کنند.

این متخصص روان شناسی ادامه داد: رویکرد سومی هم وجود دارد که حاکی از مقابله منطقی و آگاهانه  با مشکلات است. در واقع افراد با رویکرد سوم نه از مشکلات فرار می کنند و نه با آه و ناله، موج منفی منتشر می کنند، بلکه به مسائل و مشکلات موجود فکر می کنند، تجزیه و تحلیل می کنند و با چشم باز به میدان مبارزه با مشکلات وارد می شوند. چنین افرادی با مجهز شدن به ادراک و آگاهی صحیح نسبت به مسئله، موج مثبت به ذهن خود وارد می کنند و با تمرکز انرژی و اراده، می توانند از مشکلات عبور کنند و با توجه به روحیه خوبی که دارند، دیگران را نیز به حل مشکلاتشان امیدوار می سازند.

دکتر موسوی، مبارزه آگاهانه را نیازمند درک صحیح ریشه های مسئله دانست و عنوان کرد: ویروس کرونا به کشور ما آمده و یکی از ویژگی های آن سرعت انتقال است، به طوری که طی دو هفته سراسر ایران را فراگرفته است لذا بدیهی است که اگر درست رفتار کنیم سالم می مانیم و در غیر این صورت گرفتار آن می شویم. بنابراین باید راهکارهای درست مقابله با کرونا را براساس رویکرد سوم به کار بگیریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به ساختار مولکولی ویروس کرونا، اظهار کرد: ساختار مولکولی کرونا از چربی تشکیل شده و در اثر حرارت و شست و شوی دست ها با آب و صابون و استفاده از الکل و مواد شوینده از بین می رود. نظر به اینکه این ویروس از راه دهان، بینی و یا چشم انسان به درون بدن راه می یابد و به ویژه با درگیر کردن ریه، تنفس شخص را به شماره می اندازد لذا مبارزه با آن منحصرا براساس رویکرد شناختی و روش حل مسئله با موفقیت همراه خواهد بود، یعنی اولین قدم در مبارزه با ویروس کرونا این است که دروازه های ورود آن را ببندیم، زیرا مبارزه با کرونا خارج از مرز بدن آسان تر از داخل بدن است.

وی مبارزه با کرونا را نیازمند یک نگاه واقع گرایانه دانست و گفت: اگر این ویروس را بشناسیم و کارکردهای آن را بدانیم و روش های برخورد با آن را رعایت کنیم، مطمئنا آسیب نخواهیم دید و بر اوضاع مسلط خواهیم شد لذا نباید با قرار گرفتن در محیط های آلوده از ویروس کرونا استقبال کنیم.

این متخصص روان شناسی، امیدواری به موفقیت را پیش نیاز مبارزه موثر با ویروس کرونا ذکر کرد و یادآور شد: لازم نیست صرف وجود این ویروس مایه نگرانی مردم باشد، اما کسانی که بی محابا و بدون رعایت اصول بهداشتی در محیط های آلوده حاضر می شوند، حتما باید نگران پیامدهای منفی بی احتیاطی های خود باشند.

دکتر موسوی، ضمن اشاره به اضطراب کرونا(که در شرایط فعلی تا حدود زیادی طبیعی است)، تاکید کرد: باید با اتخاذ روش های موثر مبارزه، مانع از شکل گیری وسواس کرونا و حتی فوبیای کرونا به ویژه در کودکان شویم، زیرا وسواس فکری یکی از پیامدهای برخورد احساسی و هیجانی با مسئله کرونا است و ممکن است بعد از حل مشکل کرونا نیز ادامه پیدا کند و سپس به اختلال روان شناختی دیگری به نام «فوبیای کرونا» نیز تبدیل شود لذا باید مبارزه با ویروس کرونا را با روش های موثر و جدی دنبال کنیم تا به اطمینان خاطر و آرامش روانی برسیم.

شایعه پراکنی درباره کرونا موج منفی در جامعه ایجاد می کند

وی احساس مسئولیت نسبت به سلامت فردی را یکی از مولفه های مبارزه موثر با کرونا دانست و تصریح کرد: باید درک کنیم که در برابر سلامتی خودمان مسئول هستیم و هیچکس بیشتر از خودمان نمی تواند به فکر سلامتی ما باشد.

دانشیار روان شناسی دانشگاه گیلان مدیریت هیجانات و استرس ها را یکی از مهارت های اساسی و ضروری زندگی دانست و گفت: اکنون بهترین فرصت برای کسب مهارت های زندگی است که با کمک علمی روان شناسان و رسانه ها به ویژه از طریق رسانه صدا و سیما محقق می شود.

وی با بیان اینکه هر فرد علاوه بر خود نسبت به دیگران هم مسئول است، تصریح کرد: احساس مسئولیت نسبت به خود و دیگران همبستگی اجتماعی ایجاد می کند و افرادی که در این شرایط بحرانی و از روی فرصت طلبی برای کسب منافع مادی بیشتر، سوءاستفاده می کنند، دشمن مردم و مستحق مجازات هستند.

دکتر موسوی، با بیان اینکه شایعه پراکنی درباره ویروس کرونا موج منفی در جامعه ایجاد می کند، گفت: موج منفی توان مبارزه موثر را کاهش می دهد و باعث ناامیدی و درماندگی عمومی می شود. این در حالی است که عقل حکم می کند با کرونا به صورت همه جانبه مبارزه کنیم تا چرخه تولید و تداوم آن کاملا قطع شود.

وی در پایان مسئولیت مردم نسبت به مسئولان را یادآور شد و اضافه کرد: مردم باید با رعایت توصیه های بهداشتی، به مسئولان و خدمتگزاران جامعه که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، کمک کنند تا آنها نیز احساس خستگی نکنند. از طرف دیگر، مسئولان نیز وظیفه دارند با استفاده از همه امکانات و ظرفیت های خود، به یاری مردم بشتابند و ضمن افزایش اعتماد عمومی و امنیت روانی مردم، شرایط موجود را به خوبی مدیریت کنند تا سلامت جامعه حفظ شود.

این متخصص روان شناسی با بیان اینکه مردم ایران در موقعیت های خطیر متعدد، آزمون های سخت زیادی را با همبستگی عمومی پشت سر گذاشته اند، اظهار کرد: امروز نیز ویروس کرونا کشور و مردم ما را در معرض خطر جدیدی قرار داده که پیروزی بر آن با مشارکت و همکاری مردم و مسئولان قطعا امکانپذیر خواهد بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.